načítám data...

VK

JménoV K
BydlištěJihlava
Registracepřed 3.1 rok.
Poslední aktivitapřed 1.2 dny
Komentářů u článků357
Pozitivních komentářů u článků73
Negativních komentářů u článků29
Možnostinapsat zprávu

Posledních 50 komentářů

VK
VK
12. září 2020, 12:57
0
Autíčkář se ptá: Vozíte v autě maskota?

Rákosníčka, na zadním sedadle zapomenutého po převozu potomka. Zalaminované potvrzení IZS/kritické infrastruktury, od jara jsem raději nevyložil.

VK
VK
31. srpna 2020, 00:38
0
Auto nebo byt v Brně? Aneb jak se rozhodnout (ne)rozumně

Co mohu sloužit svou omezenou rakouskou zkušeností, tady lidi, přinejmenším Oberärzte, nijak moc neřeší, v čem kdo jezdí. Máme tady Polo, Quashkai (nebo jak se to píše), Fabii,, Ceed, Golf, čím jezdí primář vlastně nevím, do práce na každý pád chodí pěšky. Něčím "lepším" jezdí prakticky jenom ti, kdo se o auta zajímají a chtějí si to dopřát kvůli tomu autu samotnému. Ale co přišel borec z Německa, říkal, že tam to jako status-symbol prožívají o dost víc.

VK
VK
27. srpna 2020, 21:37
0
Bazarový snílek: Když chcete udělat dojem s napjatým rozpočtem

Pokud jde o to, s Volvem se udělá dost parády. Vzpomínám, jak jsem se svou S80 I, r.v. 04, tenkrát desetiletou, zaparkoval u kteréhosi hotelu v Salzburgu - mezi ostatními parkujícími s Audinami. Mercedesy a podobně to docela zapadlo, vůbec nepůsobilo jako chudý příbuzný.

VK
VK
26. srpna 2020, 13:14
2
Autíčkář se ptá: Kam se poděly holky s láskou k motorismu?

A kde jsou teda ty hromady ženských na Autíčkáři?

VK
VK
25. srpna 2020, 13:08
4
Autíčkář se ptá: Kam se poděly holky s láskou k motorismu?

Od malička žité stereotypy a rozdělení rolí. Do čehož jsme všichni ponoření, prostupuje celým životem tak důkladně a samozřejmě, že to do maličkých človíčků ani už nikdo nemusí explicitně vtloukat, že mladí a posléze staří mužové se budou zajímat o autíčka - a mladé dámy ne. Což zpětně to prostředí stereotypů a rolí potvrzuje a upevňuje, obluda se zakusuje do vlastního ocasu a pes jitrničku sežral.

Nejsou to jenom auta. Mezi jeskyňáři je výrazně přepytlováno, mezi hráči deskových her jsou většinou - zrovna hráči, hráčky menšinově.

VK
VK
25. srpna 2020, 10:16
0
Renault ZOE: Vědět, jak na to...

Vždycky je výhodnější vydělávat s vyšší marží na míň kusech, než naopak. Přinejmenším dokud není nasycen segment trhu který je tu vyšší cenu/marži ochoten platit.

VK
VK
23. srpna 2020, 23:19
0
BMW 330e: Pokrok nezastavíš

Fandatik: třeba mně se 120 tisíc na spotřebě za daných podmínek vrátí za dva roky.

VK
VK
23. srpna 2020, 21:57
0
Renault ZOE: Vědět, jak na to...

Typicky má elektromotor cca desetinu součástek oproti spalovacímu. Navíc bez nutnosti konstruovat, zkoušet a pak vyrábět množství teplotně, tlakově a teplotně vysoce namáhaných součástek a k tomu je dimenzovat na dlouhou životnost v takových podmínkách.

VK
VK
06. srpna 2020, 13:56
0
Ptejte se: Velký motor, malý rozpočet

Setkal jsem se s úvahou, že dvanáctiválec s 12-15litrovou spotřebou a odpovídajícími kilometrovými náklady nebude mít za sebou nijak vysoké nájezdy. Zároveň to bude ze stejného důvodu filtr pro šetřílky, co chtějí "prémii", ale už ne se o ni starat. Takže by se mohlo jednat o ve srovnání s nižšími motorizacemi o za dané peníze a v dané kategorii koupi relativně velmi slušně zachovalého kusu, nezhuntovaného půl milionem kilometrů, nezruinovaného v po řadě třetím, čtvrtým, pátým majitelem. Ti jdou spíš do šestiválců v naftě, maximálně do osmihrnku. Člověku nesmí být arciť líto živit tu spotřebu, v součtu by se to mohlo i tak vyplatit.

