načítám data...

MBMB

JménoM B
BydlištěPraha 5
Registracepřed 5.8 rok.
Poslední aktivitapřed 54.7 min.
Komentářů u článků902
Pozitivních komentářů u článků264
Negativních komentářů u článků244
Možnostinapsat zprávu

Posledních 50 komentářů

MB
MBMB
17. května 2024, 07:22
3
Peugeot 208 Hybrid 100 e-DCS6: Auto je to dobré, ale pohon potřebuje doladit

Úplně nerozumím, jak se do města hodí atmosférický benzín s manuálem. Horší už je snad jen diesel s manuálem.

Jinak novodobé hybridy jsou tu už od roku 1999 a nejen do města je to skvělé řešení z mnoha důvodů. Nevím, co má EU společného s tím, že v Peugeotu to neodladili dobře, alespoň tedy podle tohoto testu.

MB
MBMB
08. května 2024, 10:24
3
Jak jsme jeli pro muscle car a odjeli autobusem, část druhá

Je potřeba brát v úvahu, jak už zaznělo v blogu, že v UK jsou ojetá auta velmi levná. Z velké části efekt pravostranného řízení. Je to bohatá společnost, kde si hojně kupují nová auta, ale pak se jim tam válí ojetiny, které narozdíl třeba od Němců nemají kam dál jednoduše exportovat. Takže stojí zlomek toho, co tady.

MB
MBMB
08. května 2024, 10:16
1
Jak jsme jeli pro muscle car a odjeli autobusem, část druhá

UK má i po brexitu regulaci podobnou EC 261/2004. Takže pokud Easyjet neuměl nabídnout svůj let dřív jak za 3 dny, tak by pokud vím na své náklady měli zajistit jiný dostupný výrazně dřívější způsob dopravy, tj. i jinou aerolinku, nebo vlak. Ale když šlo z vrácených letenek a kompenzace koupit auto, tak proč ne. :D

MB
MBMB
06. května 2024, 18:38
3
Hyundai Ioniq 6 AWD Long Range: moderní Tatraplan

Ano, Jirka Zima je jeden z nejlepších zdrojů o elektromobilitě na českém internetu, určitě stojí za to sledovat. Obecně je zajímavé sledovat, jak v této oblasti ten informační prostor od tradičních novinářů do značné míry převzali podobní nezávislí autoři, obvykle rekrutujících se ze skutečných majitelů elektromobilů. Důvody jsou nasnadě, ale to by bylo na jiné téma.
Jinak aby člověk viděl celé vlákno, tak musí být přihlášen. Bez přihlášení je vidět vždy jen ten první příspěvěk.

MB
MBMB
06. května 2024, 00:28
1
Hyundai Ioniq 6 AWD Long Range: moderní Tatraplan

Podle ABRP to s jízdou přes rychlostní limit a průměrem kolem 120 km/h vychází na jedno cca 20minutové nabíjení navíc oproti jízdě na rychlostním limitu. Ve výsledku je to samozřejmě pořád rychlejší než jet pomaleji a méně nabíjet. Ztráta oproti spalováku v takovém scénáři každopádně o těch 20 minut naroste.
Nicméně abych to vrátil zpět, pointa byla, že pokud jste s rodinou dělal pauzy, byl na obědě a ještě byl v muzeu, tak s Ioniqem 6 byste byl pomalejší možná tak o 15 minut, protože většinu nabíjení byste udělal během těch zastávek. To je vše, co jsem k tomu chtěl říct.

MB
MBMB
05. května 2024, 21:51
-2
Hyundai Ioniq 6 AWD Long Range: moderní Tatraplan

Ioniq 6 má omezovač na 185 km/h, takže s ním lze jet úplně stejně. Na tom, že se dá nabíjet během návštevy muzea a oběda, a tím tu ztrátu výrazně snížit, to nic nemění.

MB
MBMB
05. května 2024, 20:25
0
Hyundai Ioniq 6 AWD Long Range: moderní Tatraplan

Ioniq 6 na trase Praha-Amsterdam potřebuje dohromady cca 1 hodinu nabíjet na ultrarychlých nabíječkách. Při zcela optimálním rozvržení i o něco méně, ale berme rámcově 1 hodinu. Spalovací auto, které pojede stejnou rychlostí na jeden zátah, tedy ušetří jednu hodinu.
Řeč ale byla o tom popsaném scénáři, kdy i se spalovákem udělám zastávku na oběd a pak třeba ještě tu prohlídku muzea po cestě. Úplně nerozumím, co by na tom nemělo vycházet. Pokud například nabíjím půl hodiny během oběda, tak přirozeně ušetřím půl hodiny nabíjení, o které se mi sníží ztráta na spalovací auto, které na ten oběd zastaví taky.

