načítám data...

Téma Spolehlivé nezrezlé pro 4 *bez asistentů*?

Příspěvky mohou psát jen registrovaní uživatelé.
Vavris Vavrisovic 28. února 2018, 08:43
No a nebude nejjednodušší vybrat si auto podle představ a pouze mu udělat liposukci asistentů a dovybavit ho nějakým "firewallem", když už jsou ty požadavky natolik brutální? :-)
Goldies 28. února 2018, 08:21
Beny: treba ta nova nehnije :-)
Beny 28. února 2018, 08:11
Matěj Podhorský: Jo asistenty to splňuje, ale nechtěl taky něco co nehnije? :-)
M P 28. února 2018, 08:04
Lada Niva!

Why? Because it's a fucking Lada Niva of course, that's why! :)
Nezn.uživatel 27. února 2018, 20:47
Ja bych doporucoval jednoho az dva kone, v pripade omezeneho rozpoctu postaci i osel. Tam neni elektronika vubec zadna, ale chce to v pravidelnych intervalech doplnovat seno. Jinak vzhledem k ty nesmyslny fobii by asi byla ke zvazeni spis zmena zamestnani a k tomu jeden prasek na uklidneni. Hledat moderni auto bez elektroniky je nesmysl.
JLK 27. února 2018, 20:45
Goldies: no prave. takze odpoved je vlastne ten Knightrideruv Mustang se tremi kontrolkami, jen bude trosku starsi nez je pozadovano :D
Goldies 27. února 2018, 20:38
JLK: ja si teda myslim, ze vlastne zadna. Ona i ta Tahlie 2 bude elektricka :-)
JLK 27. února 2018, 20:31
Goldies: ja jsem pochopil ze tazatel to nechce z principu, nezavisle na tom jak se to ridi, proto se ptam. Jaka je vubec pravdepodobnost sehnat relativne moderni auto (vyvijene po 2002, takze model do prodeje tak 2004/5?) s lankem?
Goldies 27. února 2018, 20:28
JLK: hele PF mozna ma, ale nijak nezasahuje do rizeni. Myslim ze to ma co docineni s tempomatem.
JLK 27. února 2018, 20:04
Knightrider: a nemaji jak Pathfinder tak Tahoe elektronicky plyn?
Nezn.uživatel 27. února 2018, 19:51
Goldies: No jasne. Vsechny americky full size SUV a pickupy maji zebrinovej ram. Samonosnou kastli tam maji jen ty uhlazeny detsky hracky pro barbiny.
Goldies 27. února 2018, 19:24
Knightrider: Vidíš, Tahoe a Silverado taky dobrej nápad! To je taky žebřiňák?
Nezn.uživatel 27. února 2018, 19:22
pan_Mýval: My mame 52 let staryho Forda a ten je cajk. Naprosto nehacknutelnej. Neni co. :-D Ma to celkem tri kontrolky. Levej a pravej blinkr a dalkovy. To je vsechno. Fakt. Ovladani typu "drive by sevřená prdel". :-D
Jinak ten Goldiesuv Pathfinder neni spatnej. My mame neco podobnyho. Chevrolet Tahoe. Kdyz do toho nevystrelis z tanku, tak to asi nezabijes. Je jedno, jakou generaci si vyberes. S dilama na Ameriky neni zadnej problem, obvykle bezny veci skladem nebo do tydne a ceny jak na jakykoliv normalni auta. Cimz nemyslim Thalii, ale skutecny auta.
Goldies 27. února 2018, 18:43
Odpověď na tvou otázku je:

2x miata!




A teď vážně, budu odpovídat z pohledu toho co mám doma a co mám hodně ošahané :-) Za mě by byla pro tebe ideální varianta Nissan Pathfinder R51, protože:

Mám nalítáno přes 300.000,- a až na 5. dveře u ozdobné lišty (výrobní vada) nikde ani rez!
Je to na rámu, takže to přežije výbuch atomovky - otestováno na sobě, přeskočil jsem 70cm betonový mostek a všichni OK, jen auto má na výměnu rám
Není to plné asistentů a pokud nepůjdeš jako já po výbavě, tak není problém auto bez Keyless (to já zase požaduji)
Servisně je to naprosto v pohodě, jen se dívej po verzi 128kW (bacha na 126kW)
R.V. 2006 ale koncepce staré školy
7 míst k sezení? paráda :-)

no a cena kolem 150-250tis dle stavu a výbavy - co dál? :-)
pan_Mýval 27. února 2018, 17:30
Vážení,

mám žádost o dost netypickou radu.

Nejprve stručně v bodech pro "TL;DR": hledám auto

- bez elektronických asistentů
- bez drive-by-wire
- s minimem nepostradatelné elektroniky
+ s cenou (náhradní díly x spolehlivost) v rozumných, nikoli "executive" relacích
+ nereznoucí
+ alespoň čtyřmístné a s kufrem na kočárek
+ zkonstruováno po letech 2000-2002
+ benzin (popř. +LPG nebo +CNG může být)

Najdu něco jiného, než strašidelnou Thalii Mk.2?!