Ale těžko říct. Z vlastní zkušenosti tříletého vlastnictví W220 - motor bylo přesně to, co nikdy větší problém nepředstavovalo. Zato se sypalo všechno kolem; ačkoli to byla plebejská nafta šestivál, ten zbytek auta je kolem toho stejný.

VK
VK
04. července 2020, 12:47
3
Temná doba motorismu

Třeba ne. Jsou lidi, kteří vážně auta k životu nepotřebují , typicky bydlí v bytě, ve městě, v němž i pracují. Kterým potom auta vadí, ubírají prostor a ohrožují je - a to zcela objektivně. Kteří nechtějí čichat smrad a nechtějí se potýkat s čím dál většími vlnami vedra. Koneckonců jsem k nim sám patřil. Prvních třicet let života, než jsem najednou musel začít jezdit +- 100 kilometrů do práce - a zalíbilo se mi to. Mimochodem díky velké limuzíně s automatikou, jinak to nesnáším dodnes.

VK
VK
03. června 2020, 13:38
3
Hyundai Ioniq Electric: Efektivitou k lepším zítřkům

Spalovací auto že nikdy na nízkoemisní pohon jezdit nebude? Pakliže se mají obnovitelné zdroje skutečně masově rozšířit a nahradit fosilní, jednoduše se ukládání neméně masivních přebytků elektřiny vyřešit bude muset, když se zrovna rozhodne foukat a svítit. Jednou z rozvíjených metod je P2G, výroba uhlovodíků ze vzdušného oxidu uhličitého za dodávky přebytečné solární a větrné elektřiny, vzhledem k tomu, že s tím napevno počítá takový solárně-větrný lobbyista jako Smrž, asi se s tím dá počítat jako s do budoucna se napevno etablující metodou. Takže soláry a větrníky dost možná zachrání spalovací auta, pak se může jezdit na P2G metan, benzín nebo naftu a ve výsledku to bude emisně neutrální. Koneckonců jeden takový P2G poloprovoz provozuje - zrovna Audi, nazvali to nějak jako e-diesel.

VK
VK
03. června 2020, 13:25
0
Hyundai Ioniq Electric: Efektivitou k lepším zítřkům

Vlastně pořád to samé. K praktické použitelnosti to chce baterku s tak ještě minimálně dvojnásobnou energetickou hustotu. Anebo když už jednoúčelové zařízení na pocukávání po městě a přilehlém okolí, za poloviční cenu spalovacího ekvivalentu.

VK
VK
31. května 2020, 15:28
-2
Mazdí trable: Konečné řešení osobní (ne)mobility

Naopak, terminologie jednotná je. Obojí využívá rozdílného časování ventilů, zatímco v Atkinsonově cyklu se sací ventil uzavírá později, po překonání spodní úvrati pístem, s návratem části směsi do sacího potrubí a zkrácením kompresní doby - u Millerova cyklu se zavírá naopak delší dobu před spodní úvratí pohybu pístu, takže dál píst pokračuje "naprázdno" a přes dolní úvrať ve válci vzniká podtlak. Výsledek je stejný, relativní zkrácení kompresní doby. S výhodou v millerovské variantě, že nic nevrací do sacího traktu, takže jsou nižší čerpací ztráty. Zato se při vyšších otáčkách snižuje účinnost plnění a točivý moment, to je taky hlavní důvod, proč je potřeba kompresor. Tenhle negativní efekt je naopak v atkinsonovské úpravě znatelně menší.

VK
VK
28. května 2020, 12:48
1
Volvo V60 T6 AWD Recharge: Elektřina ve službách prostých řidičských radostí

Tahle koncepce 4x4 bez kardanu, s elektromotorem vzadu, je přesně to, co bych chtěl. Vlastně být to o půl milionu lacinější, teď tím jezdím. Obecný problém evropských hybridů, cena na horní hranici rozmezí značky. Toyota dá něco podobného v ISku (dobře, dobře, není to čtyřhrab a není to kombík, ale i tak) přesně za ten půl milion míň.

VK
VK
24. května 2020, 22:02
1
Ptejte se: Lexus LS, nebo Lexus LS?

