načítám data...

Téma Je nesmysl koupit si staré auto pro radost?

Příspěvky mohou psát jen registrovaní uživatelé.
Goldies 21. ledna 2021, 22:33
vasek87: ta generace je sw20 :-)

Záludný jsou hlavně turba, mají nepříjemný kopanec. Motor uprostřed je super do chvíle než zatáčku prezenes a auto roztočíš :-(
Evlo 21. ledna 2021, 19:53
Podle mě to nesmysl je.
krab 21. ledna 2021, 17:33
Koukám na to kluci až teď .... Občas se snažím o těch veteránech něco napsat, nějak to lidem přiblížit. Já jsem v tom celkem vyrostl, takže pro mě jsou prostě auta bez posilovačů řízení, bez rádia (nebo takovýho který neumí hrát FM) s karburátory atd... prostě je beru jako normální auta a to řízení mě baví. Když koupíš třeba MGB GT, ať jsme o toho co znám dlouhá léta dobře, tak je výborný, že na to auto cokoli seženeš. Možná to teď s brexitem bude trvat trošku dýl než díly příjdou a možná zaplatíme nějaký clo - zatím se v tom nějak neumím vyznat jak to bude, ale pořád nebude problém jít na nějaký e-shop a objednat co potřebuješ. Se servisem je to složitější. Já zastávám tu myšlenku, že na opravdu starým autě by sis měl umět pracovat sám. Možná že nezvládneš všechno a vždycky je to o tom, že potřebuješ kolem kamarády kteří třeba ví víc nebo umí něco co se jen tak nenaučíš a dohromady to nějak dáte. Ty lidi se na sebe stejně pak nabalují , komunita kolem veteránů je u nás v ČR docela silná. Jízda - to je těžko odhadnout. Opravdu starý sportovní auta jako Alfa Spider, MGB, Fiat 124 , je to takový intenzivní zážitek z ovládání auta, který nic neumí dělat samo nebo nějak snadno. Ale zvykneš si na to řízení a pak tě to bude 100% bavit. MX5 NA , mrkačka je to samý, jen už je to moderní, má to vstřikování, posilovač řízení, je to mechanicky v podstatě hrozně spolehlivý. Ideální kup bude nějaká po kvalitní renovaci karoserie a tady to chce vážně dávat pozor, kdo to dělal a jak to udělal. Ale to platí i u těch veteránů. Bez zkušeností asi nekupovat sám jen na základě prvního nadšení.

Jestli ti jde spíš o nějaký to opravdu rychlý svezení, tak si kup něco jako je MX5 NC jak má Vavris. To je auto, který je celkem rychlý a má veškerý věci co normální moderní auta, propojíš si v tom telefon atd.. Přitom se hezky mechanicky ovládá, řadí se s tím skvěle atd.. Anebo dokonce můžeš jít ještě dál a třeba vzít ten moderní Fiat 124 Spider / Abarth 124 Spider, protože tam budeš mít ještě zbývající záruku. Nebude to za 300, ale zas třeba si tu vyšší cenu dovedeš odůvodnit tím, že následný náklady už budou jasně předvídatelný a nízký. Tohle jsou auta vymyšlený podle mě přesně pro lidi, co by rádi veterána nebo prostě hezký volnočasový sportovní auto a s pravými veterány prostě nemají zkušenosti a trochu se toho bojí. A pak třeba koupí veterána a frustruje je, že na tom nejvíc času pracují a učí se ty mechanický věci, než se vozí. Někdo zas tohle řeší jinak a zaplatí peníze někomu, kdo se mu o to staré auto stará a on si jen jezdí. Ale ty hodiny práce se prostě někomu zaplatit musí, levný to není. Zrovna když to pročítám, tak si říkám, že zánovní Abarth 124 Spider v záruce by ti možná mohl úplně perfektně splnit to zadání. Nebo Fiat, ty Abarthy jsou drahý a nikdo je ani neprodává. Já měl taky verzi Fiat 124 Spider, holt Abarth nebyl .... A mě tohle auto třeba právě přesně bavilo, design je úžasný retro, přitom jinak je ta funkčnost toho auta absolutně perfektní. Nemusíš se s tím bát kamkoli jet a nikde tě to nenechá. Mě to pak právě ale přestalo bavit a tak jsem to prodal a koupil opravdovýho veterána, protože to bylo co jsem původně chtěl. Takže já jsem v tomhle směru opačnej případ, ale u tebe to může právě zafungovat tak jak píšu. Jinak z těch youngtimerů, který opravdu hezky jezdí, zvládnou i delší štreky a dálnici, bych vyzdvihnul Porsche 944, speciálně pozdější 3 litr anebo rovnou model 968. Ale na ty dobře udržované kousky, kde je vše zásadní v pořádku 300 nestačí. 300 je základ k renovacím, takže spíš to vidím na 450-500 za 944 S2 (třílitr) nebo 700 za 968, která je v mnoha ohledech vylepšená. A to už vnímám, je asi zase daleko za hranicí rozpočtu. Kolem 350 tisíc je velmi dobrý charakterní auto : Alfa Romeo Spider třetí a čtvrté série. Ta MX5 první série , mrkačka je vždycky i ta nejhezčí co jde sehnat do 200 tisíc, takže ta je cenově vyloženě nejlepší. A vzhledem k tomu, že je i ten úplně skutečně "top" stav takhle levný, tak bych neváhal a nešetřil na tom, když už. Ale na to abys poznal, že je ta renovace fakt dobrá potřebuješ k tý koupi vzít ještě někoho, kdo se v tom celkem dobře vyzná... No ber to jen jako takovej tok myšlenek... nevím, třeba ti to něco napoví