A teď to rozvedu:

Pracuji v IT a díky tomu z duše nenávidím jakékoli "smart asistenty", kteří mohou člověku zasahovat do řízení. Myšleno - když se auto může řídit samo. Kdyby nic jiného, problém je s "okrajovými stavy": situacemi, které programátor nepředvídal ale kdy je lepší udělat něco, co tupý počítač nepředvídal a nedovolí. Za všechny například odstrčit svým autem kufr smýknutého sedanu před sebou na zasněžené D1 a uniknout tak do příkopu, namísto aby mne zezadu rozmáčkl polský kamion.

Nemluvě o tom, že jak roste "hackovatelnost" aut, roste i apetit a zručnost všelijakých hackerů a jak ukazuje případ jistého nešťastného Boeingu 757, cokoli má infotainment a řídící jednotku bez naprosté hardwarové separace, je potenciálně hacknutelné - jako Jeep Charokee který můžou hackeři na dálku rozjet, zatáčet jím nebo vyřadit brzdy.

Tzn. nechci žádné "samobrzdící" asistenty, žádné "drive-by-wire", žádné cukání volantem, natož aktivní uhýbání nebo jiné takové zrůdnosti. Nepřipadá v úvahu. ABS a její rozšíření ještě překousnu, a může to varovně pípat nebo blikat, ale to jen za předpokladu že se nekoná ani drive-by-wire, ani není hardwarově nainstalované něco, s čím by se elektronika hardwarově mohla spiknout a způsobit nebo naopak vypnout brzdění či změnu směru jízdy.

To s sebou přirozeně nese problém: i díky nařízením blahodárné EU a deformaci trhu svéráznými kritérii EURO NCAP, která za jejich absenci brutálně strhávají hvězdičky, se auta bez těchto elektronických sabotérů dají sehnat jen ve starších ročnících. Řekněme do roku 2008. A přitom stále hůře. Auta pod roku 2002 zase mívají horší pasivní bezpečnost, protože se do jejich konstrukce nepromítla první vlna crash-testů (které ještě vypovídaly o survivability factoru pro posádku auta a nikoli o množství elektronických serepetiček a "ochraně chodců").

Doposud jsem nabral řadu zkušeností s BMW 5er E34 a velmi spokojeně vlastnil dvoumístné Punto Mk.2B ve výbavě "holobyt", kde jedinou elektroniku představovala světla, rádio a ŘJ s nepřímým vstřikováním (a to je další věc; elektroniku jako takovou prostě nemám rád a i přímý vstřik považuji za zlo. I když se skřípěním zubů překousnutelné.) Špatně na něm byla jediná věc: skrytě rezlo.

Jenže jak rodina roste, budou potřeba další místa. Tzn. "nové" auto, minimálně čtyřmístné a s kufrem pro kočárek. Samozřejmě bez nenáviděných "asistentů" - ale přitom nikoli provizorium na pár let, ale takové které vydrží co nejdéle do budoucna, protože podobná "slušná oldschool auta" už nebudou. Tzn. s excelentní protikorozní ochranou a bez "kurvítek".

Koupil bych si pětimístné Punto - jenže podle mechanika trpí Alfy a Fiaty na systémovou chybu v protikorozní ochraně, kdy mají zevnitř asfalt přímo na plechu, tím pádem se potí nechráněný plech a zevnitř to zrezne a rozpadne se podlaha. Takže Punto bohužel ne.

Ale zase nechci kupovat na smrt vyježděný "managerský vůz", protože nejsem tak bohatý abych si mohl platit vysoké jednotky až nízké desítky tisíc za ND pro Audi, Mercedesu nebo Volvo - nejsem z těch, kteří si koupí "výhodné" BMW 5er nebo Audi A4 v rozpadu a pak neprovádí opravy, protože s nimi nepočítali a nemají na ně.


Mechanik mne nasměroval na moderní Renaulty, že podle jeho zkušeností mají Megane apod. excelentní protikorozní ochranu a "navěky" nereznou ani skrytě, zevnitř. Jenže Clio je malé a lepší modely jako Megane jsou zase přeplněné přesně tou elektronikou, kterou nenávidím: startování kartou a tlačítkem namísto klíčku? Hereze! Anathema est ze společnosti slušných aut!

Jediný Renault, který vypadá že nerezne a zároveň to není počítač na kolečkách, je Thalia II. Ale o té se všude píše, že má tragický podvozek. A mně se nechce slevovat alespoň jízdních vlastností Punta.

Pokud chci auto které nerezne, nemusím na jeho údržbu být ruský mafián a přitom je bez elektroniky, to mi opravdu nezbývá nic jiného než Thalia Mk.2, nebo Punto které bych co 10 let musel rozebrat na prvočinitele a nechat kompletně vyvařit celou kastli?!

Napadají mne jen "novodobé Ameriky" jako Ford Taurus nebo větší Chryslery, ale naprosto nevím jak jsou spolehlivé a jaké jsou cenové a časové relace oprav - být měsíc bez auta kvůli čekání na ND, nebo při každé větší opravě zaplatit ekvivalent dožívajícího Fiatu Punto mi neštymuje.

Tento příspěvek byl 27.02.2018 v 17:38 upravován.