načítám data...

Driftování ztraceno v mediálním prostoru

Přišla zima a z petrolheadů se stávají zase chuligáni. Nebo už to s tím moralizováním trochu přeháníme?

zobrazit celou galeriiEditorial: Driftování ztraceno v mediálním prostoru

Konečně přišla zima. Ne, já vím, že zima začala už dávno, ale teď teprve je tu ta opravdová, se sněhem a ledem. Pro některé motoristy to znamená, že půjdou do práce pěšky, protože se obávají, že jejich investiční youngtimer by nemusel být kompatibilní s posypovou solí a některé jeho části by se mohly začít rozpouštět, jiní nechávají svůj vůz doma proto, že se tak již v minulosti stalo. 

A potom je tu skupina druhá, to jsou ti nadšení motoristé, kteří na tuto chvíli naopak čekali celý rok. Inspirováni záběry ze severských rally vyráží na zasněžené silničky nižších tříd, kam oko posypového vozu nedohlédne, aby zde předvedli několik vycizelovaných driftů a nakonec opřeli svůj vůz o nějaký ten strom. Blatník se vymění, ale zážitky, ty vám už nikdo nevezme.

Foto: Pinterest

Motorismus jako hobby má dlouhou historii, sahá do úplných počátků výroby automobilů, dědí se po generace podobně jako rybaření, myslivost, vodáctví či horská turistika. Ačkoli auta jako taková jsou v mnoha ohledech výkladní skříní technologií a jejich vývoj se rychle posouvá vpřed, samotná podstata motorismu se za ta léta změnila jen pramálo a motorističtí nadšenci – nebo chcete-li petrolheadi – jsou spíše konzervativní skupinou, kterou uhánějící doba míjí. O to větší rána to ale potom bývá, když se poklidné vody různých petrolheadských spolků, klubů a skupin střetnou s rychle uhánějící dobou módních trendů a názorových veletočů většinové společnosti.

Zatímco nadšení motoristé mají ve svých prioritách dlouhodobě jasno a všechno nové a neznámé často už z principu odmítají, svět okolo se dokonale zbláznil. Petrolheadi toho od světa mnoho nechtějí, jen svůj klid, čtyři kola, volant a benzínový motor, co dělá brapapa, to celé zabalené do nějaké té karoserie. A to stačí. S tím si zalezou někam do svého doupěte, vylepšují, opravují, udržují, občas se svezou. Je to pro ně místo, kam utíkají od toho všeho tam venku, nechtějí tu řešit zásadní problémy velkého světa popsané na diskusních fórech maminek z předměstí. 

Foto: Motor1

Bohužel, ten velký svět se stále více rozpíná a už před ním není úniku. Nikde. Ani v té garáži pod opečovávaným youngtimerem. Názory, výzvy, upěnlivé prosby i nátlak se na nás valí ze všech stran. Svůj názor má a vždycky měl každý jeden člověk, to není nic nového. Díky rozmachu sociálních sítí a internetu obecně však teď máme potřebu tyto názory vypouštět ven, zahlcovat jimi svět, nutit ostatní dělat něco, co nám připadá správné, smysluplné či záslužné nebo co nás prostě jen baví. A co hůř, my nemáme jen tuto potřebu, máme i prostředky – jako například já tento článek.

Spolu s oním sněhem tak v minulých dnech napadala na naši zemi i vrstva názorů a komentářů vesměs odsuzující nezodpovědnost nadšených motoristů, kteří se vydali zkusit své stroje na zasněžené cesty. Nechci tu teď bránit každého, kdo vyrazil do provozu dělat kraviny za volantem svého jinými kravinami už značně omláceného starého bavoráku, přesto mám pocit, že je té kritiky trochu moc.

Foto: Tachometr

S internetem se informace staly dostupnější a člověk by očekával, že tedy i naše povědomí o tom, co se tam venku odehrává, bude vyšší. Jenže není. Namísto informací zaplavily internet názory a jejich autoři se ve snaze být slyšet začali překřikovat. Tak jsme se od doby snadného přístupu k informacím dostali do doby postfaktické, kde právo na názor dalece převyšuje odpovědnost za správnost a pravdivost informace vysílané do veřejného prostoru. A nyní se překlápíme ještě dál, přichází doba hysterická.

