načítám data...

Nejrychlejší automobil světa je na cestě k oběžné dráze Marsu v oblaku popkultury

Když zkoušíte největší raketu na světě, můžete to udělat nudně a vědátorsky, a nebo s kupou stylu. Jaké fórky vecpal Musk do startu Falcon Heavy?

zobrazit celou galeriiPředstavujeme: Nejrychlejší automobil světa je na cestě k oběžné dráze Marsu v oblaku popkultury

Vyrobit a napoprvé úspěšně otestovat aktuálně největší raketu světa je už samo o sobě docela frajeřina. Ostatně Rusové i NASA by mohli vyprávět o tom, jak se to může nepovést. Ale když se rozhodnete, že u takového pokusu rozhodnete ještě dělat fórky a legrácky, musíte být nejspíš blázen. Nebo snílek. Nebo Elon Musk.

V tuto chvíli již stojí boostery rakety Falcon Heavy na dvou přistávacích plošinách na Mysu Canaveral, kam se vrátily naprosto spektakulárním simultánním přistáním. Nerozbít první stupeň rakety je docela výkon, vrátit oba na zem s takovou elegancí je… působivé. Pokud jste sledovali seriál Mladý Sheldon, tak sice víte, že na tenhle nápad nepřišel on sám, ale právě hrdina Teorie velkého třesku Sheldon Cooper ve svých 9 letech, ale i tak je to slušný výkon.

Jenomže přistát se třemi prvními stupni rakety je sice obdivuhodný technický výkon, zvláště pak na poměry toho, že ho dosáhla soukromá společnost, ale většinu lidí by asi sám o sobě nezaujal. Elon Musk se proto rozhodl, že z toho udělá trochu show a předvede přitom svůj smysl pro humor a nadšení pro popkulturu. A míra odkazování na ikony populární kultury tady trochu připomíná filmy od Quentina Tarantina.

Takže, s čím vším si lidé ze SpaceX při testovacím letu Falconu Heavy vyhráli?

Tou asi nejočividnější je samotný fakt, že namísto běžného kusu železa nebo betonu použili jako balast do nákladového prostoru Muskův starý Tesla Roadster. Nejenže to je dobrá reklama, ale sporťák s týpkem ve skafandru, potulující se vesmírem, je navíc odkazem na u nás sice neznámý, ale za oceánem kultovní sci-fi animovaný film Heavy Metal, konkrétně na jeho první příběh:

Nás, milovníky hudby Davida Bowieho, samozřejmě potěšil i hudební podkres z přímého přenosu v okamžiku, kdy došlo k odhození krytu užitečné zátěže. Proslýchalo se, že z audia Roadsteru bude hrát Space Oditty (a možná hraje, jen to ve vakuu nikdo neslyší) a nabízel by se také Starman (jak pojmenovali panáka ve skafandru), ale nakonec zazněla Life on Mars. Vzhledem k tomu, že Roadster se vydává na heliocentrickou dráhu dotýkající se oběžných drah Země a Marsu, je to docela příhodné.

Možná jste si také všimli nápisu DON’T PANIC na displeji radiomapy, který koresponduje s tím, že v kastlíku je prý uložen Stopařův průvodce po Galaxii a v zavazadlovém prostoru by se měl nacházet ručník. S Roadsterem letí také sebrané spisy Isaaca Asimova, jedné z největších legend SF literatury a autora velkolepé ságy Nadace a Říše, stejně jako slavných Tří zákonů robotiky.

A potom tu je samozřejmě malý model Roadsteru s malým Starmanem, přidělaný na palubce. Což by mělo být všechno – byť je možné, že Musk ještě z kufru na dálku vypustí model Millenium Falconu nebo udělá jinou podobnou šílenost.

Každopádně smekáme a jdeme pracovat na souhrnném testu Modelu 3, ve kterém spojíme všechno, co se o něm zatím napsalo v dobrém i špatném…

A pokud jste start neviděli, podívejte se třeba tady:

Nebo se můžete donekonečna dívat na živý přenos z toho, jak se vede Starmanovi v Roadsteru:

Nelíbí se Vám reklamy, ale líbí se vám články?
Podpořte nás, pořiďte si VIP členství a užijte si autíčkáře bez reklam.


