Nedávno jste si mohli přečíst Honzův výhled do budoucnosti. Předpovídal nám vývoj technologií, opuštění složitých řidičských technik a prodloužení servisních intervalů. Dovolte mi tedy, abych se se svojí vizí, jak budou naše vnoučata vnímat současný motorismus podělil i já.
Každý měl své auto, dokonce několik
Až budeme vnoučatům vyprávět, že každý měl své auto, a spousta lidí jich dokonce měla hned několik, nebudou nám věřit. Teda jasně, všechny vraky se někde vzít musely, ale vážně měl každý svůj vůz? A mohl jet kamkoliv se mu zlíbí? Další šok nastane, když se našemu potomstvu budeme snažit tlumočit, že auta byla vlastně jen spotřební materiál. Proč? To se ta auta, jak o nich dědo mluvíš, tak rychle rozbíjela? Jak jako hezčí?
V budoucnosti spoléhající na těsnou spolupráci jedinců v komunitě bude jen těžko představitelné, že sociální rozložení umožňovalo 10% světové populace měnit auta jako ponožky. No a teď co to vlastně jsou ponožky…
Myslící auta s ledničkami
Všimli jste si co blbostí máme v současných autech? Třeba klimatizace. Je to taková ta pojízdná lednice, ale docela jednoduchý systém spoléhající na změnu skupenství chladícího média umíme zkomplikovat až za hranici představivosti. Studený vzduch sám pozná, kdy je už příliš studený, hlídá, do které části vozu smí a umí se probojovat i skrz sedačky. Miliardy elektronů proudí sem a tam aby si našly místa, kde jich je naopak málo. Přebytečná energie unikne do okolí a najednou víte, že za vámi jede auto, kde byste ho nečekali.
Zde si příslušník druhu Carcinus maenas užívá nadšenci oceňovanou verzi klimatizace, montované do UAZu.
Teda jasně, děcka asi budou znát LED diody, ale zkuste jim popsat kolik jich je v jednom dnešním automobilu! Svítí na cestu, ukazují směr, bojují s mlhou, nesvětlují zatáčky, ukazují rychlost, podsvěcují tlačítka, upozorňují na stav jednotlivých systémů… Je jich tam snad milión! A všechny svítí jen když mají! Ale dědo, na co je v autě potřeba světlo? Ehh… V budoucnosti bude automobil čistě užitková záležitost. Obrovská kola, tuhé zavěšení a spartánská kabina z materiálu, který se podařilo zachránit z radiačních moří, tak bude vypadat automobil budoucnosti. A teď tomu potěru vysvětlete, že sedačky vám masírovaly záda, za krk hnaly teplý vzduch, a to vše se ovládalo malými dotykovými ploškami, které ke všemu uměly měnit obrázky! Jak měnit obrázky? Jako má občan generál-poručík Zhu-tse když mluví s teritoriální obranou? Dědo?
Nepraktická auta
Podívejme se, co dnes vlastně vyrábíme za auta. Třeba takové Ferrari, které si právě někde přebírá imaginární šejk. Účelově navržený automobil v hodnotě stovek miliónu korun se leskne v paprscích zlatého slunce. Vosk, skládající se ze nepřeberného množství pečlivě vyvážených chemikálií z celého světa, dodává dokonalý lesk karoserii utkané z miliard uhlíkových trubiček, poprášené téměř neměřitelnou vrstvičkou pigmentu, jenž se nikde v přírodě nevyskytuje. Motor navrhovali ti nejlepší konstruktéři z celého světa. Strávili stovky a tisíce hodin navrhováním a laděním každé jednotlivé křivky, aby šejk mohl vypustit na zadní kola výkon srovnatelný s nejtěžšími nákladními tahači. Počítač vozu monitoruje stokrát za vteřinu desítky parametrů, jako je stlačení jednotlivých tlumičů, teplota vzduchu, otáčky kol, vačkových hřídelů a vše vyhodnocuje rychlostí, která překonává reakční dobu jakéhokoliv živého organismu. Zadní kola se protáčejí a pálí pneumatiky navržené a vyrobené přesně na míru tohoto jedinečného vozu.
Načež to smyšlený šejk, který sice umí jezdit na velbloudu, ale svých dvacet Ferrari nikdy v životě neřídil, pošle přímo do sloupu hned před dealerstvím značky. No nic, vyrobte mi další…
A teď tenhle aspekt automobilismu vysvětlete vnoučatům, která si hrají s klacky a kamením.