Auto už není potenciálně nebezpečné, už je to zbraň (což mimochodem není, opravdu není, a ještě jednou není, je to dopravní prostředek). Řidiči už nejsou jen nezodpovědní, už jsou to piráti, vrazi. Každý chce přistihnout nějakého takového lumpa a pochlubit se svým úlovkem světu. A spirálou takových mediálních zkratek se dostáváme do situace, kdy se i z drobné klukoviny stává prohřešek obřích rozměrů a na pachatele se organizuje málem celonárodní štvanice. Opravdu nechci tvrdit, že parta chuligánů driftující hlava nehlava na rušné silnici za plného provozu je něco, nad čím by bylo lze jen tak mávnout rukou. Jenže v duchu zjednodušování se driftování jako takové stane něčím na úrovni sprostého slova. 

Foto: Pinterest

Řidiči jsou z toho všeho vyděšení, vystresovaní a z obavy, aby nepřekročili povolenou rychlost nebo neudělali něco, co by je mohlo odsoudit do skupiny silničních pirátů a obecného opovržení, dělají blbosti. Chybí nadhled, chybí radost a volnost, která byla a snad stále je jednou z hlavních deviz individuální dopravy. 

Nechci nikoho nabádat k porušování předpisů, jen bych rád polevil v té křečovité zoufalé snaze dodržet, co je psáno, ať to stojí, co to stojí. Řízení auta je o plynulosti, přiměřenosti, předvídání a předvídatelnosti, to by měly být základní a zásadní hodnoty každého řidiče, na to by měl myslet především. Pokud tohle bude každý řidič dodržovat, může si občas i trochu zablbnout a nikomu a ničemu to nevadí. Pokud vidím, že mám okolo sebe prostor, nikoho dalšího neohrožuji a mám chuť, tak se trochu sklouznu. Je to možná trochu klukovina, ale nic zlého se nestane. Možná si pocuchám lak na svém stroji, snad je to i přestupek, ale není to zločin.

Foto: Autoweek

Ve svém okolí pozoruji i zoufalou snahu vyhnat driftující uličníky z opuštěných parkovišť před obchodními domy. Na základě ohlášení sem v pravidelných intervalech přijíždí policie a vyhání řidiče pryč. Proč? Protože driftovat je neslušné? V tomto případě bych snad dokonce lehce nabádal k přestupkům, protože zkusit si chování svého auta na sněhu či ledu někde mimo provoz dle mého názoru nejen že není klukovina, je to dokonce záslužné. Každý by měl vědět, jak se jeho auto chová a jak jej na kluzkém povrchu ovládat. A že je to pro nás, co máme řízení rádi, dokonce zábava? Čemu to vadí? Nebo už je i zábava jako taková nemorální a zavrženíhodná? 

Přestaňme být tak upjatí a vážní, na silnicích sice stále čas od času dochází k nehodám a ne všichni řidiči se chovají rozumně, přesto je bezpečnost silniční dopravy lepší, než byla kdy v historii. Trocha zábavy v dnešním světě svíraném nejednou nejistotou je potřeba, nebo se všichni do jednoho zblázníme.

 

Nelíbí se Vám reklamy, ale líbí se vám články?
Podpořte nás, pořiďte si VIP členství a užijte si autíčkáře bez reklam.


Mohlo by Vás také zajímat

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo registrujte

Komentáře

Vavris Vavrisovic
16. ledna 2021, 09:17
9

Hmmm, tak ne... Nepřečtu si to... Po větě:
"Pro některé motoristy to znamená, že půjdou do práce pěšky, protože se obávají, že jejich investiční youngtimer by nemusel být kompatibilní s posypovou solí" mě přešla chuť...
Všichni to už ví Honzo, že se s Krabem nemáte rádi... fakt to nemusíš pořád psát a opakovat.

reagovat
Trinom
16. ledna 2021, 09:49
15

Přijde mi, že to chceš vidět i tam, kde to není. Že veteránisti nechtějí tahat auta do soli je obecný fakt, se kterým se osobně taky ztotožňuji.

bitner
16. ledna 2021, 10:15
1

Vtip?

