načítám data...

rock

JménoPavel Pospíšil
BydlištěVyškov
Registracepřed 5.3 rok.
Poslední aktivitapřed 12.3 hod.
Příspěvků ve fóru1
Komentářů u článků1473
Pozitivních komentářů u článků617
Negativních komentářů u článků37
Možnostinapsat zprávu

Posledních 50 komentářů

ro
rock
včera v 09:41
1
Ford Explorer Platinum: konejšivě svalnatý

To se dá opakovat furt, protože je to pořád pravda.

ro
rock
25. listopadu 2022, 13:33
0
Poselství žluté dodávky

V Brně se nedávno testovalo něco na půli cesty mezi MHD a maršrutkou, ale nevím, jak to dopadlo a jestli to bude mít pokračování. Každopádně to provozoval DPmB, není to soukromě-mafiánská aktivita.
https://dopravacek.eu/2022/09/16/brnensky-dopravni-podnik-zacina-testovat-novou-sluzbu-klikbus/

ro
rock
24. listopadu 2022, 12:33
0
Jak si představuju automobilovou budoucnost

ad setrvačník: Matně si vybavuji, že když měly do F1 přijít V6+hybrid, byl setrvačník jedno z možných řešení. Nějak seriózněji se tím zabýval tuším Williams. Nakonec použili řešení jako všichni ostatní. Nechci tvrdit, že to, co je nepoužitelné v F1 by nemohlo být zajímavé řešení pro lokomotivu, přeci jen jsou tam jiné prostorové možnosti a jiné požadavky. Ale je to připomenutí, že relativně nedávno stály proti sobě akumulátorový hybrid vs setrvačník a setrvačník byl odložen stranou.

ro
rock
20. listopadu 2022, 16:28
0
Jak si představuju automobilovou budoucnost

Vůbec nic nevím o výrobě vodíku a jeho případném přimíchávání do zemního plynu.
Ten zbytek - provozovatelé plynovodů teď zuřivě dokončují revizi svých sítí a od příštího roku by měli začít dávat zakázky na lokální úpravy tam, kde vytipují, že by byl problém.
Co se samotné směsi týká, říká se, že do 20 % obsahu vodíku by to měly současné spotřebiče schroustnout bez úprav. Umím si představit, že možná bude potřeba měnit regulátory na domovních přípojkách, aby do vnitřního rozvodu mohl o něco málo vyšší tlak než dneska (protože H2 má nižší výhřevnost, tak to tam, kde není předimenzovaný kotel, bude potřeba dohnat větším množstvím, t.j. vyšším tlakem). Ale bude se začínat s menším poměrem (10 %, možná míň) a vyhodnocovat, jak se to chová.
Mimochodem, třeba nové plynové kotle od Viessmannu už mají certifikaci na 20 % H2 a ladí to dál, aby v další modelové řadě zvládli 30 a víc.

ro
rock
20. listopadu 2022, 11:18
1
Jak si představuju automobilovou budoucnost

Jenom na okraj, k tomu velezájmu (článek jsem nečet, tak doufám, že neopakuji): aktuálně se bere za hotovou věc, že se u nás ve velmi dohledné době začne vodík přimíchávat k zemnímu plynu do plynovodů. V současné době se na plynovodech začínají dělat lokální úpravy, které by měly umožnit přenášet směs zemního plynu a vodíku v poměru 4:1.
.
No a tohle zaprvé odpovídá na otázku zájmu o vodík a zadruhé bohužel teda naznačuje, že kdyby o ten vodík projevil zájem i autoprůmysl, tak už nebude jediný zájemce ve frontě - což se samozřejmě projeví na ceně.

ro
rock
20. listopadu 2022, 07:25
6
Jak si představuju automobilovou budoucnost

"za půl mega jde koupit zánovní EV už dnes"

Jde. Ale díval ses, co se u nás dá koupit? eGolfy s dojezdem 120 km, Leaf 1.gen, jeden individuálně dovezenej Bolt. Jako rodinné auto aspoň s kompromisy použitelné vůbec nic.

ro
rock
18. listopadu 2022, 23:23
0
Volkswagen XL1: Jezdíme za litr?

