načítám data...

Greeny

JménoVojtěch Kubiš
BydlištěVsetín
Registracepřed 7.1 rok.
Poslední aktivitapřed 17.0 hod.
Příspěvků ve fóru68
Komentářů u článků81
Pozitivních komentářů u článků21
Negativních komentářů u článků0
Možnostinapsat zprávu
Informace

Dříve pravidelný redaktor, nyní spíše občasný přispěvatel, který většinu svého času dělí mezi udržování svých starých BMW a ještě starší Alfy a mezi bláznivé cesty do podivných míst.

Posledních 50 komentářů

Vojtěch Kubiš
06. ledna 2021, 10:45
3
Potvrzeno: Mazda MX-30 dorazí jako hybrid s Wankelovým motorem

Jednorotor nebo ne, je to úplně jedno. Je to wankelův motor a to je to důležité. Myslím si, že v dnešní době je to sakra velký úspěch :) Je to hlavně naděje do budoucna, protože je to důkaz že se ještě vůbec někdo wankelovým motorem zabývá..

Vojtěch Kubiš
04. ledna 2021, 14:32
7
Jak jsme vyhráli Gumbalkan Grand Prix - 6 heures sur le Most: Část druhá

Je to bomba kluci, oba dva díly. Konečně jsem si zas na Autíčkáři přečetl text, při kterém mi běhal mráz po zádech. Díky! :)

Vojtěch Kubiš
20. listopadu 2020, 13:12
4
Nejhůře vybavené nové auto na světě je na prodej v Indonésii.

Nooo, já tam vidím nejméně čtyři prvky výbavy, za které se dřív mohlo u některých aut připlácet :) Přihrádku před spolujezdcem, zapalovač, tříramenný volat a spolujezdcovo zpětné zrcátko :) Takže tak zlé to přece není.. to jen my tady v Evropě jsme moc zhýčkaní :)

Vojtěch Kubiš
25. října 2020, 09:11
0
Sibiřští Mustangové

Přesně tak :D pak vám začně Chaser nebo Skyline připadat jako úplně normální, tuctové auto :)

Vojtěch Kubiš
23. října 2020, 10:36
0
Budiž světlo aneb od acetylenu k polovodičům

Neboj Františku, prohlížel jsem si i tento obrázek :) a vzhledem k tomu, že poslední roky je mým zaměstnáním konstruktér automotive světel, tak vím co je to reflektor :) Já narážel na to, že z tvého textu to vyznívá jakoby tam reflektor do 80tých let vůbec nebyl přítomen. Parabola má funkci reflektoru. To že v 80tých letech se reflektor začal dělit na menší segmenty aby došlo z lepšímu nasměřování světla "tam kam chceš" z toho úplně zřejmé nebylo. Zároveň to taky dost pomohlo variabilitě designu, protože se pak dal světlomet tvarovat i do jiných tvarů než dřív. Ono automotive lighting je obecně vzato hodně o designu, co si budem povídat.. :)

Vojtěch Kubiš
23. října 2020, 08:47
0
Budiž světlo aneb od acetylenu k polovodičům

"Prvním zásadním posunem bylo použití reflektorů v parabolách."
Jakože do 80tých let tam ty paraboly byly jen tak na okrasu a funkci reflektoru dělalo něco jiného? :D Nebo co to teda je ten reflektor, že tam do 80tých let nebylo?

Když už článek s nádechem techniky tak by ještě u těch projektorů možná nebylo špatné vysvětlit k čemu tam ta čočka je. Že to není místo skla, jak to teď vyznívá. On ten projektor má navíc kromě čočky ještě clonu. Reflektor je zaostřený hned za clonu, která ořízne světlo a čočka pak toto světlo posbírá a vysvítí vpřed. Díky tomu má projektor mnohem ostřejší obraz a tedy lépe využije prostor předepsaný normou.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ed/Headlight_projector_schematic.png

Vojtěch Kubiš
14. října 2020, 13:09
0
ZMĚNA!! Trackday ve Vysokém Mýtě se přesouvá na 17.10. 2020

Nechci mluvit za redakci, ale na facebooku proběhlo, že akce se ruší, důvodem jsou vládní omezení.