Vavris Vavrisovic
16. ledna 2021, 10:25
0

Tak asi slyším trávu růst a jsem na to moc zaměřen...
-
Komentář upraven 16. 1. 2021, 10:36:21

krab
16. ledna 2021, 11:45
20

A já si koupim nový boty... s kožíškem :)

M P
16. ledna 2021, 13:31
5

Dyť máš vole X3 a xdrivem a šestiválcem, ty klasiku :D beztak jezdíš taky dělat někde bordel do lesů :)
Family friendly drift ftw :D
-
Komentář upraven 16. 1. 2021, 13:31:40

krab
16. ledna 2021, 14:55
2

Jako jo no... podriftil jsem pěkně včera i se psem na zadnim sedadle a i jemu se to líbí, jeli jsme na běžky :-D A jde to hezky i s tim xdrivem, vono konec konců driftoval na sněhu i Land Cruiser, když jsme byli na Planai.

Franz Kafka
16. ledna 2021, 23:25
3

Ja teda svým super youngtimerem jezdím i teď. Málo ale jezdím. Sůl se umyje a auto dá pod plachtu a stříšku. Já tedy ale obyčejnou 996 nepovažuji za kdovíjaký perspektivní investiční poklad.

Sedrik
17. ledna 2021, 09:18
4

Ad Vavris - mě to tam taky trklo, takže sám nejsi :)

Ad neježdění v soli - překvapilo mě, kolik lidí v M2 skupině na FB řeší, jestli jezdit/nejezdit...až jsem si říkal, jestli nejsem divnej, že to neřeším vůbec.

esmo
18. ledna 2021, 07:47
0

Otec třeba M2 v přes zimu nevytahuje vůbec, protože blátíčko sůl a tak...jen hledi z okna kdy bude zas hezky :D

Sedrik
18. ledna 2021, 08:04
0

2esmo: jako každého věc (kolega v práci takhle šetří Mustanga), ale je to děsná škoda. Vidělo by se, kdybych měl garáž a možnost jet něčím jiným, jak by to dopadlo.

Ale asi stejně - mám ji skoro rok a pořád se za volantem křením jak debil. A teď je to ještě lepší :)

esmo
18. ledna 2021, 08:24
0

Já si taky myslím že škoda, s jedničkou mě to na sněhu baví. Mám radost když venku napadne přiměřené množství ! :))
On se ale bojí, že by mu to někde ujelo a kdesi cosi...o opaku už ho ale v jeho čerstvých pětapadesáti nepřesvědčím...

beastar
18. ledna 2021, 10:32
3

Konečně někdo kdo s tím jezdí normálně v zimě. Jak nás teď krásně ubylo minimum Mustangů, emek, vette, čelendžrů a podobně... A ještě umí vyfotit auto na normálním místě a zakrýt značku. To je úspěch, cením. :)

Sedrik
18. ledna 2021, 11:19
2

Hehe - díky :D

beastar
18. ledna 2021, 11:30
4

A Krab má teď kliku na eobuvy jsou slevy. Myslím že si může koupit něco hipsta, oldschool, NY style z pravý kůže s kožíškem a ještě zbude i na slušivej svetřík s nápisem na zakázku "...GOT CAR but I LOVE OUR PLANET..."

krab
18. ledna 2021, 11:38
2

Rád ... hele mrknu se :-D Já teda teď jezdim za barákem okruhy na běžkách, z kopečka se taky pěkně sklouznu , pes má 4x4 tomu to nevadí, vyběhne všechno no a světřík s grýnpisáckým motivem si určitě taky opatřím :-D

