načítám data...

Téma Meziplyn

Příspěvky mohou psát jen registrovaní uživatelé.
Chilli 11. června 2015, 19:19
Greeny: S tou vytočenou čtyřkou jsem to kapanek přehnal :-D Chtěl jsem to dneska vyzkoušet, ale byl provoz, takže jsem to odpiskal, nicmeně tu čtyřku mam akorat zařazenou, abych tam mohl rubnout meziplyn na 3. a 2. stupeň
Bufik 11. června 2015, 17:04
No tak na tříce dávám "falešný" meziplyny vždy při podřazování jinak je to děsnej škubanec nebo se rovnou blokujou kola. Na minulejch jízdách v mostě bylo mokro a já dal v zatáčce ze 4 na 3 málo a už jsem letěl do kačírku přičemž jsem stihnul vyškubnout převodovku ze siláčů. Při meziplynech a současným brždění používám pravou a levou stranu pravý nohy.

Video zapnout na 1:15


Tento příspěvek byl 11.06.2015 v 23:08 upravován.
Greeny 11. června 2015, 14:13
Chilli:
při přijíždění k domu a vytočená čtyřka do 4-5 tisíc, to jakože kousek před barákem jedeš ještě cca 150 km/h? :D
Chilli 11. června 2015, 14:07
Taky si v běžněm provozu taky davam falešne meziplyny, ktere samozřejmě ne vždy vyjdou, ale opakovani je matka moudrosti :-) Navic v E46ce jsou ty pedaly tak krasně rozmistěny, že malokdy si před přijezdem domu - na krasne rovince odpustim vytočeni na 4ku do nějakych 4-5tisic otaček, nasledně hned meziplyn na 3ku a pak na 2ku, za kterou nasleduje zatačka do ulice.
PepaSFI 26. února 2015, 18:26
já bych řek že ten falešný meziplyn by měl stačit. Zabrání to škubnutí auta při podřazení a trochu to asi šetří spojku a synchrony. U synchronizované převodovky víc nemá smysl, dvojšlapy by zbytečně přidávaly prodlevy. Kombinovat to s brzděním může prospět ale chce to cvik. A taky u některých aut je problém se s těma pedálama porovnat. Kdysi se mi hodilo že umím meziplyny. Odešla mi spojka, vzpříčila se a nevypínala. Dojel jsem s tím asi 300 kilometrů. Ale samozřejmě auto umělo dobře reagovat na plyn, s některýma by to nešlo ani náhodou.
Ještě trošku té historie. Jak napsal Vavris, ty Tatry dělaly divné zvuky. Ten přídavný převod na půlkvalty je ovládaný stlačeným vzduchem a ten se s tím nemazlí. Když ty zuby netrefí ideálně, je slyšet jak zadrnčí. A někdy zřejmě když se ty zuby dobře trefí, zapadnou bez odporu a ozve se hlasitá kovová rána. Tatra 815 už funguje trochu jinak, nemusí se ty půlkvalty tahat přes neutrál ale je to jakýsi poloautomat, předvolba. Prostě se páčkou na šaltpáce předvolí kdykoliv a pak se jen krátce šlápne spojka a ono se to přeřadí.
Woyta 25. února 2015, 23:07
Ja se taky radim k tem co pouzivaji ten falesny. Mam rad spojku a plynulou jizdu. Na okruhu nedavam zadny, protoze s moji velikosti noh je pata/spicka ponekud problem. Proste tu nohu nevytocim a oba pedaly na podlaze taky neni idealni stav. Takze pravou na brzde, snazim se neblokovat kola a radim na konci brzdneho manevru. Pritom presunu pravou na plyn a trochu seslapnu aby po spusteni spojky auto nedelalo psi kusy. Pak se leva presunuje na brzdu a Protona v zatacce ridim brzdou a plynem.

Neni to idealni a ztracim cas. Ale moc na vyber nemam.

BTW nektera nova auta vas ani falesny meziplyn nenechaji udelat. Jina si ho naopak delaji sami.
František Čáslavský 25. února 2015, 22:27
Pokud nejedu myšlenkama naprosto mimo, tak se snažím dávat co nejčastěji to jde. Samozřejmě jen falešný a ještě ne vždy se trefím, takže je to jen pro pocit. Jinak raději kraje chodidel ... Jednoho dne se to třeba naučím :)
bobo23 25. února 2015, 21:05
BobAsh: Tak v tom případě mám asi fakt malou nohu, protože ať se snažím jak chci, tak v Balíku tam tu nohu prostě "neroztáhnu" :-D No ještě znova pořádně to vyzkouším hned, jak budu mít miláčka zpátky. :-)
PepaSFI 25. února 2015, 19:30
tady na tom videu je krásně vidět práce s půlkvaltama

