reklama
načítám data...

Kurví auta charakter?

Některé neřesti dovádějí lidi k nepěkným koncům. Třeba chlast, drogy či karban. Je ale možné, že stejný efekt na lidskou psýché mohou mít i auta?

zobrazit celou galeriiAutíčkář se ptá, Autíčkářovy názory: Kurví auta charakter?

Napadlo mě to, když jsem onehdy četl šílený a fascinující příběh Američana jménem Terrance, kterému závislost na BMW 2002 zničila život a připravila ho o zaměstnání, rodinu a dokonce svobodu. Vy, kteří vládnete jazykem anglickým, si jeho story můžete přečíst u našich kolegů na Jalopniku, vám ostatním jí v kostce převyprávím:

Terrance měl rád bavoráky. Měl je očividně rád opravdu hodně, protože měl doma tři až čtyři exempláře modelu 2002, plus kombíkovou M5 jako daily driver. To by nebylo nic divného, hrát si se starými auty je typická zábava pro amerického účetního. Jenomže Terrance měl ve skutečnosti těch BMW trochu víc. Konkrétně padesát. Měl je zaparkovaná na parkovišti před prací, u kamaráda na části jeho vrakoviště, měl část nevyužívané nemovitosti zcela naplněnou díly na BMW 2002. O ničem z toho jeho rodina nevěděla. A jeho zaměstnavatel zase dlouho nevěděl, že to všechno on. Terrance ho totiž kvůli svým BMW okradl postupně o půl milionu dolarů. Nakonec všechno prasklo, Terrance vyhodili z práce, utekla mu žena, děti s ním nemluví a taky chvíli seděl. Smutný příběh toho, kam až vede lidská posedlost.

No co, řeknete si možná. Tak nějakému nebožákovi zkrátka jeblo a začal nesmyslně utrácet za staré bavoráky. A navíc byl podvodník. Jenomže mě na tomhle příběhu zarazila jiná věc. Při jeho čtení jsem totiž neměl pocit, že mám před sebou výstřední a výjimečnou historku, něco nezvyklého nebo dokonce k neuvěření.

Já měl naopak pocit, že ten příběh znám.

reklama

Ne že bych snad někdy potkal někoho, kdo by měl padesát kusů BMW 2002 a ukradl kvůli nim půl milionu dolarů. Ale postupně se mi vybavovala celá řada takových Terranců, kteří prošli mým životem nebo se jen nachomýtli v okolí. A snad všichni se objevili v té části mého života, která se týká aut.

Najednou jsem si uvědomil, že ten příběh znám…

Měli spoustu stejných rysů. Nadšení pro věc, které z nich dělalo oblíbence mezi ostatními nadšenci. Sklon hromadit zajímavé stroje, který z nich dělal oblíbence ještě větší. Často i nadšená ochota lidem postiženým stejnou automobilovou obsesí nezištně pomáhat. Na první pohled to jsou zkrátka milí lidé a skvělí petrolheadi zapálení pro věc.

Ale potom začne prasklinkami na povrchu prosakovat něco temnějšího, co se skrývá uvnitř. Některé historky tak docela nesedí. Některé sliby zůstanou nesplněny. Některé domluvené obchody se podivně vlečou. Někdy po zaplacení zálohy či platby za cokoliv následuje podivné ticho a pípání ignorovaného vyzváněcího tónu. Mechanici, kteří měli na vašem autě pracovat, se ukazují být imaginární. A auta se v garáži hromadí.

Ten příběh má mnoho podob a variací. Většinou začíná u snahy se začít svým koníčkem živit nebo alespoň přiživovat. Pokračuje přeceněním svých sil, nahromaděním aut, která potřebují péči a hlavně peníze. A končí to nesplněnými závazky, někdy i podváděním a okrádáním, auty zmizelými z dílen nebo prodanými vícekrát. Hejnem nasraných věřitelů poletujících krajinou a hledajících viníka, který raději sáhl k tomu, že “se zmizí” a bude žít v nenápadné chudobě. Nebo že si najde jiné místo, jiný obor (nebo alespoň jiný typ aut) a jiný společenský okruh.

