načítám data...

Candy

JménoTomáš Čanda
BydlištěKladno
Registracepřed 4.7 rok.
Poslední aktivitapřed 3.6 rok.
Komentářů u článků24
Pozitivních komentářů u článků11
Negativních komentářů u článků1
Možnostinapsat zprávu
Informace

Lovec automobilových zážitků, těžař 80. & 90. let, člověk s autentickými názory. Něco jako dinosaurus, ale těšící se výbornému zdraví.

Posledních 50 komentářů

Candy
15. ledna 2019, 18:27
1
Prémiové kombi za 100 tisíc. Je to dobrý nápad?

Z těch aut je Mercedes W211 nejelegantnější a teoreticky nejlepší volbou, ale vzor spolehlivosti to není. Modely před FL nechvalně proslavily elektrohydraulické brzdy SBC, úniky oleje z automatů a následná selhání skříní, airmatic na zadní nápravě není doživotní. Takže pokud W211ku, tak po FL model a pokud možno s průkaznou servisní historií, ať člověk ví, co ho teprve čeká za opravy. PS: automat GM jsem měl v E83, najel jsem s ním 200 tis km, pravidelně měnil olej, nedával tomu kickdowny z místa a ejhle, automat řadil jak víno. Takže není voják jako voják :-)

Candy
11. prosince 2018, 18:16
1
Aston Martin nabídne možnost přestavby klasických modelů na elektromobil

Věřím, že auta jako je tohle vlastní dost inteligentní a pro stará auta zapálení lidé, kteří by svůj historický vůz takto zprznit NIKDY nenechali. Takže kluci z oddělení Heritage sice dobře zamachrovali, aby jako AM vypadal, že nevraždí polární medvědy, ale ve skutečnosti zůstane u jednoho kusu. Maximálně nějaký zazobaný pokrokový prosťáček, co volí zelené, si tohle nechá udělat, aby byl cool ve své latte-raw soc. bublince.

Candy
07. prosince 2018, 15:14
1
Škoda Fabia Monte Carlo 1.0 TSI 81kW DSG: Kombi se loučí se ctí

Na věty typu: "Nechápu, kdo si tohle auto může koupit", bych odpověděl, že lidi, kteří si kupují Fábie by samozřejmě nepohrdli Mercedesem, ale hold jejich finanční možnosti nespadají do kategorie trojcípé hvězdy. A když už si koupit malé nudné auto, tak proč si nedopřát trochu té dětinské radosti a neodlišit se verzí MC (ne o Maserati teď fakt nemluvím). Ty dvojnásobné ceny příplatkové výbavy jsou ostuda, o tom žádná. Jestli by byla nějaká malá Mazda, Toyota .... a bůhví co byly lepší, to záleží na úhlu pohledu. Všichni v týhle třídě (snad kromě Corsy, tam se ještě dá nebo nedávno dal objednat N/A čtyřvál) dělají výhradně tříválce a nedělejme si iluze, že podvozky a řízení se nastavují ve fabrice tak, aby vyhovovaly automobilovým nadšencům. Ostatně, účelem těchto aut je, jak zní v článku, pohyb po městě a blízkém okolí. Zrovna teď jedné známé Fóbii MC v kombajnu doporučuji, pro její vzhled a simply clever uživatelskou přívětivost.

Candy
27. listopadu 2018, 16:45
6
Jak se žije s elektromobilem?

Dle ACEA (Evropská asociace výrobců automobilů) je dnes v EU asi 100.000 dobíjecích stanic pro auta na baterky. Podle konzervativních odhadů jich do roku 2025 budou zapotřebí miliony! Tempo, s jakým se staví je nedostatečné. Je sice hezký, že dneska automobilky pod tíhou EU dělají elektromobily a budou jich muset dělat víc a víc, ale jak přinutit zákazníky, aby si je kupovali, když
a) cena elektromobilů je absurdní (jen se mrkněte na ceník Leafu a protočí se vám panenky)
b) dojezd je směšný
c) dobíjení zoufale pomalé a chybí dobíjecí infrastruktura
d) výběr elektromobilů je aktuálně zoufale malý (ale to se zlepší)
nebýt úlev ze strany státu/měst a výhod pro elektromobily, pak by je už vůbec nikdo nekupoval (viz příklad Norska).
A to nebavíme o tom, že jakýkoliv masivnější nástup elektromobilů by znamenal velký problém pro výrobu elektřiny, kdyby se dneska rozdávali elektromobily zadarmo (ve jménu emisního šílenství), tak nejen že by je nebylo kde nabíjet, ale nebylo by je hlavně čím nabíjet.
Takže ve výsledku elektromobily mají/budou mít negativní dopad na
a) životní prostředí (výroba / recyklace baterií)
b) potřebu výroby většího množství elektřiny (všechnu elektřinu asi nevyrobíme z větru a sluníčka že?)
c) cenu elektřiny
d) zaměstnanost (dodavatelé komponent pro automobilový průmysl budou vyrábět rapidně méně dílů, protože na elektromobily jich není tolik potřeba jako na auta se spal. motorem).