MB
MBMB
05. května 2024, 18:01
3
Hyundai Ioniq 6 AWD Long Range: moderní Tatraplan

Elektromobilita je skutečně v Nizozemsku celkem dost rozvinutá. Nicméně na cestě do Nizozemska z ČR člověka spíš zajímají rychlonabíječky v Německu. V samotném Nizozemsku ho zajímá akorát to mít AC nabíjení na hotelu, případně během jakéhokoliv delšího parkování, a tím má vystaráno.
Jinak pokud to právě člověk nejede na jeden zátah, ale plánuje oběd a navíc ještě třeba návštěvu nějakého muzea, tak to je přesně ten ideální scénář, jak je popsaný v článku. Pak je to zdržení oproti spalováku prakticky nulové. Velká část nabíjení se obstará během těch ostatních aktivit a i to, které ne, je s autem jako Ioniq 6 velmi rychlé.

MB
MBMB
05. května 2024, 15:15
1
Hyundai Ioniq 6 AWD Long Range: moderní Tatraplan

Nemusí to být nutně velká konstrukční vada, všechno má nějakou chybovost. Ale minimálně je problém, že to tu poruchu čerpadla neukáže, a to ani v diagnostice.
Každopádně se tam ukázaly problémy toho, když si auto člověk kupuje od překupníka (dealera), kdy dealer tradiční automobilky elektromobilům často vůbec nerozumí, vymýšlí si/lže, komunikuje nekonzistentně se zastoupením atd. To se právě u Tesly nestane. Takže je sice hezké, že je servis na každém rohu, ale otázka je, jestli je to výhra s takovým přístupem. Stejně si pak musí člověk najít nějaký slušný, kde jsou kompetentní lidi a jezdit tam.

MB
MBMB
05. května 2024, 13:24
1
Hyundai Ioniq 6 AWD Long Range: moderní Tatraplan

S tím pohodlím a tichostí to dle všech ohlasů je u TM3 o dost lepší po tom nedávném faceliftu. Nicméně Ioniq 6 je pořád o půl třídy větší auto a je tam řada odlišností v přístupu jak u auta samotného, tak i v tom, co člověka čeká před nákupem a po nákupu (dodací doby, dostupnost servisu, garanční prohlídky atd.). Oboje každopádně patří k tomu nejlepšímu, co lze dnes koupit a záleží na preferencích.

MB
MBMB
29. dubna 2024, 09:55
0
Volvo XC90 T8 Recharge: Konec dieselů netřeba oplakávat

U RAV4 to ale evidentně naprosto nezvládli. Za to ale může Toyota, ne ta koncepce:

;t=32

MB
MBMB
29. dubna 2024, 09:01
0
Volvo XC90 T8 Recharge: Konec dieselů netřeba oplakávat

Záleží, co testovali. Pořád je to obyčejné SUV s otevřenými diferenciály na nápravách spoléhající na přibrzďování kol. Takže pokud šlo o nějaký terén, tak třeba v nějakém křížení to má jen minimální výhodu oproti klasickému čistě spalovacímu SUV a na auto s alespoň zadní uzávěrkou se to logicky nebude chytat.
Koncepční výhoda je, jak jsem popsal, jen v tom předozadním rozdělení, kdy můžou třeba přední kola zcela ztratit trakci a nic mi teoreticky nebrání v tom naplno pustit ten zadní motor, a normálně se rozjet, s čímž jiná obyčejná SUV mohou mít problém. Jiná věc je, jestli to ta elektronika správně rozpozná a udělá to. Pokud je tam off-road režim, jako u tohoto Volva, tak bych se hodně divil, kdyby ne.

MB
MBMB
28. dubna 2024, 22:28
2
L jako Lexus sám: Dojmy z LS, LC, LM a LBX — všech zástupců nejvyšší řady japonské prémiové značky

V původní anglické tiskové zprávě je "connecting rods", tedy skutečně ojnice. Rozpěrné tyče v odstavci o motoru na první pohled nedávají smysl. Tohle tedy akorát překládal někdo nekompetentní, což je bohužel není ojedinělý jev. Nějakou podivnost/nesmysl vídám na stránkách automobilek pravidelně, takže nelze všemu bezmezně věřit.