Mohlo by Vás také zajímat

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo registrujte

Komentáře

PeterLuk
06. února 2018, 23:25
2

Tak toto nemalo chybu! Smial som sa, keď Musk prvý raz napísal, že pošle Teslu do vesmíru... a pozeral som so zadržaným dychom, keď to naozaj spravil! Raz darmo, môžte ho nemať radi, ale marketing mu ide. A zamestnáva schopných ľudí.

reagovat
beastar
07. února 2018, 00:48
0

Za cizí prachy se mu ten marketing dělá super. Ono to jde samo. Je to magor a jako takový jeho vize pošlou firmu ke dnu. Až to praskne. Ještě že máme ty číňany oni to pak koupí.

BobAsh
07. února 2018, 01:08
1

Test Falconu Heavy není marketing - to je normální test rakety, která má dokonce i komerční využití. Jen tam místo kusu betonu nebo litinovýho ingotu vrazili ojetý auto a utratili pár tisíc dolarů za krámy jako vycpanej skafandr, kamery, výtisk Stopařova průvodce apod.

SpaceX jako takový je finančně tuším dokonce v plusu, protože dokáže (díky znovupoužitelným prvním stupňům Falconu 9 a do budoucna Falconu Heavy) nabídnout asi nejlevnější dopravu na orbit na trhu. Falcon 9 už normálně lítá s komerčníma nákladama. Falcon Heavy bude od dalšího startu lítat komerčně taky.

PeterLuk
07. února 2018, 01:15
0

Ako marketing myslím práve to, že tam vyslali auto, a nie betónové kvádre. :) To minimálne čiastočne marketing je, a podarený.

Ináč, Tesla je jedna vec, Space X druhá a nemám pocit, že by bol Space X nejaký problémový, naopak.

saage
06. února 2018, 23:40
0

:-) Teslu ani Muska zrovna moc v lásce nemam, ale tohle mě baví.

reagovat
fr
frite
07. února 2018, 12:13
0

No, jenže on zrovna ten marketing a divadlo okolo potřeba je. Když se udělá suchý vědecký experiment, tak účel splní, jenže v okamžiku kdy jsou tyto projekty financovány z veřejných zdrojů, tak riskují že za čas se veřejnosti nebude chtít na vědu posílat peníze, protože proč..
Zrovna NASA si to zažívá permanentně..Takže tím že udělá show a nadchne i naprosté laiky si připravuje půdu i do budoucna.
Jinak - když přistávaly tak perfektně synchronně první stupně, tak jsem měl pocit že vidím dobou animaci ze slušného sci-fi filmu, to mi spadla brada..

PeterLuk
07. února 2018, 13:26
0

Presne tak :)

fr
frite
07. února 2018, 15:13
0

Tak omylem jsem se zapojil do tohoto vlákna - zamýšlel jsem ten příspěvek o vlákno níže pod knightridera..

Nezn.uživatel
Nezn.uživatel
07. února 2018, 08:31
-1

Jako jo, je zajímavý, co dokázala soukromá firma, ale zrovna tohle divadlo kolem toho všeho mi připadá jako naprosto neseriózní. Je to z mýho pohledu jen poutání pozornosti na hovadiny, aby nebyly vidět chyby tam, kdy by mohly být. A jak tak koukám, tak i tenhle článek se dá napsat různě. Vrátit zpátky na zem první stupeň rakety s elegancí, jak píše Vojta, je určitě fajn, ale nějak jste zapomněli na to, že druhej stupeň rakety se místo plánovanýho přistání na plošině v Atlantiku rozmrdal rychlostí 500km v hodině o hladinu oceánu. Takže drobný mouchy tam asi budou. Já vím, že Muska nekriticky obdivujete, ale možná by bylo fér uvádět věci na pravou míru, ať čtenář dostane objektivní informace.
Na ten test Tesly 3 jsem teda vážně zvědavý. Asi to auto nějak funguje, ale co jsem tak četl jinde, zdá se, že ho dohromady smontovaly cvičený opice, alespoň podle snímků a kritiky na kvalitu zpracování. Ale uvidíme. Třeba je to jen mediální masáž zase z druhý strany, než je ta vaše.