Benzínky na každém rohu
Děcka ještě úplně nestrávila, že všude byly miliardy lidí, milióny aut, a ještě se každý druhý rok měnila za nová. Jenže dědo, na co ta auta jezdila? Na benzín! Průhledná, vysoce hořlavá kapalina poháněla celý náš svět. Takže něco jako ethanol! A není to nebezpečné, vozit sem a tam miliardy tun vysoce hořlavého benzínu? A proč si taky nějaký benzín nenatěžíme?
Vysvětlovat složitý proces proměňování ropy na benzín už není taková sranda. Naschvál si to zkuste. Představte si, že před vámi sedí tři ušmudlané děti s vykulenýma očima, venku zrovna zuří elektrostatická písečná bouře, a tak se z vás dočasně stal jediný zdroj zábavy. A teď těm imaginárním vnoučatům vysvětlete princip získávání a distribuce benzínu. Myslím, že dál, než k začátku frakční destilace se nedostanete, a to ještě za předpokladu, že opomenete, jak se ta ropa, která je stovky metrů pod zemí, dostane vlastně nahoru. Ne, vážně tam nečeká natlakovaná, až ji někdo napíchne jako gumový balónek.
Dnešní svět vlastně celý funguje tak trochu jako magie. Tušíte, jak jsme donutili kámen myslet s pomocí blesků? Ani váš firemní ajťák vám nevysvětlí princip, jak se z mrtvého křemíku stávají jedničky a nuly na vaší obrazovce (vyrobené ze svítící podložky a natáčecích tekutých kamínků).
Budoucnost zkrátka bude fungovat na naftu pěstovanou na polích, ethanol a metan zachraňovaný z toho mála, co budoucí společnost vyhodí a pro nenáročné aplikace a užitkové využití tu budou elektromobily z těžkými bateriemi z recyklovaných materiálů, poháněné vzácnými paprsky slunce, které se probojují přes vrstvy prachu v atmosféře.
Nakonec se váš opotřebovaný mozek, matně si vybavující kočičí videa, internet vznášející se všude kolem a zdarma dostupný pornografický materiál zhroutí sám do sebe. A vnoučata dostanou na prdel, že zase rozčílila dědu.
25. března 2022, 00:01
0
To s tím vývojem aktální války na Ukrajině nevidíš úplně růžově.
25. března 2022, 11:26
3
Co si myslet o světě, kde víc jak 50% atomového arsenálu ovládají samozvaní diktátoři bez sebemenšího vztahu k realitě? Ani těch pár malých ostrůvků příčetnosti a 'demokracie' ve světě s nimi nic nenadělá. K čemu nám je technologický vývoj, když se většina světa chová podle středověké morálky?
Další věc je účelnost technologického postupu. Energii, čas a prostředky raději věnujeme pro vývoj pohodlí i na úkor enviromentální katastrofy. Společnost se uměle dělí na 'sluníčkáře' co se připoutávají ke stromům a 'konzervy' co pálí pneumatiky v kamnech. Navrhněte, že vážně nepotřebujeme 12ti válcová ferrari a hned je z vás ten typ, co chce jezdit do práce na velbloudu.
Umělá polarizace společnosti, rozevírání sociálních nůžek, neschopnost (nezájem) elity směřovat méně šťastné vrstvy k udržitelnému rozvoji a v neposlední řadě absolutní arogance vládnoucích skupin mi moc pozitivní výhled nedává. To vážně musíme odstartovat další světovou válku, aby nám došlo že takhle teda ne?
25. března 2022, 11:42
1
Adam: Naprostý souhlas. Tato budoucnost, co si popsal je ještě trochu horší než ta z mého příspěvku pod článkem Honzy, ale bohužel. Komu není rady tomu není pomoci. Středověká morálka to je velmi dobrý příměr.
25. března 2022, 11:47
-7
Upravil bych Tve tvrzeni na "novinari spolecnost umele deli"
25. března 2022, 12:07
0
Nevinil bych primárně novináře. Zavři skupinu náhodně vybraných lidí na měsíc na pustý ostrov a po návratu najdeš 10 kmenů ve svaté válce. Lidé si přirozeně hledají způsob jak utvořit skupinu, která je jim, jako vůdci, zavázána nějakým pravidlem či poznávacím znakem.
