V dobách, kdy jsem navštěvoval základní školu, měl mezi námi spolužáky výsadní místo komiks Kačer Donald. Pestře barevný časopis tištěný na tenoučkém papíře vycházel co čtrnáct dní a kromě počtení nabízel i zajímavé přílohy. Dodnes, když na nějaký výtisk u rodičů narazím, rád si ho přečtu. Mimochodem, od loňského září poo asi desetileté pauze znovu vychází! Možná si vzpomenete i na doprodovodné publikace, třeba Příručky mladých svišťů, Kuchařku kačera Donalda a další Egmontem vydávané skvosty. Dneska mimochodem dost vyrostly na ceně.
Před několika lety jsem si udělal radost a pořídil si čtyřdílnou sérii Zlatá Klasika, která se věnuje nejslavnějším kreslířům, kteří Donaldovi a dalším postavám z Kačerova vdechli život. A právě třetí díl téhle série, věnující se komiksům Carla Barkse, respektive vybírající z nich příběhy s automobilovou tématikou, bude hlavním zdrojem pro dnešní vzpomínkový článek.
Nejčastěji vyskytujícím se vozem v komiksech je pravděpodobně 313, věrný roadster patřící Kačeru Donaldovi. Nelze říci, že by byl vždy stoprocentně stejný, ale jde pravděpodobně o nejkonzistetnější automobil. S jednou výjimkou, babičkou Kačerovou. Ta ve všech komiksech řídí netradiční Detroit Electic z roku 1909, slabý elektromobil, který vzhledem trochu připomíná kočár. Karl Barks se v jednom ze svých dopisů zmiňuje, že inspirací pro postavu babičky mu byla stará vdova, kterou si pamatoval z dětství a která právě pomalým a zastaralým Detroitem jezdila.
Dost možná jste, podobně jako já, ve školních letech přemýšleli, co že je vlastně 313 zač. Vzhledem k tomu, že příběhů Kačera Donalda vzniklo velké množství, psali je různí lidé a ne všichni znali dokonale dílo svých předchůdců, objevilo se hned několik vysvětlení.Nejstarší zmínka pochází z roku 1937 z komiksu Don Donald, kde Donald vymění tři-sta-třináctku za osla.
V komiksu “This Is Your Life, Donald Duck” z roku 1960 Donald vzpomíná na to, že 313 koupil za pět dolarů vypůjčených od Skrblíka, když se na střední škole snažil zapůsobit na Daisy a pozvat ji na ples (sluší se ale říct, že zrovna v tomhle komiksu nesedí mnohem víc věcí). V několika dalších příbězích, například “Volcano Valley” z roku 1974 anebo “Recalled Wreck” z roku 1987 se zase objevuje informace, že si vůz postavil Donald sám. To se ale vlastně nemusí s původním příběhem o oslovi nutně rozcházet, protože se v několika příbězích stane, že si Donald doma auto celé rozebere a znovu postaví.
Právě ve “Volcano Valley” se dozvídáme i něco více o tom, jaké auto 313 vlastně je. Při popisu vozu zazní věta “1920 Mixwell engine, 22 Dudge body, 23 Paclac axles, wheels off a lawn mover, but it runs.” To nasvědčuje tomu, že jde o vůz postavený na koleni z běžné produkce dvacátých let. V několika dílech o 313 Donald referuje jako o hot-rodu, což by k takovému přístupu vcelku sedělo. V jiných komiksech se ale vůz opakovaně nazývá “1934 Runabout Belchfire”.
Zdaleka největším badatelem na poli vozu 313 je francouzský redaktor časopisu Mickey Mouse Claude Lacroix, který v roce 1998 sestavil ze všech dostupných informací nákres vozu. Vycházel z desítek obrázků, kde je vůz různě nabourán, ve skoku, otevřený, nebo třeba rozpůlený (v galerii najdete pár příkladů). Je sice pravda, že některé z faktů se v různých komiksech vzájemně vylučují, nejpravděpodobněji pohání 313 poměrně netradiční čtyřválec do V, a přes čtyřstupňovou (což byla lehce po válce celkem luxusní porce kvaltů) pohání zadní kola. Překvapí i hřebenové řízení, naopak zcela dle očekávání jsou tu dvě tuhé nápravy
Poměrně zajímavý je také vývoj barevnosti vozu. 313 byla zpočátku v padesátých letech červená, později se ale začaly objevovat i varianty v kombinaci s modrou barvou (modré blatníky a červená karoserie, nebo obráceně).
Podobně fluidní je i přítomnost dveří, nárazníků a dalších drobností. Překvapivě se však 313 nevyskytuje ve variantě se střechou, několikrát se v komiksu naopak ukazuje její nepraktičnost a absence střechy je vozu vytýkána jako zásadní nedostatek. V kreslených příbězích ale většina hlavních hrdinů sedlá kabriolety, nebo vozy bohatě prosklené – je to samozřejmě kvůli způsobu, jakým komiks vypráví příběh. Na obrázcích je důležité zachytit výrazy tváře, nasměrovat “bubliny” textu přímo k hlavám mluvitelů a to vše by u uzavřených aut šlo dost těžko.
Nakonec ale všechny dohady o tom, jak 313 skutečně vypadá vyřešila skupina norských nadšenců, kteří tento netradiční automobil skutečně postavili. Využívá komponenty z traktorů a několika různých aut, motor pochází z Opelu Kadett a celá ta stavba působí strašně milým a příjemně praštěným dojmem.
