Málokterá fiktivní postava se může pochlubit tak širokou fanouškovskou základnou jako Harry Potter. Tento mladý brýlatý čaroděj s jizvou na čele se stal celosvětovým fenoménem a dnes tvoří nedílnou součást britské kultury, stejně jako královská rodina nebo smažená treska s hranolkami.
Možná si teď ale říkáte, proč vám to tady vůbec píšu. Vždyť jsme na stránkách motoristického magazínu, tak jaké pak čáry? Je to však jednoduché. I když je pravda, že Harry pro své cestování využíval hlavně létající košťata značek Nimbus a později Kulový blesk, letaxovou síť, různá přenášedla a v závěru příběhu přemisťování, i on občas potřeboval kola.
No a protože já se kromě autíčkáře hrdě počítám také mezi fanoušky Chlapce, který přežil, rozhodl jsem se, že vám oba tyto světy propojím. Přináším vám článek mapující všechny důležité kolové dopravní prostředky ze světa Harryho Pottera, ve kterém vám kromě jejich popisu i sdělím nějaké zákulisní informace, třeba proč vlastně v příběhu jsou. A protože je materiálu docela hodně, udělal jsem z něj dvojdíl. První část si můžete přečíst zde.
Takže: Slavnostně přísahám, že jsem připraven ke každé špatnosti a jdeme na to!
Automobily Ministerstva kouzel
Pokud jste nečetli knihy ze světa diskutovaného obrýleného čaroděje, o těchto autech nevíte. Ano, je tomu tak, do filmů se sice neprobojovala, ale na stránkách se hned několikrát objevila vozidla, kterými disponovalo Ministerstvo kouzel, magická a Mudlům (pro neznabohy :-P, Mudlové jsou lidé, kteří nedovedou kouzlit) skrytá instituce s přímým napojením na britského premiéra. Ví se minimálně o dvou takových vozidlech, ale mohlo jich být víc.
Nikdy nebylo určeno, o jaká auta se konkrétně jedná, a jelikož ve filmech nikdy nebyla, neexistuje jediný způsob, jak je přesně dohledat. Jedinými vodítky je informace ze třetí knihy tvrdící, že tyto vozy jsou decentní a staromódní. Proto vzhledem k tomu, že když už kouzelníci nějaké mudlovské věci používají, tak jsou většinou opravdu staré, soudím, že se jedná o něco meziválečného až čerstvě poválečného, třeba o nějaký Rover 10 generace P1 či P2.
Nicméně ať už to bylo jakkoliv, platí, že i tyto automobily jsou očarované. Zvládají do svých malých interiérů pojmout nebývalé množství lidí a zavazadel, aniž by se kdokoliv tísnil, a zároveň se jsou schopné šikovně a nepozorovaně proplétat dopravou a využít i ty nejmenší skulinky (kam by se Mudla nevešel ani bez auta), aby se vyhnuly zácpám. Až je škoda, že ve snímcích nejsou, že? Jenže když on ten třetí díl, kde měly největší roli, už jeden ikonický kouzelný dopravní prostředek má.
Záchranný autobus
Je jím samozřejmě legendární třípatrový fialový Záchranný autobus. Toto vozidlo slouží britským kouzelníkům a čarodějkám převážně v noci a dle svého názvu je zachraňuje ze šlamastyk. Funguje vlastně podobně jako brněnské noční rozjezdy, jen mnohem líp. Na rozdíl od těch, které jezdí jen každou hodinu, jen po Brně a nejbližším okolí a spát se v nich musí na sedačkách, jak vám můj drahý kolega David rád potvrdí, Záchranný autobus přijede okamžitě po mávnutí hůlkou, cestující zaveze, kam potřebují, a ještě je plný měkkých postelí.
