načítám data...

Potvrzeno: Mazda MX-30 dorazí jako hybrid s Wankelovým motorem

Rotačka se vrací. Tentokrát ale ne ve sporťáku, ale v crossoveru. Je to dobrý nápad, nebo slepá ulička?

zobrazit celou galeriiZobrazit galerii

Dlouho se o tom spekulovalo, “zaručené” zprávy se objevovaly co půl roku, ale teď je to konečně černé na bílém. Zastoupení Mazdy pro USA vystavilo specifikace vozů, jež budou na tamním trhu k dispozici. Nepřekvapí elektrická verze s dojezdem 200 kilometrů, jež bude roztáčet výhradně přední kola silou 144 koní. Druhá nabízená hybridní verze je ale o poznání zajímavější. 

Sice stále neznáme výsledný výkon vozu, ale už je konečně jasně napsané, že půjde o kombinaci elektromotoru a Wankelova rotačního agregátu. Ten se naposledy objevil v modelu RX-8 a fanoušci tohoto netradičního, ale velmi temperamentního motoru od té doby čekají na pokračovatele. 

MX-30 nebude, i přes stejně koncipované dveře, nástupcem v pravém smyslu slova – přeci jen nejde o sportovní auto, ale spíše o lifestylový crossover, který spíše než na řidičské zážitky a adrenalin sází na ekologii, udržitelnost a čistý klidný minimalismus. Ale netřeba zoufat – pokud se zde nový hybrid spřažený s Wankelem osvědčí, třeba se ho dočkáme i v nějakém tom sporťáku. A ačkoli je to trochu kacířská myšlenka, myslím, že by takový pohon slušel třeba příští generaci Mazdy MX-5.

Jak nejnovější “rotačka” jezdí si budeme moci vyzkoušet už začátkem roku 2022, kdy se novinka objeví v prodeji. 

Nelíbí se Vám reklamy, ale líbí se vám články?
Podpořte nás, pořiďte si VIP členství a užijte si autíčkáře bez reklam.


Mohlo by Vás také zajímat

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo registrujte

Komentáře

Le
Leo
05. ledna 2021, 23:32
0

Ty zadní dveře ve stylu RX-8 pobavily. A vzpomněl jsem si na souseda, který nějaký čas měl MX-7 Bathurst a tím vytočeným Wankelem ráno budil celou ulici.

reagovat
MB
MBMB
05. ledna 2021, 23:35
2

Ty spekulace o sporťáku a podobně jsou, obávám se, trochu mimo mísu. Má jít jen o range extender, respektive jako celek půjde o sériový plug-in hybrid. Celkový výkon tedy bude pravděpodobně úplně stejný, pokud použijí stejný elektromotor a ten samotný wankel pravděpodobně nebude nijak extra výkonný. Očekával bych třeba něco jako 50 kW. Ale uvidíme. Každopádně pro tento typ aplikace by se ten wankel měl celkem hodit, proto ho Mazda zřejmě zvolila.

reagovat
eLzyx
06. ledna 2021, 10:35
1

také si myslím, že půjde spíše o range extender. Celkový výkon zůstane na 144PS. Hádám jednorotor, aby to dokázalo "nouzově" poskytnout větší dojezd, netřáslo se to jako drahej pes (problém 1-3 válcových pístových motorů), bylo to co nejlehčí, nejkompaktnější ...

Greeny
06. ledna 2021, 10:45
3

Jednorotor nebo ne, je to úplně jedno. Je to wankelův motor a to je to důležité. Myslím si, že v dnešní době je to sakra velký úspěch :) Je to hlavně naděje do budoucna, protože je to důkaz že se ještě vůbec někdo wankelovým motorem zabývá..

reagovat
Trinom
06. ledna 2021, 22:31
2

Už se těším, až to budem lovit někde na vrakáči a dělat z toho motokáry :-D
Jinak osobně bych očekával spíš dvourotor kvůli lepšímu vyvážení.
-
Komentář upraven 6. 1. 2021, 22:32:28