Ačkoli se s rozmachem internetu a úpadkem tištěných médií produkce levných časopisů o Kačerovi Donaldovi dost zpomalila, odkaz červené 313 žije dál. Po bezmála sto letech, v době, kdy se v komiksech objevují telefony, počítače a další soudobé technologie jezdí Donald pořád předválečným krámem, který je věčně rozbitý a prší do něj. Jsem rád, že na některé věci je i v dnešní turbulentní době stále spoleh.
A jaké je vaše oblíbené auto z dětských příběhů?
15. února 2024, 08:50
1
Ta kačírková, co sedí vedle Donalda mi připomíná herečku Irenu Kačírkovou.
15. února 2024, 10:17
1
Ono se staci podivat treba na dopravni znacku A30 (Prejezd bez zavor) a je jasne, ze v tom Donald nejede sam...
15. února 2024, 12:31
0
Hezký článek, ale osobně mám raději " Kostitřas de Luxe - sportovní limouzina " :-D
16. února 2024, 12:41
0
Tak koukám, že Třeskoprsky a Myšpulín jsou už taky dinosauři :-(
16. února 2024, 13:44
0
Čtyřlístek jsem samozřejmě četl taky, jenže tam tak výrazně žádné auto nevystupovalo. Vzpomínám na starý komiks Červený Pradědeček, kde měli nějaký veterán. Tam byla legendární hláška "Hodí se modrá šála k červenému autu?" "Hodí. A ty sebou taky hoď!"
16. února 2024, 18:51
0
Jo, to je pravda, v jednom příběhu byl MLOK1, ale jinak " kostitřas" bez vedlejších úloh. Nicméně tahle hláška se mnou jde tak nějak celý život :-) vejtřaska na vojně, 1100 MB de Luxe v době favoritové, ......
A ve filmu se jim povedl :-)
A co pak třeba Spejblova Alfa se šlepásy ;-) a pamětníci si jistě vzpomenou, že před Hurvínkem měl Spejbl za partnera kašpárka a v jedné epizodě počítal kola Alfy : " dvě přední, dvě zadní, dvě levá a dvě pravá, takže celkem osum, to dà přeci rozum ". Ale natočené to nebylo , ona telka tak jaksi ještě nebyla :-)
15. února 2024, 12:32
1
Tý jo, poprvé si připadám jako fakt starej.
Za nás bych si mohl kupovat tak maximálně Čtyřlístek. A stejně nemohl, protože u nás na vesnici se koupit nedal, ve městě, kam jsem pak jezdil na druhý stupeň ZŠ ho v té jedné trafice neměli a navrhnout doma rodičům předplatné jsem se ani nesnažil.
Ale zato jsem na půdě u babičky našel Ohníček s fragmenty komiksu "10 000 mil na vzdorujících strojích" a to zas byla jiná liga. Zaprvé v tom byla auta, i když stará, zadruhé to bylo podle skutečné události (což jsem tehdy nevěděl) a zatřetí to kreslil Theodor Pištěk (což mi tehdy taky nic neříkalo, ale že se mi to líbí, to jsem poznal i jako osmiletej špunt).
15. února 2024, 13:28
1
A proto si tady čtu rád, najdou se tu i takovéto super články, které by snad nikde jinde vyjít nemohli.
U mne, co se týče kreslených aut vyhrává Krteček se svým červeným roadsterem z 60. let, případně i růžovým Jeepem (či GAZíkem, nevím).
15. února 2024, 14:13
7
Nahodou super napad na clanok :) Lepsie ako dalsi test suvcka od volva alebo nejakeho plne cinskeho elektro zazraku :)
16. února 2024, 11:41
0
Moje oblíbené je auto ze Čtyřlístku a pak ještě Fárokára co postavili Káťa a Škubánek
17. února 2024, 21:03
0
Fárokáru měli přece Jája a Pája ;)
18. února 2024, 14:52
0
Pravda, popletl jsem to, nicméně jsem myslel "kočičí auto"
17. února 2024, 11:26
0
Nikdo si nevzpomene na Krtečkův kabriolet na klíček?
17. února 2024, 16:52
0
Čtyřlístek, to byly zajímavé vozítka.
Jako kluk jsem obdivoval Bobíkovu motokáru. Pak už zmíněný Mlok LS1, a v jednom dílu se objevila skutečná Praha Charón.
17. února 2024, 16:53
0
Komentář jsem poslal dřív, než jsem přidal obrázek.
17. února 2024, 16:55
0
Avšak nejvíce se mi líbil svět Anči a Pepíka, výtvarnice Lucie Lomové. Koukněte na ty káry a bonusem je zajímavá tramvaj v Ušíně - kombinace vozů PCC a trochu v tom vidím švýcarské typy.
17. února 2024, 19:41
1
Anča a Pepík byl můj nejoblíbenější komiks ve čtyřlístku. Měl jsem ho i radši než čtyřlístek samotný, nejen kvůli výborné kresbě, byly tam i fakt promyšlené příběhy. Nedávno jsem zjistil, že ČT vydala animovaný seriál, který sice nemá tak krásně vodovkový vizuál, ale co do příběhů a naladění se komiksům dost podobá, to mi udělalo dost velkou radost . https://decko.ceskatelevize.cz/anca-a-pepik
-
Komentář upraven 17. 2. 2024, 19:41:57