reagovat
Matěj Podhorský
07. února 2018, 09:09
3

Jeden neobdivovatel Muska se hlásí zde! Já ho fakt moc nemusím toho pána. Vojta ho miluje a tipuju, že má nad postelí plakátek, možná dokonce nosí na krku medailonek s jeho fotografií...
Chyby tam byly, samozřejmě, ovšem je potřeba se na to dívat z pohledu zkušebního letu. Pravděpodobnost selhání byla blízko 50%, takže to, že jedna z rachejtlí skončila ve vodě, to je docela dobrý, řekl bych.
Já jsem se k nekritickému obdivu vždy stavím negativně, nechápal jsem fascinaci Jobsem, nechápu fascinaci Muskem, někdy mi přijde, že jejich fanboys to trochu přehánějí. Ale to máš s nekritickým obdivem všude... ortodoxní fanoušci Alfy Romeo, VAG, fanatici okolo amerik, nevybereš si.
Abych netvrdil, že jsem bez poskvrny, já nade vše miluju Range Rovery. A taky na nich vidím ty nedostatky a všechno, co je nedokonalé. Ono to chce prostě klid a dívat se na všechno s odstupem. Je to někdy hodně těžký, ale ne nadarmo už staří řekové říkali, že kdo z dáli se dívá, lépe vidí.

JLK
07. února 2018, 10:14
2

Nevim jak vam, ale mne neprijde jako obrovsky prusvih rozmrdat jednu ze tri casti pri prvnim testovacim startu rakety =/

Ča
Ča Snač Aj
07. února 2018, 11:30
2

Dá se na to dívat i opačně, to, že vyletěla do 140km a nic nevybuchlo, je vlastně skvělý úspěch. A dva ze tri.. na první let dobrý.

Nezn.uživatel
Nezn.uživatel
07. února 2018, 12:12
0

JLK: Já taky nikde nepíšu, že je to obrovskej průšvih, ale nepřipadá mi úplně košér uvést jen půlku informací, podle toho, co se komu hodí do krámu. On to úspěch je, ale kdyby to místo do moře louplo třeba někam do obydlený oblasti, samozřejmě jen čistě teoreticky, tak už by to asi taková hitparáda nebyla. Nicméně jinak souhlasím, že Musk udělal kus práce a posunul se tam, kam nikdo jinej. Jen ten jeho způsob propagace je mi těžce proti srsti a nějak se nedokážu naladit na jeho vlnu a uvěřit mu.

BobAsh
07. února 2018, 12:43
1

O tom, že při přistání prostředního stupně došlo k RUD (Rapid Unscheduled Disassembly - ten termín prostě žeru) se ve chvíli psaní toho článku (bezprostředně po skončení přenosu) ještě nevědělo a dalo se o tom jen spekulovat na základě absence informací, což jsem nechtěl.

K tomu zbytku - na to, že to byl test, je úžasný úspěch to, že se povedlo všechno podstatné (teď už i víme, že se povedl zážeh Stage 2 a odeslání Roadsteru z oběžné dráhy Země na heliocentrickou), je mnohem lepší než se dalo čekat. Musk původně tvrdil, že úspěch bude, když to vybouchne tak daleko od startu, aby to nepoškodilo odpalovací rampu.

To o dopadu do obydlený oblasti je samozřejmě píčovina - to, k čemu došlo, je že prostřední stupeň dopadl mnohem kontrolovaněji, než by dopadl normální první stupeň jakékoliv jiné rakety. Ty totiž normálně spadnou a při průletu atmosférou částečně shoří, takže jsou k ničemu. V tomhle případě došlo k tomu, že z nějakého důvodu došlo palivo krajním motorům o kousek dřív než mělo a nezbylo na konečný zážeh. Od toho jsou ale testy, aby se takové věci vychytaly. Obydlená oblast fakt nehrozila ani náznakem...

A ad propagace - ta je podle mě právě strašně důležitá. Kdyby něco takovýho udělala NASA (jakože neudělá, protože neumí), tak tam místo Roadsteru dají blok betonu a bude z toho krátká zprávička, že NASA otestovala velkou a těžkou raketu. Díky tomu, že kolem toho Musk dělá vopičky (který navíc v kontextu celé věci víceméně nic nestojí) přitáhne k astronautice a vesmírnému výzkumu mnohem víc pozornost, což tenhle obor potřebuje.

Jinak nekritický fanoušek Muska nejsem - fanoušek jo, ale je spousta věcí, co se některý z jeho firem nepovede. Třeba to, že očividně furt nejede Gigafactory a tudíž se Modely 3 dělají na koleně (na druhou stranu, z asi čtyř testů, co zatím mám jako podklady pro svůj velkotest, ve dvou nebo třech tvrdili, že kvalita zpracování je v pohodě). Nebo stupidní nápady jako Falcon doors u Modelu X. Nebo plamenomety. Nebo nejspíš celá Boring Company.

