
VK
Jméno | V K |
---|---|
Bydliště | Jihlava |
Registrace | před 5.5 rok. |
Poslední aktivita | před 17.9 hod. |
Příspěvků ve fóru | 6 |
Komentářů u článků | 563 |
Pozitivních komentářů u článků | 133 |
Negativních komentářů u článků | 74 |
Možnosti | napsat zprávu |
Posledních 50 komentářů
Však jsem psal, nabídnout místním podíl v podniku, najmě sníženou cenou elektřiny. Ne je zaplácnout pár šestáky, ono milion za větrník působí na první pohled impozantně, přepočítáno to činí tisícovku na obyvatele dotčených obcí. Být zastupitelem, právem bych měl pocit, že si ze mě firma dělá srandu.
Ze zaměstnání vidím větrníky od obzoru k obzoru a lidi tady nejsou nějak zásadně jiní, než u nás v republice. Takže to jde.
fortress:
Lidi si zvyknou velmi splavně, je zkušenost ze zahraničí, když dostanou na za humny stavěných větrnících nějaký, byť i jen malý, podíl. Ideálně lacinější elektřinu a nemusí být ani o moc.
Jenom k větrníkům na každé vyvýšenině, kam oko pohlédne... vlastně jenom věc zvyku. Been there, seen that. Když to srovnám s pasekami kam až oko pohlédne (kvůli suchu a kůrovci; na Vysočině smutná realita), nejsou větrníky o nic horší.
Docela by mě zajímalo, proč zrovna Volvo, zrovna se svým skloňováním ekologie v sedmi pádech, pořád ještě neuvedlo na trh plnohodnotné elektroauto. Na pro elektro dedikované platformě, v kategorii Tesla 3, Ioniq 6, ID7.
Ioniq 6 je o dobře dvě sta tisíc dražší i se slevou, ve srovnatelné výbavě a motorizaci. Tzn. dva motory 4x4, židle v kůži a podobně. Dodají za dvanáct měsíců od objednání.
Co se ekonomiky nákupu týče, největší smysl v současné době dává koupit Teslu 3. O pětinu lacinější proti srovnatelné konkurenci, k dostání do čtvrt roku.
Divím se, že se tváří v tvář tomu klasické automobilky dosavadní cenové a výrobní politiky stále drží.
Zrovna třeba provoz C5 poslední generace r.v. 2009 vedl u mě k závěru, že do oprav vyházím tolik, co bych dal za splácení nového v kategorii Stinger, Julie, 3-er spodních specifikací. Následně k rozhodnutí, že to už radši nové.
Existuje vůbec takový trade-off vztah mezi opravitelností a spolehlivostí?
Právě jsem zrovna třeba musel - na havarijní pojistku - měnit nárazník včetně vnitřností až po podběh kola a reflektor, po drážce se zajícem. Vrcholný opruz i za situace, kdy je servis Kia na každém rohu; s jedním servisem v republice no go. A můžete si rovnou nechat od cesty marketingové plky typu to záleží na individuálních prioritách, podobné věci řeší dříve či později každý. Úplně každý kdo nejezdí naprosto víkendově.
Dokáže mobilní servis vyřešit věc typu výměna nárazníku a příslušenství kvůli sražené zvěři? Občas se to stane a auto vyřadí z provozu.
Jenže bez jiné možnosti servisování, než v Praze a Vídni. Jdoucí na konto politiky síť dealerů nepotřebujeme a nechceme, jenže síť servisů jde se sítí dealerů. To bude ještě dlouho Teslu diskvalifikovat jako uvažovatelnou volbu pro většinu republiky a cena na tom nic moc nezmůže.
Dá se zkusit uvažování out of the box, u těch ostatních zas nemáš benzinku v garáži.
Brusel, vida.
Škoda, že zrušili Vienna AutoShow, tradičně ve podobném termínu. Podstatně míň z ruky.