MB
MBMB
28. dubna 2024, 12:05
0
Volvo XC90 T8 Recharge: Konec dieselů netřeba oplakávat

Je to jako AWD elektromobil s jedním motorem na každé nápravě, akorát holt tady ten přední motor není elektromotor, ale spalovací motor. Z hlediska řízení to určitě je komplikovanější než řídit dva elektromotory s jedním převodem, kde je to mnohem přímočařejší. Takže příslušný inženýr musel napsat víc řádků kódu, ale ve výsledku to nemusí být o nic horší než auto s mezinápravovým torsenem. V extremních situacích (off-road, led) to naopak bude i lepší, protože samotný torsen má daný limit poměru momentů na jedné a druhé straně, respektive nedokáže se zcela zamknout.
Na internetu jsou koukám nějaké testy jsou, takže si lze udělat představu.

MB
MBMB
27. dubna 2024, 15:35
1
Volvo XC90 T8 Recharge: Konec dieselů netřeba oplakávat

Tak v principu je to celkem zřejmé. Když se například obě přední, nebo naopak obě zadní kola dostanou na led, tak to nemá absolutně žádný vliv na trakci té druhé nápravy. U auta s jedním motorem má, a pak to z hlediska trakce musím řešit uzavřením mezinápravového diferenciálu, ale právě za cenu toho, že to musím aktivně řešit a že si zafixuji poměr otáček, což má svoje nevýhody.
Koncepčně je to tedy za mě jednoznačně lepší řešení. Jiná věc samozřejmě je, jak to mají vyladěné z hlediska SW, který ten pohon řídí.

MB
MBMB
27. dubna 2024, 14:30
0
Volvo XC90 T8 Recharge: Konec dieselů netřeba oplakávat

Úplně nerozumím, co na tom má být špatně. Je tam režim stálé čtyřkolky, dokonce i off-road režim, takže si to lze vynutit.
A v principu to je dle mého naopak lepší. Největší flexibilitu lze dosáhnout s motorem na každém kole, tohle je na půli cesty, kdy aspoň předek a zadek umí fungovat nezávisle. Auto s jedním motorem by muselo mít nějaký plynule elektronicky ovládaný mezinápravový diferenciál, která umí jít až do úplného zavření, aby to fungovalo přibližně ekvivalentně.

MB
MBMB
13. dubna 2024, 10:25
1
Volvo EX90 konečně v Česku. Představilo technologie, vychytávky i české ceny

Absolutně fossil-free v dnešním světě asi není vůbec žádný produkt, pokud by šel člověk u všeho úplně do důsledku. Jde jen o to, co méně a co více.
Jinak souhlas, že prakticky všechno, kde figuruje zelený vodík, je nesmysl. Jediný pravý zelený vodík je ten, který se vyrobí jen z těch nejryzejších přebytků čisté elektřiny, která by se jinak vyhodila oknem, kterého je ale v současné době nula nula nic. Účelově vyráběný zelený vodík jen spotřebovává čistou elektřinu, která by si jinak bývala mohla použít k okamžité spotřebě a musí kvůli tomu jinde běžet například právě ta uhelná elektrárna, aby to vykompenzovala. Kvůli tomu je i dost drahý a mimo jiné je to jeden z aspektů toho, proč jsou vodíková auta či auta na uhlíkově neutrální paliva, která rovněž spoléhají na zelený vodík, odsouzena k nezdaru (míněno z hlediska masového použití).

MB
MBMB
10. dubna 2024, 14:35
2
Volvo EX30 Twin Motor: Malé auto, velké plány

Jak jsem napsal a jak už tu částečně bylo popsáno, minimálně současná generace CarPlay a Android Auto má fundamentální omezení v tom, že v zásadě nijak nekomunikuje s autem, jen zcela či částečně překryje vestavěné rozhraní na obrazovce auta a umožní si tam pouštět vybrané aplikace z mobilu.
Důsledkem toho je, že například ten Waze puštěný přes CarPlay nepromítne navigační pokyny/mapu na HUD či přístrojový štít, u elektromobilu nenaplánuje nabíjecí zastávky, protože mobil vůbec netuší, kolik má auto procent baterky a podobně.
Pokud se toto změní, a takové náznaky jsou, tak to může být jedna z možných cest vývoje, ale v současné podobně je to poplatné době vzniku, tedy za mě je to primárně pomůcka pro starší auta, která rozumně navigovat či pouštět podcasty z výroby neumí.