Já netvrdil, že to dává obchodní smysl. Nebo že existuje cesta zpet k malym lehkym uspornym vozum. Já reagoval na tu větu "Reálná spotřeba 2,5 v provozu bez hybridního systému u konvenčního auta prakticky není možná." Podle mne je.

ro
rock
18. listopadu 2022, 10:58
0
Volkswagen XL1: Jezdíme za litr?

A já zase myslím, že by to jít mohlo. Lupo 3L nebylo daleko a jsme o čtvrt století dál
- aerodynamika: Dneska jsme mnohem dál. Lupo 3L mělo po úpravách cx 0,29, sériová Fabia má 0,28, VW ID.3 má 0,267. A to jsou dneska už možné hrátky s aktivní aerodynamikou. Skoro sériový koncept ID.Aero má 0,23, takže je pořád kam jít.
- materiály: tam, kde u Lupa museli používat ocel, hliníkové a hořčíkové slitiny mohou dneska víc zapojit různé kompozity. Ty udělaly obrovský pokrok a dalo by se tím nějaké kilo ušetřit a třeba by na některých místech byly levnější. Probůh, není přece potřeba dělat volant z hořčíkových slitin jak v Lupu 3L
- konstrukce: neudělali konstruktéři za 1/4 století nějaký pokrok v tom, jak udělat stejně odolnou konstrukci při nižší váze? Zvlášť když je etalonem upravený mini low cost?
- motor: fakt se to od dob pumpe-düse nikam neposunulo? Plus mildhybrid by třeba deci taky srazil
- navigace: dneska každá navigace ví, co bude za nejbližší zatáčkou. Nedokázalo by třeba auto před táhlým kopcem automaticky upravit jízdní režim tak, aby motor pracoval co možná nejefektivněji?

ro
rock
17. listopadu 2022, 15:16
0
Ford Nucleon: Když bylo v Americe možné vše

I v osobním. Už je to vymyšlené :-)

ro
rock
15. listopadu 2022, 15:17
10
Volvo EX90 a 5 věcí, na které se těším

Nejenom že se stal standardem nezabudovaný, trčící tablet uprostřed; ona se ta móda rozlezla už i na přístrojový štít. To fakt nenůžou vestavět tak, aby to působilo jako integrální součást interiéru a ne jako aftermarket z ali?

ro
rock
15. listopadu 2022, 06:15
0
Kia Ceed Spin: Hodně auta za málo peněz

Mne napadlo, že to -s výjimkou toho AWD- existuje skoro doslova: jmenuje se to Hyundai i30 N :-)

ro
rock
12. listopadu 2022, 14:54
-3
Volkswagen XL1: Jezdíme za litr?

Nahraď si v mém postu větu "Byly tehdy automobilky, které vykazovaly rozdíl mezi normovou a reálnou spotřebou" za větou "Byly tehdy automobilky, které vykazovaly rozdíl mezi normovým a reálným množstvím emisí NOx".

Smysl příspěvku to nemění. VW Group nebyl jediným s máslem na hlavě, plugin hybridy nic neřeší a EV nemají nulové emise.

ro
rock
12. listopadu 2022, 09:22
0
Volkswagen XL1: Jezdíme za litr?

"Skoro jako by to bylo nějaké kouzlo. Kouzlo s emisemi. Od Volkswagenu"

Dodnes jsem přesvědčený, že to byla politická objednávka na uzemnění VW Group (nebo spíš na to, aby existovala páka, která by VW Group přinutila změnit svoji politiku a postavit se do čela elektrošílenství). Byly tehdy automobilky, které vykazovaly rozdíl mezi normovou a reálnou spotřebou přinejmenším stejně velký (např. auta koncernu PSA), ale přešlo se to buď pokrčením ramen, nebo tichým tytyty.

No a dneska jsou podvody s emisemi zlegalizované a běžně přijímané a je na nich postavena budoucnost mobility v Evropě. Ať už je to v článku nakousnutá normová spotřeba u plug-in hybridů, nebo nulové emise u EV.

ro
rock
10. listopadu 2022, 14:35
2
ro
rock
09. listopadu 2022, 18:33
0
Autíčkář se ptá: Koupili byste si auto jen kvůli vzhledu?