Vojtěch Kubiš
13. října 2020, 11:44
1
Autíčkář se ptá: Máte svou autíčkářskou partu?

Vojto, mluvíš mi ze srdce :D Taky tíhnu k Alfám, ale až na výjimky lidí okolo Transaxle jsem nikdy nepotkal "Alfistu" s kterým bych si měl co říct. Nejen že jsme si nesedli osobnostně, ale přesně jak píšeš, techniky neznalí, bez peněz, hlavně aby to vypadalo výjimečně a nebyl to ten nudný zlý Passat nebo nedejbože BMW..

Vojtěch Kubiš
09. října 2020, 08:37
0
Nešťastná srdce, aneb; když se motor nepodaří

Vojta: Suchá hmotnost Bussa je 133kg? To jsi změřil jak? :) Anebo tím myslíš jen blok a hlavy? Já jsem postavil na standardní váhu pro lidi moje 24v busso, byl to jen blok a hlavy a vana, nic víc, ani výfukové svody, ani sání, ani aletrnátor, starter, držáky nebo nějaké další věci, prostě nic. No a ukázalo to rovných 150kg. Může být že 12v by ukázal 133kg (ikdyž se mi tomu nechce věřit, ten 12v je rozměrově prakticky stejně velký jako 24v). V každém případě bych ale takto odstrojenému motoru neříkal motor a nemluvil o jeho váze :) To pak můžeme říct že škodovácky mrd 1.3 OHV váží 60kg :) A taky by to nebyla úplně pravda.

Vojtěch Kubiš
25. srpna 2020, 12:34
11
Autíčkář se ptá: Kam se poděly holky s láskou k motorismu?

Zrovna minulý týden se mi stala hezká příhoda. Na parkovišti u Tesca vidím VW transportér a pod ním se válející osobu s dlouhými vlasy. Přijdu blíž a nabídnu pomoc. A z pod auta vyleze drobná, opravdu hezká, mladá žena. Dáme se do řeči. Prý teče servopumpa a dělá divné zvuky a tak snaží se aspoň sundat řemen a pokračovat dál bez serva. Jenže má ožvýkaný šroub a nedaří se jí to povolit. Domluvíme se, zajedu do garáže pro sikovky, slečně to povolím a rozloučíme se.

A pak že nejsou.. V zmiňovaném Transportéru cestoval mladý německý pár a byla to právě žena která očividně autům rozuměla víc.

Vojtěch Kubiš
25. srpna 2020, 12:29
14
Autíčkář se ptá: Kam se poděly holky s láskou k motorismu?

J.K.: já bych hlavně chtěl vidět 50% žen v dole kopat uhlí... Cos napsal je nesmysl a další zbytečné hledání rovnoprávnosti tam, kde to není potřeba. Ženy mají stejnou možnost řídit jako muži. Jestli se tak neděje, tak budiž, asi to tak nemá být. Je to stejné jako s těmi horníky, že to dělají jen muži není žádná forma diskriminace.

Vojtěch Kubiš
13. února 2020, 18:59
3
Jak mě Renault naučil německy aneb Stručná historie mluvících autMluvící Renaulty jsou super, tady je to v němčině :)

Vojtěch Kubiš
13. února 2020, 17:48
0
Víkendové soužití se Škodou Superb Combi III 1.6 TDI

jak často v tom kdo měnil olej samozřejmě nelze jen tak z videa říct. Ale jen když si podělíš počet km na počet roků, tak je jasné že úplně krátké trasy to být nemohly. Vychází to průměrně na cca 45km za den. Dá se předpokládat že to úplně každý den nejezdilo takže denní nájezd bude reálně o trochu vyšší. Spíš bych řekl že doba se přecijen změnila a zároveň že 1.4 TSI je fakt průser :)

Vojtěch Kubiš
13. února 2020, 16:38
0
Víkendové soužití se Škodou Superb Combi III 1.6 TDI

Ano, nová doba. Tady je jedno hezké video dokumentující, že když VW v 70 tisících drží pohromadě, tak je to fakt úspěch.Je to celkem dlouhé tak rovnou zvlášť doporučuju mrknout na časy: 1:00, 2:05, 5:40, 6:00, 9:00, 11:20, 12:00, 14:20
Anebo ve zkratce - dvouhmota na odpis, vymlácené rozvody, vydřené válce, zničené písty, zakarbonované ventily a možná další věci kterým nerozumím.. To vše po pěti letech a 82t km.

