načítám data...

Téma První zadokolka

Příspěvky mohou psát jen registrovaní uživatelé.
David Střítežský 12. října 2017, 11:34
Momentálně sedlám E46 318ti compact , 105kw (taky moje prvni zadokolka) ... souhlasim se vsim co pise Krab ... je to mnohem vic daily auto nez sportak, na suchu se to nepretoci snad nikdy ... mam uz i splacanej nakej blog o tom, tak ho sem treba co nevidet vylepim , jinak kdyby te neco zajimalo tak napis, kdyby ses chtel svezt tak 29. budu v Mýtě :)
a pro vsechny ktery by to zajimalo, tak muj compact olizuje hranici 1400kg (byl jsem i na vaze 1370 bez ridice) .... a to ani nema ten 6ti vál ... (u e36 323ti udavaji 1250+/-)
na tvym miste (only vikendovka) bych se vydal tou 36kovou cestou (ale taky ti v soli asi vykvete)

Tento příspěvek byl 12.10.2017 v 11:37 upravován.
Chosé 12. října 2017, 09:19
Petr 'Krab' Jeřábek: Dovolím si tvrdit, že Lexus na okrskách pohoří. Jel jsem v E46 sedan s 2,5l a ty Nm a koníky navíc jdou znát při 1,5t autě. :) I tak bych si ovšem vybral opět IS200, protože má daleko přesnější řízení. V případě Compactu bude ušetřená váha hrát ve větší prospěch.
krab 12. října 2017, 09:09
JLK: Není zač. Upřímně na to abych ti fakt dobře poradil, bych se s 325ti potřeboval pořádně projet. Možná s tím jel Vavris - to je jeho článek.
Já měl 316Ti ( 1.8 Valvetronic 85kw 2003) a doma v tý stejný době byl Golf V. (2004) : Ta auta se podobala v jízdním komfortu, ale Golf byl lehce odtažitější v řízení. V Compactu E46 se dalo dobře pracovat s přenosem hmotností, výjezdy ze zatáček byly o dost záživnější než v Golfu, ale zkrátka nebylo to přetáčivé na požádání. Jen na extra kluzku a i tak se zadek přetáčel spíš neochotně. Takhle je u E46 ta geometrie nastavená. Když tam bude 2.5 šestiválec (po kterým jsem tehdy toužil), tak to bude podstatně jiný a lepší. Ale pořád to bude mít otevřený diferenciál. Na druhou stranu v případě 325Ti se dostáváme k celkově výborně zpracovanému autu, kde je dobře toto : výborný motor řady M54, velmi dobrá na poměry tehdejších hatchbacků asi nejlepší pozice za volantem, často hezká výbava a příjemné sportovní sedačky, velmi příznivá cena A co je špatně? : Není to vyloženě sportovní a zábavné auto, tak jak si to možná představuješ. Ale možná se v tom pletu a 325Ti je vážně daleko víc boží než si myslím.

Takže nudná krabice ne, ale zázrak taky ne. Jenže, tady řešíme auto za 100tisíc +- , že? Co v tomhle rozpočtu jde vymyslet. Tolik toho není. Proto Vavris přišel na nápad E46 Compacta, protože se to nabízí. Zrovna tak jako Lexus IS 200, kterého jsem dokonce jednou chtěl a jednou chvíli řídil. Upřímně bych si vybral IS 200 nakonec, kvůli tomu, že je to takový lehčí pocitově, má krásnou mechanickou kulisu řazení a možná i kapku ostřejší odezvu na řízení. Zkrátka, že víc cítíš, že je to zadokolka než u E46 Compact, či E46 obecně, která ač je objektivně výborná, je trošičku tupější.

