načítám data...

Téma Rázový utahovák

Příspěvky mohou psát jen registrovaní uživatelé.
Goldies 06. srpna 2017, 11:12
PepaSFI: prave to je jeden z duvodu proc chci i momentak! Vsude mi tvrdi ze sou momenty na nic :-(
PepaSFI 06. srpna 2017, 10:36
Vojta Nekvapil: na zarezlé věci to klepání obvykle funguje dobře, rez se tím naruší, rozdrolí a jde to líp než plynulým tahem. například se doporučuje u choulostivých věcí jako odvzdušňováky brzd nepovolovat silou. Nasadit klíč, přiměřeně táhnout a druhým klíčem nebo malým kladívkem nebo prostě něčím poklepávat.


Někdy ale nepomůže nic, jak už jsem napsal, ten můj utahovák na 12V do autozásuvky, který se chová vyloženě astmaticky, při rozebírání anténního stožáru lámal šrouby M12 jak mrkve.


A když nejdou povolit kola, typicky to je utažením. Gumárníci jsou až na velmi řídké výjimky fanatičtí uctívači utahováku. Asi to hudrovadlo mají jako buddhisti modlitební mlýnek, čím víc to rachtá tím blíž k nirváně. Předepsaný moment je něco jako kacířství, zavržené apokryfy nebo satanská bible.
Woyta 04. srpna 2017, 17:42
Rover 620sdi zarezlej sroub remenice. Neslo nam to povolit ani po nahrati plamenem a s metrovou tyci. Moje silnejsi 400nm Ryobi potrebovala plne nabitou baterku a busilo se do toho asi 30s, mozna dele. Pak rez povolila a sroub vyjel krasne ven. Nebo ke me prijel kamos s Citroenem. Chtel po zime vymenit kola. Vysledek byl, ze se mu na celem aute podarilo povolit jen 2 srouby a ohnout klic. Kdyz jsem mu rekl, ze mam elektrickou bouchacku na baterky, tak se smal. Pak jen blbe cumel, kdyz bouchacka dala 3 rany a matice se okamzite vysroubovala.
Obcas to chce nechat ji mlatit o neco dele ale zatim jsme nenarazili na sroub ci matici kterou by nezdolala. Doma mam jeste pneumatickou, ta by meli byt trosku silnejsi ale muj kompresor ji dava malo vzduchu, takze je slaba. A kompresor (1pist 50l) bezi pomalu porad. Staci jen 3 srouby kol aby se spustil. Proto je pro me Ryobi na baterky luxus.
Evlo 04. srpna 2017, 17:24
Vojta Nekvapil: A jak dlouho tak musis bouchat? Ja zkousel nejakej do zasufky a proste to spoustu tech spravne zarezlych JDM sroubu nedela, spoustu co neda trubka to samo dalo. Ale nemam dost zkusenosti s tim jak to pouzivat asi.

(link na ten muj hever nemuzu najit, ale mezi 4-5 000 a za stejnou cenu je na amazonu, akorat pod usa znackou) - nekupoval jsem ho kvuli tomu, ze je nizkej a rychlej, ale primarne kvuli zdvyhu pres 70cm max.

Tento příspěvek byl 04.08.2017 v 17:26 upravován.
PepaSFI 04. srpna 2017, 09:09
kdybych já takový nízkozvedák potřeboval, asi bych si to vyrobil po vzoru těch závodních a vypadalo by to nějak takhle https://rorty.net/quick-lift-jack případně ještě jednodušší variantu http://www.angleconsulting.com/img/products/Quick%20Lift%20Jack.png Někde na to dokonce mám výkresy v prasarém kutilském časopisu Udělej si sám.
Woyta 04. srpna 2017, 02:48
Beznej hever bejva 135mm. Rozdil je to teda docela velkej. Jinak pro S13 jsem mel male rampicky pod predni kola ktere se vesli presne pod predni naraznik. Auto zvedli asi o 5cm. Najel jsem na rampicky a mohl jsem zvedat. S timhle heverem uz asi rampicky potrebovat nebudu az se S13 vrati domu.
Goldies 03. srpna 2017, 21:08
diky vsem :-) na Ryobi sem se pochopitelne vzhledme k cene dival :-D jako na normalni praci mam Festool a s tím sem maximalně spokojenej, ale na tohle by asi Ryobi stacilo. Takže se koupi utahovak + momentak a bude pokoj :-)

Jinak ten zvedak je dobrej napad! Jen si musim zmerit ty milimetry, podle me to bude moc tech 89mm :-(
Woyta 03. srpna 2017, 20:58
JJ Utahovak je vyborna vec. Co se tyce Ryobi, tak jejich system One+ se mi moc libi. Mam 3 baterky (origo 1500mh + 2x 4000mah cina) a postupne rozsiruju naradi, ktere je umi pouzit. S moji silnou Ryobi jsem spokojen. Po chvili bouchani povolim naprosto vse i to co neslo s metrovou nasadou ci se podarilo ohnout klic. Kola dotahuju na dotek a pak momentakem. I kdyz na 2 stupen by to asi slo, tak jistota dotazeni vsech sroubu stejne je lepsi.

