načítám data...

Téma Radost z řízení RWD

Příspěvky mohou psát jen registrovaní uživatelé.
Jakub Pospíšil 06. října 2022, 23:02
Anebo mě teď ještě napadlo, že by možná nebylo od věci sehnat nějaký RWD pick-up. Je jich míň než čtyřkolek, ale nenapadá mě lepší pracovní auto.
Jakub Pospíšil 06. října 2022, 22:57
I to CTS je jakdyby servisně ne uplně ovce. Pamatuju si, jak machač vždycky nadával, že každej tvrdí, že je to omega, ale fskutečnosti vůbec, nic na to z toho nesedí a skladem to nebývá. Já bych doporučil dvojkové Volvo (řadu 2xx, takovou tu nejklasičtější krabici). Samozřejmě to nesplňuje všechny předpoklady, ale to až na nějaké ty lexusy nesplňuje asi nic, ne? Volvo bych zvážil protože
-je to rwd
-má benzínový atmosféry
-je spolehlivý

s korozí se to dá, ale je vhodné ji čas od času předcházet aktivně. Klima může být problém, moc aut ji nemělo. Světla je třeba řešit přídavnými dálkami, ale to k tomu autu víceméně patří. A taky se blbě shání. Ale když se to sejde, bude to myslím milý povoz.

Tento příspěvek byl 06.10.2022 v 22:59 upravován.
Sato 06. října 2022, 09:20
ten rwd to fakt celom dost zjednodusuje, standardne bmw, mb, jag, lexus, infiniti. Ked vynechame bmw tak nic z toho asi moc nedava vyznam ako nahrada ovce, teda mozno nejaky stary mb, ale tie su prave ten pripad toho srovbovaku.

dalej:
- genesis
- new twingo (+smart?)
- miata/fiata
- rx8
- mustang/camaro/challenger
- nejake dalsie ameriky

and that's it folks.

Ako sa na to teraz tak pozeram tak asi by som hladal prave v tej poslednej kolonke "nejake
ameriky" Vlastne ten manual..

Cadillac CTS mounfield edition?
Cadillac ATS manual (ale ten jediny na bazosi v CR sa uz asi predal)

inak fakt asi len back to FWD

este by mi daval zmysel nejaky pelech S-type ako mal beastar kedysi za 50, ale tam ta spolahlivost bude presne opacna ako pises :)
Vavris Vavrisovic 05. října 2022, 15:45
Taky jsem chtěl napsat Lexus... nebo Hyu Genesis, ale...

...budu asi za heretika... Ale mi přijde dost nebezpečné vybírat něco podle tvých požadavků jako "pracanta", protože se dost dobře může stát, že dostaneš tzv. "krabí syndrom" a z pracanta se stane další auto, které nechceš tahat do bordelu a nechceš do něho lézt ve špinavých věcech...

Představa, že do krásné perforované kůže IS250 nebo 350 lezu zajebán od čehokoli, je prostě taková nepatřičná. Sám si vždycky říkám, že moje další daily už bude pořádné hezké auto, do kterého zahučím větší množství peněz než obvyklých "něco kolem 50k". A pak jedu s Cromou do lesa a při představě, že tam do nějaké Meggie GT220 nebo 330d škrtám větvema, mě to vždycky racionálně přejde.

Spooker 05. října 2022, 11:14
Lexus IS v nějakým odpovídajícím specu?
Trinom 05. října 2022, 09:36
Opravdu musí mít náhrada za ovci zadní náhon? Tímhle požadavkem (a požadavkem, aby to nebylo BMW) jsi takřka zabil všechny možnosti. Doporučovat ti na zimu Mustanga nebo něco takového moc smysl nemá, bych řekl a navíc to není moc pracant.

Pokud se oprostíš od zadního náhonu, tak se ti otevře moře různých možností a s cenou do půl míče můžeš mít spoustu zánovních aut, které budou lepší, než ovce.
roscow 02. října 2022, 01:55
Zdravím všechny.

Chtěl bych s vámi prodiskutovat můj nevyhnutelný problém, kterým je drobná obměna autoparku. Začnu zeširoka. Mám 5 aut, uvedu pořadí dle stáří (teda jedno má žena, ale já servisuju všechna...)

AR Spider r.v. 1997 v modré barvě s bílým interiérem a především Bussem 12V 141kW (najeto cca 105000km), na ne moc často vídaných 17 palcových kolech Zender Siena, boční prahy Zender, výfuk Ragazzon DTM, dřevěný volant Nardi Classic a kožené rukavice k tomu - jak jistě pochopíte, tohle auto mám pro radost. Jezdí jen když je krásně se sundanou střechou. Žena mi ho dovolila koupit asi před šesti lety se slovy " to máš místo milenky" nebo tak nějak to říkala. Kdo by si to pamatoval...

Ofce první řady s prošoupaným látkovým interiérem, v exklusivním bílém - loupajícím se laku z devadesátéhodevátého. 2.0 benzín/LPG najeto cca 440 000km, 85kW. V létě je černá pryž obuta na originálních discích z lehkých slitin, v zimě plech.

Před cca dvěma roky jsem si koupil Jaguar XK (X150) stříbrná barva, černý interiér, r.v. 2007, motor atmosféra 4.2, 219kW. Najeto cca 175 000km. Nenapadá mě co k tomu dál říct...

Chrysler Grand Voyager 3.8 benzín/LPG z roku 2009. To když se přesouváme z bodu A do B i s dětma. Najeto zas něco přes 300 000 - mám tu krabici rád pro její vytříbené jízdní vlastnosti, a automatickou převodovku schopnou měnit rychlostní stupně v tempu nevídaném. (sarkasmus)

Poslední je SAAB 9-5 (YS3G), výbava Vector r.v. 2010, motor 2.0 Tid 118kW, najeto cca 315 000km. Tímhle vlastně jezdí žena jako daily car. Moc fajn auto.