Nejel, ale docela rád bych. Vzpomněl jsem si na Genesis, že vlastně sedí do zadání jak pozadí na hrnec. Velká limuzína s více-jak-čtyřválcem benzínem. Vlastně jsou tyhlety neobvyklosti docela slušná cesta, jak mít víc auta za míň peněz. Neplatí se značka. Kdo to neřeší, pro toho výhoda. Cena následného prodeje problém bude, ale ta se už zaplatila na odpovídající ceně za pořízení.

VK
VK
22. května 2020, 14:27
-2
Ptejte se: Lexus LS, nebo Lexus LS?

V zadané cenové hladině by se dalo ještě uvažovat o Hyunday Genesis. Vzácnost, z recenzí vychází jako spolehlivá. Pro puristy, je jenom s benzínem.

VK
VK
07. května 2020, 21:54
0
Kia Stinger GT 3.3 V6 T-GDI: Stará škola

No je, no. Jenže za týden něco přes tisíc kilometrů natočím. Teď teda míň, tak tři čtvrtky, prakticky jen do práce a ve zředěném rytmu, ale to (snad) nebude trvat věčně. A k tomu hypo, potomek, žena na mateřské...náhodou je nakonec ráda, že to tak dopadlo. Že není doma Julie, s asymetrickou espézetkou.

Přirovnal bych to s dieselem ke stálé milence. Úplně výbuchy extáze to nejsou. Ale člověk se stejně těší.

VK
VK
07. května 2020, 16:59
2
Kia Stinger GT 3.3 V6 T-GDI: Stará škola

Tak jo, už bezmála dva měsíce a pět a půl tisíce kilometrů mám takovou Kiu. Akorát v červené a především, v naftě. Co teď mohu alespoň trochu hodnotit, že jsem nevzal ten 3,3 litr benzín, mě trochu mrzí. Jezdí pěkně. Dokáže být rychlá, tak jaksi mimochodem a nevtíravě je najednou na tachometru hluboce ilegální rychlost. Výkonová špička a pocit raketového zrychlení tomu chybí a když na to šlapu ve snaze něčho takového dosáhnout, motor se akorát trápí. Ale to jsou luxusproblémy, ve skutečnosti jsem o tom od počátku neuvažoval, čtyři litry spotřeby při tom nájezdu za měsíc - za to mohu i došantánu a ještě zbyde. Co by se mi líbilo spíš, vybyavit ten diesel čtyřválec nějakým mild hybridním systémem. Pro ten pocit reakce na plyn. Jinak se mi ale při zkušební jízdě nezdálo, co se tak dokážu upamatovat, samozřejmě byla ve vrcholném provedení, že by ten benzínový šestivál zrychloval nějak úplně výrazně drtivěji. Přece jen 510 a 4550 newtonmetrů není žádný zas propastný rozdíl.

Jinak vlastně typické gétéčko. Příjmený společník nadlouhé cesty. Když se jezdí do práce daleko, cesta má alespoň trochu bavit a přinejhorším neotravovat. Na sezení velké,spíš je asi nejproblematičtějíš, že je stavba vážně hodně nízká. Taky jsem úmysleně nechtěl střešní okno, léty soužití s takovým a s panoramatickou střechou jsem se přesvědčil, že jednak mi vůbec k ničemu není, jednak ubírá dobře dvě čísla nad hlavou. Tady jsou docela poznat. Jinak takový ten pocit zvenku a při posazení velkého, ale ovládáním malého auta. Na standardních osmnáctkách je to i v té nižší výbavové řadě s konvenčními tlumiči až překvapivě pohodlné (píšu jako odchovanech hydropneumatiky v C5 a pneumatiky v W220), řekl bych i méně tvrdé, jak ten šestivál s adaptivním tlumením, nicméně na tenkcýh devantenáctkách, co jsem zkoušel. Z výbavy všechno možné, asi nejvíc jsem ocenil HUD, nemuset se dívat na budíky vůbec. Je akorát poznat, že se jedná o buďto optikou nebo odrazem od skla polarizované světlo, se slunečními brýlemi se trochu ztrácí.

K radiomapě nemohu nic moc napsat, párování s chytrým telefonemnevím, nepoužívám, on-line připojení je v poslední době spíš nebezpečné z dobře srozumitelných důvodů. Mapa je, navigaci jsem vlastně ještě nepotřeboval, trasy zatím jezdím známé, hrát to hraje jak rádio, FM i digitální, Ö1 naladit dokáže a jinak dokáže (konečně!) hrát USB-portem z flashky. Trochu mi chybí CD přehravač, knížky naposlech musím převádět do mp3 a na USB-stick. Detail. Na zvuku je znát, že to má subwoofer, jinak se zas tak moc nevyznám, než abych se neomezl na hraje to dobře.