PS: taky Sedrik je v naší partě sunday driverů za frajera, "zimáka" nemá, tak holt musí M2C do soli. No, ale rozšiřuje se to, už nám jezdí i nějaký rychlý Yarisové a zimy se nebojej. Já jsem vyměklej, sporťáky čistý, navoskovaný, čekají na sucho a driftim to v krabici ... X3 bokem taky umí :-D

M P
18. ledna 2021, 11:47
1

Rychlý Yaris jsem včera taky viděl, sice jen staticky, ale očividně si ho majitel užíval, neb to bylo zasrané až po střechu :) ale co by mě zajímaly auta, když bylo včera tak krásné letové počasí :D :D :D

Sedrik
18. ledna 2021, 11:57
2

Zasrané až po střechu je mám taky - ze začátku zimy jsem umýval, ale teď už na to kašlu. Během ledna budu měnit olej, tak se domluvím i na umytí, ale jinak na to prdím - bych musel umývat denně.
Auto má vypadat, že se s ním jezdí, ne?

M P
18. ledna 2021, 12:27
0

Sedrik: tak jasně, když je to venku, tak se tomu nevyhneš, obzvlášť v zimě, nic proti tomu. Sám jsem auta nikdy moc nemyl. Ale občas se pro potěchu duše dívám na nějaký detailingový kanál na YT, borec se s tím vždy strašně mazlí, ale sám bych se na to mohl víš co :D

Sedrik
18. ledna 2021, 12:53
0

Taky koukám - je to super práce/koníček v tom smyslu, že prostě vidíš okamžitě ten výsledek. A říkám si, že by mě to i bavilo.
Chvilku...

Ju
Junior
18. ledna 2021, 13:36
0

Poslušně hlásím, že u nás STI taky nezahálí. Šetřit nový auta nemá cenu. Zreznout to nemůže, tak voco de. Navíc se můžem točit dokolečka i po soukromých pozemcích, takže fuckoff PČR. Takový TaxTheRich (viz youtube kanál) s řádově nižším budgetem a v korunách, ne librách.
Jenom mě zajímá, jak pojišťovně vysvětlím až to říznu do "našeho" odstavenýho kamionu.

Ju
Junior
18. ledna 2021, 13:39
2

+ mě teda sere, že skrz nový stavby z léta už mi to nefunguje jako okruh a musím se na konci normálně otáčet :/

Opelfahrt
18. ledna 2021, 15:32
0

Se otočíš driftem jako TaxTheRich v tom hangáru s Ferrari 288 GTO...

Ju
Junior
18. ledna 2021, 15:48
0

jj, tak to přesně se bojím udělat, abych nedostal od seniora přes držku :(

Zd
Zdeny60
16. ledna 2021, 09:20
6

Když mně bude nějakej debil driftovat v 11 v noci pod okny, tak tu 158 vytočím taky a bez zábran.

reagovat
Moses
17. února 2021, 08:52
0

Jo, poznam to. Tu sa tiez musi nejaky kripel na ciernom kombiku neustale odbavovat...

Jaromír
16. ledna 2021, 09:34
2

To places na spatnem hrobe, zrovna na tomto webu bych doufal v myslotevrenou komunitu ridicu. :)

(Aspon doufam)

reagovat
Ju
Junior
16. ledna 2021, 11:38
5

mít otevřenou mysl neznamená tolerovat každýho blbce

bitner
16. ledna 2021, 09:43
13

V medialnim prostoru a hlavne v zumpe "socialnich siti" se uz ztratilo uplne vsechno. Obcas musim vylizt ven a presvedcit se, ze tam jeste chodi lidi a ne jen rohati idioti s ostepama.

reagovat
Fízl
16. ledna 2021, 11:42
2

Tenhle týden jsem se byl taky trošku sklouznout. Popravdě jsem nečekal že to bude až taková zábava. A na to že mám jenom Pumu s náhonem na předek tak šla bokem celkem hezky. Každopádně mě to utvrdilo v tom, že moje další auto musí mít náhon na zadek.