MB
MBMB
08. dubna 2024, 15:15
0
Volvo EX30 Twin Motor: Malé auto, velké plány

Android Auto a Apple Car Play vznikly kvůli tomu, jak zoufale předpotopní byly systémy v autech v době, kdy už byly lidi zvyklí na smartphony. Takže za mě je to spíše taková obezlička a ovládání auta za mě nemá být závislé na tom, že si musím buď kabelem, nebo bezdrátově s jistou mírou nespolehlivosti připojovat vlastí mobil.
Tak, jak to bylo popsáno, je to ideální. Člověk má profil, jednou se tam přihlásí přes svůj Google/Apple/Tesla apod. účet a přes ten se to vše samo synchronizuje bez nutnosti připojovat nějakou krabičku a ovládat řadu věcí separátně mimo prostředí infotainmentu auta, což má řadu fundamentálních nevýhod.

MB
MBMB
28. března 2024, 08:27
0
Jazykové okénko Jaromíra Soukupa: Jak různé země vyslovují jména aut

Ono tímhle stylem přepisovat angličtinu je obecně ošemetné, protože v ní jsou i zvuky, které čeština nemá, a jsou pro ní speciální znaky.
Zrovna Vauxhall se dá z IPA přímo přepsat bez zkreslení, /ˈvɒks.ɔːl/ je v českém fonetickém přepisu "voksól".
U Jaguaru je britská a americká výslovnost (narážka na to je i v tom TG klipu výše). Ve své domovině je to /ˈdʒæɡ.ju.ər/, tedy blíže uvedenému "džégju(schwa)r".

MB
MBMB
05. března 2024, 12:54
1
Nejlepší motorka do 200 tisíc?

Jako nemotorkáře mě taky zarazilo, za jak málo peněz se dá koupit nová rychlá motorka. Tohle nebo klidně i nějaký supersport si opravdu může dovolit téměř každý, pokud to má jako prioritu a chce si na to našetřit. O tom u aut vůbec nemůže být řeč.

MB
MBMB
21. února 2024, 13:45
2
Tesla Model 3 Highland: Důvody, proč jí říct ne, se hledají těžko

Ano, to už bylo hojně diskutováno, ale do českého prostředí to, zdá se, úplně neprosáklo.
Ono to samozřejmě na první signální zní velmi rozumně až moudře, když někdo popíše, jak má rád elektrická auta, že si i jedno z prvních koupil, ale že postupem času začal viděl nějaké problémy a jak by měly dostat prostor všechny alternativy atp. Ale jak ho mám rád a považuji ho za velmi inteligentního, tak reálně ten text v mnoha rovinách vůbec nedává smysl.

MB
MBMB
19. února 2024, 21:36
2
Tesla Model 3 Highland: Důvody, proč jí říct ne, se hledají těžko

To je celkem hojně diskutované téma, takže to se dobře ví.

Názorný příklad s čísly. Rychlostí 120 km/h ujedu 100 km za 50 minut, kdežto rychlostí 160 km/h ujedu tu samou vzdálenost jen za 37,5 minuty, tedy ušetřím 12,5 minuty. Při té vyšší rychlosti ale spotřebuji nějakých 27 kWh místo 18 kWh, takže o 9 kWh víc. Když budu nabíjet v nějakém efektivním pásmu rychlostí řekněme 150 kW, tak za těch ušetřených 12,5 minuty jsem schopný do auta nacpat 31 kWh. Tedy výrazně více než těch 9 kWh, co bych ušetřil pomalejší jízdou. Reálně to samozřejmě bude se sjezdem dálnice a parkováním o něco méně, ale pořád budu jednoznačně v plusu.

Z čehož lze vyvodit ten známý závěr, že s moderními elektromobily, které se rychle nabíjí, je časově efektivnější jet rychle a častěji nabíjet. Druhá otázka samozřejmě je, jestli ty jednotky minut až nízké desítky minut podle délky celé trasy stojí za to zvýšené riziko a vyšší finanční náklady. To už si každý musí rozmyslet sám.

MB
MBMB
18. února 2024, 12:04
0
Opel Crossland: Rodinný základ za fajn peníze

Ano, je tam "vyhřívané přední sedadla". Což se ale zrovna netýká shody podmětu s přísudkem, protože v té větě ani žádný přísudek není. Nicméně jak jsem napsal, mě to zásadně nepobuřuje, ale v dnešní době automatických korekcí jsou takové chyby úplně zbytečné.

MB
MBMB
18. února 2024, 08:40
0
Opel Crossland: Rodinný základ za fajn peníze

Zrovna toho jsem si nevšiml, ale pár překlepů a drobných chyb tam je. Což mi žíly netrhá, ale když už na to přišla řeč, tak mi to v dnešní době přijde trochu zvláštní, když to stačí hodit do Wordu, který spoustu takových věcí automaticky ukáže. Pak je to práce na dvě minuty to opravit, a není kvůli tomu potřeba zaměstnávat korektora.