360° kamera, dobrá věc, pípaní vpředu, v zadu, co si víc při parkování přát. Automatické přepínání světlometů, dnes standard, pro mě novinka, pořád jsem si nezvykl, na horizontech reaguje pozdě, což měznervózňuje a raději přepínám sám, to je ale obecná vlastnost. aticové světlomety to nemá, snad jedině to.

Juniora za sebe v sedačce posadím a nemusím se sám omezovat, to byl jeden ze stěžejních argumentů pro. Zvažované alternativny jsou o 15-20 čísel kratší a na cestování s potomkem to má vliv poměrně zásadní. Plus je to za 1,2 mio prakticky fplné, jak i zmíněno, za to bych se musel s bavoráckou trojkou hodně krotit. ISko by mi dali rovněž takříkajíc v plné palbě za totéž, ale kratší a jenom zadohrab, přece jen, na Vysočině sníh občas napadne. A silničáří jezdí až od šesti. Juliii mi nechtěli prodat, o té historii jsem už psal, jinak bych asi byl měl ji. Ale nemám důvod si nakonec stěžovat. Statusový efekt...nejčastěji jsou poznámky "pěkný auto, kolik to má koní?" od úředníků na hranici. A od starého pána na kole na benzince - wie vü PS hoats, fois i froagn deaf?

VK
VK
28. března 2020, 22:49
0
Věci, které prostě musíte mít

Vida, zajímavé. Třeba by v IS rovněž byla.

VK
VK
28. března 2020, 14:26
0
Věci, které prostě musíte mít

V aktuálně novém Stingeru jsem speciálně nechtěl střešní okno a dalo se to tak objednat - v zimě tím vždycky trochu táhne, v létě pouští horko, omezuje výškové nastavení židle o dobře dva centimetry. Jinak má všechno co si tak lze přát, jenom maticové světlomety s vykrývání protijedoucího auta ne, nepřítomnost nevadí. HUD je perfektní velmi rychle se na to zvyká; co mi jediné chybí, není už CD přehrávač. Ten se ale už nemontuje snad od ničeho.

Co bych naopak velmi ocenil, ovšem v Evropě obecně nedostupné - v USA standard, takže objektivně to nemůže být problém - nastavování výšky pedálů.

VK
VK
03. března 2020, 09:59
1
Ptejte se: Který sedan střední třídy vybrat?

330i předváděčka za 1,2 mio, nový od 1,3...co jsem tak udělal zkušenost na podzim při výběru vlastního nového auta, 320xd, čili vlastně základní motorizace, nabzeli za skladovky od 1,5-1,6 mio, se slevami byli ochotni jít na 1,4; cokoli víceválcového střílelo někam blíž ke dvěma milionům. A to bych se musel pořád ve výbavě pořád docela brzdit, kupodivu laciněji nabízeli nechat si nakonfigurovat vůz nový a vyrobit, tam by to bylo 1,4, pči slevě 1,2. Ale pořád zákaldní dvoulitrová nafta a ve výbavě y se muselo rozmýšlet co ano a co už raději ne. Vlastně bych čekal skladovku lacinější než nový vůz z výroby, ale pravdu přiznat, nepatřím k dobrým vyjednavačům.

VK
VK
03. března 2020, 08:54
0
Ptejte se: Který sedan střední třídy vybrat?

KIA Stinger, za 1,25 mio se sežene šestiválcová předváděčka, výbavově prakticky se vším, co se dá tak kde dostat. Jediný ústupek purismu snad, že je to liftback, spíš pak s výhodou, líp se v tom ubytuje rodinka, krámy na stěhování a tak dále.

VK
VK
23. února 2020, 22:22
0
Volvo V60 T8 TwinEngine: Komplexní řešení

Tři - vlastně čtyři - motory místo jednoho, bambilion číčovin, bude se sypat...tohle znělo už co se uváděl před dvaceti lety Prius. Nepotvrdilo se, v New Yorku namotají k milionu kilometrů coby taxíky. Když se na to trochu blíž podívá, jsou obavy z nárůstu složitosti z větší části neopodstatněné. Elektromotor, kor asynchronní s kotvou na krátko nebo synchronní s permanentním magnetem coby rotorem, má typicky desetinu součástek oproti spalovacímu motoru. Takže tři elektromotory navíc je maximálně o třetinu víc součástek. Jenže situace je ještě o poznání lepší, u elektromotorů neexistují rázy, přeměna lineárního pohybu na rotační, nutnost na mikrony přesného sesazení dílů a toho mimořádná citlivost k opotřebení, není styk horkých spalin, sazí a podobně s olejem, tepelné namáhání o řád menší. Silová elektronika, akumulátor mechanickému opotřebení nejsou vystaveny vůbec.