Tento příspěvek byl 21.01.2021 v 17:45 upravován.
vasek87 21. ledna 2021, 15:23
No teda, ani jsem nečekal, že se tu objeví tolik odpovědí. Tak to vezmu postupně :)
Vavris: Tohle jsi napsal tak pěkně, že bych to klidně podepsal. Ten tlak společnosti na to, co je "správné" je zkrátka všudypřítomný. Sám jsem s tím taky dlouho bojoval a až poslední roky jsem zjistil, že tohle není cesta. ...ale to už dost off topic filozofická debata :)
A ano, je to takové "krabí" téma :D
Goldies: No vidíš, na tuhle malou potvoru už jsem málem zapomněl. Přitom před pár lety jsem po ní pokukoval. Vzhledově se mi vždycky líbila druhá generace (označení z hlavy nedám a jsem líný to hledat :) ), ale četl jsem, že má docela zrádné jízdní vlastnosti, tak z ní mám trochu respekt.
Nedy: To je dobrej point s tou jízdou, to zahrnu do "výpočtu" :) No hele na normální ježdění jsem si předloni kupoval nový auto, takže na delší cesty, bohatší výbavu, vyšší spolehlivost, apod. tu mám něco jinýho. Takže možná by mi ta nedokonalost ani tak nevadila (opak toho moderního, které odvede dobrou službu, ale nic víc).
Junior 21. ledna 2021, 07:23
A hlavně jízdně většinou zklamou. Ona prostě i Fabie ze salonu na nevymláceným podvozku splní představy o "tuhém charakterním autě" líp než 540i s dvěma kilama na tacho a původním podvozkem
Nedy 20. ledna 2021, 11:07
Začnu tou volbou C. Pokud jsi si jistý, že Tě nebude tížit utratit ty peníze. Ve smyslu, že bys je opravdu potřeboval jinde. Kup si něco, co Ti bude dělat radost. Já si koupil Nissan 370Z na to, abych s ním převážnou část jezdil po městě. Ale dělám to každý den a dělá mě to velmi spokojeným pokaždé, když mám někam jet...