Tahle primitivní potřeba se lidstvem táhne až k opicím s harémy. Až opravdu silně vyvinutá inteligence a sebeuvědomění nám snad dovolí potlačit pudovou potřebu myšlenkovým pochodem. Tahle potřeba 'někam patřit' konečně vede i k lidem, kteří se neobrátí proti svému 'vůdci' a mlčky přihlíží, jak se jejich stát/skupina podílí na aktivitách, které neschvalují.
Novináři a politici si na tom jen založili živobytí. Stejně tak bychom mohli vinit prostitutky z nevěry...
25. března 2022, 12:09
3
Aha oni lidi už nemají vlastní úsudek a názor. Svádět hloupost světa na zkorumpované novináře a hrozná média je tak pohodlné. Společnost byla trochu rozdělená vždy, nějak. Důležitá je pluralita názorů a zdravá chuť mít vlastní názor. Což části nejen Čechů chybí. Věřit tomu, co vypadá jako snadná a logická varianta je tak pohodlné..
25. března 2022, 12:19
0
I ten samozvaný diktátor má svého "šéfa za oponou". Známé - rozděluj a panuj.
25. března 2022, 18:25
-2
Kdo ovlada media, ten ovlada masy. To je znamy fakt.
Novinari, ucitele, urednici, (humanitni obory) jsou zamereni obecne spise doleva, kolektivisticky. Poslouchat autority a tak.
Na pouzitelny vlastni nazor je potreba spousta znalosti nebo zkusenosti. A to stoji cas a usili a to se mnoha lidem nechce obetovat. Tak se nechaji vodit za ruku a jsou spokojeni.
Priklady netreba dlouze hledat. Bezemisni elektromobil, prukaz bezinfekcnosti, kulturni obohaceni...
Co je horsi, clovek nemusi spoustu novinaru ani korumpovat a delaji to automaticky, nebot pevne veri tomu, co pisi.
25. března 2022, 21:04
0
Docela koukám, jak afro dostává čočku. Strašně mě baví, když jednotlivec kritizuje společnost (a pochopitelně se tak staví na tu "lepší" stranu, bo on prozřel a vidí tu špatnost světa!). Přesně jak píše Afro, diktují média a "trendy", což je vlastně uzavřený kruh. 50 % atomového arsenalu (dle vidění světa spousty lidí) vlastnili tito "diktátoři" i před 10 nebo 20 lety. A teď to slyšíme v televizi, tak nám to hrozně moc vadí. Před tím nám strašně vadila respirační nemoc, ještě před tím kdo ví co. Schválně co bude následovat? Počkejme si, co si přečteme nebo pustíme v TV zase příště. V rámci "svobody slova" cenzurujeme, slovo "dezinformace" je nejpoužívanější newspeak a každý se bojí, aby náhodou tuto nálepku nedostal a nemusel odejít z veřejného světa... Nejhorší je, jak jsou lidé pevně přesvědčeni, že přesně ví, jak ten svět funguje a co se vlastně teď děje (Rusko apod.). Ani prd. A svět se fakt nedělí na lidi, co se vážou okolo stromu a ty, co pálí pneumatiky v kamnech. To jsou ty dvě úchylná procenta, co právě ale jdou vidět v médiích. Lidi chtějí mít fajn život, co nejmíň starostí, vychovat děti a užít si stáří ve zdraví a pokoji. 99 % lidí neničí nadměrně planetu a kdykoliv by měla možnost rozumně svůj dopad na cokoliv snížit, aniž by je to příliš bolelo, jednoduše to udělá. Společnost se neustále podceňuje, to je ten problém (pro pořádek - píšu o naší společnosti, ne o celém světě globálně).
Kdokoliv, kdo tvrdí, že média nerozhodují o dění, tak ať si všechno na měsíc vypne. Strašně by mě zajímalo, jak by se následně jeho skutečné starosti potkávaly s těmi "inzerovanými" novináři všude okolo.
25. března 2022, 14:43
-1
Podle jakeho kriteria se urcuje nejlepsi konstrukter?
Jenom at vim na co u tech panu z Ferrari soustredit, az je potkam :-)
26. března 2022, 01:58
9
Pro dosavadní vývoj společnosti platí dva poznatky:
1. Cyklicky se opakují "dobré" a "špatné" časy proto, že když nastanou špatné časy, jsou lidé více obezřetní a snaží se o odvrácení problému, pak když se to zlepší, tak nějakou dobu jedou setrvačností, ale jak se jim začne zlepšovat životní úroveň, tak postupně obezřetnost ztratí, začnou dělat špatná rozhodnutí, jejichž kumulace jejich životní podmínky opět zhorší, čímž se dostáváme opět na začátek cyklu.
