načítám data...

Parkujeme u Betléma

25. prosince 2023, 01:01 5 komentářů Jakub Pospíšil Editorial

Ten výjev známe všichni. Jesličky, ovečky, pastýři, andílci a tři chlápci s korunami. Ale jak by to vypadalo dneska?

zobrazit celou galeriiZobrazit galerii

K nápadu na dnešní článek mě vlastně přivedl můj syn, který letos na vánoce vyndává z betlému, jež máme vystavený v obýváku, dřevěné postavičky a zvířátka a nahrazuje je angličáky. Vedle jesliček tak letos u nás místo oveček parkuje pestrá směsice sporťáků, občas se tam objeví i bagr nebo autobus. Není to sice úplně realistické, ale to v konečném důsledku není ani poněkud kýčovitý obrázek zasněženého dřevěného domečku s blonďatým minimkem, u kterého vesele pobíhají růžolící pastuškové v českých národních krojích a jediný závan “exotiky” tu zajišťuje obligátní “černý tam vzadu” – figurka krále barvy krému na boty. Skutečný příběh zasazený do tehdejších reálií měl o dost méně patosu a znatelně více nepohodlí. 

Snad mi tedy odpustíte, když se od tradic odpoutám dočista a zamyslím se nad tím, jak by vypadal takový betlém, kdyby se všechno odehrálo o dva tisíce let a nějaké drobné později. A protože jsme na automobilovém webu, nebudu řešit, co by měl kdo z protagonistů oblečené, nebo jak by byl učesaný, ale raději se podívám na parkoviště, kde zúčastnění odstavili svá přibližovadla. Berte to prosím s nadsázkou.


 

Marie s Josefem se tehdy vydali do Betléma kvůli byrokracii. Bible se zmiňuje o tom, že z důvodu probíhajícího sčítání lidu a majetku museli všichni obyvatelé tehdejší římské říše a podrobených území dorazit každý do “svého města”, čili tam, odkud pocházel jejich rod. Na cestu vyrazili z Nazareta, což je dneska po silnici něco kolem sto padesáti kilometrů a dvou a půl hodin cesty, ale ve své době to byl několikadenní výlet. Klasické ilustrace je zobrazují zpravidla tak, že se Marie (toho času v devátém měsíci) veze na oslu, Josef (povoláním tesař, řemeslník) jde vedle ní po svých. Historicky je to pravděpodobné – osli a muly byl v oblasti dnešního Izraele asi nejběžnější zvířata určená pro převoz nákladů a osob. Koně byli tehdy luxusní zboží, velbloudi se ve zdejším hornatém terénu také příliš neobjevovali.

Jejich dopravní prostředek byl tak velice obyčejný a běžný. Nic moc pohodlného, ale pořád lepší, než vyrazit po svých. Napadá mě tu analogie s bílou fleetovou Fabií. Jede, práci zastane, ale žádný velký zázrak to není. 

Dlouhou cestu urazili v rámci vánočního příběhu také tři králové. Ono se teda tak úplně neví, jestli byli tři, historické prameny zmiňují pouze “mudrcích (doslovně přeloženo jsou to dokonce mágové) z východu”, jež přinesli tři dary (zlato, kadidlo a myrhu). Na tom by se skoro dala vystavět židovská anekdota o tom, že sice nevíme, kolik tam bylo lidí, ale máme důkladně sepsané dárky. Je také poměrně pravděpodobné, že nedorazili přímo v den narození, ale až později – v obrázku tradičního Betléma, kde se všichni najednou tísní u jesliček je těch historických nepřesností zkrátka celá řada.

Z dárků lze ale usuzovat, že nešlo o nikoho chudého. Za oblast “východu” ze které králové (mágové, nebo mudrci, jak je ctěná libost) dorazili lze velice pravděpodobně považovat blízkovýchodní region – Saudskou arábii, Írán, nebo Irák. Na tom vymyslet, čím by jezdili bohatí lidé z tohoto kousku země není nic moc těžkého. Dneska by tak v Betlémě pravděpodobně zaparkoval nějaký ten Land Cruiser, Géčkový Mercedes, nebo případně Range Rover. 

Třetí důležitou skupinuv klasickém dřevěném betlémě tvoří pastýři. Ačkoli nám klasické koledy vykreslují “pastušky” jako vesměs veselou a milou společnost, kde zpravidla každý hraje na nějaký typicky středoevropský hudební nástroj, ve skutečnosti byli tihle lidé vnímáni spíše jako spodina společnosti. Rozhodně neoplývali majetkem a netěšili se nijak vysokému společenskému kreditu. Skutečnost, že právě takto obyčejní lidé dostali od zpívajících andělů VIP pozvání k jesličkám, aby se podívali na právě narozeného židovského krále (jeden by čekal, že dorazí spíše nějaký rabín) ukazuje, že se malý Ježíš narodil i pro chudé a že nedělá mezi lidmi rozdíly na základě jejich společenského postavení, nebo majetku.

Je tedy pravděpodobné, že pokud by dnes tito pastýři vůbec nějaká auta měli, nešlo by o nic záviděníhodného. Dost možná by kousek od chléva stály nějaké orezlé felicie, unavené zednické kombíky co si kroutí poslední dvouletku technické, nebo ze všech stran obouchané dodávky. 

