Mercedes-Benz je jednou z nejstarších automobilek na světě s neuvěřitelně širokým portfoliem modelů, zahrnující nejen sedany, velké kombíky a SUV všemožných velikostí a tvarů, ale i užitkové vozy. I díky tomu jde o nejoblíbenější prémiovou značku na našem trhu, za minulý rok si cestu k majitelům našlo více než osm tisíc vozů. Dnes se však nebudeme bavit o autech tvořících tu nejpodstatnější část prodejů, které potkáváme na silnici každý den. Pokud totiž hledáte to nejluxusnější, co dokáže automobilka ze Stuttgartu nabídnout, musíte ke specialistům z oddělení Mercedes-Maybach.
Maybach byla automobilka založená v roce 1909, zabývající se výrobou vysoce výkonných motorů pro letadla a lokomotivy. Zároveň však společnost vyráběla jedny z nejluxusnějších vozů, které jste si vůbec mohli v meziválečném období pořídit. Historii značky nedávno zmapoval v článku Jarda, proto si dovolím ji přeskočit a rovnou se vrhnout na auta, které jsem měl tu čest vyzkoušet na polských cestách. Ještě než se ale přeneseme na palubu těchto speciálních vozů, dovolím si Jardovi oponovat v jedné věci – ne, Jardo, novodobé vozy Mercedes-Maybach nejsou pouze o dekorativních barvách a chromu. Tyto vozy skutečně jezdí rozdílně oproti svým běžnějším předlohám.
Mercedes-Maybach SL 680 Monogram Series – Pro plavbu krajinou s větrem ve vlasech
První vůz, se kterým jsme se svezli, byl zároveň tím nejnovějším. Dvoumístný roadster SL je nabízen jako sportovnější Mercedes-AMG SL nebo právě Mercedes-Maybach SL, zaměřený na pohodovější cestování s větrem ve vlasech. Oproti verzi AMG má zcela odlišně nastavený podvozek, tišší výfuk a více tlumícího materiálu. Liší se i vzhledem, kdy verze Maybach má mnohem více chromu, specifický nárazník s logy Maybach v nasávacích otvorech a dokonce i jiné přední světlomety. Navíc má i specifickou střechu a kapotu se speciálním lakováním a chromovanou linkou.
Usedám na sedačku spolujezdce a kochám se. Interiér je opravdu zářivě bílý, až je mi líto nádherných koberců s dlouhým vlasem. Sedačky potažené tou nejkvalitnější kůží Nappa nabízí nejen výhřevy a ventilaci, ale i příjemný ofuk krku teplým vzduchem Air Scarf – to se v chladnějším počasí opravdu hodí. Tím nejzásadnějším důvodem, proč dát přednost Maybachu před AMG, je ale z mého pohledu podvozek – jako jediný současný Maybach není vzduchový, nicméně adaptivní tlumiče se i na rozbité okresce postarají o tu nejvyšší úroveň komfortu, jakou jsem v kabrioletu kdy zažil.
Mercedes-Maybach GLS 600 – vysoká úroveň komfortu i mimo asfalt
Třída GLS je největší SUV v nabídce automobilky a patří mezi ty nejprodávanější modely značky. Ve verzi Maybach sice přijdete o tři místa (standardně je GLS sedmimístné), získáte však nejen odlišný vzhled exteriéru se spoustou chromu, ale i prémiovější interiér, ještě lepší odhlučnění a komfortnější svezení.
Stačí, aby váš osobní řidič přepnul vůz do jízdního režimu Maybach. Na předních sedačkách sice oproti jízdnímu režimu Comfort trochu pohodlí ubyde (odjede dopředu), ale to je vám naprosto jedno. Vzadu si totiž sedačku položíte do komfortnější pozice, krásně se natáhnete a o tom, co se děje okolo vás, takřka vůbec nevíte. Veškeré nerovnosti aktivní vzduchový podvozek s hydraulickým vyrovnáváním náklonů a skenováním vozovky před autem doslova pohltí a vy si tak můžete vychutnat šampaňské z ručně vyráběných stříbrných skleniček. Pokud dojde na zatáčky, řidič může přepnout do režimu Curve, který umí náklony karoserie zcela eliminovat a strany vozu přizvednout.
Dovolím si ještě menší vsuvku pro srovnání se standardním GLS, které nás na akci dovezlo. Opravdu je rozdíl oproti normálnímu vozu, i se stejným aktivním podvozkem, znát. Komfort v režimu Maybach je na zcela jiné úrovni, stejně jako odhlučnění a zvolené materiály, patřící mezi to nejlepší, co v autech najdete. Na zadních sedačkách se můžete ještě více rozvalit, jsou měkčí a samozřejmě nabízí i opěrku nohou v případě, že se rozhodnete cestovat v ležící pozici.