A k té věci samé: Já bych se přimlouval za ten Fiat 850 (přijde mi strašně krásnej). :-) Teď vážně. Pokud se dostaneme, že určitě ano, tak bych hodně zvažoval co. Moje nejstarší auta byly právě NA Miata z roku 1990 a stejně staré BMW 525i. A právě já chci s autama jezdit co nejvíc a chci trochu sportovní vlastnosti. A právě u těchhle starších aut, která mě jinak fakt hodně nadchávala, jsem narazil. Ono když to člověk srovná s něčím moderním, tak to prostě jezdí bídně a výbava je bídná. Navíc proti modernímu autu na tom člověk musí pořád něco řešit. Pro někoho tohle řečené můžou být plusy. Ale jak píšu, já auta rád používám a tohle mě sralo. Proto si dobře rozmysli, co vlastně od toho očekáváš. Protože stará auta mají "jen" jiný charakter a vzhled. Ve všem ostatním jsou dost špatný...
Goldies 20. ledna 2021, 08:59
vasek87: Ahoj, hele určitě si něco kup! Budeš toho totiž fakt litovat :-) já sem uvažoval podobně, jen sem chtěl auto +- 2000 rok. Miata byla jasně první i volba, ale nakonec sem dostal typ na sporťák s motorem uprostřed za podobné peníze a bylo rozhodnuto. Skus se teda podívat na Toyota MR2 AW11 - status veterána už to má, servis máš z Prahy relativně kousek (Rožmitál pod Třemšínem) a to auto je prostě boží!
Vavris Vavrisovic 20. ledna 2021, 08:33
Začnu od konce a plánu „C“. Rozhodovací kritérium je úplně jednoduché – bude ti to dělat radost a chceš to? Pokud ano, tak do toho jdi! Tedy, v případě, že nechceš v domově důchodců vzpomínat na pracovní zážitky a racionální investice… Ony ty „racionálnější věci“ jsou často taková mnohoznačná skupina. Jasně, pokud čekáš dítě, je koupě propriet a výbava dětského pokoje zcela racionální, ba přímo nutná. Ale často se ty racionální výdaje zaměňují za jakýsi společenský tlak na to „co společnost považuje za racionální výlohy“ - uvalit stovky tisíc třeba za expedici do Nepálu nebo staré auto je přece čistý nerozum a každý ví, že rozumnější je koupit si pozemek, upsat se do hypotéky, šetřit nebo něco podobně evidentního a „normálního“. Ale ty používáš peníze k uspokojení svých potřeb, ne k uspokojení potřeb společnosti ;)

To další je ošidné ještě víc. Sám jsem se doposud vlastnictví nějakých servisně potenciálně nebezpečných vozidel vyhýbal. Neměl bych strach, že by se tebou zmínění veteránové nedali v ČR servisovat. Určitě dají. Jen to může být docela oser – pravděpodobně to bude brát čas a je možné, že budeš muset za servisem cestovat. Ale tohle je už jen o prioritách a sám si musíš uvědomit, zda zvolit přitažlivější vozidlo s logisticky náročnější údržbou nebo nějakou obyčejnější, ale provozně jednoduchou věc.

nicméně, chodí tady Krab, ten by mohl mít o servisu veteránu docela dobré povědomí.
vasek87 19. ledna 2021, 22:52
Děkuju za odpověď!
To že bych tím jenom jezdil a pak to se ziskem prodal mě ani nenapadlo... Tyhle myšlenky mě přešly už před lety. Beru to tak, že ziskem je to svezení :) Ani mi nejde o nějaký tiptop stav (což konec konců v týhle ceně u těch starších aut ani nepůjde), ale abych nemusel hned renovovat. Takže "sednout a jezdit" a postupně dolaďovat.
MX5 mi připadá jako taková jistota. Není to nijak složité a servisy na to jsou. Sám bydlím tak deset minut pěšky od jednoho nejmenovaného pražského servisu, kde se o MX5 starají. Ono to stejně asi dopadne tak, že neseženu odvahu na něco jiného a koupím si jí. Pár set kilometrů jsem s ní najel a je to pěkné svezení. Červík ale stejně hlodá, jestli není škoda se držet při zemi...
K tomu hledání servisu, díky za tip. Já si říkal jak by to vypadalo, kdybych přijel dejme tomu v MGB někam, kde jsou zvyklí tak maximálně píchnout kabel do OBD a podle toho měnit díly :) Holt už jsem dlouho neměl starší auto, tak jsem zvyklý jezdit jen "do značky" v rámci záruky... A právě proto mi chybí nějaké to auto, kde i úspěšné nastartování je zdrojem radosti.
Trochu jsi mě uklidnil, že si nepředstavuju něco nereálného. Na druhou stranu, teď mi to fakt nedá a budu muset hledat...
Jo a díky za rozmlouvání plánu "C" :D
František Čáslavský 19. ledna 2021, 09:20
Ale, další syndrom kupce benátského :)
Hele, už kvůli serveru na kterém jsme, ti můžu říct, že to smysl má. Pokud si to dokážeš obhájit sám před sebou. Kupovat si starý auto s ideou, že se budeš jen vozit a hodnota poroste je ve většině případů kravina.