Ne.
Ale položím podobnou otázku:

Koupili byste si auto BEZ OHLEDU NA VZHLED?

btw Za mne je odpověď ne.

ro
rock
08. listopadu 2022, 06:56
-4
Ford Ranger Stormtrak: Odvez mě, cestou necestou...

Autor očividně nežije ve stejné zemi jako já. Protože v té mé s tímhle do lesa nesmí, pole a louky samozřejmě buď někomu patří, nebo někomu patří a navíc jsou chráněné. Na polní cestu se vyjet dá, ale za prvním kopcem tam bude další dědina a stejně je potřeba jet po těch polňačkách velmi s rozumem, protože za kteroukoliv nepřehlednou zatáčkou může být (a dost možná bude) traktor, cyklista nebo pejskař. A jet si za tou svobodou někam do Rumunska nebo Bulharska, kde jsou -snad, nevím, tipuji- poměry benevolentnější?
Takže svoboda možná, ale jen ta v hlavě. Nevím, jestli na takovou není Rangera škoda.

ro
rock
06. listopadu 2022, 19:09
0
Reportáž z krize středního věku

"...násilnický vztah z obou stran..."

No, mně to přišlo jak popis Stockholmskýho syndromu :-)

Jinak úplně chápu, že si někdo něco takovýho pořídí (a vlastně o tom přemýšlím taky :-) ), ale nad tou trasou do práce to možná chtělo trochu se zamyslet už před koupí :-)

ro
rock
05. listopadu 2022, 11:57
0
Peugeot 308 SW GT 225 Hybrid: Na půl cesty k prémii

Ono to bourání v (na dnešní dobu lehkým) tunovým autě je taky zbytečně démonizovaný. Ano, v 90. letech se umíralo víc, ale těch faktorů bylo víc, nejenom subtilnější auta. Já si v té době taky dva větší crashe zažil, z toho jeden, kdy jsem zvažoval, jestli má smysl auto opravovat nebo jestli je to totálka... a nejhorší úraz byly modřiny od pásů...

ro
rock
05. listopadu 2022, 11:04
0
Peugeot 308 SW GT 225 Hybrid: Na půl cesty k prémii

to krab: Přesně to mne napadlo a proto jsem ten vtípek napsal: že ten čas letí nějak moc rychle :-)

ro
rock
04. listopadu 2022, 21:18
2
Peugeot 308 SW GT 225 Hybrid: Na půl cesty k prémii

Před 20 lety by novinář nafasoval horkou novinku 307 1.6 16v se 109 k pod kapotou a tam věru moc důvodů k tlemení nebylo :-)

ro
rock
04. listopadu 2022, 06:49
0
Peugeot 308 SW GT 225 Hybrid: Na půl cesty k prémii

1,2 M za Peugeota nižší střední.

Tak jo, no...

btw: Možné to míří někam "mezi luxusní DS a relativně lidovou Astru", ale vono je to o kilo dražší než ta DS 4 se stejným motorem...

ro
rock
29. října 2022, 17:13
0
DS 4 E-TENSE: Na obláčku osobitosti

Na hatch je to min. o pět čísel vyšší, než je zdrávo. Ale zkuste si na to hodit siluetu XCeedu :-), +- to sedí tvarem i celkovými rozměry.
Ale uznávám, že je to low cost vs (na můj vkus teda lehce předražená) stylovka a každý míří na jinou klientelu.

ro
rock
29. října 2022, 16:08
0
DS 4 E-TENSE: Na obláčku osobitosti

DS je řekněme módní doplněk, jak je zmíněno v text. Ale pokud jde o rozměrovou třídu tak rozhodně nevytváří nic nového. Vím nejméně o jednom autě, které je v podstatě shodné rozměry i siluetou.

ro
rock
26. října 2022, 14:19
3
Hyundai Staria Luxury: Vypadá božsky, ale dokáže říct souvislou větu?

Tyhle minimalistický linie měl vlastně už Chevrolet Lumina Van / Potiac Trans Sport před 30 léty. Akorát hezčí :-)

ro
rock
24. října 2022, 09:51
2
Autíčkářův týden: Elektromobily za deset milionů, konec německé legendy a smutná přehlídka

V patnáctiletým spalováku vyměníš olej v motoru, preventivně i v převodovce, necháš udělat nový rozvody a jezdíš...
Podvozek nepočítám, ten si u bude chtít větší investici než u spalováku. Kastle je stejná, elektronika je v obou.