Romus
06. ledna 2021, 11:32
0

Už se nemůžu dočkat, až budou desítky úředníků v EU řešit, co je ještě elektromobil s prodlužovačem dojezdu a co je už plug-in hybrid, protože plug-in hybridy začínají být fuj fuj.

reagovat
MB
MBMB
06. ledna 2021, 14:31
0

Pokud je mi známo, v EU žádná speciální kategorie pro auta s prodlužovačem dojezdu není. Mimo jiné i proto, že je složité definovat nějakou hranici. Musel by se například ostře zvolit nějaký minimální elektrický dojezd a maximální výkon spalováku, kdy by pak platila nějaká jiná pravidla. Za současných podmínek se to bere prostě jako PHEV s velkým elektrickým dojezdem. Což je zohledněno ve výpočtu těch udávaných emisí, ale nejsou úplně nula.

ro
rock
06. ledna 2021, 15:42
0

Nějaký náznaky stanovení hranice už se objevují. Třeba v UK to chtějí do budoucna stanovit banálně jednoduše:
je v tom spalovací motor - není to elektromobil
není v tom spalovací motor - je to elektromobil

eLzyx
07. ledna 2021, 10:58
-1

teď je otázkou, co lze považovat za spalovací motor. Má to písty? Wankel projde. Je to cokoliv, co spaluje nějaké palivo? Pak není elektromobilem ani elektromobil s bufíkem. Takže to taky asi nebude vhodná definice, takže ... je to stroj, který přeměňuje energii paliva na pohyb? To zní dobře, písťáky i wankel ze hry, bufík možný. Ale co když někdo přijde s termoelektrickou přeměnou energie?

ro
rock
07. ledna 2021, 18:11
1

Pro spalovací motor by se klíďo dala použít definice, co je na wiki. Proč vymýšlet něco dalšího. A mám pocit, že ta definice ponechává ve hře i ty bufíky, nicméně pokud už bych chtěl razit teorii lokální bezemisnosti, zakázal bych je taky.
btw wankel by neprošel už přes pístovou definici. Žiju v tom, že píst je definovaný funkcí a ne tvarem, tudíž může být i trojhranný rotační.

Termoelektrická přeměna energie jako primární pohonná jednotka je zatím sci fi (alespoň myslím), to bych snad ani neřešil.

Jo
José Jiménez
06. ledna 2021, 12:16
2

Musím uznat , že ač nemám úplně v lásce japonská auta tak tohle je dobrý počin. Jenom pořád dumám proč pro tenhle účel už někdo konečně nepoužije plynovou turbínu. Má to jedinou pohyblivou součástku a běží to na skoro všechno co hoří.

reagovat
Adam Forman
06. ledna 2021, 13:12
1

Doporučuji si někdy stoupnout k letišti a zkusit dětem vyprávět pohádku. Nebo si přečíst skvělý Kubův článek o ZiSu:
https://www.autickar.cz/clanek/zis-127-pokrok-za-kazdou-cenu/

Jo
José Jiménez
06. ledna 2021, 20:46
0

U letiště posloucháš proudové motory a myslím fakt velké vysokoobtokové dvouproudové motory které jedou na plný výkon. Není u nich vlastně prakticky žádné tlumení krom optimalizace tvaru lopatek dmychadla. Turbína nepohání stroj tlakem spalin na výstupní trysce ,ale vytváří točivý moment přes reduktor a díky tomu nemusí pracovat s tak vysokým vnitřním tlakem a díky tomu nedělají takový kravál.
Samozřejmě jsem ten článek četl a od dob tohodle krásného nesmyslu jsou turbíny už úplně jinde.

PachezZ
07. ledna 2021, 00:06
0

neměl to jaguár v nějakým prototypu? výhoda měla být že turbína spaluje prakticky cokoliv

Fa
Fandatik
07. ledna 2021, 02:06
0

Od poloviny minulého století to řešil Chrysler v sedmi iteracích a Toyota (byl i pokus o elektro s turbínou k dobíjení).
Problém s emisemi NOx vzhledem k vysoké teplotě spalování (proto možná teď ten Wankel, který nemá vysokou účinnost, ale nízké teploty). A drahé materiály.
Před pár lety v Ženevě představili číňani nějaký sporťák. Ale ....