Ten motor samotný bude asi bezproblémový. Respektive, udělají se věci jako rozvody, vodní pumpa, výěna alternátoru, vstřiků a je na další stovky tisíc kilometrů vystaráno. Při stáří >10 let bych se spíš obával o trvanlivost toho všeho kolem motoru.
Zajímavé příběhy.
Rozhodně má v tomhle výhodu, koho přímo práce na autech živí.
Velmi zajímavé údaje, od obou. Koroze podvozku, bude vždycky problém, u tak starých vozů. Co bych vážně nečekal, tolik časté podvody s LS. U německé trojky se s tím tak jaksi počítá, u Lexusu jsem byl naivně přesvědčen o opaku.
Což to, patnáctiletých věcí se najde dost. Ta zásadní otázka zůstává, čemu z toho věřit, že bude ještě alespoň s trochu slušnou spolehlivostí sloužit, navíc poměrně vysoké nájezdy.
Abych přidal dva modely, jež ještě nezazněly, tak Genesis. Případně, když už Hyundai, Sonata.
Do toho svého prozatímního shrnutí jsem zapomněl na ameriky, především už zmíněnou Themu a Cadillac...asi bych zařadil pod bod 1. A asi bych i intuitivně věřil víc že E90. Co do spolehlivosti, se servisem může být docela peklo.
Bohatý výběr nápadů, pěkná diskuze; děkuji redakci obecně a Danielu Borskému speciálně za otištění a tu práci, již si dal s článkem.
Co mě překvapilo: E90 na předních místech doporučeníhodných aut, z více. stran. Abych pravdu řekl, úmyslně jsem se velké německé trojce chtěl spíš vyhýbat, veden úvahou, že prémiovosti odpovídající ceny, respektive na to konto vyhnané ceny budou v důsledku znamenat o poznání starší vozy. Starší o tolik, že to už bonus z titulu opět prémiovosti vyšší kvality a snad nižší poruchovosti nevyrovná. Nota bene, když u G3 je ta vyšší kvalita a odolnost už spíš z oblasti mýtů a vzpomínek na minulé doby.
Co jsem netušil, resp. žil v blahé nevědomosti, jak moc drží cenu výrobky značky Lexus. Že se do 300 tisíc korun nenajde desetiletá GS a tak dále.
Když se to vezme souhrnně, tak se dá v daném cenovém rozmezí sehnat:
11letá E90. 11-15leté IS, GS a LS stáří 15 let. Z mainstreamověšího konce, 8-9leté Passaty, 6-8leté i40 CRDi, vzácně 10leté Accordy. C5 od Citroëna, tím pádem asi i 508, od Toyoty Avensis bych vyřadil rovnou, špatné zkušenosti v prvním případě vlastní, v poslední z blízkého okolí.
Vlastně se úloha redukuje na následující dva body:
1. dokázala by se 11letá E90, případně 11-15leté IS, patnáctileté GS a LS provozovat plus mínus tisícovku kilometrů týdně tak, aby nebyla co měsíc-dva v servisu?
2. Je bonus 2-3 let pro Passat, 3-4 roků pro i40, eventuálně Optimu dost, aby se to dalo čekat od nich?
Co do prvního bodu, asi bych tak nějak pocitově věřil jedenáctileté IS víc, než jedenáctileté E90. Patnáctileté LS zase víc jak stejně staré GS....ovšem dost na to, aby to takové zatížení vydrželo? Nevím.
Stejně tak druhý bod. Mladší auta, v případě korejských podstatně...ale to už jsem zažil i s vlastní citroënovskou C5, tenkrát pětiletou. Proti tehdy jedenáctileté S80 se sypala zhruba stejně. Řeklo by se, nedá se srovnávat, byl v tom 3.0 HDi. Jenže motor dělal potíže ze všeho nejmíň. Mám tendenci tuhle zkušenost přenášet i na ostatní mainstream. V rodině je koneckonců starší Santa Fé a od deseti let stáří a 250 tisíc nájezdu je s motorem jedna potíž za druhou. Co to říká k volbě i40/Optimy?
