načítám data...

Z pouti rovnou do konfigurátoru: Projektor loga značky | Autíčkářův hejt

To, co jste kdysi museli pokoutně shánět po tuningových eshopech, vám dnes spousta výrobců nabídne přímo z fabriky. Co přijde dál, podsvícení podvozku?

zobrazit celou galeriiAutíčkářův hejt: Z pouti rovnou do konfigurátoru: Projektor loga značky | Autíčkářův hejt

Dnešní auta musí svítit. Prostě musí. Nemluvíme teď o světlech potkávacích a dálkových, v této oblasti spousta výrobců zejména u levnějších halogenových a projektorových světlometů zkrátka hodila flintu do žita, a často se jim příliš nedaří ani se světlomety ledkovými, jak jsme zjistili například v testu Hyundaie i30 N .

Dnešní auta září a svítí totiž úplně všude. Na ambientní osvětlení už jsme si asi stihli zvyknout, tu a tam dokonce působí celkem příjemně, lacinější varianty téhož však působí poněkud, no, lacině. Osvětlené vnitřní kliky, prostor pro nohy, zářící přihrádky ve dveřích, světýlka v držácích nápojů, to všechno v dnešních vozech uvidíte. Někdy výrobci působí dojmem, že když objevili LEDky, musí je vám teď nadšeně ukazovat a cpát úplně všude. Něco jako malý klučina, který zjistí, jak si přivodit erekci a nadšeně se tím chlubí celé rodině při každé příležitosti. 

Ano, ještě svítící prahy, na ty jsem zapomněl. A taky svítící sedačky. Tedy, přesně řečeno loga v sedačkách. Ano, přesně ta maličká loga, která budou svítit jen chvilku po odemčení auta, než se o ně opřete zády, pak vám budou svítit na ně. Že je to nesmysl? Ale ne, vůbec ne. Tohle vám nabídne BMW, třeba u modelů M3, M4 nebo M5. Super, tohle jsme vážně potřebovali a já můžu jít klidně spát. 

Nemůžu jít klidně spát. Tyhle svítící věci prostě produkují příliš světelného smogu, jako by auty jezdili hlavně lidé, co se bojí tmy. Dokonce nejsem ani sám, na českém internetu už se článek na podobné téma kdysi objevil, vím to. Říkám to jen pro případ, kdyby mi to někdo chtěl nonšalantně připomenout a nalinkoval ten článek do diskuze.

Existuje ještě jedna svítící věc, která mi pije krev. Tou je, chvilka napětí, osvětlení nástupního prostoru. Ale ne ledajaké, nemyslete si. Vy totiž můžete mít osvětlení nástupního prostoru přímo s projekcí loga výrobce automobilu! Vždycky jste si to přáli, viďte? 

Idea je to již několik let stará, snášel jsem to, ignoroval, nekomentoval. Ale už to nešlo dále. Může za to, jako za všechno v českém automobilovém rybníčku, Škoda. Ano, i vaše nová škodovka může promítat svoje logo. Tedy, lépe řečeno spíše prostý nápis ŠKODA. Úchvatné.

O co tedy jde? Je to prosté, místo klasické lampičky, umístěné v zrcátku nebo klice, dostanete nyní možnost objednat si lampičku, která přes stínítko promítá na zem logo automobilky. Někde je barevné, někde jen černobílé, promítá se buď logo, nebo třeba v případě Land Roverů silueta automobilu. Což o to, osvětlené nástupního prostoru je docela praktická věc, nikdy nevíte, co se v temnotách skrývá, může to být neškodná louže, nebo třeba mnohem nebezpečnější psí lejno. Pokud máte kočku a bydlíte v domě, hrozí vám nebezpečí, že si ji při vystupování zašlápnete. To všechno osvětlení nástupního prostoru řeší. Mimochodem, věděli jste, že tomuhle vynálezu říkají angličané “puddle lamp”, tedy něco jako lampička na louže? Roztomilé…

Celá idea je ale naprosto stupidní, a já vám řeknu proč. Nevidím jediný důvod, a rozumný člověk jej taky určitě nemůže vidět, proč by vaše auto mělo na zem promítat svoje logo. Proč to dělá? Pro vaše cestující? Ale ti přece ví, v jakém voze jste je právě vezli. Náhodný kolemjdoucí to většinou také pozná. V případě M modelů od BMW musíme tohle tolerovat, protože inženýři se očividně snaží s každým dalším emkem přinést ještě více M znáčků.