reagovat
sheogh
16. ledna 2021, 11:59
0

Jj, az budes do kopecka z parkoviste couvat, jako ja predevcirem u utechova.... :-D :-D

sheogh
16. ledna 2021, 11:57
3

Ja uz se trosku sklouzl minulej vikend na vylete u Zdaru :-) parkoviste bylo nejen zasnezene, ale i prijemne “predklouzane” :-D A dokonce se me povedlo (narozdil od lonske ziny) to nezahrabat a odjet s veskerou dustojnosti :-D
-
Komentář upraven 16. 1. 2021, 11:58:09

reagovat
ja
jazet
16. ledna 2021, 12:09
5

Tisíckrát omlete téma, teď ještě vysperkovane snad nejnudnejsim podáním co jsem tu četl. Sorry jako.

reagovat
Zajda
17. ledna 2021, 12:17
1

Tak nějak, s železnou pravidelností s prvním sněhem média opráší toto téma, případně i vyzpovídají pár žlučovitých závistivců, co nadávají na všechno. Nadpisy a obsah článků bývají často velmi úsměvné. Z mých mladých letech si pamatuji např. "Hostýnské vrchy trápí offroadisté". Letos jsou problémem "driftaři". Policie je stále bezmocná ty orgie zastavit, tehdy i dnes. Nevyřčeným tajemstvím je že zejména proto, protože zmínění vyvrhelové vlastně nic neporušují. Překračovat okreskový rychlostní limit na sněhu chce totiž celkem srdíčko a i tak je to jen nárazově.

Na motoristických serverech mimo hlavní proud se pak objeví protireakce, asi aby se autoři ujistili, že v jejich komunitě je pořád všechno vpořádku. Přesah článku minimální - nikdo komu by mohl otevřít oči si ho zde stejně nepřečte. A pro stabilní publikum je to téma ohrané jako koronazprávy.

Irwinek
16. ledna 2021, 12:54
5

Právě jsem se vrátil z …….., v hubě banán, a to i přes skutečnost, že mazlík, alias Volvo 960 r.v.1995 , má poněkud přeposilovaný volant :-D

reagovat
PepaSFI
16. ledna 2021, 14:49
3

a hele, chronomagorská fotka :-)

Irwinek
16. ledna 2021, 15:02
0

Jasně, je tam obojí :-D

Trinom
16. ledna 2021, 15:41
1

Nesere tě ten volant nakřivo?

PepaSFI
16. ledna 2021, 17:20
10

to je funkční ergonomie, když pak jedeš bokem, tak je rovně.

Pólin
16. ledna 2021, 19:41
0

tak co je to teda za hodinky, když je tady tak ukazuješ? :D ne, dělám si srandu...fakt mě to zajímá... to bude nějaká pecička letecká.. jak vidím značku na dvanáctce a velkou korunku...

Irwinek
16. ledna 2021, 20:04
1

Tomáš Trýska - vteřinu před výjezdem :-D

Pólin: To jsou Archimede 42 H - německé pilotky se švýcarským automatem :-D

beastar
16. ledna 2021, 23:20
0

Hale oni uz se neprodavaji a nemas nejaky neoriginalni pasek?;D Jinak k tomu volantu to je foceny pri jizde rovne? :))

ro
rock
17. ledna 2021, 06:34
0

Taky se občas nachytáš , že se kocháš tím, jak vteřinová ručička jde plynule místo toho, aby skákala po minutových indexech? :-)

PepaSFI
17. ledna 2021, 12:23
2

žeby se nám tady začal inkubovat infekční chronobundus? Aby z toho nebyla nějaká epidemie.

Irwinek
17. ledna 2021, 14:12
1

beastar - prodávaj, tenhle typ je věčný :-D kovový tah je pohodlnější a já mám na střídačku i řemeny, i hodinky :-D
volant - no, na to, abych při jízdě rovně držel kola v rejdu a ještě přitom fotil nemám :-(

rock - jasně, a když je přiložíš k uchu, to je lahoda, žádné cvak - cvak - cvak. Lepší je ale pomalejší tep Unitasu ve Štajnech :-D