Nezn.uživatel
Nezn.uživatel
07. února 2018, 13:43
0

Propagace důležitá je, ale zrovna ta jeho mi naprosto nesedí. Víc asi nemá smysl to rozpitvávat.

JLK
07. února 2018, 13:59
2

Knightrider: do obydlene oblasti ti stejne tak v principu muze spadnout jakakoliv jina raketa nebo letadlo, to je az moc cobykdyby. Na druhou stranu hodit z orbity bednou velikosti baraku a netrefit plochu v oceanu o 100 metru taky neni spatne. Ze to nezabrzdilo je blbe ale v kontextu jinak uspesneho startu jde v podstate o drobnost,
P.S. to ze se o failu nenapsalo hned uz vysvetlil Vojta nahore, ono se o tom verejnost dozvedela o dost pozdeji nez se stalo.

Nezn.uživatel
Nezn.uživatel
07. února 2018, 14:16
-1

JLK: Hele co by kdyby, veděl/nevěděl, to se tu opravdu můžeme hádat jak ve školce. Já tyhle informace taky četl už včera a z toho důvodu to na mně tady působilo neúplně a tudíž neseriozně. Hotovo, dál nemá smysl nad tím debatovat. Nemám na to ani čas. Musk si vystřelil raketu do vesmíru, bohužel se přitom do toho vesmíru nenechal vystřelit sám, tak třeba budeme doufat při dalším startu.

Skipper
07. února 2018, 18:00
2

Hele, asi takhle. Muska a jeho pseudomesiáštví opravdu nemusím. Ale Falcon Heavy úspěch je a to jednoznačný. Povedlo se mu sladit tři první stupně dohromady tak, aby to fungovalo, což je samo o sobě obrovský úspěch. Další úspěch je návrat dvou prvních bloků - tzn. stran předpokládaného maxima toho, co lze znovu využít 77,7%. Musíš vzít úvahu, že z jakékoliv jiné standardní rakety se dá znovu použít 0%. Samosebou zasažení obývaného území nehrozilo, proto jsou trajektorie vypočítané tak jak jsou a kosmodromy tam, kde jsou. Sledovat synchronní přistání dvou prvních stupňů - dosud něco nevídaného. Takže za mně - tady smekám. A přidaná show - aspoň to má myšlenku a vtip. Plus reklama neskutečná, která ho vyśla na jedno ojeté auto a pár kamer.

PepaSFI
07. února 2018, 18:14
3

já zas třeba nesnáším naftový jehovisty, na jejich kult instantní rakoviny doplácíme všichni a co s tím?

Ale k věci. o kosmonautiku a taky sci-fi se zajímám hodně, na www.kosmonautix.cz jsem asi stejně často jako tady tak to zkusím trošku popsat.
To že se centrální stupeň neplánovaně rozmontýroval ve vodě opravdu není žádná katastrofa. Oni to přistání sice už neoznačují jako experimentální ale když to křápne je to prostě úplně to samý jako zcela samozřejmě dělají VŠECKY ostatní rakety. akorát že u nich se nad tím nikdo nepozastavuje natož aby to nazýval neúspěchem. Vypadá to že k selhání došlo v poslední chvíli, kdoví jestli to nebyl úmyslný zásah v situaci kdy by hrozilo poškození pontonu. S takovýma situacema se počítá. Pro případ totálního selhání mají rakety dokonce autodestrukci. A ano, i ty s lidma. Každý start má vytyčenou dopadovou oblast, uzavřenou rizikovou zónu kam by mohlo něco spadnout kdyby bylo něco špatně. V případě SpaceX došlo pokud si vzpomínám minimálně jednou k zastavení startu když jim do zóny vplula loď i přes zákaz. To přistání je zatím pořád jen bonus. Část startů je dokonce bez přistání, typicky když se tahají velké komerční satelity na stacionární dráhu. Tam je nosnost využitá na maximum a palivo na návrat rakety nezbývá. Prostě se nechá spadnout do moře. jako to dělají všichni. Teda ne všichni, rusi a čína to hází do stepi.

A jinak jako show je to pecka, coby scifista jsem nadšený. Film Heavy metal mám ještě na VHS a odkazy na Stopařova průvodce prostě musí být, bez toho by to snad ani nešlo. Jo, chápu že někomu to může připadat praštěný ale americká kultura je scifíčtinama nakažená mnohem víc než naše. Tady se scifi pořád považuje tak trochu za blbiny pro přerostlý děti.