MB
MBMB
12. února 2024, 10:12
1
Volkswagen ID.Buzz Pro - Veselý parťák do velké rodiny

Sedmimístná verze ještě není, ale je v plánu.

MB
MBMB
09. února 2024, 12:22
0
Bazarový snílek: Alternativa k MHD

Časem to přijde, ale holt se zpožděním za západní Evropou, kde už se dá celkem rozumně vybírat a i ceny jsou jinde.
Co se TM3 týče, nezávidím těm, co to kupovali před pár lety, musí na tom mít velké ztráty. Když nová teď začíná lehce nad milion, tak ty 5 let staré před faceliftem holt musí stát adekvátně k tomu. A má to samozřejmě vliv i na zbytek trhu. Takže relativně dobrá zpráva naopak pro ty, co se teprve kupovat chystají. A bude to klesat dál. Být early adopter holt vždy něco stojí, s tím se musí počítat.

MB
MBMB
08. února 2024, 15:27
2
Bazarový snílek: Alternativa k MHD

Lepší by to samozřejmě bylo i bez toho zasouvání kabelu, nicméně ona to není alternativa k tomu nedělat nic, ale k tomu jezdit tankovat. Což je ještě horší.
Nicméně v obecné rovině celkem souhlas s tím, že v této cenové kategorii je elektromobil poměrně okrajová záležitost, kdy to znamená stáří nějakých 10 let a dojezd maximálně 150 km, protože nic lepšího tehdy nebylo. Takže všechny okolnosti si musí dost dobře sednout, aby to byla optimální volba.
Zároveň trh s ojetými BEV v ČR téměř neexistuje a to, co existuje, je dost drahé. Lepší je se ohlédnout za hranicemi, což je komplikace navíc.

MB
MBMB
04. února 2024, 09:27
0
DS7 E-Tense 4x4: Vstupenka do vyšší společnosti

Technická poznámka k větě "Dvě sta koní z hybridního ústrojí..." - dvěstě koní má jen ten spalovací motor, celkový maximální výkon je 221 kW.

MB
MBMB
01. února 2024, 18:23
0
Lexus RZ 450e: Stylově kolem komína

Záleží, jaká je u toho značka. Jsou i vyhrazená místa pro nabíjení elektromobilů a tam lze zavolat policii a dotyčného potrestat. Pokud je to jen normální parkovací místo, u kterého je nabíječka, tak se opravdu moc dělat nedá.

MB
MBMB
29. ledna 2024, 14:37
-1
Nissan Ariya Evolve 2WD 87 kWh: Obývák na kolech

Jak už zaznělo, dřívější předokolky byly předokolkami kvůli tomu, že byly stále na bázi spalovacích platforem. U čistě elektrických platforem je to dost menšinová koncepce. Ale existuje to a jistě pro to jsou důvody. Nicméně z hlediska trakce je to jednoznačně horší, takže tomu taky nefandím.

MB
MBMB
29. ledna 2024, 11:26
1
Nissan Ariya Evolve 2WD 87 kWh: Obývák na kolech

Ale na platformě společné s Renaultem. Tak to asi bylo myšleno. Za mě taky zvláštní rozhodnutí.

MB
MBMB
23. ledna 2024, 12:05
1
Lexus RZ 450e: Stylově kolem komína

Aha, myslel jsem, že se to vztahovalo k té cestě z Drážďan. Ano, to se určitě stát může, pokud tam člověk přijede se studenou baterkou. U některých aut už se začíná objevovat i manuální předehřev, ale to zřejmě není tento případ.

MB
MBMB
23. ledna 2024, 07:55
5
Lexus RZ 450e: Stylově kolem komína

Ano v tom smyslu, že udělám ústupky výměnou za ušetřené peníze. Nicméně když si člověk kupuje spalovací prémiovku, tak zpravidla nedělá významné ústupky vůči tomu levnějšímu autu. Nějakou maličkost může mít to levnější auto lepé vyřešenou, ale v globálu prostě dostanu lepší auto s lepším interiérem, vyšším výkonem, více funkcemi atd. Připlácet si ale v základu půl milionu za "lexusí" interiér plus příplatky za desítky tisíc, abych dorovnal výbavu a zároveň přitom slevovat z těch elektromobilních parametrů, které významně ovlivňují použitelnost takového auta, je už poněkud složitější dilema. Ale naštěstí tu není jen Tesla a Lexus, možností je celá řada.