Vojtěch Kubiš
18. ledna 2020, 12:21
8
Alfa Romeo 156: Znovuzrození značky

Říkat o dvacet let starém autě že nějak extrémně hnije mi připadá dost úsměvné. Je to dvacet let staré auto. Co bys chtěl? DeLorean to není.. Asi bych neřekl že je 156 nějaký etalon antikorozní ochrany, za mě je to prostě průměr. Jsou auta která reznou mnohem víc (všechny Mazdy, Focus, Primera) a auta která reznou míň (asi soudobá Audi, ikdyž to neříkám rád :-) )

Vojtěch Kubiš
03. prosince 2019, 12:27
1
Plechcup 2019: Konečné výsledky a zhodnocení sezóny

Jak píše Jagy. S tím odkupem je to problém u aut ve kterých je značné množství investovaného času (nikoliv peněz). Zvlášť když si vzpomenu na RX-E30, tak to bylo opravdu mnoho a mnoho času stráveného v garáži, troufám si říct mnohonásobně víc než obě Mňam dohromady, a v takové situaci by byl odkup dosti nevhodným řešením. Naštěstí RX-E30 zajížděla tak mizerné časy, že nikoho ani nenapadlo protestovat a tedy navrhovat nějaký odkup :) Zároveň RX-E30 byla nezpochybnitelně za 15 tisíc v celkových nákladech, schválně tady může Wanix taky nahodit tabulku s rozpočtem, jen tak pro srovnání třeba s FTO :)

Vojtěch Kubiš
02. prosince 2019, 21:44
1
Plechcup 2019: Konečné výsledky a zhodnocení sezóny

V reakci na FTO a jeho značně zpochybnitelnou cenu mě napadlo další pravidlo. Co tak zavést, že auto co vyhraje jeden plechcup nemůže vyhrát následující další plechcup? Ať závodí, ale ať se to nepočítá do výsledku a cenu v zájmu soutěživosti a zábavy všech zúčastněných dostane další v pořadí :)

Je to jen návrh, nečekám že to někoho nadchne jako mě :)

Další můj návrh je aby se do ceny auta počítala i cena pneumatik. Protože když si někdo koupí velmi dobré UHP pneu za řekněme 2500kus, tedy do toho nasype 10k a někdo jiný jede na sjetých Barumkách, tak to taky vyrovnanosti startovního pole a zábavě všech zúčastněných nepřidá. Pořád to má být přece nízkorozpočtové závodění ne?

Opět jen návrh.. :)

Vojtěch Kubiš
19. září 2019, 16:34
2
Uniklé nákresy z patentového úřadu naznačují návrat rotační Mazdy

Ehm, dovolím si malé rýpnutí.
"Onen nákres, jež přináší naději všem příznivcům “rotaček” (a tím nemyslíme diesely se systémem čerpadlo-tryska)"
Ne že bych byl velkým fanouškem TDi, ale "rotačka" opravdu není systém čerpadlo-tryska (pumpe-düse, zkráceně PD), nýbrž jeho předchůdce s rotačním vstřikovacím čerpadlem..

Vojtěch Kubiš
17. dubna 2019, 19:31
0
Top X: Sovětské obludy

super, díky za info :) Rád bych se tam někdy podíva. Je zajímavé že i oficiální Tatra zdroj uvádí Magadan.
https://www.tatratrucks.com/about-the-company/press-and-media/press-releases/tatra-road-show-2010/

Vojtěch Kubiš
17. dubna 2019, 19:02
0
Top X: Sovětské obludy

můžeš mi napsat víc informací o tom pomníku Tatře? Já se vždycky dočetl jen to, že je "na Sibiři" a některé zdroje tvrdí že je v Magadanu. Konkrétní místo jsem ale nikdy nedohledal.