Nakonec by se tak na onom pomyslném parkovišti kousek od jesliček sešla vcelku pestrá směsice. Svojí zprávou by se ale obrázek z Betléma nakonec moc nezměnil. Pořád by tu zůstala široká škála různých lidí, kteří na chvíli odložili své společenské postavení a starosti všedních dní, jsou spolu a mají radost. A přesně takové Vánoce vám přejeme i za redakci Autíčkáře. Klidné, šťasné a radostné bez ohledu na to, co vás k jejich oslavě dovezlo…

Obrázky, jak jste určitě poznali, generovala AI, konkrétně hotpot.ai/art-generator

Nelíbí se Vám reklamy, ale líbí se vám články?
Podpořte nás, pořiďte si VIP členství a užijte si autíčkáře bez reklam.


Mohlo by Vás také zajímat

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo registrujte

Komentáře

Stanley
25. prosince 2023, 09:44
7

Dnešní Betlém by byl v obležení - všude kolem by parkovala místní honorace ve svých velkých suv, samozřejmě co nejblíž vstupu. Ne že by je křesťanská tématika nějak zajímala, ale na tomto typu akce potřebují jednak být společností viděni a také chtějí vidět, kdo další se přišel ukázat. Stejně jako je to dnes u některých nedělních kostelů a všech městských divadel.

V další vlně parkování by byly o něco menší suv, tady by šlo matky s dětmi, co chtějí, aby děti viděly tu krásu. Parkování na 500 metrů vzdáleném parkovišti není sexy, opět se zastavuje co nejblíže vchodu. Že děti řvou a kopou do kolíbky s Ježíškem, nevadí - jsou to přece děti!

V neposlední řadě by tu byla spousta poutníků s rozsvícenými mobily. To proto, že na akci Narození spasitele sice přisli pěšky zdaleka (kvůli sebepoznání, pokoře a skromnosti), ale potřebují sdílet už sedmý příspěvek a desáté reelsy na své sociální sítě o tom, jak poznali sami sebe, při cestě k pokoře a skromnosti.

A to vše samozřejmě zastřešuje osmdesát stánků s jídlem, svařákem a hlasitými koledami. Všichni tito pokorní návštěvníci, co přišli oslavit příchod Spasitele, se musí někde občerstvit a pobavit, no ne?

reagovat
ransom
25. prosince 2023, 10:44
1

Je to velice trefné, pobavilo!
Ale ono by to tak stejně nebylo. Protože Spasitelovo narození bylo zcela nepovšimnuté. To jen ty nevkusné lidové Betlémy neustále sugerují představu, že se celý svět mohl přetrhnout.

PepaSFI
25. prosince 2023, 13:21
3

jo, ono by to bylo spíš asi takový to nazdar sousede, co se to u vás děje, máte návštěvu? Ále né, tadyhle tesař se musí s těhotnou ženou trmácet na ouřad aby dostal štempl na bumážku, tak jsme je nechali vzadu v boudě přespat a ono to na ni přišlo. Ahá, tak to jo, počkej já skočím pro něco ať má ta mamina trošku něčeho slušnýho k jídlu a toho prcka aspoň do čeho zabalit. A protože se to rychle rozkecá, tak se tam sleze kdekdo, každej poblahopřeje, nějakou drobnost přinese dyť nejsme škrti žejo.
On ten lidový betlém má dvě roviny, uprostřed je samozřejmě ta bouda a kolem jsou vždycky ty výjevy z obyčejného života. Takže by tam určitě byla z papundeklu udělaná dílna s autem na heveru a chlápek co do něčeho tříská. Benzinová pumpa a Tesla na káblu. Farmář s traktorem. Sklápěčky a bagry na stavbě obchvatu. Nějakej ten kamion. Horda motorek na výletě. Pestrá skupina všelikých podivných aut kolem konve s kafem, na plácku u zpustlýho stadionu. Pár zablácených offroadů kolem ohýnku na kopci......
Moc hezky betlémský příběh napsal Karel Čapek v Apokryfech, mrkněte sem https://web2.mlp.cz/koweb/00/03/34/76/35/kniha_apokryfu.pdf
na stranu 39.
A tesař Josef by určitě nejezdil fleetovou Fabií ale nejspíš rozviklaným Berlingem s ohnutýma dveřma.

ransom
25. prosince 2023, 16:28
1

Moment. Bylo to v chlivku za hospodou. To by sice dnes byla kůlna nebo garáž, ale kterej hospodskej by měl v garáži zvedák? Spíš bych tam viděl vyřazený hrací automaty a schovaný venkovní stoly s lavicemi.
A jsme na Blízkém východě. Tam potkáš mozna víc Škodovek než Francouzů.
Zajímavý by bylo ještě dumat, co by novorozenému králi Židů přinesli mudrcové dnes. Tenkrát zlato, kadidlo a myrrhu. Což byly velice drahé věci. Mělo to symbolizovat Ježíšovo království, kněžství a smrt. Zlato asi doceníme i dnes. Co lithium?

TV
Tom Voumard
25. prosince 2023, 18:07
0

No jestli ti tři králové přijeli pozdě, tak určitě jeli elektromobilem.

reagovat


Poslední komentáře

Poslední inzeráty

Ford Fiesta kupéčko v super tech. stavu !! 2003
Ford Fiesta kupéčko v super tech. stavu !!

2003 rok výroby
68 koní výkon
1 300 ccm objem

Chrysler Stratus 2.5V6 cabrio 2000
Chrysler Stratus 2.5V6 cabrio

2000 rok výroby
160 koní výkon
2 500 ccm objem

Ford Mustang Convertible GT 5.0 V8 310kW, 2017
Ford Mustang Convertible GT 5.0 V8 310kW,

2017 rok výroby
420 koní výkon
5 000 ccm objem

Toyota Corolla TS 2003
Toyota Corolla TS

2003 rok výroby
192 koní výkon
1 795 ccm objem