Kyjaq
07. ledna 2021, 22:26
0

Je to jednoduchý, v rozměru vhodným pro zástavbu do auta to prostě nejde udělat s nějakou použitelnou účinností, tak se o to ani nikdo nesnaží.

motion
06. ledna 2021, 12:51
4

"A ačkoli je to trochu kacířská myšlenka, myslím, že by takový pohon slušel třeba příští generaci Mazdy MX-5"

jdu si pro sirky, bude to táborák s výhledem na Bodensee:))))

reagovat
VK
VK
06. ledna 2021, 13:02
0

Pěkné.
Logicky dalším krokem by byl extender dojezdu (resp. sériový hybrid) s turbínovým spalovacím motorem, třeba se taky dočkám.

reagovat
Adam Forman
06. ledna 2021, 13:11
0

Hmm, hybridy byly moc spolehlivý, tak jako range extender použijou wankel. Já ty kluci japonský mám rád, dokonce Xedosa od nich mám, ale tohle je fakt kravina...

reagovat
Autíčkový Jelen
06. ledna 2021, 13:50
0

Tady ten wankel aspoň může pracovat za vcelku ideálních podmínek

Adam Forman
07. ledna 2021, 06:33
0

Nooooo... Já jednoho hybrida s RExem pučenýho měl a když je plugin a fakt ho dobíjíš, tak ten REx moc času neběží. Vlastně se pouštěl jen na fakt dlouhejch trasách a vždycky na chvilku. Nevim jak Wankel bude dávat krátkodobý provozy byť za optimálních otáček. Nebo že by to běželo furt a plugin byl jen na manuální EV mód do center měst se zácpovou daní? Uvidíme. Jsem fakt zvědavej. Jen se bojím, že to bude stejné zklamání jako Honda CR-Z. Po představení Skyactive-X, od kterýho jsem čekal hodně se obávám dalšího zklamání. Kdyby rači vymysleli, jak do všeho nacpat tu jejich báječnou dva-a-půlku s HDM.

Trinom
11. ledna 2021, 15:55
0

Adame, ty emise wankelu nemusí být zas až tak špatné, pokud se na motoru udělá několik věcí jinak, než má tradiční 13B, které známe všichni. S ohledem na skoro 50 let zkušeností si myslím, že kdyby to nedávalo smysl, tak nic takového nepostaví.
Známé nedostatky jsou těsnění komor a mazání těsnících lišt. Těsnící lišty jdou pro tyto účely vyrábět z keramiky, protože u konstatních otáček se dá perfektně vyladit pracovní bod. Těsnění komor (ztráta kompresí) je možná vyřešit jednak jiným designem těsnících lišt + výše zmíněným materiálem, designem portů a třeba nahrazením jiskrového zapalování laserovým (na to mají taky patent). Opravdu jsem zvědav, co v tom motoru bude vše za novinky.

beastar
06. ledna 2021, 14:14
1

Woooow, nemůžu se dočkat. To bude bomba to se bude u nás na východě v Tatarstánu prodávat za mega samo.

reagovat
Cu
Curdin
07. ledna 2021, 09:24
-1

Tak hlavne aby to nebyla stejna bomba jako skyactive X......skoro benzín, skoro diesel, skoro turbo, jinak uplne na hovno.....

reagovat


Poslední komentáře

Poslední inzeráty

Lincoln Town Car  1986
Lincoln Town Car

1986 rok výroby
150 koní výkon
0 ccm objem

Ford F250 Ranger XLT Lariat 7.5 tažné 1978
Ford F250 Ranger XLT Lariat 7.5 tažné

1978 rok výroby
240 koní výkon
7 500 ccm objem

Chrysler Newport Custom / MONTANA, USA 1969
Chrysler Newport Custom / MONTANA, USA

1969 rok výroby
216 koní výkon
6 277 ccm objem

Oldsmobile Delta 88  1968
Oldsmobile Delta 88

1968 rok výroby
365 koní výkon
7 500 ccm objem