Vavris: Mam z aukra za 1000kc na 2,5 tony. 89-359mm https://aukro.cz/pojizdny-hydraulicky-zvedak-2-5t-nizkoprofilovy-5142656813 Nizsi jsou uz moooc drahe.
Trinom 02. srpna 2017, 21:59
Goldies: Na tyhle srandy jsem si od Ryobi koupil sadu Utahovák, velká baterka a nabíječka. Líbí se mi, že to mají modulárně, takže stačí koupit jednu nabíječku, jednu velkou baterku, a pak vercajk a tu a tam nějakou menší baterku nebo třeba čínu.
Když to tak vezmu, tak s Woytou jsme byli první, kdo tahal rázovej utahovák na plechcup. Ten, co mám, tak je starší model, který nemá regulaci síly, ale zase má regulaci otáček, takže když dotahuju, tak to tlačítko zmáčknu jen slabě a ono to jen točí a v momentě, kdy to poprvé bouchne, tak ho vypínám. Zbytek dotahuju momenťákem na cca 120 Nm.
Ten novější model, co má Woyta a někteří další, tak už má tři stupně síly, kdy nejslabší to dotáhne asi na 60 - 80 Nm, což je ideální výchozí bod na utahování momenťákem.
Co se týče šroubování přes závit, tak jsem s tím nikdy neměl problém, protože si většinou šrouby nebo matice zašroubuju do závitu ručně a až pak pokračuju bouchačkou.
Možná vás to překvapí, ale od doby, co ten krám mám, tak jsem serval mnohem míň šroubů, než když jsem to povoloval ručně a to bez ohledu na velikost. S redukcí na 1/4" golu to používám i na menší šroubky třeba na motorce a zatím jsem tak nic nezkurvil.

PS: Utahovák zde - http://ryobi.eu/naradi/utahovaky/r18iw3-0-trirychlostni-aku-razovy-utahovak-one - ale najdi si na heuréce nejlevnějšího dodavatele. Ten, co mám já, se už neprodává.
Evlo 01. srpna 2017, 13:15
Mozna existuje povolovak, kde to jde nastavit, v pneuservisu to tady tvrdil borec, ze maj na utahovani moment a na povolovani ne, kazdopadne jde koupit takova kosticka co se na to nasadi.


Tomáš Vavrečka: Presne takovej mam s 80cm zdvyhem zaroven jen za 4000.

Tento příspěvek byl 01.08.2017 v 13:17 upravován.
PepaSFI 30. července 2017, 20:00
Tomáš Vavrečka: záleží jak moc plazící ale zkus hledat "zvedák nízkoprofilový". Často u různých vytuněnců bývá kromě problému výšky ještě problém "kam ho opřít" protože původní opěrný místa jsou schovaný pod papundeklovýma vystřihovánkama. Já mám problém přesně opačný, originál hever mi to s tím zvýšeným podvozkem 4x4 nezvedne, kolo je furt na zemi. Takže vozím v kufru dřevěný hranolek na podložení. Ale to se prý stává i v lepších rodinách, teda značkách.
Vavris Vavrisovic 30. července 2017, 18:51
To je hezké téma... Akorát mě neštve šroubování, ale zvedání. Nějaký tip na dobrý hever, který se vleze i pod plazící se auto? :)
PepaSFI 30. července 2017, 18:45
Goldies: ono to není ani na to zašroubování. když se ti blbě chytne závit tak to nepoznáš a zničíš ho. Jedině na to odšroubování, to je snad bez rizika. Jen pokud máš šrouby s lesklýma hlavama který jsou vidět tak časem nic moc, ta povrchovka tím klepáním trpí.
Já už to skoro nepoužívám, stačí křížák a momenťák. Křížákem povolím, zvednu a zas křížákem odšroubuju roztočením. Je to hned. Při montáži první šroub ručně prstama, nebo u litých kde jsou utopený "šroubovákem", trubkovým klíčem se šroubovákovou rukojetí. Další šrouby zas křížákem, nasadím, roztočím, zašroubováno na jedno brnknutí prstem. Spustit z heveru, momenťák, cvak a hotovo. Stačí nějaký z obchoďáku za pár korun, aby měl rozsah tak do 200 Nm, většina aut se utahuje tak 100-150 Nm.
Goldies 30. července 2017, 14:52
bkralik: ha! Tohle me nenapadlo, tahle varianta :-) takze diky! Beru jakejkoliv razovej a k tomu rozumnej momentak!
bkralik 30. července 2017, 10:35
Přesně jak říká PepaSFI - rázákem klidně povolovat, ale neutahovat! Maximálně to rázákem "zašroubovat", ale finálně utahovat vždycky jen momentovým klíčem. Dneska nejlevnější momenťák stojí pár kaček a na kola to bohatě stačí...
PepaSFI 28. července 2017, 11:59
nevím o tom že by šel nastavit moment, u vzduchových jde jaksi nastavit síla úderů ale je to jen symbolické. I malýma ůderama můžeš utahovat do momentů kdy utrhneš cokoliv. Já mám v garáži utahovák na 12V, výkon to má mizerný do té míry že to nedělá ratata ale bzzzzzzcvak bzzzzzzcvak a bez problémů jsem s tím utrhával zarezlé šrouby M12 na anténním stožáru. na kola to není nejlepší, není v tom cit, když trefíš blbě závit, zničíš šroub okamžitě. Když vidím jak s tím zachází gumárníci, obě ruce bych jim urazil u samý purdele. Pořiď si křížový klíč, buď čtyřstranný nebo jednostranný s ořechama, je to jen o málo pomalejší a máš jistotu že nic nezničíš. Taky není špatný mít "šroubovák", ořech nebo trubkáč s rukojetí na citlivé zašroubování šroubů když jsou utopené v dírách.
Goldies 27. července 2017, 20:51
Opět jeden hloupý dotaz. Vzhledem k častějšímu přezouvání kol a tím že mám více aut, tak už to fakt kašlu utahovat a povolovat golou. Máte tedy někdo zkušenost s rázovým utahovákem? ideální by pro mě byl AKU, protože bych rád bral na okruh druhou sadu kol. Jak je to s utahovacím momentem? Jde tam nějak plynule nastavit?