Čemu bych asi věřil, tak desetiletému Accordu. A když už se přece jen zabrousilo do vod německé trojky, co tak W204?
Toho se kolega před čase zbavoval, neboť se po dosažení desetiletého stáří už začala nepříjemně sypat.
Rozpočet právě záměrně není vyšší, těch 150 tisíc před deseti lety bylo rovněž podle všeho hluboko pod limitem koupě s rozumnou šancí na spolehlivost už tehdy a kupodivu v tom ohledu s S80 vyšlo. Nedovedu říct, kolik to byla vlastnost typu a kolik štěstí prosté. Zadání na mission impossible (-:
Vida, zrovna tohle patří k tomu ne-mainstreamu, k němuž bych tak pocitově inklinoval. Zásadní otázka, jak moc se taková desetiletá Thema/C300 sype?
Palec nahoru Alfě, že Julii ještě nezařízla. Až se divím.
Na ID Aero se těším, akorát se obávám, že přijde moc pozdě a moc málo.
Jo, tohle je záležitost, jež bude, k velké nelibosti jejích odpůrců, dávat ještě drahnou dobu Tesle vítr do plachet. Začala už docela slušně dodávat, zatímco konkurenti se ročních dodacích lhůt pořád nechce vzdát.
U mě právě že ten wow-efekt ze zrychlení dokázala vyvolat už ta (relativně) slabá EV6 v provedení RWD.
Pořád lepší jak v Teslo, kde nejsou ani v zorném poli řidiče. To je teprv čistý ajťácký přístup.
Díky.
Občas si říká, jestli ty 4x4 verze >200 kW jsou vůbec potřeba, z pohledu jízdního pocitu.
Přece jen bych se zeptal - jak to jezdí? Alespoň, jak to pocitově zrychluje?
Třeba jednomotorová EV6 v RWD provedení s podobným výkonem zrychluje pocitově o hodně víc, než kolik by se čekalo z papírových hodnot.
Těším se na recenzi Ioniku o jedničku vyšší. Akorát mě u něj zklamalo poskládání nabídky, kdo nechce hadrová sedadla, musí sahat automaticky po nejvyšších nabídkách.
Jo vlastně. Zmátlo mě D v označení motoru, GDI.
Spotřeba už je koukám takřka stejná, jako u benzínu.
Za pět let nebude dojezd 120 kilometrů, prostě ne, se stim smiř. Martin_100 zde psal o deseti- až dvacetiletém vlastnictví, odpověď vycházím z toho. Za tu dobu se rozvody udělat už musí. A každých 15 tisíc a nejmíň jednou ročně oleje. U elektra máš jednou za 60 tisíc olej v ( jednostupňové) převodovce.
No... ale... když budeš platit hypotéku na pořízení ekvivalentního spalováku, budeš muset ještě navrch platit za výměny oleje, filtrů, svíček, rozvodů a tak dále a tak dále. Ty dukáty tak jak tak vydáš.
Na novou baterku za těch 10 ušetříš s přehledem na tom, co se za tu dobu uspoří jenom na pravidelných výměnách oleje a ostatní údržbách specifických pro spalovák a jež se zde nemusí dělat vůbec anebo v násobně delších intervalech.
Jako druhé do rodiny s tím dojezdem fajn, ale to by - právě kvůli tomu kompromisnímu dojezdu a tím kompromisní použitelnosti - musela být cena tak poloviční.
Já že se před nedávnem dozvěděl, že Tesla, co se týká modelu 3, se už dá dostat do tří měsíců od objednání. Což mě docela hodně udivilo, zejména ve srovnání se situací v létě, kdy nebylo k dodání nic a u Tesly se s člověkem ani nebavili. Tak pro srovnání, zda se doby dodání zlepšují všeobecně, nebo mají v Tesle zase náskok.