Candy
22. listopadu 2018, 11:34
1
Volkswagen Multivan HighLine 2.0 TDI DSG: Kdy se můžu nastěhovat?

Na "Téčku" mně vždy vyrazí dech ta cena. Za 1,9 mega by měl člověk solidního Passata a Golfa GTI, pokud bychom zůstali u VW. Téčko dobrý, taky jsem měl tu čest s T6, řídí se to parádně, mezi dodávkami nejlepší interiér (spolu M-B V), ale vysmahnout za vybavenou krabici bezmála dva míče, tak bych ronil slzy.

Candy
21. října 2018, 21:14
0
Auto které se dobře řídí? O to nikdo nestojí...

Souhlas s článkem a jen dodám, že je to celé nakonec otázkou priorit. Jsou lidi, a není jich úplně málo, kteří řeší všechno možné (rozměry, kufr, výbavu, spotřebu, cenu) ale jízdní vlastnosti resp. to, jak by se auto mělo řídit, to vůbec neřeší. A právě tito řídící "neřidiči" si kupují tahle "nijaká" auta.

Candy
20. srpna 2018, 16:45
0
Ptejte se: Rodinný kombík se sportovním charakterem

Levorg je sice čtyřkolka (ale ne čtyřkolka s aktivním středovým difem a lá STI), ale výkon teda nic moc, převodovka CVT, stabilizace nejde stejně vypnout (jen protiprokluz) a ruční brzdu to taky nemá. To auto nezatracuji, ale...
Volil ze dvou možností a) pokud něco novějšího, co se dá za ty peníze sehnat ještě v záruce tak O3 RS nebo Leon Cupra, obě v kombíku, obě možnost v manuálu, poměr výkon/spotřeba řekl bych hodně slušný, podvozkově povedený, Leon se špérou, uvnitř maximálně příjemný a praktický auta b) něco malinko starší, ale o level vejš - audi S4 avant, protože je to správný quattro, může být jak v manuálu tak v automatu (pozdější verze snad jen v automatu), a opět auto se kterým se dá denně jezdit a když přijde na věc, tak i solidní svezení. c) benzínovej Focus ST kombi, ale tam je mínus ten interiér no

Candy
19. června 2018, 11:22
4
BMW 640d xDrive GT: Velikost XXL a kouzlo osobnosti

Pojmenovat tenhle nesmysl, který není ani limuzínou, ani SUV ani ničím konkrétním, řadou 6 slovy Š E S T! je zločin a střílením do vlastních řad. BMW tímto skutkem opět prokázalo, že fakticky zcela rezignovalo na svou tradici a historii. Marketingové kecy ať si nechaj pro koledníky na Velikonoce. Tolik k pojmenování. Auto samotné asi špatné nebude, ale jeho smysl a tak trochu i účinek se v záplavě vlastních SUV vytrácí. Jako proč bych si měl koupit tohle auto a né X5 nebo pětku sedan či Touring. A pokud jde o ten neustále proklamovaný vnitřní prostor, tak já nevím jestli lidi v autě jako tančí nebo hrají ochotnické divadlo. Mou odpovědí na luxus a prostor je řada 7.

Candy
17. června 2018, 19:02
-1
Subaru XV: Setkání světů

Motory dva. Oba benzínové, oba spíše slabé. Místo převodovky přehazovačka Shimano. Manuál k dipozici není (protože Eye Sight). Ruční brzda pryč, místo ní parkovací brzda. ESP vypnout jde nebo jen protiprokluz? Pohodlné a hlavně bezpečné auto ano, ale že by brnkalo na struny jízdního/řidičského vyžití? To jsem v klidu.

Candy
14. června 2018, 18:37
0
Škoda Kodiaq RS: Senzační senzace na Nürburgringu

My se touhle zprávou sice bavíme, ale pro Škodu je to vlastně pragmatickej krok, protože Nürburgring táhne. Až bude pro zákazníky zajímavý, aby auto řídil růžovej slon a jel po dvou kolech, tak automobilky začnou shánět růžový slony a učit je jezdit po dvou kolech. A tím, že se každá zprávička z Ringu rozmazává jak nutela po rohliku, tak se hlavy pomazané v automobilkách jen utvrzují v tom, jak dobrý nápad to vlastně byl.