Osobně jsem takových lidí potkal přinejmenším tucet. Pár z nich zblízka, osobně a často poměrně draze. Jiné osobně, ale z o něco větší dálky a bez účasti mých vlastních peněz, ale pořád dost zblízka, abych měl události tak nějak “z první ruky”. Na další jsem tam či onde narazil a o jejich eskapádách se později dozvěděl od ostatních.

Už dlouho přemýšlím, čím to je. Proč se zrovna mezi “autaři”, a zejména pak těmi, kteří se auty skutečně živí, vyskytuje tolik nepoctivců a ojebávačů? V žádné jiné sociální skupině jsem se s tím nesetkal. Je to tím, že jsem se špatně díval, nebo že jsou moje ostatní “bubliny” tvořené kromobyčejně poctivými lidmi?

A nebo to může být zkrátka těmi auty?

reklama

Co když je to automobilem, který útočí na všechny lidské pudy?

Možná je to jako když Memphis Raines ve filmu 60 sekund vysvětluje, proč se dal na kradení aut. Ty nablýskané laky, dravé linky karoserie, motory, které vám umožní být rychlejší, možná i nejrychlejší. Automobil zkrátka útočí na všechny pudy – touhu být silnější a rychlejší, potřebu společenského postavení (kdo z nás si někdy nepředstavoval, jak by v tom či onom sporťáku vypadal před děvčaty), ale také vyjádření vlastní osobnosti, zálibu v estetičnu nebo zkrátka lásku k mechanice.

Zároveň se kolem aut točí spousta peněz. Potřebujete hodně peněz, abyste si auto koupili – pro většinu lidí je to hned po domu nebo bytu ta nejdražší věc, kterou si v životě koupí. Spoustu peněz stojí i auto provozovat. A také si kolem aut můžete dost peněz vydělat, když víte jak. Zvláště pak když jste ochotni trochu posunout hranice své morálky. Začne to třeba prodejem žalostného vraku, na oko polátaného, vyleštěného a s “nacouvanými” kilometry na počítadle. Nebo nějakou jinou drobnou levárničkou. Končit to může v temných místech.

Co si o tom myslíte vy? Je možné, že auta a posedlost jimi, jejich hromadění a touha po stále dalších a dalších, mohou člověka zkazit podobným způsobem, jako to dokáže hazard nebo dokonce alkohol? Byť třeba ve slabší formě?


Mohlo by Vás také zajímat

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo registrujte

Komentáře

bitner
05. května 2017, 14:08
0

Auta jsou v tom nevinne. Porad je to jenom vice ci mene hromada srotu, neziva vec. Draha hracka, ktera by nikdy nemela nikomu prerust pres hlavu. No a pochopitelne: jakmile jde o penize, tak o ne jde az v prvni rade. Takze nevinim ty nebohe kusy zeleza v autobazarech, ale "podnikatele" vekslackeho typu, kteri na kazdem aute v realnem stavu "bratri drzme se" zkousi vydelat jakymkoliv zpusobem.

reagovat
Ev
Evlo
05. května 2017, 14:09
0

Ze jsem si pri cteni clanku na jalopniku rikal to stejne, sel jsem fylozoficky dal, ale nakonec si myslim, ze muj limit 3 auta, kdyz nepotrebuji je ok. Navic se snazim tim netravit vsechen cas. Takze mozna je tu jeste moznost, ze ma clovek obavy z toho aby nemel tenhle stav, ale pak ma stejne obavy - z tech obav.

reagovat
Ev
Evlo
05. května 2017, 14:11
0

Jinak ty vylestene vraky bych do toho netahal, to je obraz Nemecka a pak prenesene ceska, kde se to vzdy nasobi. Zas v tomhle je to dobra skola zivota.