Aspoň v takovým stavu byly všechny +- patnáctileté auta, které jsem v posledních letech řídil.

ro
rock
22. října 2022, 22:20
1
Autíčkářův týden: Elektromobily za deset milionů, konec německé legendy a smutná přehlídka

To proto, že
1. nevím, jak moc je otázka na místě, když nastoluje volbu mezi 4d fastbackem a GT kupé
2. jak zmínil kolega martin_100, obojí je do značné míry zbaveno kouzla, tudíž je to spíš voba menšího zla.

ro
rock
22. října 2022, 15:10
0
Když se z dárce stává příjemce aneb stesk nad evropským osudem Mitsubishi

A zrovna včera jsem četl článeček o novém Mitsu XFC. A jen pro asijský trh...

ro
rock
21. října 2022, 12:08
1
Karoqu, třes se, jede Toyota Corolla Cross

Pokud bude zákazník trvat na +- 200 k, tak asi ano.
Otázkou je, jaké procento zákazníků Karoqu chce 200 k a kolik se jich spokojí se 150 k verzí, která může být o 100-250 t levnější a Toyota proti ní nemá co postavit.

btw design Karoqu je dost hrůza, ale je v tomhle ohledu ta Toyota v nějakém směru lepší? Ta rozšklebená držka taky není zrovna vrchol elegance...

ro
rock
21. října 2022, 09:52
1
Autíčkářův týden: Elektromobily za deset milionů, konec německé legendy a smutná přehlídka

Jenom mne napadlo, že auto na hranici záruky nebo těsně po ní by byl S 60, takže dojezd 300 km jako nový. Jestli něco zdegradovalo a něco občas ovlivní zima, něco je potřeba odečíst, protože akumulátor se do nuly nevyjíždí, něco je třeba odečíst, pokud ta krátká pojížďka vede z poloviny po dálnici a najednou zjístíme, že dojezd třeba okolo 150 km -alespoň v zimě- tak daleko od pravdy nebude.

ro
rock
19. října 2022, 12:55
3
Autíčkářův týden: Elektromobily za deset milionů, konec německé legendy a smutná přehlídka

Autosalony se trápily už delší dobu a COVID jim teda zlomil vaz definitivně. Marketéři u jednotlivých značek vykoumali, že individuální novinářská prezentace má větší mediální dopad než postávání na stáncích v (drahé) výstavní hale a že obyčejné lidi lze informovat a obsloužit online (a těch pár vážných zájemců si pozvat osobně na prodejnu).

ro
rock
19. října 2022, 12:50
0
Autíčkářův týden: Elektromobily za deset milionů, konec německé legendy a smutná přehlídka

Ty luxusní elektromobily, to bude celkem problém pro jejich výrobce, ne?
Chci říct, dřív vám u Rollsu mohli nabídnout ten jejich tradiční 6,75 l (no vlastně nemohli, objem zůstal, ale motory jsou, jestli se nepletu- od BMW. Ale to zase zákazníkovu předhazovat nemuseli) a mohli se rozpovídat o tom, jak mají víc než stoletou tradici ve výrobě kultivovaných automobilů.
Jenže teď budou pohonné řetězce víceméně prefabrikáty, že? Akumulátory jsou všechny stejné, na motoru není moc co vymýšlet, převodovka tam není... Jak obhájí u Rollsu cenovku, když zákazníkovi může docvaknout, že pohonný řetězec je vlastně srovnatelný s tím, co má každá KIA a Hyundai za mega a čtvrt? Když budíky nejsou hodinářská práce, ale tvoří ji jen zabudovaný displej(e) za aliexpressu za 50 USD/kus a infotainment tak klidně může mít lepší třeba i Dacia? A že připlácí vlastně jenom za kvalitnější kůži a dřevo v interiéru?

ro
rock
15. října 2022, 18:33
6
Proč si nenecháme pomoci?

Vadí mi, že je mi to nuceno. Pro to, abych to bezvýhradně a napohodu přijal, by stačily dvě banální věci:

- aby to zůstalo vypnuté, když to jednou vypnu (a samozřejmě vice versa)
- abych to nemusel kupovat, když to nechci

Tím by mohla být celá debata o této záležitosti vyřízená.