Čeho bych se u evropských hybridů bál, že spalovací část, jimiž se osazují, jsou klasické turbobenzíny s přímým vstřikem, s tou samou u poměrně složitou mnohastupňovou měničovou převodovkou. Takže budou trpět všemi neduhy typickými pro přímovstřikové turbobenzíny a mnohastupňové měničové automaty. Na rozdíl od Toyoty, která tohle všechno díky elektrické části zjednodušila.

VK
VK
22. února 2020, 18:25
1
Nebojme se používat naše auta k tomu, k čemu jsou určená

Problém i tak je, že čas a nervy se koupit nedají, za žádné peníze. A organizovat pořád znovu a znovu opravy starého kousku stojí obojí. Obzvlášť se způsobe práce našich servisů.

VK
VK
22. února 2020, 18:22
-10
Volvo V60 T8 TwinEngine: Komplexní řešení

Za 5-6 let už bude od manuálu pokoj.

VK
VK
17. února 2020, 18:06
0
Velmi rychlé kombíky za pár korun

Je to Hydractive, takže předpokládám, že to do vnějších pracovních válců v zatáčce aktivně pumpuje olej. Je na tom jasně znát, že je to taková trochu umělá "závodničkovitost", ale jestli bych o něčem chtěl říct, že jezdí jako po kolejích, tak zrovna o tomto.

Dieselový třílitr je na tom paradoxně to nejspolehlivější, v zásadě jsem na něm za těch něco přes 200 tisíc nalítaných - kupováno se 108 mM - žádné moc katastrofy neřešil. Nějaká lambda sonda, silentblok napínáku řemene pomocných pohonů, volnoběžka alternátoru. Prorezivělá trubka chlazení, únik kapaliny. No a únavná záležitost s přicpávajícím se DP-filtrem, podruhé repase s čištěním v rozmezí cca 50 tisíc - nechal bych jej vyměnit hned prve, jenže Citroën měl dlouhodobý výpadek v dodávkách a neoriginál neexsituje. Teď už zase je, za nějakých 60 tisíc naší měny, už se mi to řešit nechtělo, ale vymění se a vyřešené. Zvuk má pěkný, dynamika slušná, jak řečeno trochu ředěná, vysoká hmotnost a trochu prodleva v reakci na plyn se podepisuje, s ním soudobý bavorácký třílitr chodí daleko líp za plynem, o tom žádná. Ale třeba proti ještě řadové šestce od Mercedesu, co byla ve výrobě do 2005 jak nebe a dudy, v podstatě to tu náklaďákovitou charakteristiku už vůbec nemá.

VK
VK
17. února 2020, 13:04
0
Velmi rychlé kombíky za pár korun

Citroën C5 III s 3,0 HDi, ještě poslední měsíc denní kočár. Jezdí slušně, jenom bych od 177 kW čekal ještě trochu lepší dynamiku, ale Gummiband-effekt je tu dost znatelný a auto samo dlabaný ingot. Hydropneumatika daleko spíš pomáhá v zatáčkách, to se nenakloní ani o milimetr, než že by dělala létací koberec nad příčnými nerovnostmi, to docela překvapivě bouchá. Možná na tom budou mít podíl standardní osmnáctky kola s 45mm profilem. Servisně je to tisíc malých bolestí.

VK
VK
31. ledna 2020, 23:08
0
Souboj hybridů, aneb která cesta je ta správná?

Toyota současné emisní limity splní, takže skončit u toho, co má Toyota samo o sobě není tak špatné. Ale náklady obětované příležitosti hrají klíčovou roli, když už je něco vyvinutí, tak se musí vyrábět, vyrábět a prodávat, pokud možno na věčné časy, přejít k jinému by ty investice poslalo k čertu. Třeba se k hybridům dostanou odzadu, vezme se elektromobil, zredukuje baterka, přidá spalovací motor jako palubní elektrárna. Něco takové se snad rýsuje u Peugeotů s hybridní 508. Nebo Polestar

Montovat do Camry nebo ES 4x4 systém jako v RAVce, elektromotor na zadní nápravu, beru hned.

VK
VK
30. ledna 2020, 23:14
3
Souboj hybridů, aneb která cesta je ta správná?