Vojtěch Kubiš
16. ledna 2019, 15:03
0
ZAZ 1102 Tavria: Prosím, znovu už ne

WOW, tak to jsem netušil :D to je ještě divnější auto než jsem si kdy vůbec myslel. Díky za rozšíření povědomí :D

Vojtěch Kubiš
16. ledna 2019, 14:43
0
ZAZ 1102 Tavria: Prosím, znovu už ne

hezký článek :) Mám jen poznámku, jste si opravdu jistí těma kotoučovýma brzdama na předních kolech? Já mám za to, že Tavrie měla právě kvůli konstrukce kol i vpředu bubny..

Vojtěch Kubiš
08. září 2018, 08:40
0
Mongol Rally 2018 část 5. : O bílém městě, ohnutých kolech a spoustě písku

1) ano, přesně tak. Vejdeš do hotelu a paní na recepci ti řekne, že tady žádný hotel není. Jde o to, že ubytovávat turisty je pravděpodobně nějak hodně státem hlídané a tak tě prostě raději ani ubytovat nechtějí.
2) jo, v Severní Korei jsme ještě nebyli, ale takhle nějak si to představujeme :)

Vojtěch Kubiš
06. září 2018, 08:31
1
Vojtěch Kubiš
18. srpna 2018, 16:06
0
Alfa předčasně ukončí výrobu modelu MiTo. Nahradí ho malé SUV.

Alfa a turínská automobilka? :) to by tě Alfisti vynesli v zubech... :)

(pokud to teda není skrytý hate na to, že se v Miláně už nic nevyrábí :) )

Vojtěch Kubiš
13. srpna 2018, 06:06
0
Mongol Rally 2018 část 3.: O horkovzdušných balónech, smrdící spojce a romantice v horách

Plánujeme i cestu domů :) máme relativně dost času, tak bychom to měli stihnout.

Vojtěch Kubiš
28. července 2018, 20:57
1
Vojtěch Kubiš
06. března 2018, 14:26
1
PlechCup závodní speciál: Mazda RX-E30

No, ano i ne. Dílo vznikalo v komplikovaných podmínkách a tak lepší dojem udělá, když se o některých věcech jen píše :D

Vojtěch Kubiš
27. února 2018, 15:22
1
První letošní Autíčkářův Trackday se blíží – registrace spuštěny!

ano, skutečně nejkrajnější. Myslím si, že pokud je auto "prostě moc dobré na PlechCup" a je důvodné podezření, že je v něm investováno více než 15 tisíc, tak by na 99.9% těchto případů měla stačit prostá diskvalifikace.

Osobně se trochu bojím aby slovo "odkup" nezpůsobilo lehkou paniku a nesnížil se počet účastníků anebo nezávodily ještě obyčejnější auta než jak je tomu teď.

Jinak zcela souhlasím s tím, že se bude víc hlídat startovní pole a bude se lépe posuzovat, jestli může nebo nemůže dotyčný závodit.

Vojtěch Kubiš
27. února 2018, 14:51
3
První letošní Autíčkářův Trackday se blíží – registrace spuštěny!

s tím odkupem vidím problém v situaci, kdy někdo do svého PlechCup speciálu investoval velké množství vlastní práce. Takové auto může mít bez problému veškeré vstupní investice pod 15 tisíc a přesto by majitel mohl být hodně nešťastný, kdyby o něj za 20 přišel. Proto by se mělo především posuzovat jestli auto není "prostě moc dobré na PlechCup" :)

Vojtěch Kubiš
15. prosince 2017, 19:30
0
Se starým BMW za pár šlupek do Maroka a zase zpátky: Část třetí

V Ait Ben Haddou taky! Konkrétně Yunkai. Vojta z toho nebyl patřičně nadšený a do textu to nenapsal :D Markéta

Vojtěch Kubiš
03. prosince 2017, 15:27
0
Se starým BMW za pár šlupek do Maroka a zase zpátky: Část druhá

tak snad už :D to je klasika, člověk ví co chce přečíst, tak to tak prostě přečte ikdyž to tam není :)

Vojtěch Kubiš
03. prosince 2017, 15:13
0
Se starým BMW za pár šlupek do Maroka a zase zpátky: Část druhá

opraveno, díky :) a fotka není prohnaná ničím, se zapadajícím sluncem to opravdu přesně takto vypadá.