Mám občanku, mám volební právo. Jsem snad dostatečně příčetnej na to, abych se rozhodl, jestli tu věc chci mít a jestli ji chci používat. Jestli se společnost bojí, že jsem bez těchdle udělátek na silnici nebezpečnej, tak proč mi umožnila získat řidičák?

ro
rock
14. října 2022, 08:54
0
Ptejte se: Zábavné rodinné kombi za 800 tisíc

Jacob13:

No a co bys chtěl za objevnou diskuzi? Tazatel má jakési požadavky a limitovaný rozpočet, tomu odpovídají 2-3 auta na trhu a ty jsou zmíněny v článku. Dál se -možná- najde nějaká zapomenutá skladovka (dvě jsou zmíněny v diskuzi), možná individuální dovoz z US (rovněž v diskuzi) a pak už by nebylo o čem mluvit.

Takže zbytek je volná zábava a tipy na alternativní řešení vzniklé situace; třeba ho něco z toho inspiruje.

ro
rock
13. října 2022, 17:46
0
Ptejte se: Zábavné rodinné kombi za 800 tisíc

Sato:
dtto.
Su chudéch rodičů syn, takže ojetina pro mne není sprosté slovo. Volil bych něco jetého, mému srdci bližšíího.

ro
rock
13. října 2022, 17:43
1
Ptejte se: Zábavné rodinné kombi za 800 tisíc

Na opel.de Astru Tourer i Insigniu mají i s cenami, tak předpokládám, že to už (u Astry) / ještě (Insignia) jde. Ale nezkoušel jsem to :-)

ro
rock
13. října 2022, 17:40
0
Bazarový snílek: Vzpomínky na vyšší střední

No, můžeš napsat " u toho Nissanu Maxima" pokud si nejseš jistý, případně pokud máš pocit, že to "z" prostě vypadá blbě :-)
Ale jinak tak, jak to máš, tvrdé.

ro
rock
13. října 2022, 14:34
7
Ptejte se: Zábavné rodinné kombi za 800 tisíc

...on je problém za ty peníze najít kombi nižší střední s výkonnějším motorem.

ro
rock
13. října 2022, 14:33
2
Ptejte se: Zábavné rodinné kombi za 800 tisíc

"Za tie peniaze by som chcel proste plnohodnotnú strednú triedu."

To bychom chtěli všichni, ale mimo pár zapomenutých skladovek a předváděček je tenhle vlak už pryč...

ro
rock
13. října 2022, 14:30
6
Ptejte se: Zábavné rodinné kombi za 800 tisíc

Lyže už vyřešil James Bond na Espritu :-)

ro
rock
13. října 2022, 14:29
1
Ptejte se: Zábavné rodinné kombi za 800 tisíc

Všechno je o tom, jak moc se člověku chce přemýšlet u balení. Brácha ze všeho nejraději používal na rodinné dovolené (choť+tři děti) Transita. Liboval si, že nemusí hloubat, co vzít a co ne. Prostě to tam naháže, jak mu to padne pod ruku...

ro
rock
13. října 2022, 14:26
0
Ptejte se: Zábavné rodinné kombi za 800 tisíc

To sledování životních cyklů a skladovek je určitě OK - viz ta nabídka Mazdy6 nahoře v diskuzi. Ale jinak mám obecně obavu, že

1. SUV a crossovery nahrazují dřív obvyklé kategorie (jako třeba kombi u malých aut a vlastně už skoro kompletní neprémiová střední třída. Prodejci tomu teda napomáhají. Třeba na stránkách českého Opelu se snad vůbec nedovíš, že Astra existuje i jako kombi a taková Insignia odtamtud zmizela úplně), takže nabídka kombi se zmenšuje a bude zmenšovat
2. aspoň zatím ty ceny novot letí nahoru až absurdně rychle. Ať už kvůli inflaci nebo kvůli generačním obměnám. Třeba se to zastaví, ale je otázkou na jaké úrovni.

ro
rock
13. října 2022, 11:49
0
Ptejte se: Zábavné rodinné kombi za 800 tisíc

"Ted je pro nakup auta blba doba"
Myslíš, že bude lepší?

ro
rock
12. října 2022, 10:05
0
Ford Fiesta ST-line: Malý tvrďák

"...malé auto, do kterého se fakt dá ve čtyřech nějak poskládat..."