Základem mu je neméně slavný londýnský double-decker ve verzi AEC Regent III RT z padesátých let, předchůdce známějšího Routemastera. Kromě třetího patra a postelí nabízí i luxusní lustr a stejnou schopnost “vmáčknutí” se do provozu jako ministerská auta a navíc ještě umí uhánět neuvěřitelně vysokou rychlostí.
Není bohužel zcela zřejmé, proč se autorka knih J. K. Rowlingová rozhodla použít jej, tedy vyjma významu double-deckeru v britské kultuře jako takové, ale zase je zajímavé, že v rámci natáčení opravdu vznikl a dodnes stojí na jedné z venkovních lokací londýnských studií, kde se filmy natáčely. Návdavkem k němu filmaři stvořili ještě druhý kus, kterému odřízli jednu stranu a střechu, umístili ho na hydraulické zařízení a nechali všelijak naklánět pro potřeby natočení scén spanilé jízdy Londýnem, které pak jen ve výsledném střihu zrychlili.
Také ještě stojí za zmínku, že v původní anglické verzi se tento dopravní prostředek jmenuje nikoliv Emergency Bus, což by odpovídalo Záchrannému autobusu, nýbrž Knight Bus, odkazující na chrabrý Rytířský autobus. To je až škoda, že se v češtině nepoužilo, je to za mě snad ještě poetičtější, nemyslíte?
Siriusova, později Hagridova motorka
Posledním kolovým dopravním prostředkem je vlastně ten, který se v sérii objevil snad jako úplně první (nepočítáme-li obyčejné auto Vernona Dursleye). Je jím speciální světlá motorka, kterou bradavický klíčník a šafář Hagrid použil na rychlou přepravu Harryho nejprve ze sutin úkrytu jeho rodičů k jeho tetě a strýci a po šestnácti letech k úprku odsud do domu Rona Weasleyho, nejlepšího kamaráda hlavního hrdiny. Ještě před tím ji používal Harryho kmotr Sirius Black.
Ani v tomto případě autorka neuvedla konkrétní model motorky, chtěla jen Siriusovi (to je mimochodem správné skloňování dle knih i filmů) nadělit vozidlo natolik boží, úžasné a cool, jako je on sám. Ve filmech si však tuto motorku zahrál nejprve Triumph 650 T 120 Bonneville a později Royal Einfield.
Pozoruhodné je na ní i to, že kromě schopnosti létat, kterážto zjevně ve světe čar a kouzel zas tak speciální není, je očarovaná i tak, aby byla mnohem větší než stejná motorka určená Mudlům. Konkrétně je prý dvakrát větší — proto také dokáže pohodlně pojmout poloobra Hagrida, což značí, že její motor o původním objemu 649 ccm (informace vychází z Triumphu) má nyní něco přes pět litrů. No, tak to by asi dokázala létat i bez kouzel.
Takový je druhý díl mého pojednání o dopravních prostředcích světa čar a kouzel Harryho Pottera. Snad se vám tento miniseriál líbil. Nyní přicházíte na řadu vy. Jaká další auta nebo jiné dopravní prostředky z ostatních filmových/knižních sérií znáte? Máte k nim nějaké zákulisní informace? Dejte vědět v diskuzi. A já hlásím: Neplecha ukončena!
Michal88
12. 1. 2025, 20:52 0 reagovatCo zrovna mně zaujalo, tak když záchranný autobus dorazil na místo a ťuknul do auta před sebou, tak to auto byl Citroën Xantia. Ale to už je trochu profesní deformace. 😂 Jinak gratuluji k pěknému designu. Nechodím sem už moc často, co se tu podstatně víc recenzují elektromobily...
jbigllesCZE
předevčírem v 12:54 0tak redaktoři pro nás trpí recenzemi EV a přesto je na to stížnost. Třeba pro nás konečně najdou ten použitelný. Hodně nadějí vkládám do toho "nkového" Inoiqu
jbigllesCZE
předevčírem v 12:53 0 reagovatza mne si to říká o sérii o Batmobilech:)
případně o 007 (to by už nebyla minisérie :))