A ještě Space oddity. Nejlepší videoklip je od Chrise Hadfielda, přímo tam odtud:

Anorex
07. února 2018, 08:44
1

Díval jsem se včera na živý přenos a chtě nechtě jsem jim před startem fyzicky držel palce. Stejně tak v průběhu letu, ale zejména u toho synchronizovaného dosednutí dvou F9 zpět na plošiny se až tajil dech. Musk může být jakýkoli, snad bych i souhlasil, že do jisté míry svými elektromobily ničí automobilový trh, ale když vezmu SpaceX, tak tam je pokrok zcela evidentní a významně přínosný pro blízkou budoucnost kosmických letů. Snad tyhle úspěchy trochu restartují některé kosmické projekty, které se v posledních letech omezily na rutinní lety s družicemi a zásobami pro ISS. Konečně by někdo zase mohl zkusit něco s Měsícem...

reagovat
krab
07. února 2018, 09:07
1

Je to úžasný!
Ale já už jsem to prohlídnul, co ten Musk má za lubem... Chce začít vozit turisty do kosmu, blázny vozit na Měsíc a na Mars, kde beztak je prd. I když, na Marsu se ve skleníku daly pěstovat brambory - ovšem jen ve filmu :)

Zkrátka komerčními cestami Space X vyplencá poslední zásoby ropy co máme a pak budeme muset, co? Budeme muset jezdit těmi jeho elektrickými křápy a na naše opravdové plechové miláčky se budeme akorát chodit dívat jen do garáže. :-D

reagovat
Matěj Podhorský
07. února 2018, 09:11
0

No, a ty budeš pak smutný, protože si v 911 nebudeš moct ručně nastavovat předstih a bohatost směsi přímo na volantu, co :D

Tomáš Trýska
07. února 2018, 19:30
0

Až se vypleská ropa a plyn, tak si budeš pěstovat cukrovku nebo cukrovou třtinu a vařit z toho líh. A na ten to pojede taky :-)

saage
08. února 2018, 09:10
0

haha.. Kdybych chtěl trošku trolit, tak napíšu, proč dělá tak zastaralé rakety na fosilní paliva? Proč nevymyslí raketu na baterky, když jsou tak pokrokový.? :-D

Matěj Podhorský
08. února 2018, 09:35
0

Tak ne že by LiPol baterky nedokázaly udělat pořádnej fajrák :D a ruské rakety by správně měly lítat na líh

krab
08. února 2018, 09:40
0

Hele kluci, beztak celá ta show byla natočená někde ve studiu :) Elon Musk, mistr potěmkinových vesnic :)
Když už jsme se dali do toho trollení he he....

Matěj Podhorský
08. února 2018, 09:48
0

Do vesmíru se přece nelítá, už od dob "přistání" na Měsíci, to víme. A ve skutečnosti ani ty nemáš 911. A konspirace největší - já mám rád auta.

krab
08. února 2018, 09:52
0

ty jo, teď jsem odhalen, je to prostě jenom sádrová maketa, zato ty stavíš stále tu svou Alfu 146 TS na závody a vůbec jsi jí neprodal, jelikož jseš zatracený petrolhead, který to jen maskuje :)

Matěj Podhorský
08. února 2018, 09:53
1

Teď nedávno, když byl Vojta v Brně, tak jsme se dívali kousek od mého bydliště, že tam stála jedna Verde Arctic 146. Jestli se ona ta svině nevrátila :DPoslední komentáře

Poslední inzeráty

Ford Mustang Kabrio V8, Manual, Na cestě 1969
Ford Mustang Kabrio V8, Manual, Na cestě

1969 rok výroby
260 koní výkon
5 000 ccm objem

Chevrolet Corvette LT1, Matching, Manual, V ČR! 1971
Chevrolet Corvette LT1, Matching, Manual, V ČR!

1971 rok výroby
245 koní výkon
5 700 ccm objem

Ford Mustang GT Fastback, Na cestě 1970
Ford Mustang GT Fastback, Na cestě

1970 rok výroby
260 koní výkon
5 000 ccm objem

Dodge Grand Caravan 3.6, 2014, 7 míst, DPH, StownG 2014
Dodge Grand Caravan 3.6, 2014, 7 míst, DPH, StownG

2014 rok výroby
214 koní výkon
3 600 ccm objem

Ford Aerostar MPV 1991
Ford Aerostar MPV

1991 rok výroby
150 koní výkon
3 000 ccm objem