načítám data...

S kočkou v autě – rady pro začátečníky i pokročilé

Speciální den si žádá speciální téma. Víte, jak zpříjemnit své kočce dlouhé cestování autem?

zobrazit celou galeriiZobrazit galerii

Světový den koček připadá na 8. srpna už od roku 2002, letos tedy máme dokonce jubilejní dvacátý ročník. Na první pohled by se zdálo, že významné dny kočičího typu nemají na automobilovém webu své místo, ale co říká pohled druhý? Že se osvěta ohledně cestování s kočkami v našich (a ve světových zrovna tak) médiích nachází v žalostném stavu. Zatímco radami o pohodlném sezení a pitném režimu psů se s vidinou letních dovolených plní stránky novin už od Velikonoc, nebohý majitel kočky je odkázán na vlastní selský rozum a zkušenosti svých zcestovalejších přátel. Rozhodli jsme se nedostatek alespoň částečně napravit a dát dohromady pár tipů pro příjemnou jízdu autem s mňoukajícím chlupatým pasažérem.

Pozor, následující text může obsahovat spotřebitelské rady!

Kam kočku v autě umístit?

Možností je spousta, přičemž některé vyhoví paragrafům, některé vaší nervové soustavě a některé kočičí důstojnosti. Vzácně se stane, že se množiny protnou, ale to nepoznáte jinak než trpělivým zkoušením dalších a dalších variant. 

Klasická kočičí přepravka je jasnou volbou, pokud jde o bezpečnost. Jde také o jedinou variantu, u které si můžete být v každém okamžiku stoprocentně jistí, kde se kočka v autě právě nachází. Přepravka se dá připoutat bezpečnostním pásem, za což vás silniční kontrola jistě pochválí. Bohužel použití přepravky se u většiny koček naprosto neslučuje s důstojností. Je k nevíře, jak strašidelné zvuky dokáže to roztomilé zvířátko vyluzovat. Odhodlanější jedinci využijí k odvetě i chemické zbraně. Výhodou sice je, že veškeré výměšky, které ze sebe kočka v rámci své pomsty vypudí, zůstanou uzavřeny v nepropustné schráně, atmosféru na palubě ale jejich odér zrovna nevylepší. 

Pokud máte combi, hatchback nebo liftback, dá se problém částečně odsunout ze zorného pole – ano, do kufru. Není to právě solidární řešení, ale je třeba myslet i na řidičovo duševní zdraví. 

pixabay.com

Pelíšek položený na sedadle někdy zabere jako kouzlo. Stačí kočku vytáhnout z bedny – a najednou je jako pěna a nemetá smrduté projektily ani jedním koncem těla. Abyste dostáli paragrafu – ten říká, že “řidič je povinen zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu”, – měli byste kočce navléci kšírky a vodítko cvaknout do přezky na bezpečnostní pás. To udělejte pouze v případě, že je kočka na postroj zvyklá. Jinak se může opakovat vše, co se dělo v přepravce, jen s tím rozdílem, že masomlýnek z drápů už není pod zámkem a oddělený mříží. Navíc kočka dokáže kdykoli změnit své skupenství z pevného na kapalné a v totálním berserk módu zmizí kdesi v zákoutích kabiny, aby se v pravou chvíli znovu objevila pod brzdovým pedálem. A to fakt nechcete.

Veřejně doporučovat bych to asi neměla, ale znám dost lidí, kteří jezdí s kočkou volně loženou v pelechu na sedačce. Kromě koček, které jsou zvyklé na přepravku (ano, jsou i takové, které v ní nevyvádějí), jde z mého pohledu asi o nejlepší kompromisní řešení. V případě nehody samozřejmě ideální není – kočka se změní v tupý předmět vysoké hmotnosti, který vás může nepěkně zranit, o jejím zdraví ani nemluvě. Vyzkoušet se dají různé varianty na půl cesty, tedy pelechy v podobě krabice s poměrně vysokými bočnicemi, jen s chybějícím deklem. Kočka je relativně ‚internovaná‘, zároveň však nemá pocit uvěznění, což někdy samo o sobě stačí, aby v klidu ležela a pozorovala cvrkot.

theoreticallyteddy.com

Potřebuje kočka cestou jíst, pít či venčit?

Pochopitelně záleží, jak dlouhá cesta vás čeká. Pokud nejedete na roadtrip, ale pouze se přesouváte z místa na místo, má vlastní zkušenost říká, že ne. I kočka, která snáší cestu dobře a v klidu, se během ní přepíná do jakéhosi úsporného režimu, což znamená, že nejí, nepije ani nevylučuje. Zejména v těch největších vedrech mám vždycky s sebou misku a lahvičkou s vodou, ale ještě se mi nestalo, že by kočka vzala zavděk. I na svou nejoblíbenější dobrůtku se tváří naprosto indiferentně. 