Nic z těch obav se při reálném provozu toyotích hybridů nepotvrdilo, Prius nalítá coby americký taxík běžně milion; v Lexusu je tatáž technika. Když se na to podívá trochu zblízka, nakonec to nezní tak nesmyslně. Elektromotor má typicky 10 % dílů, co spalovací motor, tj. samo o sobě jednoduché a odolné zařízení. I když se tam dají tři, složitost naroste max. o třetinu. Jenže Toyota to dělá chytře, na druhé straně na komplikovanosti ubírá. Nemá turboplnění, nemá přímé vstřiky, jednoduchá planetová slučovací převodovka místo měničového automatu. Takže výsledná složitost může být tak srovnatelná s moderním čistým spalovákem a poruchovost i menší.

Problém je trochu to, že hybrid á la Toyota je způsob, jak dostat z benzíňáku dieselovou spotřebu. Ale i tak s tím emisní limity Toyota splní a jezdí to docela slušně. Takže to smysl má. Zatímco v Evropě automobilky brečí, že to nejde. Dieselový hybrid jby byl naproti tomu způsob, jak spotřebu stlačit ještě pod to. Jen by se musel dělat chytře, ne jak v Mercedesu ke všem těm komplikovaným zařízením moderního dieselu přidat elektrickou část ještě navíc, bez zjednodušení, kde to elektrická část dovolí.

VK
VK
29. ledna 2020, 00:00
0
Jaguar XE: Kouzlo nenucené samozřejmosti

Proč vlastně ta náhrada r6 BMW předohrabkou, smím-li se zeptat?

VK
VK
27. ledna 2020, 18:57
0
Jaguar XE: Kouzlo nenucené samozřejmosti

Mělo by to šanci, být to za 1,2 mio "fplný". Za tuhle cenu je trojka nebo céčko prakticky v holobytu, může nakonec zavážit. Asi jak to cenově má KIA se Stingerem.

VK
VK
20. ledna 2020, 09:29
0
Ptejte se: Jaký elektromobil vybrat?

Proto se znovu ptám, zda jsou tato tvrzení podložena nějakou osobní zkušeností. Ono problémy si představovat podle teoretického studia materiálů je jedna věc, tyto problémy zažít ve skutečnosti, natož třeba pravidelně, věc úplně odlišná. Jinak vaše tvrzení pohodlného fungování s elektromobilem nelze brát než za rétorickou figuru propagátora elktromobility bez jakéhokoli vztahu s realitou.

VK
VK
18. ledna 2020, 23:24
1
Ptejte se: Jaký elektromobil vybrat?

Rovněž se budu opakovat - že tahle starost navíc (plus připojený pakl problémů, jako najít tu rychlonabíječku, otázka, zda je vůbec v provozu, nezabloudit, nepřejet ji, neskončit ve Stau) není zásadní omezování, máte z vlastní přímé zkušenosti? Ze zkušenosti své a naprosto všech lidí co znám je to omezení nepřijatelné, obzvl. je-li k dispozici alternativa, která toto omezení s sebou nenese.

Jak lidí s garáží, tak lidí s možností nabíjet na firemním parkovišti, je výrazná menšina.

VK
VK
18. ledna 2020, 21:03
1
Ptejte se: Jaký elektromobil vybrat?

...přičemž dokud je jakákoli cesta 200+ km poblíž maximálního dosahu, každá znamená pečlivé plánování, za bude po cestě dobíječka, zda bude v provozu, zda u ní nebude fronta a nevyhnutelnost nucené pauzy - a i tak to dobije na nějaký nouzový dojezd 100 km, je to celkem zásadní překážka použitelnosti na delší trasy. I kdyby je měl člověk jezdit jen občas.

VK
VK
18. ledna 2020, 20:59
1
Ptejte se: Jaký elektromobil vybrat?

Statistika rovněž dokládá, že většina lidí, najmě těch cestujících kratší trasy, nevlastní garáž. Tj. nemá kde nabíjet, z množiny těch, pro něž je elektromobil použitelný vypadává. Z té menšiny, již jezdí převážně krátké trasy a zároveň jsou držiteli garáže, tedy mají kde nabíjet, jen málo kdo bude ochoten vyhodit ranec peněz, v zásadě druhá největší investice v životě, hned po pořízení bydlení, za auto, které je použitelné většinou, nikoli vždy. To je právě to, nač se při čistém studiu statistik od zeleného stolu bez praktické zkušenosti anebo třeba vcítění se do uvažování takového reálného člověka zapomíná. Většina lidí jezdí většinou krátké trasy, elektromobil je na ně dobře použitelný. Naprosto pravda. Jenže málo kdo chce auto použitelné většinou, když už aut reálný člověk kupuje, má požadavek, aby bylo použitelné bez zásadního omezování vždy. I na ty - třeba řídké - případy dlouhých cest.