Tak, znáte moji situaci a teď k věci.
Ač se to zdá nemožné, Ofci pomalinku začíná docházet dech. Ona by teda jezdila ještě asi dlouho (olej měním ve všech aute nejpozději po 10 000km. A protože si holka vezme cca 1l oleje na 2t/km tak má vlastně pořád nový.) a ani není moc rezavá, ale dal jsem si údržbový strop 10000kč. Končí mi nádrž na LPG, rozvody, tlumiče a ještě pár drobností no a jsem přes limit i přesto, že kromě nádrže ostatní udělám sám. Takže půjde po zimě z domu. (kdyby jste někdo chtěl auto na GUMBALKAN ozvěte se)
Původní plán byl takový, že ji v roli mého daily car vystřídá JAG. Problém nastal v okamžiku, když mi ho začalo být líto. Do práce/z práce jezdím, řekl bych čistě ustrojen, někdy i oholen a dost často se i myju (musím, žena mi jinak nadává). Je mi ho ale líto tahat v zimě do soli. Navíc když přijedu domů a vysvléknu se ze slušného čistého oblečení, dost často se převléknu do špinavých montérek a jedu klasickýma českými okreskami do garáže cca 15 km (ne, nemám ji u domu - ve městě se nedostává místa pro garáž s dílnou), kde si čistím hlavu a raduji se, že mě nikdo neruší. Do doby než zazvoní služební telefon, ale to je jiný příběh...

Ještě Vám řeknu, jak bych se charakterizoval jako řidič. V obci jezdím padesát. Mimo obec se snažím nikoho neohrozit, nevybourat, ale přitom mít radost z jízdy.
Dál musím ještě definovat, co pro mě znamená radost z jízdy. V žádném případě to není top speed. Obecně to je situace, kdy vystoupím z auta a mám takový ten spokojený pocit, že čas který jsem v něm strávil, nebyl jen o přesunu z bosu A do B.
Spider ten k tomu ještě přidá úsměv na tváři. Nevím, jak to Italové dokázali, ale jeden z hlavních rysů toho auta je, že buď se v něm směješ a nevyměnil bys ho za nic nebo tě jízda naopak nebaví a prudí. Takhle nějak si představuju základní definici auta pro radost. Takže tohle není daily.
To Jaguár je decentní, elegantní a univerzální gentleman, který se dá použít na každý den. Neudělá ostudu a i na těch velkých kolech zvládne s nadhledem jezdit po nekvalitních okreskách. Ovšem ten úsměv na tváři jak Alfa neudělá. (mimo jiné kdybych se musel rozhodnout co prodat mezi AR a JAGem, byl by to Chrysler) Nicméně jaro, léto, podzim z něj bude můj daily car.

Dotaz zní: Co byste si koupili jako pracanta místo Ofce?

Podmínky:
• chtěl bych benzín, nejlíp atmosféru. Pokud možno nepřímý vstřik. Mám je rád, nezáludný lineární nástup výkonu, který si musíte zasloužit. Výkon nemusí být nesmyslně vysoký. Abych využil plný potenciál motoru na okreskách, nelechtal ho je ve spodním spektru otáček a nezabil se u toho, tak stačí rozhodně míň než 219kW Jaguáru.
• chci RWD - na 4WD nemám dost rychlé ruce a pozornost, abych s ním mohl jet delší dobu v módu "zábava" Před cca 15lety jsem měl doma Mazdu 323 GTR v červené barvě s bílými magneziovými koly TECNOMAGNESIO. Ano, opravdu GTR nikoliv GTX. Kdo neví o čem mluvím nechť požádá Google. Klasická koncepce turbomotoru, kdy do 4000rpm se nic moc nedělo, abyste pak dostali kopanec výkonu do zad což obzvlášť v zatáčce vedlo k tomu, že jsem čekal několikrát na vytažení z příkopu. Jinak velmi zajímavé auto a jsem DEB.L, že jsem ho vyměnil za sjezdové kolo. Tímto zdá se vypadávají králové okresek – EVO a Impreza.
• Na karoserii úplně nezáleží, ale preferuju nějaké kupé nebo compact, případně sedan
• Dveře stačí u řidiče, spolujezdce a do kufru
• A klimatizaci chci
• Převodovku manuální, pneu nemusí být velké a mohou mít boční profil klidně 60
• Aby to slušně svítilo, když jedu z garáže v noci. (to je další nepříjemnost Ofce)
• Výbavu nepotřebuju (klidně švihadla, bez rádia, palubka může být výlisek od petlahví, atd…)
• Jo a nejsem příznivce BMW (asi bych udělal výjimku u řady 1 coupe)
• Protože to bude jezdit v soli, tak aby to nerezavělo jak šroubovák na dešti
• Cena do 500 000kč (nemusím je nutně utratit všechny, klidně si něco nechám na mimořádnou splátku hypotéky…)
A ještě opravdu důležitá podmínka je spolehlivost auta včetně dobré dostupnosti dílů. Jestli je Ofce v něčem perfektní tak je to situace, kdy vám z nějakého důvodu všechna ta pěkná auta nechtějí fungovat jak mají (a většinou se to stane, když opravdu spěcháte) a navíc oprava není na jedno odpoledne s kávou v ruce. Pak totiž přijdete k té ušmudlané špinavé Octavii, jedním otočením klíče ji nastartujete, usmějete se a i v tom čistém a pěkném oblečení v ní odjedete do práce…

Jestli jste to dočetli až sem, pak Vám děkuji a budu rád za každou smysluplnou radu.


Tento příspěvek byl 02.10.2022 v 02:11 upravován.