Je to dobrej námět na duel test : 325Ti E46 nebo jiná šestiválcová E46 vs Lexus IS200. Možná to dopadne jinak než píšu ...
JLK 12. října 2017, 08:29
Petr 'Krab' Jeřábek: Dik za rozsahlou odpoved'. Jeste dodatecna otazka - vylepsi se nejak vlastnosti compactu ve verzi 325ti? Nebo to bude jenom nudna rychla krabice? Ve svem nikdy nekoncicim premysleni o dalsim aute jsem dospel k zaveru ze "nutne potrebuju" klasickou koncepci a trosku vice charizma v aute. Coz jsem cekal ze 325ti by mohlo splnit, ale ted' si uz nejsem jisty =D

EDIT: proc se vlastne ptam - zrovna pred chvili se tu objevil clanek https://www.autickar.cz/clanek/ptejte-se-okreskovy-daily-driver-za-100-tisic a zrovna se tam zminuje 325ti jako jizdne nejwow e46 (vyjma M). Chapu ze jde o uhel pohledu ale zrovna ten tvuj se mi jevi po precteni tvych clanku jako hodne podobny tomu memu =)

Tento příspěvek byl 12.10.2017 v 08:34 upravován.
Beny 12. října 2017, 07:00
Petr 'Krab' Jeřábek: Pěkné, díky za tip. Ale Goldies má pravdu že tohohle je na huntování taky škoda. :-D Rozpočet zase tak fixní není, nechávám si větší rezervu na opravy, všichni víme jak je to s údržbou vran co se prodávají...
Goldies 11. října 2017, 23:06
Petr 'Krab' Jeřábek: ty, ale to je krutá stylovka ten Midget, ale jestli nema srdce tahat do soli a snehu blbou MX5ku, tak tohle uz tuplem ne!
krab 11. října 2017, 21:11
Jako Midship tě nepokouše. Já jsem si myslel, že třeba MR2 bude záludná, ale vůbec ne. Aspoň z toho kratšího vzorku jízdy za volantem co jsem si mohl vyzkoušet. Jenže tady řešíme něco za 60. MR2 je za dvojnásobek... Ledaže by byla z UK RHD a nějak se ti to povedlo bez velkýho opruzu přihlásit. Což by u EU verze MR2 ( ne japonský) jít mělo.

Možná řekneš že jsem se zbláznil, ale ještě bych viděl další řešení. Sice zase trochu překročíš ten rozpočet, ale ne dramaticky. Přívízt si z Anglie Midgeta. Já přesně řešil před asi 10lety to stejný : respektive u mě bylo zadání : Cortina 1300 je moc pomalá , chci sporťák, zadokolku, nechci 3er BMW nebo MX5 protože to má každý! Taky max 100K celkově náklady. Přivezl jsem si MGB GT, mám ho dodnes :)
Ty jsou už trochu dražší, to bychom museli spíš být v kategorii 120-200 , i když za 150 by pěkný GTčko pořád v UK sehnat šlo.

Tenhle Midget 1500 se mi líbí : za 2.5tisíce a nevypadá moc rezatě : http://www.carandclassic.co.uk/car/C886078
Beny 11. října 2017, 20:21
Já vím že jsou zajímavější alternativy než tyhle tři tady jmenovaný krámy. Hatch je fajn, sám mám Almeru GTi a funguje moc pěkně. Chci si ale zkusit takovej rozpustilejší styl a proto je jasná klasická koncepce, midship bych taky vyškrtnul, to by mě asi zle pokousalo.
GanGreen 11. října 2017, 20:18
Diky za osvětu ;-)
krab 11. října 2017, 19:53
JLK: Ono je to takový trochu komplikovaný. V podstatě žádná trojka, tak jak je sériová není vyloženě zábavné auto. Zase je to ještě věc úhlu pohledů. Podle mě si vysloužila status toho "sporťáku" tím, že nejsou v prostě dostatečné alternativy.

E46 1.8 Compact jsem asi rok a půl měl. Je to hatchback stylu Focus nebo Golf s jedním rozdílem a to tím, že má poháněný zadní kola. Jezdí zajímaveji než Focus nebo Golf, ale není sportovním autem. Je to nastavený tak, že je dlouho neutrální a pak i celkem nedotáčivé, ta přetáčivost se musí vyvolat hodně razantně a musíš se fakt snažit. A má logicky normální otevřený diff. E36 je starší, je lehčí a dá se levněji upravit. Zadní náprava je v zásadě stejná jako poslední E30 nebo Z3 a dá se tam instalovat samosvor. Je to takový humpoláčtější auto a já si myslim, pro ten účel Benyho daleko lepší. Jako první zadokolka + hlavně auto na denní použití je E46 Compact daleko lepší volba.