2. Lidstvo postupně kumuluje vědomosti, na nichž staví další poznatky a zároveň je uvádí do praxe. Díky tomu dochází k zlepšování životních podmínek v čase. Takže i když doba renesance se dá považovat za "dobré časy", zatímco současná doba vypadá spíše jako "špatné časy", tak jsme asi všichni rádi, že můžeme žít dnes a ne během období renesance.
Tyto dva poznatky jsou natolik obecné, že bych je považoval za invariantní, a tudíž platné i do budoucnosti.
Protože jsme na Autíčkáři, tak bych ilustraci začal symbolicky rokem 1886, kdy byl patentován vynález automobilu. V této době vrcholí průmyslová revoluce, díky zvýšení efektivity zemědělství a vědeckým poznatkům se lidem během posladních pár dekád výrazně zlepšila životní úroveň. Lidé jsou každý rok bombardováni novými vynálezy, které jim do té doby připadaly jako z říše snů. Do roku 1900 se podaří zajistit hygienické podmínky ve městech, délka života se prodlužuje.
Kolem roku 1900 se lidé mají tak dobře, že už si myslí, že vše, co mělo být objeveno, tak už bylo objeveno. Nastává éra tzv. Belle Epoque. Britští podnikatelé si staví honosné vily na Azurovém pobřeží. Lidé si užívají života čím dál tím víc. Začínají věřit různým okultním obskurnostem. Američtí sedláci si kupují Ford T.
Zároveň se ale nad Evropou začínají stahovat mračna. Němci získávají chutě okupovat a začíná se blížit hrozba války. Na potápějícím se Titaniku ale stále hraje hudba.
Najednou nastává šok! Válka. Lidé si uvědomili, že to neuhlídali, ale to už bylo pozdě. Mnoho nevinných kvůli tomu muselo zemřít. Co nezkosila válka, dorazila ničivá pandemie.
Válka i pandemie nakonec každopádně skončily. Lidé měli možnost využít nejnovější technické poznatky, aby vybudovali to, co do té doby zničili. V Československu je přijat elektrifikační zákon, díky němuž může během následujících 20 let většina obyvatel ČSR používat elektřinu. Ulice velkoměst po celém "překypují" automobily. Staví se obchodní domy. Díky bigbandům, které jsou levnější než klasické orchestry, si mohou hudbu vychutnávat i nižší vrstvy obyvatelstva.
Lidé chtějí žít co nejvíc nerušeně. Ani zdrcující ekonomická krize je neprobudila. Heslem se stává "Už nikdy válku." Zároveň se jeden Schicklgruber rozhodl, že chce okupovat, v čemž mu zdárně sekunduje jistý soudruh Džugašvili.
Další šok. Nastává válka. Horší a ničivější než všechny války předtím, včetně té, která byla před 20 lety. Lidé se nakonec probrali, ale zase bylo pozdě. Mnoho krve bylo prolito, a to naprosto zbytečně.
V průběhu války vznikly další zázračné vynálezy: jaderný reaktor, počítač, raketa, radar a mnoho dalších. Nakonec válka skončila. Bohužel ne úplně šťastně, svobodu se podařilo vrátit jen do poloviny světa. Zničené se opět začalo nahrazovat nově vybudovaným. Po několika chudších letech, kdy se svět vzpamatovával z války, nastává ekonomický zázrak. Za zvuků rock and rollu se američtí teenageři projíždějí s osmiválcovými automobily a popíjejí Coca-Colu. Auta se konečně rozšiřují i v tehdy chudší Evropě, vznikají lidové vozy jako Fiat 500 či Mini, natolik legendární, že i dnes vznikají jejich moderní inkarnace. Startují vesmírné závody. Zlatá šedesátá léta vrcholí symbolicky vstupem člověka na povrch Měsíce.
V tu dobu se ovšem zhýčkaná západní mládež začíná volat po pádu kapitalismu. Rusáci okupují Československo. Formuje se Rote Armee Fraktion a páchá terorismus ve jménu srpu a kladiva. Američané nejsou schopni porazit Vietkong bojující stylem guerrilové války. Nastává ropná krize. Británie se pod nadvládou levice dostává téměř ke krachu.
Svět se tentokrát naštěstí dokázal vzpamatovat celkem rychle. Na pultech obchodů se objevují osobní počítače. V USA i v Británii vládne pravice odhodlaná ekonomicky udolat CCCP. Po ruské okupaci Afghánistánu tam Američané posílají protiletadlové systémy Stinger, čímž CCCP odrovnají a urychlí jeho pád. Nastává zázrak. Komunismus padá. USA získává neotřesitelnou pozici. Všechno dopadá dobře, všichni se budou mít dobře. Dějiny končí.