Další věc: jak asi budete vypadat, když někde zastavíte, otevřete dveře vaší luxusní limuzíny, a ejhle, lampička udělá svoji práci, a odhalí, že jste zastavili vedle psí hromádky. To, co by normálně znamenalo pouze zachráněnou polobotku a patrně i vaši tolik pracně budovanou image, najednou vypadá poněkud nepatřičně, protože to psí lejno teď zdobí promítané logo vašeho auta. Je tedy otázka, co zdobí co, ale to už nechám vaší fantazii.

Jednu pozitivní věc na tom celém však vidím, přiznám se. Automobilky totiž vyslyšely hlas lidu. Mnoho lidí totiž tuhle fíčurku na svá auta montovalo dodatečně, pomocí sad z Ebaye, Aliexpressu a Aukra. Teď už nemusí, automobilka jim toto ochotně prodá. Třeba Škoda v rámci LED paketu, obsahujícího také ambientní osvětlení, za který si účtuje 8100 Kč.

Znamená to tedy, že když se mezi řidiči stane něco tak populárním, automobilky nás nakonec vyslyší, a začnou to dodávat přímo z fabriky? Ale to by bylo skvělé, nemyslíte? Obávám se však, že takhle to nefunguje, já vím, vy byste si přáli kompresory a šestiválce, že jo? A co takhle slušivá tabulka na vzkazy, ta by se vám nelíbila?

 


Mohlo by Vás také zajímat

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo registrujte

Komentáře

Pólin
11. června 2018, 07:55
0

Je to taková dětská hračka k ničemu, ale ve svém okolí znám docela hodně lidí, kteří jsou z toho nadšení. A ještě jsi zapomněl, že kterási automobilka ti na zem naprojektuje i červený koberec...moc vkusné :D

reagovat
Stanley
11. června 2018, 07:58
1

Lidi byli vždycky kýčaři, i když se takovému nařčení budou bránit zuby nehty. Jde ale taky o opojení čímkoli novým.
Když jsem před dvaceti lety stavěl zesilovač, neváhal jsem utratit horentní sumy za modré ledky. Modrá je agresivní, nevhodná ve tmě pro oči a byla drahá. Ale nevadilo, byl jsem jeden z prvních kdo ji měl! Žádná má dnešní konstrukce modrou ledku nemá, stala se spíš symbolem diskotékového kýče.
Když se světem rozlévala první psychóza jménem iPhone, přinášela v operačním systému spousty barviček, stínů, gradientů a simulací reálných materiálů. Šlo o kýč a nevkus nejvyššího kalibru. Ale zákazníkům to nevadilo, naopak to milovali - měli přece TEN iPhone! Dnes si tak kolotočářský systém nikdo nedovolí uvést na trh.
A auta nejsou výjimkou - sice žijeme ve světě, kde se materiální životní úspěch a dospělost jedince měří na velikost a prémiovost vašeho kombi/SUV v odstínech šedi (čili nuda ukrutná), ale s radostí objednáváme ambientní osvětlení a zářicí batmany všude okolo auta, že by každý kolotočář záviděl :-) No a do deseti let to bude pryč. Zákazníci se nabaží a budou zase velmi vkusní. Dokud nepřijde další cingrlátkový nápad, za kterým půjdeme jako slepice po flusu :-)

reagovat
Skipper
11. června 2018, 08:43
0

Na jednom autě to mám, nějak mě to neuráží, ale že bych za to byl ochoten navíc platit, tak to rozhodně ne. Ale opravdu mě překvapuje, kolik lidí to na tom autě zaujalo asi nejvíc a že se jim to opravdu líbí.

reagovat
Caddy
11. června 2018, 09:51
0

Tohle mi teda nevadi, naopak, je to fajn. Ja mam halt svetylka rad :) A vadi to necemu an tom aute? Nevadi, tak co...

reagovat
briza
11. června 2018, 10:03
0

Já se tmy nebojím, tma se bojí mě! Jinak čím míň mi toho v autě svítí, tím líp. Kdysi v pravěku jsem jezdil E39 a první věc, kterou jsem řešil byly ty dvě debilní oranžový bludičky, co svítily na šaltr a štředový panel. Paradoxní je, že když už někde tahle ambietní pí*ovina je, vyhovuje mi to spíš v těch levnějších autech. Například v zimě jsem jel do i z hospody taxíkem. Tam jsem jel Supem a nějak jsem s tím neměl problém, zpátky jsem jel novým E a měl jsem co dělat, abych si neodložil svoje bue. Prostě hnus k zblití, což je ale momentálně většina hvězdný produkce. Naopak o něčem, jako je ten ledvzkazovníček už pár let přemýšlím.