Snad jsem to nějak odpověděl...

Kdyby bylo na mě : za 60K mu asi radím něco jako Puma 1.7 16V , co nejlepší a pak si s tím trochu pohrát... Ale Beny chce zadní pohon
CZmisak 11. října 2017, 19:13
Nvm, jakej máš finanční limit, ale nějaký MG F/TF by se dalo, jen teda ne u nás.
Beny 11. října 2017, 18:33
Na okruhy asi ani ambice nemám, ale tam kde jezdím mi almeřích 140 poníků stačí, jen ta převodovka je dlouhá jak tejden a to je gti kratší... Takže kratší stálej převod asi bude nutnost. Chtěl bych se ale zkusit sklouznout a tam to nějaký šemíky chtít bude. Nebo pray for rain... :-D Zatím jde víceméně o to vůbec si vyzkoušet zadní náhon a mít se v čem hrabat, mě to baví. Je hrozná škoda že je tak skromnej výběr v cenový relaci otloukánků na naučení a to co je tak bude dost shnilý.
GanGreen 11. října 2017, 17:50
JLK: nerekl bych hnusna, spis divna :-D ale napadlo me to taky, takze proc ne e46? Treba uz je tezka nebo buh vi...
JLK 11. října 2017, 17:37
Petr 'Krab' Jeřábek: Jen takova otazka bokem - proc e36 a ne e46? Musel jsem se podivat do inzerce a ty uz jsou taky pekne levne. Je e36 generace nejak lepsi nez nastupce (krome toho ze e46 je celkem dost hnusna)?
ToMyx 11. října 2017, 16:32
GanGreen: Ono to není jen o počtu šemíků, on je ten compact celkem lehký. Woyta s tím v Mýtě pěkně frčí (bílý compact na kolech z Jaguara) :-)
krab 11. října 2017, 16:21
Jako Sirku tady opravuje jeden kluk z blogů. Tak se ho zeptej. Jako volba je to vtipná a pěkná. Problém je vůbec Sierku sehnat. Aby nebyla ještě zrezlá na kaši.

Compact taky rád rezne, ale více méně počítám s tím, že to bude snazší a to i díly, samosvor bych věřil taky seženeš. Jestli 1.6, 1,8 nebo šestiválec je otázka. Záleží kde budeš jezdit.. ale myslim na naše malé okruhy + nějaký letištní slalom atd. klidně 1.6 stačí. Má to 100k , neváží to moc... když seženeš diferenciál s krátkým převodem, tak se vyblbneš i s tim asi
Beny 11. října 2017, 16:13
ToMyx: Právě že cenovej strop zatím nemám jasnej, odvíjí se právě od Almery a asi i CRF. Jinak díky. :-) Řekněme že nákupku bych si představoval tak do 60ti, opravy a úpravy jdou mimo. Což je hrozivě málo, ale já taknějak hledám platformu se kterou se vyřádím nejen na silnici, ale i v garáži.
GanGreen 11. října 2017, 15:58
Petr 'Krab' Jeřábek: neni 316 moc slaba? Ja jsem po nich taky koukal ale ten vykon me moc nenadchnul...teda pouzeteoreticky, nikdy sem s tim nejel...
ToMyx 11. října 2017, 15:01
Beny a co nějaký finanční strop nebo od-do? Podle toho by se možná dalo doporučit něco trefnějšího. Přeju brzký prodej Almuchy;-)
Beny 11. října 2017, 13:39
Petr 'Krab' Jeřábek: BMW je v ČR nejčastější volba, každýho napadne jako první. :-) Ale... Motory mi nejsou sympatický, 2,5 nebo 2,8 se shání špatně a hlavně jsou ty auta celkově ve špatným stavu. Špatná dostupnost samosvorů. Z dvoulitrový DOHC sirky si věřím že bych z toho uměl cca 140k vykřesat za relativně málo. Z OHC ještě víc. Samosvory se sehnat dají. MXky je mi tak trochu líto, hlavně bych asi neměl to srdce jí vytáhnout v zimě do soli... A tím se dost redukuje využití.