Jaká je pro zajímavost dodací lhůta takového Enyaqu, když se objedná právě nyní?
MG se třeba docela namáhá, pronikat do nižších cenových hladin.
Kdo si koupí nové auto? Kdo jezdí hodně, je na to odkázaný a už se nechce zlobit s neustálým řešením servisu. Amortizace kupní ceny je holt jeden z životních nákladů.
Není zač
Cenu kolem třičtvrtě milionu nabízí za elektro hatchback už MG. Jen tak poznámku na okraj.
Ono to koneckonců nedává moc praktický smysl ani v zemi vzniku, v USA. Pick-upy se prosadily v zásadě jenom z toho důvodu, že se formálně řadí k náklaďáků (proto i označení - truck) a jako takové podléhají mírnějším emisním předpisům v porovnání s osobáky. Poptávku už se dá postupy PR a reklamy vytvořit.
Vypadá moc pěkně, interiér má rovněž cosi do sebe.
Za 1,5 milionu by to mělo dobrou šanci.
V podstatě už pomalu ti samí, co mají možnost si kupovat nová auta ve standardních cenových relacích. MG právě uvádí na trh model rozměru standardního hatchbacku od 710 tisíc v českých.
Však taky píšu v první osobě čísla jednotného, žo jo. A rozumí se samo sebou, že pro lidi z paneláků EV ještě dlouho nebude. Ovšem půlka lidí v paneláku nebydlí a hodně z téhle půlky má možnost nabíjet doma v garáži. Toho se týkaly ty propočty a tady to vychází celkem pořád jednoznačně.
OK, nepřesnosti plus mínus dvacet procent, připouštím. Jenže nepřesnosti plus mínus dvacet procent na celkovém závěru nic nemění. To by musela být nepřesnost o násobky. Jako klidně, třeba tam nepřesnosti o násobky mám. Kde? Vůbec se nežinýruj, napiš kde. Nabíjení ze sítě si představuju značně úsměvně. OK, může být. V čem se tedy realita od představ liší? Napiš, fakt by mě to zajímalo, vážně a beze srandy.
Co se EV ekvivalentu toho, čím právě jezdím, když se vezme Ioniq 6 anebo EV6, vychází to právě cenově už velmi podobně.
Trochu suchých čísel. Právě mi přišel přípis od Eonu, kolik bude stát elektrika. Se zastropováním cca 6 korun za kWh, přičinlivě uvedli i cení beze stropů, tam je to 9 Kč/kWh. To znamená nynější - ustřelená - tržní cena něco kolem devíti korun za kilowatthodinu. Počítejme tu, ať je to pěkně natvrdo. Soudobé elektroauto má spotřebu 20 kWh na sto kilometrů. Při devíti korunách na kilowatthodinu jsou náklady 180 korun na sto, tzn. 1,8 Kč/km.
Spotřebu mám v aut v průměru 8 litrů/100 km, nafta za cca 45 korun jeden litr. To máme na stovku kilometrů 360 korun, což je, voilà, 3,6 Kč/km.
Nabídka na solární systém je zhruba 650 tisíc v českých na 10 kW špičkového výkonu. Od dvou dodavatelů, takže to tak nějak bude. Máme špatné sluneční podmínky, z celého roku se produkuje přepočteně asi jenom tisíc hodin. To máme 10 MWh za rok. Za deset let 100 MWh, respektive kvůli degradaci o něco míň, počítejme 90 MWh - garance je na dvacet let 85 % výkonu, ad informandum. Když se nebude počítat s dotací, čistě tržní cena. Na desetiletý úvěr, s úroky to vyleze třeba na milion. 90 megawatthodin za milion korun dělá 11 halířů za watthodinu, přepočítáno potom 11 Kč/kWh. Pro ježdění to pak dělá 220 korun na sto, opět přepočítáme a je to - 2,2 Kč/km.
Závěry?
- elektroautem nabíjeným ze sítě budu mít pořád cca poloviční kilometrové náklady na "palivo", než s naftou. Při dnešních tržních cenách.