MB
MBMB
23. ledna 2024, 07:31
1
Lexus RZ 450e: Stylově kolem komína

Ohledně toho nabíjení, nejbližší nabíječka se 150+ kW za hranicemi je v Lovosicích a trasa Praha-Drážďany-Lovosice vychází na nějakých 235 km. Takže z kontextu bych vyvozoval, že šlo o PRE v Ústí, kde je právě jen 75 kW. Víc to tedy ukázat ani nemohlo.
Možnosti předehřevu mají na tohle samozřejmě významný vliv, ale když se tím autem jelo a pak se nabíjelo skoro z nuly, tak by se to v průběhu toho nabíjení téměř určitě prohřálo dostatečně na vyšší nabíjecí výkon než 72 kW.

Jak padlo tady a u testů sourozenců, tohle auto má bohužel o něco menší baterii a o něco vyšší spotřebu, než je obvyklé u konkurence, takže v součtu to je méně pohodlné na takové cestování. Před pěti lety by to bylo fajn auto, dnes s tím rychlým vývojem už je to trochu za zenitem. Majitel, který už by měl tu spotřebu a dojezd v oku a věděl by dopředu, že to rozumně nedojede, by si holt v ideálním případě naplánoval parkování v Drážďanech u AC nabíječky.

MB
MBMB
23. ledna 2024, 07:08
2
Lexus RZ 450e: Stylově kolem komína

Standardně asi ne, ale on když si člověk může koupit auto s o 100 km vyšším dojezdem a zároveň přitom ušetřit půl milionu, tak je asi leckdo ochoten udělat nějaké ústupky od svých ideálních představ.

MB
MBMB
22. ledna 2024, 21:40
2
Lexus RZ 450e: Stylově kolem komína

Nicméně to bude pravděpodobně jen dočasně, protože se čeká modernizace po vzoru Tesly 3. Koneckonců model Y je momentálně dokonce levnější než právě model 3. Což nic nemění na tom, že je to dost zajímavá nabídka, protože i teď před modernizací to je v současné konkurenci pořád jedno z nejlepších aut v daném segmentu.

MB
MBMB
15. ledna 2024, 13:35
-2
Autíčkářův týden: Tokijský autosalon, špatná sázka a konec dalšího osmiválce

Spíš naopak, zrcátkem trčícím až k obrazovce. Ta obrazovka do výhledu nijak nezasahovala. Naštěstí to zrcátko už je teď mnohem výš. Každopádně tak to dopadá když lidi volají po obrazovce zakomponované do palubní desky. Tady vidí, jaký by to byl hnus.

MB
MBMB
11. ledna 2024, 12:18
0
Kia EV6 GT: Elektrické sportování

Obecně neexistuje jedno ideální rozložení hmotnosti, na různé dynamické situace a pro různé koncepce se hodí něco jiného. Extrémní případ, pro zadokolku s náhonem na zadek (s neomezeným výkonem) bude pro co možná nejlepší zrychlení ideální rozložení 0:100. Primárně proto ty zadokolkové supersporty jako zmíněné F488 mají mírně víc hmotnosti vzadu, zvyšuje to zatížení hnané nápravy, a tedy trakci.
Pro neutrální průjezd zatáčkou konstantní rychlostí je to zas ideálních těch často citovaných 50:50.
Například předokolka s rozložením 60:40 zas bude mít ve specifických situacích lepší trakci než zadokolka s rozložením 50:50. Ale se všichni shodneme, že ta zadokolka s rozložením 50:50 je v principu "sportovnější" koncepce než ty běžné předokolky, i když to není za všech okolností ideální koncepce.
Tady EV6 GT je čtyřkolka, takže tam ani není důvod přesouvat hmotnost víc dozadu kvůli trakci a 50:50 je v zásadě nejlepší možná volba.

MB
MBMB
10. ledna 2024, 14:47
0
Malá elektrická vozítka do města: Když se to ještě s elektromobily myslelo správně

Spodní polovina příjmového spektra rámcově kupuje 15 let staré ojetiny. Tak třeba za 15 let, až dnešní elektromobily, které už často umí fungovat jako jediné auto v rodině, budou těch 15 let staré, bude o nějaké plné náhradě moct být řeč. Samozřejmě jen u těch, co budou chtít. Kdo ne, tak si bude moct třeba v roce 2040 koupit čtyřkovou Fabii z roku 2025 za pár korun.

MB
MBMB
04. ledna 2024, 14:24
1
Mercedes-AMG C 43 4Matic: Downsizing podle mého gusta

Ono je to v té tabulce trochu špatně. 300 kW je maximální výkon toho spalovacího motoru a i maximální celkový výkon auta. Tj. oba motory nemůžou podávat ten maximální výkon současně.
Jinak ten pohon je celkem obyčejný mild hybrid, tj. těch 10 kW tam není od toho, že by to měl člověk nutně poznat jako nějaký výkonnostní boost. Prostě to jen něco rekuperuje a pak to vykrývá výkon toho spalovacího motoru, takže to je o něco efektivnější, než kdyby tam nebylo nic.