Co se MX-5 týká, tak je to prostě nejlevnější zadokola, jakou si v poslední době můžeš koupit a hodně podle toho vypadá i komunita (jinými slovy mi přijde hodně rakovinotvorná), ale seženeš na to všechno a v Praze bez problému i servis. Za sebe bych doporučoval BM Motors, kde si potenciálně poradí třeba i něčím jiným z tvýho seznamu. Jsou to kluci šikovní a nebojej se toho. S tvým rozpočtem by sis v klidu mohl koupit NA a ještě si vymejšlet. Nebo to začít tunit a tak.

Nebo by sis mohl koupit i cokoli jinýho, možnosti se třema stovkama sice nejsou neomezený, ale 124 Spider i Triumph i MG za to sehnat půjdou, stejně tak i Porsche 944 (na 924 bych osobně sral, dlouho jsem ty auta chtěl).

Finančně to pak záleží. Nemáš ve výběru nic, co by stálo nějakej extrémní balík na údržbu, nebo snad bylo složitý, problém by byl, kdyby ses musel pouštět do nějaký částečný renovace. Pokud musíš mít všechno perfektní, bude to drahý.

Co se plánu C týká... a nebyl by pak život nuda? ;)
vasek87 18. ledna 2021, 22:38
Ahoj,
už dlouho uvažuju nad koupí nějakého auta pro radost. Tak dlouho o tom všem kolem vyprávím a pokaždé přijdu s novým tipem, až jsem se stal zdrojem zábavy pro mé kamarády :)
Poslední dobou o tom uvažuji čím dál více, zejména poslední rok, co jsem uvízl v šedi nekonečného homeoffice.
Vždy mě lákal nějaký veterán, nebo spíše youngtimer, jak se dnes říká i každé ojeté Felicii. A jak sedím doma a přemýšlím, co všechno obnáší vlastnictví takových aut. Zda nad tím má smysl vůbec uvažovat, či se za daných podmínek jedná o úplný nesmysl a měl bych se vrátit na zem a koupit si základní volbu každého autíčkáře - Mazdu MX5 :)
- Asi nejvíce mě zajímá, zda se dá sehnat nějaký servis, který bude ochotný se na takové stroje podívat? Ne že bych nebyl ochotný se v tom vrtat, ale přece jenom jsem (zatím) v tomto směru poměrně nezkušený. Čili dokážu například vyměnit svíčky, ale do větších zásahů si v mých podmínkách zatím netroufám.
A jaká auta se nejčastěji vyskytují v mém seznamu aut, nad kterými nejčastěji sním při projíždění inzerce?
Je to například: MGB GT, Triumph Spitfire, Fiat 124 Spider, Fiat 850 Sport Coupé, Porsche 924/944, Ford Capri mk.III,... Byť se kolikrát nadchnu i pro úplně jiné auto.
Dříve zde bývalo více aut, ale stoupající ceny je v posledních letech vyřadily. I tak jsou některé kousky v mém seznamu tak nějak na hraně mých možností.
- Když jsem nakousl ty mé možnosti, tak v jaké cenové relaci si auto představuji: Nemám žádný přesně ohraničený limit, nad který si nemohu dovolit jít, ale říkal jsem si, že tak zhruba 300k je hranice, kterou jsem schopný si sám před sebou obhájit :)
- Jsou taková nebo podobná auta finančně zvládnutelná běžným smrtelníkem? Samozřejmě ne jako daily car. Používána by byla pouze na výlety, roadtripy, projížďky, apod. Maximálně nižší tisíce km ročně.
...a nebo plán "C": nekoupit si nic, peníze použít na racionálnější věci, ale pak riskovat, že budu časem litovat toho, že jsem si takové auto nepořídil, dokud jsem byl mladý a měl jsem dostatek peněz a relativně málo závazků... Teď je každá rada drahá... :)

Vašek