ten rádce v tom udělal príma zmatek :-)
Vavris Vavrisovic 25. února 2015, 16:52
to by vysvětlovalo, proč vdžycky 148my vydávaly při řazení takové všeliké roztodivné zvuky :D
PepaSFI 25. února 2015, 15:07
já dělal řidičák na PV3S takže na to mám papíry. Řek bych že důležitý je pochopení jak to funguje a proč se to dělá. Že převodovka má vlastně dvě poloviny, jednu pohání motor a druhá je připojená ke kolům. A mezi těma dvěma půlkama jsou ty kvalty. A protože se každá ta půlka točí jinak, je potřeba to porovnat aby se to spolu dobře potkalo. PV3S byla celkem v pohodě, ono to je ve skutečnosti dost tolerantní, na vůlích se to tam nějak potká. U motorek taky nejsou synchrony a řadí se rovnou, maximálně při podřazování vrknout trochu plynem. Jsou tam vůle na převodech, na řetězu, ono se to poskládá. Traktory taky jdou dobře, když se netáhne náklad tak nahoru to jde normálně s jednospojkou, dolů je lepší meziplyn ale žádná věda to není. Horší z těchhle starých strojů byla Tatra 805. Je v tom motor z osobní T603 a řadění citlivější. Dobrý peklo pro netrénovaného jsou starší Tatry 148. Hlavní převodovka je synchronizovaná ale má schéma řadění oproti běžným zvyklostem úplně naruby. A pak tam je přídavný převod, takzvaná půlka která dělí rychlosti napůl, vlastně mezi normální kvalty přidá další. Ovládá se malou páčkou na šaltpáce. Takže kvalty jdou řadit v pořadí malá 1-velká1-malá2-velká2-malá3-velká3 a tak dále. Jenže ten přídavný převod je nesynchronizovaný takže při změně malé na velkou a naopak se musí dělat všeliké podivné kejkle se spojkou, šaltpákou a meziplynem. Furt se s tím lomcuje sem tam, musí se při přepnutí půlky dát neutrál a zas zpátky kvalt, prostě tanec. Ale když se to člověk naučí, je to paráda. Na pár desítkách metrů tam nasází tolik kvaltů že na ten kouř z výfuku budou muset vyhlásit smogovou situaci.
Vavris Vavrisovic 25. února 2015, 08:08
Kolegové moji, víte ale jaký to je pocit, když si před zatáčkou odšlapete 4 --> 3 --> 2 a všechny rychlosti tam zaklapnou samy? :-D Zatím se mi to povedlo jednou v životě... To s falešným nikdy nezažijete...

Jinak samozřejmě souhlasím, je to zbytečnost, protože na srovnání otáček stačí i "falešný" a žádný další racionální důvod pro jeho používání neexistuje. Mi už ale za ty roky levá noha kopne 2x úplně automaticky, dokonce bych řek, že falešný bych v současné době dal pomaleji, protože by to nebyla typická situace...
Greeny 24. února 2015, 23:38
snažím se dávat pořád, v běžném provoze spíš pro lepší pocit, pro zanedbatelně menší opotřebení spojky a o trochu lepší plynulost, na okruhu mě to připadá dost vhodné, bez meziplynu stačí jen o trochu prudčeji pustit spojku a zadek jde prostě bokem, aspoň teda u mojí Třícy :) jinak to dávám pravou-levou částí chodidla a jen s jedním vyšlápnutím spojky, dvojí mě připadá v podstatě úplně k ničemu, jediným důvodem je nižší opotřebení synchronů v převodovce a vzhledem k tomu, že ta moje už má snad 27 let a furt je dobrá a navíc mám ve sklepě ještě jednu, tak tohle fakt řešit nehodlám :)
BobAsh 24. února 2015, 23:34
PepaSFI: Obojí je pravda. Pravý meziplyny neumím, protože jsem nikdy nejezdil v autě, který by je potřebovalo. Obejít se bez nich jde velmi dobře i ve válečným Jeepu Willys, v tý Dočce to bylo spíš o tom, že majitel nechtěl důvěřovat cucákovi - myslím, že bych si s tím nějak poradil.

Ke zbytku - dávat "pravej" meziplyn v moderním autě je podle mě jen frajeřina na efekt, která ve výsledku maxiálně brzdí.

Používám samozřejmě "falešnej" meziplyn (tedy prošlápnutí plynu v průběhu řazení, pro srovnání otáček), protože to dosáhne toho jedinýho, co je od meziplynu v dnešním autě potřeba - umožní zařadit i do vyšších otáček, aniž by se rozhodila stabilita auta.

Jinak použití pata-špička v dnešních autech nechápu a nedokážu si představit, všude používám levou/pravou hranu chodidla a je jen málo aut, kde to opravdu nejde (a když, tak kvůli hloupce, ne kvůli vzdálenosti do stran).
Apache 24. února 2015, 22:26
O meziplynech je hodně rozsáhlý vlákno na autofóru, asi stojí za přečtení pro někoho, kdo s tím nemá žádné zkušenosti.

Já to neumím, dělám to jen pro svojí vlastní radost, otáčky trefím správně tak jednou ze sta pokusů ale co má být, baví mě se snažit.
bobo23 24. února 2015, 22:16
No. Hned, jak se mi vrátí auto z lázní (myslím servis :-) ), tak začnu trénovat pata-špička.
Vavris Vavrisovic 24. února 2015, 22:10
To je další dilema... já se to naučil pata-špička.... pravou-levou částí chodidla to neumim. Takže když si v některých autech nevykroutím nohu kvůli místu, mám smůlu :-D

Jinak z aut co jsem zkusil mi absolutně nejvíc vyhovovaly pedály v RCZ a Boxsteru, tam to šlo dávat skoro samo.
bobo23 24. února 2015, 22:06
Vavris: Co máš z toho. Já taky ne. Navíc se to na mém současném autí blbě praktikuje (myslím brzda-plyn), protože soudruzi od Suzuki dali pedály moc daleko od sebe (nebo mám malou nohu). A pata-špička? O tom už radši mlčím úplně. :-D
Vavris Vavrisovic 24. února 2015, 21:50
bobo23: Tak on to je důkaz jen a pouze mého neumětelství a toho, že jsem se ani za několik let nenaučil tuto činnost zautomatizovat :-) Jinak bych meziplyny (ať už pravé nebo falešné) u zadokolek rozhodně nezatracoval ani v dnešní době...
bobo23 24. února 2015, 21:43
Aha. Tak to jo. To by spousta neumělů, co si pořídí manuál, jen proto, že je levnější, potřebovala taky. :-) Občas je mi těch aut fakt líto.