MB
MBMB
21. prosince 2023, 14:13
4
Mazda MX-30 R-EV: Slepá ulička

Nissan Qashqai e-Power je čistě sériový hybrid taky bez připojení spalováku na kola (na rozdíl od řešení u Hondy) a udávanou spotřebu má 5,4 l/100 km. Běžně v praxi se člověk i podle testů určitě vejde do 6,5 l/100 km. Takže tahle Mazda s vybitou baterkou jezdí téměř za dvojnásobek. Je to opravdu velký fail.

MB
MBMB
20. prosince 2023, 19:55
5
Mazda MX-30 R-EV: Slepá ulička

Bohužel se potvrdilo to, co oznámili už při představení, kdy zmínili dojezd 600 km na 50l nádrž. Z čehož plynula obrovská spotřeba.
Což to auto prakticky úplně diskvalifikuje, protože je sice hezké, že tím wankelem a nádrží zvýšili dojezd, ale nikdo při smyslech nebude chtít s touhle spotřebou těch 600 km na benzín jet. Leda v nouzi, rozhodně ne nějak pravidelně. Takže z už tak ne úplně oslnivého elektromobilu de facto udělali ještě horší, který ujede jen půlku.
Jak už tu padlo, je to opravdu smutné. Vůbec nechápu, jak je napadlo něco takového vyvíjet a i s těmito parametry to dát do prodeje. Asi jen kvůli tomu halu kolem wankelu, jinak si to neumím vysvětlit.

MB
MBMB
19. prosince 2023, 15:00
0
Pět věcí které zatím nepřinesla současná retro vlna (ale měla by)

Stanley: Elektromobily tu nejsou zas tak dlouho a doteď jsou zastoupené jen velice málo, takže všichni, co jsme tady, jsme vyrostli na spalovacích autech. A všichni jsme jednou byli, nebo dosud jsme skeptičtí k elektromobilům, mě nevyjímaje. Takže úplně chápu, že elektromobil někomu z hlediska emocí absolutně nic neříká a přijde mu to sterilní/nezábavné. Opět, zažil jsem si to taky.
Každopádně pokud někdo namítá něco proti tvrzení, že by elektromobily měly mít z hlediska jízdy výhodu jen ve zrychlení, tak to není žádný boj ani manipulace, ale holá faktická korekce.
Bohužel situace je dnes taková, že ať už člověk napíše článek, natočí video, nebo sdílí cokoliv, kde jen fakticky popíše nějaké vlastnosti elektromobilu, mezi kterými budou i nějaké pozitivně vyznívající, tak to je hned obviněn z podjatosti, že to divákům/čtenářům nutí, začnou mu vyjmenovávat všechny nevýhody a podobně. Věcná diskuze je pak těžká.

MB
MBMB
18. prosince 2023, 12:00
0
Pět věcí které zatím nepřinesla současná retro vlna (ale měla by)

Vypínatelnost stabilizace už je holt otázka konkrétního modelu. Některé ji mají vypínatelnou, ale i bez toho je to pořád nějaká výhoda oproti přednímu pohonu. A vyšší hmotnost je samozřejmě pravda. Je to jen reakce na to, že elektromobily nabízí jen zrychlení. Skutečnost je taková, že mají vyšší hmotnost a nemají (autentický) zvuk spalovacího motoru a v těch ostatních parametrech, kterých si vždy autíčkáři považovali, jsou naopak lepší. S dalším vývojem se jistě vyřeší i ta hmotnost a zbyde jen ten zvuk, který se ovšem dá generovat uměle pro ty, kteří o to opravdu stojí. Takže já ty vyhlídky vidím pozitivně.

MB
MBMB
17. prosince 2023, 10:47
1
Pět věcí které zatím nepřinesla současná retro vlna (ale měla by)

Stanley & VK: Tak on to není jen mnohem častější zadní náhon, ale i rozložení hmotnosti, nízké těžiště či reakce na "plyn", nejen výkon samotný. Čili věci, které autíčkáři vždycky hrozně řešili. Ale jakmile to nemá zvuk, tak to najednou nic neznamená a opovrhují tím.