Vojtěch Kubiš
28. listopadu 2017, 15:07
0
Se starým BMW za pár šlupek do Maroka a zase zpátky: Část první

No, myslím si, že to reálné je, ale ne touhle formou jak jsme to jeli my :) malý by asi nevydržel trávit tolik času v autě a zároveň bych asi doporučil i jinou roční dobu. Podle toho, co jsme slyšeli tak ideál je březen/duben anebo listopad. Maroko je jinak na turisty dobře nachystané, není problém bydlet v pěkných čistých hotelech, půjčit si auto s klimatizací a tak.. Potkali jsme holandský pár, co tam byl s malými dětmi, cca 6-8 let a říkali že úplně vpohodě, že s dětmi jeli na velbloudech do pouště a že děti byly nadšené, že každé mělo svého velblouda a že si připadali jako v pohádce.. Co neumím úplně posoudit je riziko nějakých nemocí.. A zažívací problémy hrozí i dospělým, to asi všude v Africe :)

Vojtěch Kubiš
24. dubna 2017, 11:21
0
Alfa Romeo Giulietta 2.0 TD: Naftové srdce

já měl na mysli prvni Giuliettu téhle generace, jinak máš samozřejmě pravdu :) teď když jsi to tak napsal tak mi to taky připadá trochu matoucí

Vojtěch Kubiš
15. prosince 2016, 10:30
3
Proč nerad řídím v zimě a proč rád neřídím nikdy?

A pokud jde o peníze - znám z mého okolí spoustu lidí, kteří jsou studenti nebo nebo mají podprůměrný plat a zábavy za volantem si pravidelně užívají vrchovatě. Ano, možná ne v Evu, ale je to právě zimní zábava na kterou nepotřebuješ žádný závoďák. Stačí chtít.

Vojtěch Kubiš
15. prosince 2016, 10:21
4
Proč nerad řídím v zimě a proč rád neřídím nikdy?

Naprostý souhlas s Chargerem. Nebudu ani hodnotit článek samotný nebo jeho přítomnost na autíčkáři. Ale věta "v dobách socialismu jste mohli přijet z práce se svojí stopětkou přímo na start závodu a nikoho netrápilo, že máte na předním sedadle nákup z Jednoty, prostě jste závodili." To mě naprosto srazilo do kolen. Jakože dneska to nejde? Takováto věta právě na autíčkáři jakžto pořadateli těch nejvíc lowcost závodů je do nebe volající nesmysl a plané stěžování si na první lepší věc. Jakože "tenkrát bylo prostě líp".

Že se v zimě bojíš jezdit tak moc, že to překročí míru získaných požitků? Tak nejezdi. Tečka. Líp pro tebe i pro okolí.

Vojtěch Kubiš
21. listopadu 2015, 11:59
0
IstanbulTrip: Epilog

No, víme že měla Panda opravdu hodně moc najeto, 500 tisíc úplně klidně. To samo o sobě ale nestačí na to aby diff jen tak vybuchnul. Aby diferenciál vybuchnul, tak se musí něco zadřít - ložisko. To se přidře, zvýší se tření, celý diferenciál se začne hodně zahřívat až se ložisko úplně roztaví a pak už je to o náhodě, někudy musí něco ven. V našem případě to bylo přesně stejně, ložisko (nebo i jiné části) z diffu doslova vytekly, celá skříň diffu měla stovky stupňů, soudě podle vody která se neustále vařila, když jsme diff po explozi hasili a chladili. No a aby se mohlo ložisko zadřít, tak musí být špatně namazané. Tohle je tedy vcelku jasné. Jenže dokud tam je olej (a my víme že tam byl, protože by jinak nemělo co hořet), tak je to ložisko dobře mazané. Takže problém byl téměř s jistotou především v oleji. První varianta - olej měl najeto asi tak stejně jako celé auto a už zdaleka neměl vlastnosti jaké by měl mít a jednoduše to už nestačilo. Druhá varianta - poněkud víc teoretická a snad i méně pravděpodobná. Jelikož ten diff nedělal žádný výrazný hluk (narozdíl od převodovky, která se projevem blížila přímému zubu :) ), tak mě napadlo, že do diffu před prodejem majitel nasypal piliny - známý trik aby diferenciál přestal hučet. A možná to stačilo, my jsme s Pandou jeli jen do Sosnové a zpět a pak 1400 km Istanbultripu + nějaké menší vyjížďky v okolí Brna, dohromady teda tak 2200 km. Ale vzhledem k tomu, že se při výbuchu všechen olej spálil, tak už nic nešlo zjistit.