Vhodný jízdní styl

Devět z deseti koček vám potvrdí, že dálnice je super a okresky stojí za starou bačkoru, většina nehodnotí příliš kladně ani práci středočeských silničářů. Komu by se líbilo neustálé přesypávání ze strany na stranu a ťukání bradou o zem? Při jízdě s kočkou zapomeňte na sportovní ambice a pro změnu trénujte plynulost. Kočka klidně ležící indikuje úspěch, kočka potácející se a padající indikuje, že se ještě máte co učit. Kočka zvracející znamená, že jste propadli. 

Jezdit, či nejezdit?

Na závěr jsem si nechala otázku ryze filozofickou, která vás možná při čtení předchozích řádků nejednou napadla. Proč se vůbec s nevděčnou kočkou někam trmácet, když dělá po cestě jen kravál a zápašné scény? Realita samozřejmě není tak černobílá, jak se zdá. Existují kočky, které si cestu autem vysloveně užívají, čučí z okýnka nebo chrní, na benzínce se proběhnou na kšírkách, zkrátka nemají jediný problém. Na Instagramu sleduju pár lidí, co jezdí s kočkou obytňákem a trochu jim závidím.

vancatmeow.com

Pak jsou kočky, které cestování nemilují, ale nějak ho zvládnou, zato špatně zvládají smotu a odloučení od svých lidí. Takové holt s sebou vezmete, když to aspoň trochu jde. No a potom jsou situace, kdy kočku ‚přibalit‘ musíte, ať se vám to líbí, nebo ne. Nemá ji kdo pohlídat, musí pravidelně dostávat léky, dočasně stěhujete domácnost a tak dál. 

Máte doma kočku, která ráda cestuje? Jaké je její oblíbené místo v kabině? Preferuje kochací anebo sportovní jízdu? Napište nám do komentářů.

 

 

Nelíbí se Vám reklamy, ale líbí se vám články?
Podpořte nás, pořiďte si VIP členství a užijte si autíčkáře bez reklam.


Mohlo by Vás také zajímat

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo registrujte

Komentáře

sp
spooon
08. srpna 2022, 19:15
2

Dobrý nápad na článek :-D

Brácha mě asi před deseti lety jezdil vyzvedávat z autobusu s 10kg mainskym mývalím kocourem na volno v autě. Nikdy nikam jinam,krom asi 5min. jízd k veterináři - to ale bylo v bedýnce), nejezdil, ale tohle si užíval. 12km po lehce zakroucených okreskách, on čucel z okýnka a dle klidu co byl na palubě, mu to vyhovovalo.

reagovat
Jyrki
08. srpna 2022, 19:30
10

Předně, já myslel, že 8.srpna je "Mezinárodní den ženského orgasmu." Ony mají svátky kočky dvounohé i čtyřnohé, zase jsem o něco chytřejší.
S kočkou mám nacestováno poměrně hodně - lodí, autem, letadlem. Nejdál to bylo Finsko, Švédsko. Já kočky choval a vystavoval. Pokud má člověk kombíka, ideální je do kufru větší bedna třeba 120x80 cm co se prodává na psa. Tam pak kočka může mít vodu, záchod, pelíšek, prostě vše co potřebuje.
Ale jde to cestovat i něčím menším. Vzpomínám si na cesty do Polska Fiatem Barchetta. Samo litr, bez střechy. Tak tam fakt nebylo kočku kam dát a člověk si dočasně na nějakou chvilku po dojezdu, udělal z přítelkyně / manželky či jiné ženy na její úrovni, invalidu. Ona ta přepravka na klíně za těch pár stovek kilometrů udělá své.
Když kabrio, doporučuji něco na styl Alfa Romeo Spider, kde za předními sedadly je prostor jak dělaný na kočičí přepravku. Ale těch cest moc nebylo, protože o Alfách moje, dnes už nebožka, tvrdila, že smrdí a dělalo se ji v ní špatně. Kočka byla jiného názoru, tak je jasné kdo se mnou žije ještě dnes a kdo ne, že?

reagovat
James
09. srpna 2022, 20:00
0

Jak můžou Alfy smrdět?
Té mé se v Alfě ale dělá špatně taky, a to je Alfa její vlastní :D

martin_100
08. srpna 2022, 22:48
3

Náš kocour cestuje zásadně pěšky. A na tom se nic nezmění. Autem se sveze až natahne brka a povezu ho zakopat k lesu. A to už nějaká starost s přepravkou nebude aktuální.....

reagovat
Na
Napuram
09. srpna 2022, 08:50
5

Naštěstí s naší kočičkou cestujeme pouze na chatu. Je to asi 15km skrzevá dědiny. Tak ji máme volně v kabině, jelikož v bedně je to peklo akustického i chemického rázu. Poslední část cesty k chatě je to brutální klikatý stoupák lesem. Zvlášť v zimě jsou to kolikrát zážitky na náhradní trenky. Ovšem v ten moment se kočka mění na palubního inženýra. Sedí mezi předními sedadly a přesně ví, kdy zapnout pohon všech kol, nebo vypnout ESP. Jejímu úsudku se dá věřit.