Samozřejmě pakliže dojdou do stadia sériové zralosti akumulátory s dvoj-, trojnásobnou měrnou kapacitou, nějaké lithium-vzduch, lithium-síra a pod., začne být elektromobil použitelný všeobecně a revoluci v dopravování to způsobí. Jenže právě současný tlak na prosazení elektroaut s Li-ion technologií jejich nástup dokáže celkem výrazně zbrzdit. Cenou obětovaných příležitostí, když už jednou automobilky investují do li-ion technologie, musí se nějakou dobu prodávat, aby se rentovala. Pokud možno co nejdelší. Takže na vývoji pokročilejší technologie nebude zájem, naopak.

VK
VK
18. ledna 2020, 15:27
1
Ptejte se: Jaký elektromobil vybrat?

Zeptám se znovu, je tohle tvrzení o praktické použitelnosti elektromobilu podloženo osobní zkušeností, nebo jenom opakování vyčtenin z materiálů jejich výrobců a politických příznivců?

VK
VK
16. ledna 2020, 23:54
0
Ptejte se: Jaký elektromobil vybrat?

Je tohle tvrzení podloženo osobní zkušeností s provozováním elektromobilu?

VK
VK
14. ledna 2020, 21:10
1
Ptejte se: Jaký elektromobil vybrat?

Nabídnu opačný pohled. Právě když musím za volantem strávit třeba tři hodiny denně, potřebuji auto, v němž mě to bude buďto bavit, nebo alespoň neotravovat a nebýt nepohodlné. Abych to vůbec vydržel.

VK
VK
14. ledna 2020, 20:38
0
Ptejte se: Jaký elektromobil vybrat?

...tak třeba cestu Ostrava-Praha. A podobné.

VK
VK
14. ledna 2020, 20:36
0
Ptejte se: Jaký elektromobil vybrat?

V podstatě kdokoli, kdo mimo každodenního použití na jízdy v desítkách kilometrů chce byť občasně zvládnout i kilometrů 200+. Bez stresu vyjde to? nevyjde to? co když se sekne dálnice? bude nečekaná objížďka? nabíječka zavřená, obsazená? bez hledání nabíječek a podobných radostí. Což je zhruba většina držitelů aut. Aneb auto si člověk pořizuje, aby bylo použitelné vždy, nikoli jen většinou.

VK
VK
13. ledna 2020, 22:34
0
Ptejte se: Jaký elektromobil vybrat?

Nedá. Dojezd v zimě reálně 330 km, nabíjení desítky minut, kdo nemá garáž - většina populace - pro toho tak jak tak neřešitelná situace.

VK
VK
13. ledna 2020, 20:40
0
Ptejte se: Jaký elektromobil vybrat?

Dobře použitelný elektromobil bude existovat, až přijdou akumulátory s dvoj- a vícenásobnou měrnou kapacitou typu Li-vzduch, Zn-vzduch a podobně. Ty nepřijdou jen tak, neboť už vynaložené celkem obří investice do Li-on se musí napřed rentovat. Aneb typická past nákladů obětované příležitosti, mimochodem stejný důvod, proč automobilky setrvávají na desítky let starých koncepcích.

VK
VK
10. ledna 2020, 20:34
1
Subaru Forester e-Boxer přichází bez turba a s elektromotorem

Pěkné. Ačkoli vůbec ne tak elegantní jako u Toyoty, kde je to spojeno se zjednodušení převodového řetězce, takové trochu humpolácké přidáme to ke všemu, co jsme tam zatím měli.

Ukazuje se zajímavý vzorec posledních let. Japonci vyvíjí, Evropa naříká, že to nejde.

VK
VK
07. ledna 2020, 22:35
-2
Deset let v kostce

Naopak. Praktická využitelnost je, jenom to automobilky - z důvodů na trochu delší odstavec - nechtějí dovést do série. Takže limity budou takový ten nůž na krk, aby to konečně udělaly.

VK
VK
07. ledna 2020, 22:30
0
Ptejte se: Co způsobí evropské pokuty za vysoké emise CO2?

A to se zrovna Toyota přesunu k čistým elektromobilům víceméně vyhýbá.

VK
VK
07. ledna 2020, 22:25
2
Ptejte se: Co způsobí evropské pokuty za vysoké emise CO2?