Vojtěch Kubiš
18. října 2015, 11:30
0
IstanbulTrip: část 2.

vau, tak tím se jinak cestuje. Taky dobré, nemusíte se pak bát nějaké offroadové zkušenosti. Ale trochu se i divím že se vás tam vešlo všech šest i s věcma. Hadám že si každý bral svoji krosnu, k tomu karimatku a spacák, nějaký ten stan.. ono se to nasbírá. Já bych třeba do Třícy už dalšího člověka s věcma fakt nechtěl :) dva jsou tak akorát :)

Třetí díl bude zase v pátek :)

Vojtěch Kubiš
17. října 2015, 15:59
0
IstanbulTrip: část 2.

my jsme vyjížděli na konci srpna a vraceli jsme se v půlce září, takže jsme se asi nemohli potkat :) Jinak taky dobrá trasa, do Albanie bych se taky chtěl někdy podívat. A jakým autem jste to jeli?

Vojtěch Kubiš
08. srpna 2015, 23:17
0
Online hra ukazuje, proč budou automatická auta lepší než vy

jo a taky se mi povedlo zajet 44,1 km, když jsem začal trochu podvádět :D z toho plyne další věc, autonomní autíčka neumí podvádět a tudíž neumí překonat určitou průměrnou rychlost :) (no a co, že jsem u toho poškodil 19 jiných aut :D )

Vojtěch Kubiš
08. srpna 2015, 23:09
0
Online hra ukazuje, proč budou automatická auta lepší než vy

srandovní hra, která dobře popisuje realitu, důkazem budiž, že se mi všemožným narážením povedlo vyvolat situaci, kterou autonomní autíčka nezvládla a vrážela do sebe taky, z toho je zřejmé že obtížně řešitelné, atypické a jinak nestandardní situace autonomní auta moc řešit neumí :)

Vojtěch Kubiš
01. června 2015, 17:09
0
Autíčkář se ptá: Nejlepší engine swap?

tohle se liší značka od značky, například v BMW je to poměrně dost bezproblémové, sám jsem si prošel swapem a legalizací z M40 na M42 v Tříce a šlo to naprosto hladce.

Vojtěch Kubiš
11. května 2015, 18:48
0
BMW 318i - na hejty času dost.

co se týče pod/nad čtvercovitosti, tak je to takové sporné, obecně to lehce platí, ale není to nic zásadního. Je spousta motorů s velkým zdvihem co točí hodně a taky spousta motorů co má velké vrtání a točí málo. Viz např. Honda Integra TypeR, větší zdvih jak vrtání a točí fakt hodně nebo třeba 12v Busso, vrtání jako prase a přitom točí dejme tomu do 6500 úplně max. Nechci tím rýpat, ale řekl bych, že se tímhle lidi dost často svazujou a automaticky berou motor s větším zdvihem za málo točivý, dělaný na krouťák dole a motory s velkým vrtáním zas za super skoro F1 motory :) záleží to prostě od obrovského množství dalších věcí a tohle pravidlo platí spíš až pro skutečně vysokootáčkové motory z motorek nebo ta F1.

Vojtěch Kubiš
11. května 2015, 10:32
0
BMW 318i - na hejty času dost.

Woyta: Bobeš srovnává čtyřválec a tříválec stejných objemů. Je jasné že tříválec z Tica co měl 0,7l je točivý motor :)

Vojtěch Kubiš
20. dubna 2015, 19:53
0
Autíčkář se ptá: Co nejhoršího jste řídili?