S tímto pocitem neotřesitelnosti začíná ovšem západ dělat chyby. Strategické továrny se uzavírají a výroba se přesouvá do totalitní ČLR. Ve jménu ekologie se vypínají bezemisní zdroje energie a energetická závoslost na Rusku se postupně zvyšuje, zatímco zákeřný zmrd ze zakrslou zmijí (toť vysvětlení znaku Z) postupně zvyšuje svůj vliv a okupuje přilehlá území. Snaha západu o rozšíření demokracie do arabských zemí končí naprostým fiaskem a velkou migrační vlnou. Ani to ale nedokázalo svět probudit. Německé firmy sázejí na řetězec solárních a větrných elektráren v kombinaci s bateriovými elektromobily. Jako záložní zdroj postupně budují dva Nordstreamy. Když se toto řešení ukazuje být neudržitelným, vnucují ho ostatním státům EU, aby měli alespoň nějaký zisk. Špatná rozhodnutí se kumulují, ale svět se má tak dobře, že s tím odmítá cokoliv dělat.
Určité lehké probuzení nastalo po nástupu pandemie koronaviru, ale bylo to moc pomalé.
Finálně se svět probudil před měsícem.
Objevili jsme se ve špatných časech. Reakce západu byla naštěstí rychlejší a rozhodnější než před 80 lety. Teď musíme ovšem očekávat několik let se zhoršenou životní úrovní. Čím rozhodnější reakce západu, tím lepší.
Válka nakonec skončí. Putin atomovku nepoužije, protože si buď uvědomuje, že by to vedlo k jeho úplnému zničení, nebo si to alespoň uvědomují jeho podřízení, kteří mu v případě nejvyšší nouze něco přimíchají do kávy.
Za několik let se probudíme do nového světa. Nové kompaktní jaderné reaktory firmy Rolls-Royce budou vyrábět čistou bezemisní elektřinu, kterou budeme dle svého gusta svá auta buď přímo nabíjet, nebo do nich budeme tankovat syntetický benzín díky této elektřině vyrobený. Efektivní výroba tzv. růžového vodíku umožní kromě syntetického benzínu a nafty i levnou výrobu hnojiv, která nakrmí celý svět. Ekologická zátěž planety se sníží a životní úroveň bude přesto růst. Británie, Francie a V4 se budou navzájem předhánět ve technologii kompaktních jederných reaktorů, Německo se svým dogmatickým odmítáním jádra postupně upadne v zapomnění. Významně se vyvine technologie jaderné fúze, ale díky levným cenám konvenčních jaderných reaktorů nebude zatím nikdo motivován tuto technologii využívat. Vladimír Putin zhebne (napsal bych zemře, ale pan Bělobrádek by nesouhlasil) a bude pohřben pod taneční parket, kam budou lidé chodit, aby si zatančili na jeho hrobě. Sílící ekonomický tlak nakonec povede k pádu komunismu v ČLR a Medvídek Pú bude po letech v ústraní pohřben vedle Putina. A ano, nakonec pravděpodobně zase usneme na vavřínech.
Takže pokud nám další generace něco neuvěří, tak to bude to, když jim budeme říkat:
"Nemůžeme přesouvat výrobu na Mars. Roboti tam sice...
26. března 2022, 01:58
2
pracují levněji, ale vládne jim tam pevnou rukou XAEA12 Musk třetí a ten se netají svými plány na okupaci Země. Pokud se na něm staneme závislými, tak nás začne zneužívat, vydírat nás zastavením dodávek zboží a nakonec na nás i zaútočí."
A odpovědí bude něco jako:
"Ale okupace cizího území, to jsou praktiky 21. století. To už se přece v 22. stoietí stát nemůže."...
06. dubna 2022, 08:36
2
Se vším docela dost souhlas, tak nějak to funguje. A vývoj půjde dál, pokud se nestane nějaká fakt velká katastrofa, která lidstvo vrátí o hodně zpět.
K tomu válčení ještě jedna zajímavost. Každý asi musí být poražen dvakrát. Byl to Napoleon. Bylo to Německo, poražené v první světové, tak rozpoutalo druhou. A je to Rusko poražené ve studené, tak nyní zahájilo svou druhou válku a doufám i porážku.