Trochu zapadla drobná informace, že Toyota pokuty platit nebude, limity splní. Tak buďto pro Toyoty neplatí běžné fyzikální principy, nebo dělají evropské automobilky něco blbě.

VK
VK
06. ledna 2020, 22:39
1
Ptejte se: Co způsobí evropské pokuty za vysoké emise CO2?

Miliarda € pokuty? Když VW nezabil desetinásobek za Dieselskandal a to ještě nejsou na konečné sumě? €2000 za auto navíc? To jsou při €50 000 konečné ceny čtyři procenta.

VK
VK
06. ledna 2020, 14:20
-5
Deset let v kostce

S jistou nadějí hledím na zpřísňované emisní limity, najmě pro oxid uhličitý, že konečně rozhýbou vývoj pohonných jednotek a konstrukce aut, už desítky let zaseklý v jedné jediné koncepci. Že budou vznikat použitelné sériové hybridy (aka Polestar 2, nebo studie vrcholové verze 508 od Pažoutů), do běžné praxe se uvedou techniky dalšího využití energie výfukových plynů, prozatím v malosériích z F1 (jako KERS a podobně), vstřikování vody, zážeh homogenní směsi kompresí. Nebo že se pohne s palivovými články na alkohol/nízké uhlovodíky. Že se při konstrukci rozšíří hliník a kompozity a místo dvoutunových budeme jezdit se stejně velikými auty něco přes tunu.

VK
VK
04. ledna 2020, 22:46
0
Ptejte se: Pohodlné kombi za 150 tisíc

Dělá nám tu na baráku zedník, co jezdí s krásnou E39, kombi, třílitrový diesel, automat. Takže na takové courání 20-30 kilometrů denně z dědiny do dědiny a zas zpátky, s nějakým Werkzeugem na palubě, se to dá a zjevně finančně neruinuje. Jak přijít k něčemu takovému v zachovalém stavu se mě neptejte, nevím.

VK
VK
04. ledna 2020, 14:17
0
Ptejte se: Pohodlné kombi za 150 tisíc

Mám s W220 opačnou zkušenost. Za 150 tisíc koupena, dalších přinejmenším 150-200 tisícovek do toho zahučelo. Což by mi ani tolik nevadilo, jako že ani to, ani vyzkoušení celkem dvou opraven tvrdících o sobě, že se na mercedes specializují, stejně k vyřešení dvou největších otravností (vůle v řízení, nedržící dofukovatelná bederní opěrka) nevedlo. Majitel jiné W211, co jsem měl zájem o něco před tím a nakonec nekoupil, z Ostravy jezdil do servisu až někam k Písku. Pochopil jsem, proč.

Je pravda, že u W211 v porovnání nebude Airmatic s výměnou páru měchů za bratru 50 tisíc, resp. nemusí být, nicméně v dané cenové hladině budou i konvenční tlumiče + pružiny na výměnu a k tomu i to ostatní. Alternátor, převodka řízení, rozdělovací ventil topení/chlazení klimy, kompresory, čidla, revize náprav, to to má všechno společné. A všechno už bude více či méně hin a to se řeší pořád relativně blbůstky, motor a ostatní mohou být klidně v pořádku a stejně je to paleta. A pak úvaha, když za auto 150 tyček a to samé za vstupní nebo jednoroční opravy, jestli není lepší za tytéž peníze, nebo třeba čtvrt milionu novější, s míň problémy, kde by se vystačilo na vstup třeba jen s padesáti tisíci. Ale stejně to troskotá na praktické neexistenci slušných servisů.

Poslední komentáře

Poslední inzeráty

BMW Řada 5 E39 528i  1999
BMW Řada 5 E39 528i

1999 rok výroby
198 koní výkon
2 793 ccm objem

Cadillac SLS  1997
Cadillac SLS

1997 rok výroby
300 koní výkon
4 500 ccm objem

Lincoln Continental limouzine Bradford Coachworks 1978
Lincoln Continental limouzine Bradford Coachworks

1978 rok výroby
250 koní výkon
7 500 ccm objem

Dodge Charger Policejní verze 5.7 hemi 2012
Dodge Charger Policejní verze 5.7 hemi

2012 rok výroby
400 koní výkon
5 700 ccm objem

Ford Excursion 7.3 V8 TD POWER STROKE 4x4 8mí 2000
Ford Excursion 7.3 V8 TD POWER STROKE 4x4 8mí

2000 rok výroby
279 koní výkon
7 300 ccm objem