MB
MBMB
15. prosince 2023, 16:56
0
Toyota Mirai: Stísněná budoucnost

Přesně tak. Spalovací motor má rámcově ještě 2× až 3× nižší účinnost než ten palivový článek, to znamená 2× až 3× vyšší náklady na palivo než ten už tak drahý FCEV a taky 2× až 3× nižší dojezd. A do toho je to pořád spalovací motor, tedy fundamentálně ve všem horší pohon než elektromotor To by musela být skutečně radost používat. :D Je to minimálně ještě o řád větší kravina než ten FCEV.

MB
MBMB
15. prosince 2023, 11:07
0
Toyota Mirai: Stísněná budoucnost

Vodíkový elektromobil má jedinou výhodu oproti bateriovému v tom, že pokud jedu někam daleko a mám to štěstí, že po cestě je vhodná čerpací stanice, tak můžu rychle natankovat. Přičemž i tato jediná výhoda už se se stále rychlejším nabíjením BEVů stává pomalu bezvýznamnou. Jinak je to ve všem ostatním podstatně horší.
V období rámcově před 10 lety, kdy existovaly jen malobaterkáče s nabíjením do 50 kW, to jistě mnohým i tak stačilo jako pádný argument. Dnes je jasné, že nikdo kvůli pár ušetřeným minutám ty ústupky a výrazně vyšší finanční náročnost akceptovat nebude a že se tohle masově v osobních autech nikdy neprosadí. Samotné palivové články ale jistě mají budoucnost v jiných odvětvích.

MB
MBMB
14. prosince 2023, 09:58
1
Pět věcí které zatím nepřinesla současná retro vlna (ale měla by)

V té hard-core komunitě se sice řeší verze procesorů v různých ročnících tesel, ale neřekl bych, že je to důvod toho hypu a proč řada lidí o nějaké tesle reálně sní.
To souvisí s tím, že už před deseti lety jako první přišli s moderním elektrickým autem s rozumnými parametry dojezdu a nabíjení, které jednak bylo velmi dynamické, což každého chytne a jednak už tehdy mělo velký dotykový display s modením rozhraním jako ve smartphonu s řadou šikovných i zábavných funkcí a OTA aktualizacemi. A mimo jiné pokročilými funkcemi autonomní jízdy. V kontextu toho, že ostatní měli jen tlačítka, nebo naprosto otřesné infotainmenty z hlediska HW i SW, tohle působilo jako zjevení a není divu, že speciálně mladší generaci to zaujalo. Čili bych to přirovnal spíš k tomu, když někoho fascinoval první iPhone ve světě tlačítkových telefonů, kdy tím nagnemtem byla spíš také ta uživatelská zkušnost než to, co to mělo za model procesoru.
A jistou formu náskoku si v tomto drží dodnes, i když už ten rozdíl samozřejmě není takový a několik málo spíše prémiových výrobců už je na podobné úrovni. Dnes, co se prodejů týče, bodují hlavně tím, že dokáží vyrábět velmi slušná a účinná auta podstatně levněji a efektivněji než konkurence díky inovacím ve vývoji, výrobě i způsobu prodeje.

MB
MBMB
13. prosince 2023, 11:13
0
Mercedes-Benz GLC 300 de coupe: Proč tohle nedělají i ostatní?

Ano, 100 km může být i zbytečně moc. Ne z uživatelského hlediska, víc dojezdu nikdy neuškodí, ale člověk to musí zaplatit a pak tu hmotnost s sebou tahat. Tím, že PHEV s takhle velkou baterkou a DC nabíjením je co do použití něco jiného, jsem nutně nemyslel, že by to bylo lepší, pouze že je to vhodné na jinou skladbu tras a způsob použití. A je dobře, že to existuje.
Přesně pro ty lidi, kteří chtějí jezdit elektricky, ale ještě se obávají toho mít jen BEV, nebo ví, že BEV by jim nevyhovoval kvůli příliš častým hodně dlouhým trasám, je to super.

Poslední komentáře

Poslední inzeráty

Chevrolet CK1500 Cheyenne 1989
Chevrolet CK1500 Cheyenne

1989 rok výroby
150 koní výkon
5 000 ccm objem

GMC Sierra 1500 4x4 TRUCK V8 KING CAB 1997
GMC Sierra 1500 4x4 TRUCK V8 KING CAB

1997 rok výroby
350 koní výkon
5 733 ccm objem

Škoda Octavia AUTOMAT,NOVÁ STK,SERVISKA, CZ  2004
Škoda Octavia AUTOMAT,NOVÁ STK,SERVISKA, CZ

2004 rok výroby
147 koní výkon
1 800 ccm objem

Ford Expedition EL Limited 2013
Ford Expedition EL Limited

2013 rok výroby
305 koní výkon
5 400 ccm objem