- soláry se na krmení elektroauta vlastně pořád nevyplatí, ovšem i tam je to pořád na dvou třetinách.
- aby se náklady na palivo BEV vs. (můj) spalovák srovnaly, musela by elektrika podražit ještě na dvojnásobek. Výhoda solárů je tedy přesně v tom, je to krytí proti tomu, kdyby elektřina chtěla ještě lézt hodně nahoru. V efektu mi to cenu zafixuje a další růst mě nemusí zajímat.
Tak a teď mi někdo zkuste vysvětlit, kde je v těch propočtech nějaká zásadní chyba.
martin_100: Jako že bateriák soudobé generace nebude jako dvacetiletý v alespoň stejné kondici, jako ta tvoje dvacetiletá Felicie? Ale ňu ňu.
Poslední komentáře
- Karel TB, Maserati GranTurismo: Návrat klasiky
S plným vědomím, že se vyjadřuju k autu, které si nekoupím... - Bernard L., Auta, která známe, ale neznáme - asijská...
Když si vzpomenu na svoje výlety do Indie či Číny, tak jsou... - sheogh, Maserati GranTurismo: Návrat klasiky
Na ten interier se moc hezky kouka, ale o to hur se bude pouzivat.... - riderhenry, Ptejte se: Malý hatchback pro radost
Ona taky N52 žere minimálně o 1 l více, než přímovstřiková... - briza, SsangYong Musso Grand: Nečekaný premiant
Záruka? - Vrooom, Ptejte se: Malý hatchback pro radost
No já teda popojížděčky po městě s N52 pod 11 neměl ... - HeavySmoker, Maserati GranTurismo: Návrat klasiky
Nie je lepší dôkaz že interiér sa na Grecale podobá až príliš,... - Sato, Maserati GranTurismo: Návrat klasiky
Z venku pekné aj ked na povodné grandturismo to nemá, a z vnútra... - Bernard L., Ptejte se: Malý hatchback pro radost
No, na popojíždění do města baterkáč určitě smysl dává,... - Mechanik, Ptejte se: Malý hatchback pro radost
U M52 spotřeba 8,6 jen po městě, mamacar, do školky, školy... - riderhenry, Ptejte se: Malý hatchback pro radost
Záleží na tom, co si kdo pod pojmem "žravá" představí.... - Vrooom, Ptejte se: Malý hatchback pro radost
Ta R6 bude docela žravá ve městě. Zas je pravda že oproti... - riderhenry, Ptejte se: Malý hatchback pro radost
Souhlas, E87 130i mi dává největší smysl. Ojedinělá koncepce,... - kotzitzaq, Ptejte se: Malý hatchback pro radost
Zase tak hrozný s tím mokrem a zpocením to není. Já praktikoval... - sheogh, u blogu Porsche 911 SC - sezona za dveřmi...
Po tydnu s VW T-Cross ti prijde skoro kazdy jiny auto dobry 😆
Poslední inzeráty
2005 rok výroby
254 koní výkon
3 500 ccm objem
1970 rok výroby
310 koní výkon
5 700 ccm objem
1971 rok výroby
330 koní výkon
7 500 ccm objem
2003 rok výroby
206 koní výkon
3 934 ccm objem
Rušné diskuse
- ElBlesk Pony: Den plný překvapení
87 komentářů - Autíčkář se ptá: Vysoký věk vozového parku. Problém či nafouknutá bublina?
71 komentářů - Alfa Romeo Tonale: Na stylu záleží
67 komentářů - Guilty pleasure aneb forma sebetrýznění
62 komentářů - Ford Mustang Mach E GT: Musclecar, který neřve a nečoudí
55 komentářů - Ford Mustang Mach-E: Emoce jako na horské dráze
54 komentářů - Volvo XC40 Recharge Twin: Ideální služebák? Nebo ne?
52 komentářů - Jak na displeje?
47 komentářů