reagovat
ri
riprex
05. května 2017, 14:19
0

"kdo z nás si někdy nepředstavoval, jak by v tom či onom sporťáku vypadal před děvčaty" Tak třeba já. Děvčata mě nezajímají, nezajímají mě ani chlapci ba už vůbec mě absolutně nezajímá názor ostatních. Prostě jebat všecky :D

reagovat
Kr
Krocan
05. května 2017, 15:06
0

Jako kdybych slyšel Czendlika. Amen

Franz Kafka
05. května 2017, 14:25
0

Vždy je to o lidech a povaze. Stejné jako s drogami taky do toho spadne vždy menšina. Myslím že jsem potkal víc vykuků v úplně jiných oborech. Kolem aut se točí hromada peněz a to zejména luxusních jednu věc, co se tady s nimi donedávna praktikovala bych tu mohl popsat a je to mnohem horší než naleštěné vraky. Nebudu tady psát návody. Za to nemohou auta, ale obyčejná hamižnost a hlad po penězích. Také nastavení společnosti. Mimochodem podvodníky potkáš kolem lodí, letadel, práce, služeb. Tenhle amík byl specifikum a unikát v Čechách by to uhrál celé na papíry na hlavu a možná oprávněně. Setkal jsem se v kolektivu s opakem, než je popsáno. Zajímavá nebo drahá auta se rovnají automaticky odsudek, zaškatulkování a hlavně závist to nemám z vlastní zkušenosti. Ovšem děje se to. Hlavně bohužel v Čr zatím co popisuješ v článku stojí už dávno peníze úplně odjinud a dotyčný je tím známí. Osobně mě takhle natáhli podobní jen dvakrát, moje neopatrnost. Mimochodem částečně v tom vidím urážku těch kdo se auty živí...

reagovat
Irwinek
05. května 2017, 14:32
1

A co asi řekneš na tu ženskou, co vyvedla z podniku 10 míčů a poslala je chlapovi, kterýho nikdy neviděla, jen jí po netu napsal, že je krásná :-D

kdyby to nebyly auta, bude to něco jiného , s hodinkama je to taky běs - švýcary , co maj strojek z číny a přitom pouzdro je origoš jen proto, že ten strojek se hodil pro ručně dělaný pouzdro na soustruhu u vény od vedle,.............

reagovat
An
Andre
05. května 2017, 15:42
0

A co potom ty ženský, který tahaj ze zoufalých osamělých chlapů prachy přes Internet? Ale zas ženský charakter nemaj, takže tam není co zkurvit. :D

Vojta Nekvapil
05. května 2017, 16:46
0

A co řekněte na ženskou co má vytopenej dům, postižené dítě, z firmy ukradla postupně 7 Mega (68 prevodu), prohrála je v hazardu a teď od soudu odešla s podmínkou.
?

Kr
Krocan
05. května 2017, 18:19
1

68 převodů, to musela mít Shimano...

Kr
Krocan
05. května 2017, 15:14
0

Kvůli podobnému článku, na který jsem se dostal přes šikovně propašovaný odkaz na konkurenčních stránkách, jsem začal Autíčkáře navštěvovat.

reagovat
Franz Kafka
05. května 2017, 15:16
0

Všechno zlé je k něčemu dobré. Tak Scania 4ever;)

Tomáš "Vavris" Vavrečka
05. května 2017, 16:11
0

Který článek to byl? :D

Kr
Krocan
05. května 2017, 18:52
0

Vavris: Bylo to o potenciálu autíček stát se investicí, tedy filozofická úvaha, zrovna jako tenhle článek. Odkaz na Vojtovu úvahu vpašoval nějaký novinář do svého článku na Autorevue. Asi tak před dvěma roky...
Franz Kafka: Scania je bezkonkurenčně nejhezčí základ pro Tuňáky. Z ničeho jiného tak hezkou Lazenici nevytvoříš. Ale jinak není lepší, než ostatní značky. A já? Protože jezdím tím, co mi dají, sedlám Mercedesku s půl miliónem najeto, takže ne forever, ale zhruba čtyři roky a pak se uvidí, jaký werk mi přichystají.ka
karlsberg
05. května 2017, 16:30
0

Připomnělo mi to mladého Pl. z Velkých Popovic. SAABisté již vědí...