Mercedes-Maybach EQS 680 SUV – Luxusní cestování v naprosté tichosti
Ani elektromobilům se divize Mercedes-Maybach nevyhýbá. Prvním elektromobilem, který se specialistům dostal pod ruku, je velké EQS SUV, jehož základní verzi testoval Kubajs před dvěma lety a byl patřičně nadšený. Ještě aby ne, pokud vynecháme specifický design, modelu EQS SUV se nedá příliš vytknout.
Ať už se bavíme o skvělém dojezdu, který v reálném světě klidně přesáhne 500 kilometrů, výborné dynamice i netradičně pojatém interiéru, EQS SUV je ve verzi Maybach ještě výkonnější a samozřejmě také má ještě pohodlnější podvozek. Elektromobilita a luxus jdou ruku v ruce zejména díky tichu na palubě. Nemám bohužel přímé srovnání s “běžným” vozem, dle zástupců značky je však verze Maybach mnohem tišší a já nemám důvod tomu nevěřit – skutečně, na palubě EQS neslyšíte ani motor, ani aerodynamický hluk (v běžných nedálničních rychlostech), pouze vzdáleně valivý hluk od kol – ale to je samozřejmě záležitost zvolených pneumatik.
Mercedes-Maybach třídy S - Osm, nebo dvanáct válců?
Poslední model divize je zároveň ten nejikoničtější. Když se řekne luxusní automobil, automaticky mám na mysli opulentní limuzínu s pořádným motorem. V případě divize Mercedes-Maybach to stále platí – třídu S dostanete ve třech motorizacích. Existuje verze S 580e, čili šestiválcový plug-in hybrid (jehož běžnou verzi testoval minulý rok Jarda), verze S 580 s osmiválcem nebo dnes už výjimečná S 680 s dvanáctiválcem. A zde musím zmínit, že jakkoliv by se mohl zdát dvanáctiválec jako jednoznačná volba, nejsem si tím zcela jistý. Dvanáctiválec totiž nelze spojit s aktivním podvozkem E-Active Body Control, který pohodlí posouvá na ještě vyšší úroveň.
Nechápejte mě teď špatně. Ne že by dvanáctiválec drncal – to rozhodně ne, je plavný a rozdíl poznáte skutečně jen při srovnání vozů ihned za sebou. Ale volit mezi vrcholným podvozkem nebo vrcholnou motorizací je skutečně Sofiina volba. Buď totiž vyberete jeden z nejlepších a technicky nejpokročilejších podvozků dnešní doby (ne-li přímo podvozek nejpokročilejší), nebo naopak jeden z posledních dinosaurů let minulých. A to myslím v tom nejlepším slova smyslu!
Dvanáctiválec M279 totiž nemá žádnou elektrickou výpomoc, za to nabídne tolik charakteru jako málokterá moderní jednotka. Tak jemný, hladký a přitom pro V12 typicky burácivý projev už dnes zažijete málokde. Má neskutečnou odezvu na plyn a táhne naprosto plynule snad v jakékoliv rychlosti, za doprovodu tak charakteristického zvuku, byť značně ztišeného výfukovým systémem. Podle čísel v technických parametrech sice až takový rozdíl oproti osmiválci není, já osobně bych rozhodně volil dvanáctiválec pro ten pocit.
Závěr
Mercedes-Maybach ukazuje, že i ty nejlepší modely není problém ještě vylepšit. To je totiž možná to nejdůležitější poselství, kterým se divize Maybach dodnes řídí: posouvat hranice luxusu a toho nejlepšího ještě dál, než si dokážeme představit. To vše ve výrazném, až exuberantním, designu se spoustou chromu a, volitelně, v nápadných barvách.











































Bono_
4. 6. 2025, 06:25Nedávno se na nás vyřítil v protisměru MM GLS, nechal se vynést z relativně mírný zatáčky. 🤨 ...když teď vidim jak to vypadá vevnitř, asi to byl nějakej zámožnej kolotočář 🤷♂️... Ale co nás zaujalo, že do poslední chvíle jsme si mysleli - díky fantasticky originálnímu výběru barvy - že je to BMW X5 nebo X7. Bod pro BMW.👍😁
Pár dní na to jsem jel za X7, a než jsem se přiblížil, myslel jsem že je to GLS....🤔🤷♂️..doba rozlišitelných aut je fakt nenávratně pryč.😏
Jediný co se mi tu z toho "líbí" je SL, protože z venku to vypadá důstojně, na rozdíl od AMG kýče, a v interiéru nejsou vidět ty svítící barevný číčoviny. Ikdyž..☝️..ten lesklej volant bych taky nedal..🤔..tak nic, pro maybacha nejdu.🤷♂️