reagovat
bitner
11. června 2018, 11:21
0

No ale hvezdicky na strope, to je napad! Mohl by sis vybrat souhvezdi, ktere tam chces a chlapci od Vorsprung durch technik nebo od radosti z jizdy by ti podle objednavky naperforovali cerny tapec na strop.

MZ
11. června 2018, 11:24
0

Doma to máme na obou autech, líbí se mi to a nevidím na tom nic kýčovitého, stejně tam na vnitřním osvětlení.

Jimi
11. června 2018, 11:31
0

bitner- Rolsy to tam dávají, jenom nevím, kolik je za to příplatek... :D

beastar
11. června 2018, 13:24
-1

Jo jo Rolls to nabízí. Já myslim, že Bitnera mrzí že to nenabízí low cost auta s rytmem života. Ono prej do Rumunska dorazej ledky až za pár let. Přitom taková projekce loga Dacia, nebo Duster do polňačky tj to co správný dáčiják potrebuje.

bitner
11. června 2018, 13:53
0

Nahodou Logan II po FL uz ma LED denni posviceni. Jinak bych v ramci zivotniho stylu chtel do toho napisu do kaluze "Life´s Pretty Good."

briza
11. června 2018, 14:40
0

Se obávám, že za ty optický vlákna v Rollsu by se dalo pořídit 2x Sandero a Duster k tomu...

Bavoraczech
11. června 2018, 11:29
2

Ve své popelničce mám originál svícení ze spodní strany dveří bez loga vyhovuje mi to. Na exkrement to dosvítí a vnoci nikdo netuší jestli vystupuju z Felcky nebo Rolsu :D

reagovat
sk
skretik
11. června 2018, 14:30
1

No, ale když budeš mít feldu a ve dveřích LEDky z Rolsa, tak v noci zastavíš u dýzy, necháš dveře dokořán a naskládá se ti tam tolik hvězd, že z toho budeš mít i to ambientní osvětlení.

beastar
11. června 2018, 13:19
1

Tohle mi nevadí zase tak moc. I když proužky v interiéru a svítící, světlo kolem ovládání osvětlení v a8 je fakt dmnce. Projekce loga je kolotočárismus, ale mnohem víc mě serou přesvícený přístrojovky ještě, že to jde ztlumit.

Jinak s tim teda nemám vyloženě problém. Jde o to kde a jak to je. Je to teď kůl a módní. Takže tomu dáme pár let a uvidíme. Svítící trojzubce nemám a sem rád.

reagovat
Jimi
11. června 2018, 13:51
0

Ještě by se z případné louže vynořil Poseidon a co potom... :D

beastar
11. června 2018, 16:59
0

Poseidon dobrý, ale co kdyby vypustil Krakena že jo.

Knightrider
11. června 2018, 18:16
5

Jezdím ve starých křápech. Tam nesvítí ani to, co ma a jsem celkem spokojenej.

reagovat
Breakthru
11. června 2018, 22:43
0

jen občas zasvítí oranžovej vrtulník, že :D

Knightrider
12. června 2018, 08:41
0

Presne. :-D

beastar
12. června 2018, 14:30
0

Starejch křápech .... Akorát ta korveta co máš byla v roce výroby tak nadčasová, že by ještě dneska mohla vyučovat třeba v Německu jak udělat sportovní auto, tak aby nebylo sterilní jak předseda ONV v tesilovým obleku.

Knightrider
12. června 2018, 16:55
0

Asi tak. :-)

Knightrider
12. června 2018, 17:03
0

Popravde, dodneska na to lidi ziraji s otevrenou hubou a mavaji na nas, kdyz nekam jedeme. Je to velkej exot na dnesnich silnicich a byl i tenkrat. Pamatuju, jak jsem zacatkem 90. let videl C4 zaparkovanou u Narodniho divadla. Nemohl jsem z ni odtrhnout oci. Chodil jsem kolem ni jak blbec furt dokola a nechapal ty kosmicky tvary. Obzvlast v kontrastu veci, ktery byly zaparkovany kolem.