reagovat
Skipper
05. května 2017, 17:00
0

Myslím, že každá komunita má podobné členy. Koukněte na fora libovolné značky a zaručeně tam najdete někoho, s kým mají ostatní podobné zkušenosti.
Touhu hromadit auta znám, mám jí taky, ale snad ještě v rozumné míře. Rozhodl jsem se , že ke spokojenému životu potřebuji sedm aut. Momentálně jsem na čtyřech. Ale dal jsem si závazek, že další auto pořídím vždy až poté, co budou všechna auta ve vozovém parku v perfektním stavu, aby se mi nehromadili polovraky, které už nebudu zvládat uservisovat.

reagovat
Franz Kafka
05. května 2017, 18:10
0

Hmm nechci prudit, ale je to docela odvážná teze 7 aut. Měl jsem 5 a měl jsem co dělat aby to nějak vypadalo. Fakt je ten, že to nebyla auta na "sbírku", ale normálně se s tím jezdilo. A hlavně klasické spz, takže pov a tak podobně. Teď jsem soukromě na čtyřech kusech a víc ani náhodou. Jedině nějaký super kousek po střechu do výstavky. Každopádně podle mě to reálně za ty peníze nestojí, ale jak komu to zase chápu :)

H_F
05. května 2017, 18:54
0

auta lidi kazi, protoze presne jde o hodne velke castky, a prave i ty "dobraci" casto nechtene podelaj i lidi, ktere povazuji za kamarady a casto se ocitnou v bludnem kruhu, ze ktereho neni cesty ven

druha vec je, ze obecne ksefty s autama (podobne jako treba s mobilama) pritahujou urcitou sortu lidi, ktera opravdu neprojde stykem s auty personalni transformaci, nebot uz je zkurvena predem

reagovat
Be
Beny
05. května 2017, 19:37
0

Už jsem byla taky pojebán, ale zase se najde i opak. Jednou jsem si objednal díly, přišly obratem a dobromilce jsem rok uháněl aby mi vystavil fakturu. :-)

reagovat
Be
Beny
05. května 2017, 19:37
0

*byl

le
lebor
08. května 2017, 22:26
0

Důležitým aspektem a článku bylo celé proštředí automobilových fanatiků kteří mají pochopení k ostatním lidem se stejným "postiženým", prostě se ten frajer na fóru pochlubil že má 50 aut v podstatě úplně cizím lidem kterým to přišlo zcela v pořádku, zatím co jeho žena o tom neměla ani ponětí to be bizardní.

reagovat
martin_100
11. května 2017, 12:02
0

Auta, umění, poštovní známky, hokejový kartičky...... v každym odvětví se najde pár lidí co se buď cíleně snaží na zálibě druhých vydělat a nebo těch kterým to jen prostě přeroste přes hlavu. Je to jako s chlastem, bednama nebo drogama.
Někdo si dá pár piv v pátek s kámošema, přitom hodí pětku do bedny aby vyhrál kilčo a to propil. Jinej chlastá denně ligu a prohází bednama barák.....
To prostě neni jen o autech.

reagovat
Kr
Krocan
10. června 2017, 20:08
0

Dneska jsem na těch Netách objevil, že hledají pana IBS. Vojta o něm určitě slyšel, možná ho zná osobně. Na České Jag scene je každý druhý aspirant na paragraf dvěstěpade.

reagovat


reklama

Poslední komentáře

Poslední inzeráty

Chevrolet Corvette C3 L82 targa 1977
Chevrolet Corvette C3 L82 targa

1977 rok výroby
205 koní výkon
5 700 ccm objem

BMW Řada 7 BMW 730D 2007
BMW Řada 7 BMW 730D

2007 rok výroby
170 koní výkon
2 993 ccm objem

BMW Ostatní BMW 530D touring 2004
BMW Ostatní BMW 530D touring

2004 rok výroby
160 koní výkon
2 993 ccm objem

Chrysler Pacifica CS Touring 2005
Chrysler Pacifica CS Touring

2005 rok výroby
260 koní výkon
3 518 ccm objem

Ford Mustang alu kola Ford Mustang 1910
Ford Mustang alu kola Ford Mustang

1910 rok výroby
1 koní výkon
125 ccm objem