Ono to možná na první pohled nevypadá, ale Fiesta je snad nejvyšší auto své třídy (dokonce vyšší než Focus, stejně vysoká jako přiznaný crossover XCeed), akorát to dobře maskuje.

ro
rock
11. října 2022, 18:42
0
Autíčka z večerníčků aneb vzpomínky na motoristické usínání

Z Cars bych byl jako děcko absolutně unešený, je to přesně to, o čem jsem jako pětiletý špunt snil. Jako dospělák se prostě bavím pořád furt a dokola neuvěřitelným množstvím detailů narážejícími na reálný svět.
Příběh je teda -aspoň myslím- remake Dr. Hollywooda s M.J. Foxem a... vskutku, ve srovnání s F & F je to jak souborné Shakespearovo dílo. Ale to jsou i příhody Teletubbies.

Jako osmiletý jsem se doslechl o existenci něčeho, co se jmenovalo Tajný závod (ten originální, Cobra vs Ferrari) a žebříček priorit se mi změnil :-)

ro
rock
10. října 2022, 13:26
1
Bazarový snílek: Vzpomínky na vyšší střední

Ale fuj, takhle mi brát iluze :-)...
Tak to potom z té nabídky nechci vlastně nic. Ach jo...

Ale stejně nic z toho není na denní ježdění a na projížďku jednou za měsíc... ha, už to mám. Je to ještě větší šílenost, než výběr v článku, ale alepoň je to hezký
https://www.sauto.cz/osobni/detail/jaguar/xj/18104303
btw v nabídce je za podobný peníze i 4,0 V8 bez LPG

ro
rock
10. října 2022, 12:11
1
Bazarový snílek: Vzpomínky na vyšší střední

"Panoptikum šrotu za ceny jakoby počínající klasiky"
:-) pobavils.
Asi bych nic neměl proti 605, páč je levná. Pokud je ve slušném stavu. pokud by to mělo přelézt 100 tKč, hledal bych spíš 607, novější a designově podstatně dramatičtější.
Možná by byla použitelná Camry, ale je neskutečně nudná. Což je víceméně definice rodinné Toyoty obecně.
Zbytek mi přijde jako výsměch, i za poloviční ceny by mi některé přišly drahé.

ro
rock
10. října 2022, 11:32
2
Autíčka z večerníčků aneb vzpomínky na motoristické usínání

Z dětství si vybavuji Krtečkův kabriolet, co je v perexu a Vlkův sporťák, co ho v jednom díle ukradl v honbě za Zajícem.

V dospělosti se mi moje dětské sny zhmotnily, když jsem viděl Cars.

ro
rock
10. října 2022, 11:24
3
ro
rock
22. září 2022, 16:10
0
Stará, nebo nová legenda... Co si vyberete?

Ještě mne napadl jeden skopčák: Scirocco se mi nelíbilo ani v první, ani v druhé inkarnaci, ale ta třetí generace (2008-2017) prostě jo, nemůžu si pomoct.

ro
rock
22. září 2022, 16:08
0
Stará, nebo nová legenda... Co si vyberete?

Na Corvettu jsem myslel a zrovna tam mne napadlo, že každá další se mi líbí víc než ta předchozí. A že to zrovna u amerik kvůli ropné krizi a všeobecně jalovému přechodu 70./80. vůbec není pravidlem.

btw když opomenu, že GTV nemá nástupce (poslední kupé bylo co? Brera?), tak GTV je prostě krásná a vůbec by mi nevadilo, že na prasení po okreskách už dneska moc vhodná není.

Poslední komentáře

Poslední inzeráty

Hummer H2  2008
Hummer H2

2008 rok výroby
400 koní výkon
6 200 ccm objem

Chevrolet Caprice 9C1 Police 1992
Chevrolet Caprice 9C1 Police

1992 rok výroby
250 koní výkon
5 700 ccm objem

Chevrolet Tahoe Z71 4x4 2007
Chevrolet Tahoe Z71 4x4

2007 rok výroby
320 koní výkon
5 300 ccm objem

Cadillac Escalade ESV 2010
Cadillac Escalade ESV

2010 rok výroby
403 koní výkon
6 200 ccm objem