BigBang
16. ledna 2021, 13:10
0

Za mě skvělé! Článek, který by si zasloužil publikaci v massmédiích. Bohužel všichni postižení pořádkem by to stejně vyignorovali nebo v horším případě poplivali jako bohapustou propagandu...

reagovat
beastar
16. ledna 2021, 16:44
8

Ja driftim svoje novy shit nejlevnejsi GranTurismo v Evrope. A neni to sranda je to primo prdel. Naposled vcera na Bile hore a pak na placku u Hornbachu. A zadna PCR, zadny pruzeni. Auto je cely ja taky a jako staci nebyt debil. Trochu aspon umet ridit, nebo alespon se neprecenovat. To jako palim gumu i pres ten snih, tolik ho zase neni:)

reagovat
Franz Kafka
20. ledna 2021, 00:25
0

Dávám mu životní elán do konce Března. Potom skončí legrace drahou poruchou a prodejem za půlku :)

beastar
20. ledna 2021, 09:03
1

Jestli bude ještě sněžit kolem Prahy, tak do Března je moc to bude někde trefený o strom:D

BubaaCZek
17. ledna 2021, 00:56
2

Ja jsem taky neodolal a dve hodiny se klouzal na mistnim motoparku. Ujezdeny snih, led, hladky asfalt - slalomy, vracaky, okruh - vsecko bylo. Take neni nad to moct si dovolit to prehnat, zahodit a zas se bez nasledku vyhrabat a zkouset znovu. At zije snih!

reagovat
Blix
18. ledna 2021, 01:49
2

Přečetl jsem si článek a říkám si pravda pravda, hned odpoledne jsem potkal E46 jak se na mě řítí dveřma spolujezdce a už si nejsem tak jistý.

reagovat
Ha
Habakukk
18. ledna 2021, 08:52
0

No ono to bude možná tím, že dáváme moc na mediální pisálky kteří se vzhlídnou v nějaké tématu a vytvoří iluzi problému. Ten svět tam venku je pořád stejný.

reagovat
ratan groch
18. ledna 2021, 13:05
1

Ja neviem velmi drifthovat. Raz sa mi vsak celkom podaril jeden drift a dokonca to aj kamarat natocil. Hadam to prejde v prilohe.

reagovat
ratan groch
18. ledna 2021, 13:06
1

Tak nic, mal to byt gif.
Ostanme pri tom, ze to neviem robit

Jo
Josephus
24. ledna 2021, 17:53
0

Vzbudil jsem se s rozvernou náladou o pár hodin dříve než obvykle (nedokážu to racionálně vysvětlit, ale bylo to tak). Vylezl jsem z domova, že vyhrabu služebák i manželčino přemisťovadlo že závějí. Vyhrabal, nechal zahřát a vyrazil do zaměstnání s dvouhodinovým předstihem. Byla to moje nejlepší jízda za poslední kalendářní rok. Fakt jsem si to užil. I když to do rachoty mám jen kousek, přijel jsem tam poslední...a ještě vysmátý. :)
Kolega se o radost z jízdy za volantem s jeho 10x svolanou a tentokrát i výjimečně pojízdnou Ofcí také pokoušel, ale dorazil otrávený, že mu to nic nedovolí a ještě to na něj práskla. :D

reagovat


Poslední komentáře

Poslední inzeráty

Dodge Charger 6,4 SRT  2012
Dodge Charger 6,4 SRT

2012 rok výroby
480 koní výkon
6 400 ccm objem

Pontiac Firebird  1991
Pontiac Firebird

1991 rok výroby
140 koní výkon
3 100 ccm objem

Dodge B300 F30 1978
Dodge B300 F30

1978 rok výroby
220 koní výkon
5 900 ccm objem

Dodge Charger SRT8 6.4L TOP STAV 2013
Dodge Charger SRT8 6.4L TOP STAV

2013 rok výroby
476 koní výkon
6 407 ccm objem

Škoda Fabia Fabia II RS 1,4 TFSI 132 KW DS 2010
Škoda Fabia Fabia II RS 1,4 TFSI 132 KW DS

2010 rok výroby
177 koní výkon
1 390 ccm objem