U mě stále suverénně vede Aixam City, v hlubinách autíčkáře o něm dokonce existuje článek : http://www.autickar.cz/clanek/aixam-city-teenage-dream/ :)

Vojtěch Kubiš
18. dubna 2015, 12:30
0
10 zapomenutých skvostů českého (a československého) automobilového průmyslu

měli jsme doma FIRE 1.1 40kW v Puntu a ten motor ačkoli byl ještě základnější verzí (např SPI vs MPI v případě Feldy), tak s ním byla daleko větší radost jezdit, měl rád otáčky a když je dostal, tak dokázal s Feldou držet krok. Zatímco Felda ve 4000 vydává zvuk, že člověk jen čeká kdy z ní vyletí všechny zdvihací tyčky ven :) Takže asi tolik srovnání s nízkorozpočtovým FIRE. A když dojde na srovnání třeba s 1.3 z Corolly (DOHC 66kW) ze stejné doby jako Felda, tak OHV působí jak motor z traktoru vedle motoru z BMW. Toyota má 100x lepší projev, lepší průběh výkonu i celkově vyšší výkon a nezanedbatelně nižší spotřebu. A rozhodně na tom nebude o nic hůř se spolehlivostí, ta naše plečkapová měla najeto přes 300 a pořád krásně jela :)

A co se týče toho tunera začátečníka - pokud nemá zájem vědět, jak to konstrukčně řešené být nemá, tak ať si rovnou pořídí něco, kde je to už v základu konstrukčně řešené dobře. Osobně bych doporučil něco od BMW s Bosch Motronicem (e30, e36, e34), je to jednoduchý ale moderní systém, který lze ladit a ty motory jsou na úrovni a zároveň dostatečně dostupné.

Vojtěch Kubiš
18. dubna 2015, 00:16
0
10 zapomenutých skvostů českého (a československého) automobilového průmyslu

Srovnávat škodovku s ladou je trochu mimo bych řekl. Lada u nás nebyla nikdy tak dostupná a taky jelikož byla kopií Fiatu, tak nevyžadovala "dodělej si doma". Samozřejmě je úplně klidně možné že by byla Š720 velký průser, proto taky píšu, že "Pro mě je nejzajímavějším českým autem jednoznačně Škoda 720. A to dost možná právě proto, že ani nešla do seriové výroby a zůstala jen u konceptu a tak můžeme jen snít jaká by v praxi opravdu byla." tudíž celý odstavec je tak trochu snění.

A za tím že škodovácké OHV je opravdu špatný motor si stojím. Že je poměrně houževnatý - budiž, ještě aby při svých rozměrech ložisek a mizernému výkonu podávanému v mizerných otáčkách nebyl, navíc rozvod řetězem a OHV. Na druhou stranu, už jsem viděl pár prasklých klikovek tohle motoru, protože kvůli 3 ložiskům trpí na torzní kmity. A pak je tu vratné plnění hlavy, které je pro jakékoli výkonné využití velmi nevhodné, OHV také umožňuje jen špatný tvar spalovací komory, nehledě na velkou váhu pohyblivých částí, které znemožňují použití ve vysokých otáčkách. Sací i výfukové kanály jsou mizerně tvarovány a nesmyslně dlouhé vodítka ventilů celé proudění ještě zhoršují. Ten motor se ladí jen protože je dostupný a protože vzhledem k tomu jak špatně je udělaný, tak na úpravy reaguje docela dobře - snadno se z něj doluje výkon navíc, když ho tam v sérii moc není :) A další důvod proč se ladí, je že prostě Češi mají staré škodovky tak nějak rádi, rádi s něma jezdí rally a rádi se na to dívají. Což ale mohlo platit i o Š720.

Poslední komentáře

Poslední inzeráty

Škoda Fabia 1,4 16v GT LPG první majitel 2001
Škoda Fabia 1,4 16v GT LPG první majitel

2001 rok výroby
55 koní výkon
1 395 ccm objem

Lincoln Continental Continental Towncar Limousine 1978
Lincoln Continental Continental Towncar Limousine

1978 rok výroby
190 koní výkon
7 500 ccm objem

Chrysler Voyager Grand Voyager 2000
Chrysler Voyager Grand Voyager

2000 rok výroby
85 koní výkon
2 499 ccm objem

Jeep XJ001  1986
Jeep XJ001

1986 rok výroby
115 koní výkon
2 068 ccm objem

Ford Mustang  Fastback 1965 BULLITT 1965
Ford Mustang Fastback 1965 BULLITT

1965 rok výroby
280 koní výkon
5 700 ccm objem