BigBen
11. června 2018, 19:55
3

O panelu na zobrazování vzkazů za zadním oknem uvažuji od té doby co mám řidičák, takže už od minulého tisíciletí :-)

reagovat
Inženýr
12. června 2018, 11:47
0

Tuto vymoženost mi zadarmo nabízel známý, co prodává všelijaká světylkující světýlka, jakože xenóny a podobné fičurky na ebayi.

Na začátku mi to přišlo jako zajímavá věc, ale po nějaké době (dobrá půlminuta) jsem si uvědomil že "ne", a souhlasím s názorem pana Podhorského.

Jak se mi veškerý cirkus v interiéru příčí, tak kromě tohoto faktu beru podobné vylomeniny jako potenciální zdroj poruch - až z toho bude svítit polovina, tak to bude vypadat omnoho hůř než-li absence veškerého podobného osvětlení. Taky si myslím, že v případě poruchy to budou majitelé opomíjet, protože jim bude líto vyhazovat peníze za něco z hlediska provozu auta tolik nepotřebného.

Zkrátka - je to blbost.

reagovat
Matěj Podhorský
12. června 2018, 13:43
1

Já jsem třeba docela zvědav, jak to bude za pár let vypadat v autech s ambientním osvětlením, až některé LEDky v těch páskách vypoví službu.. to bude jak člověk s vyraženým zubem :D Ostatně už jsem slyšel jednu horror story na téma výměny LED podsvícení v autorizovaném servisu MB... :) zkrátka každá klika pak svítila jiným odstínem

Inženýr
12. června 2018, 14:09
0

Matěj: Přesně o tomto mluvím. Napadlo mě to již tehdy, když jsem poprvé slyšel o falešném zvuku z výfuku u některých sporťáků. To bude někdo parkovat u Lidlu svoje ojeté i8 za doprovodu okruhové zvukové nirvány.. S těma světýlkama to bude stejně - jednou to bude vypadat blbě a většina majitelů ojetin to neopraví, protože to bude příliš drahé na něco, co nijak neovlyvní použitelnost auta.

beastar
12. června 2018, 14:35
1

Bohužel je to pravda. Dopadne to stejně jako dneska s věcma typu ... nedoplněná klima (rozumněj nefunguje to, ale opravovat už to nebudeme) rozbitá stahovačka (okno nejede, ale co...) středový panel nesvítí (stejně v noci nejezdim ne) vysvícený xenony (pičo výbojka za trojku...) sedadlo v el. nejde nastavit (kdo se v tom bude hrabat asi motorek) střešní panoramatické okno nejede (no co nepotřebuju) stmívací zrcátko nestmívá ( dáme obyčejný) a tak dále ... prostě růžová budoucnost kterou ale výrobci novejch aut neřeší :)

Inženýr
12. června 2018, 16:06
0

Beastar: Dobře napsáno. Tak nějak to holt je. Je zajímavé a zarážející, že dříve nic takového nebylo potřeba, a přitom jsem nikdy neslyšel nikoho kdo by se stěžoval na nedostatečné ambientní osvětlení interiéru. Mám obavy, že tato světýlka skončí až nařízením "ÝJú", jelikož ty žárovky něco váží a v dnešní době každá ušetřená kapka benzínu kluky v Bruselu potěší.. Aneb, cirkus se světly bude pokračovat.

Slower
14. června 2018, 03:11
0

Asi jsem divnej, ale me se to treba na novym Mustangu libi a zavidim to...

reagovat


Poslední komentáře

Poslední inzeráty

Ford Expedition 2015 4x4 Limited 2015
Ford Expedition 2015 4x4 Limited

2015 rok výroby
365 koní výkon
3 500 ccm objem

Buick Super Riviera 1950
Buick Super Riviera

1950 rok výroby
130 koní výkon
4 000 ccm objem

Kenworth Kenworth W900B 14.6L 1987 1987
Kenworth Kenworth W900B 14.6L 1987

1987 rok výroby
425 koní výkon
14 600 ccm objem

Chrysler Newport 2-door hardtop 1969
Chrysler Newport 2-door hardtop

1969 rok výroby
290 koní výkon
6 277 ccm objem

Ford F150 XLT 2010
Ford F150 XLT

2010 rok výroby
296 koní výkon
5 ccm objem