reagovat
bitner
09. srpna 2022, 09:01
4

"Pak jsou kočky, které cestování nemilují, ale nějak ho zvládnou, zato špatně zvládají smotu a odloučení od svých lidí."
Jsem si myslel, ze kockam jsou lidi u prdele bez vyjimky.
Ovsem clanek je super, fakt jsem se pobavil a tygri na fotkach jsou k pomazleni.

reagovat
briza
09. srpna 2022, 09:10
7

Mě teda kočka nesmí do baráku, natož do auta. Nicméně článek mě inspiroval k tomu, abych se mrkl, jestli existuje i nějaký den psů. Krom toho, že samozřejmě ano, musím konstatovat, že vyhledávač Googlu je poměrně morbidní viz první výsledek hledání...

reagovat
Viola Procházková
09. srpna 2022, 09:28
3

Jsi zabil :))))

ransom
09. srpna 2022, 23:09
1

To ty vyhledávače. Mojí bejvalku kdysi bez nějaké příčiny bolelo v kotníku. Tak jsem zadal do vyhledávače "bolest v kotníku" a kliknul na první nalezený odkaz. Bylo to poměrně obsáhlé, seriózní čtení o stavbě kotníku, místech, která v něm mohou bolet, o vazivu, vazech, šlachách a cévách, zlomeninách etc... Ale furt se mi tam něco nezdálo, takové podivné náznaky. Nakonec jsem zjistil, že jsem hluboko ve stránkách jakéhosi bizarního sado-maso klubu, jehož členové se pohlavně ukájejí používáním lidí jako jezdeckých koní. A tohle byla rubrika o všech možných zraněních, ke kterým může při radovánkách dojít. Další byly třeba zuby vylomené od udidla, nebo polemika o vhodnosti či nevhodnosti užívání ostruh.

martin_100
09. srpna 2022, 09:26
4

EDIT to měla bejt reakce na BITNERa.

Přesně tak. Odjedem na dva tejdny na dovolenou a v pohodě . Kocour neni hubenej, očividně si žrádlo sežene. A že by nás kdoví jak vítal to fakt ne. I po tak dlouhý době sme mu u prdele a zajímáme ho až když neseme rendlík se žradlem. Takže asi tak. Prostě kocour je u baráku, když chce podrbat tak holt přijde na pomazlení ale hinak je mu fuk jestli tu jsme nebo ne.
-
Komentář upraven 9. 8. 2022, 09:27:36

reagovat
ransom
09. srpna 2022, 11:59
4

Měl jsem kdysi černou kočku jménem Marie. V autě (Škoda 100) se válela na polici pod zadním oknem a čuměla. Ale mnohem radši se vozila na kole. Dal jsem si ji za bundu, Marie vystrčila hlavu pod mou bradou a jeli jsme. Za tmy to vždycky překvapilo nějakého řidiče, protože takové odrazky se jen tak nevidí.

reagovat
Ha
Habakukk
09. srpna 2022, 12:00
3

Kočka je tvor svobodný který žije u domu a nemá absolutní potřebu někam vozem cestovat. Pokud odjedeme sežene nebo uloví si jídlo jinde.

reagovat
James
09. srpna 2022, 19:58
1

Pěkné téma
Chybí mi tam ale to pro mě nejzásadnější: jak postupně naučit jinak klidného staršího kocoura jezdit autem, když na to není zvyklý a jen při zavření do auta začne vyvádět jako pominutý? Přepravka nepřipadá v úvahu, z té úplně magoří

reagovat
ransom
09. srpna 2022, 22:59
6

Nechej ho řídit.

Viola Procházková
11. srpna 2022, 14:34
0

James: to je blbý. Zažila jsem bohužel případy, na které nefungovalo vůbec nic, měli jsme kocoura, co se poblil, poscal a někdy i posral jen cestou k veterináři, což byla slabá čtvrthodinka. A dávno tomu jest, co jsem měla vlčáka, který začal slintat, když jsme auto jenom otevřeli - dělalo se mu blbě už z té představy. Pak je asi fakt lepší odjezdit jen to nejnutnější a na zbytek se vybodnout.

Pochtli
09. srpna 2022, 23:23
0

Kočka v přepravce na předním sedadle je fakt super, když vás při každém použití šaltrpáky v lepším případě skrz mřížku potlapká, v horším ťafne po ruce drápkama..

reagovat


Poslední komentáře

Poslední inzeráty

Ford Mustang Convertible GT 5.0 V8 310kW, 2017
Ford Mustang Convertible GT 5.0 V8 310kW,

2017 rok výroby
420 koní výkon
5 000 ccm objem

Chevrolet G20 5.7 V8 | Winnebago 1990
Chevrolet G20 5.7 V8 | Winnebago

1990 rok výroby
197 koní výkon
5 735 ccm objem

Toyota Corolla TS 2003
Toyota Corolla TS

2003 rok výroby
192 koní výkon
1 795 ccm objem

Ford Mustang GT 2012
Ford Mustang GT

2012 rok výroby
417 koní výkon
5 000 ccm objem