Candy
23. května 2018, 11:29
0
Můžou se z korejských aut stát budoucí klasiky? Právě přihlížíme jejich zrodu.

Paralela s japonskými auty se přímo nabízí, leč není zcela na místě. A jako příklad uvádět Toyotu 2000 GT, Mazdu Cosmo či hakosuku GT-R? Víš kolik těch aut se vyrobilo a víš, jak drahé byly už tenkrát? Aniž bych chtěl hanit i30N či Stingera, tak faktem zůstává, že jsou to masová auta ... jako třeba ten 205 GTI, jenže a tady bude pravděpodobně ten kámen úrazu - za 30 let nebude i30N a Stinger a vlastně žádné současné auto provozuschopné, protože zkapou na elektronice a mechanickému oušusu. Pokud se někomu nerozpadne 205 GTI na prach, tak mu dávám větší pravděpodobnost, že mu za 30 let bude stále vrčet. i30 za 30 let nezrezne, ale mechanicky a z pohledu software (a jeho neaktualizací) a vůbec elektroniky to bude neprovozuschopné auto. Ale třeba nás to nemusí trápit, tou dobou už bude stejně zakázané řídit, natož provozovat auto se spalovacím motorem.

Candy
21. května 2018, 23:20
0
Mitsubishi Eclipse Cross 1.5 Turbo: Cesta časem

Jako hejsek, co vyrostl v 90. letech a pamatuje Eclipse, mně samozřejmě vadí, že tohle je Eclipse resp. nechápu, proč z nekonečna jmen si Mitsubishi vybralo zrovna tohle. To je jako kdyby Ford pojmenoval další generaci S-maxu jako Escort. Nicméně na druhou stranu souhlasím, že je to jen jméno. Důležité je, jak auto funguje. Dle testu nefunguje vůbec, ani na silnici a ani mimo ni. Současná nabídka Mitusbishi by mohla být inspirací k hodně ponurému divadelnímu představení. Souhlas s Krabem - jediné auto od nich, které dává smysl a mně se dokonce líbí je pick up L200.

Candy
10. května 2018, 23:25
1
Candy
01. května 2018, 15:41
0
Škoda Octavia RS 245: Rozpolcený všeuměl

Jedna technická poznámka: XDS+ je přítomen i v RS 245, a spolupracuje s VAQ.

Candy
16. března 2018, 20:01
0
The Grand Tour prý skončí už po třetí sezóně. A možná bez náhrady

TG jsem viděl naposledy, když ještě trojice protagonistů neměla šedivé vlasy. GT jsem neviděl ani jeden díl, tudíž osud pořadu neprožívám. Sleduji lidi, co s auty jezdí a ne hrají fotbal.

Candy
09. března 2018, 13:57
0
Vraťte nám holky, cholesterol a cigára!

Matěji, vytrhl jsi dvě věty z odstavce, kde jsem toho napsal víc. Ten celý odstavec zněl následovně: "O současné F1 si nemyslím dvakrát nic hezkého a světové autosalony mají své dny slávy rovněž dávno za sebou. Fakta? Každé nové auto je již před premiérou odhaleno na internetu, takže na výstavě už vlastně není čím překvapit. Navíc, automobilky v posledních letech neustále remcají, že účast na autosalonech je stojí moc peněz a přestává se vyplácet. Teď místo sličných hostesek budou u aut pózovat našprtání produktoví specialisté. Wow. Jestli tohle je pro někoho podnět na nákup vstupenek do Ženevy, tak přeji hezký zážitek z výstavy."

Přeloženo do češtiny: autosalony už nejsou co bývaly, automobilky to vědí, některé značky se už ani autosalonů nezúčastňují, téměř všechny novinky jsou oficiálně odprezentovány dávno před autosalonem a teď jako poslední tečka už tam nebudou ani ty holky.

A tohle celé jsem zakončil větou, že jako lákadlo k nákupu vstupenek to nevidím. Mluvím však za sebe. Nikomu nezakuzuji se do Ženevy vydat.

Candy
06. března 2018, 14:10
3
BMW 218d xDrive: Jízdenka do Mnichova

S oblibou si pokládám otázku - až budu chtít Renault Scénic, tak si pro něj půjdu k Renaultu a nikoliv k BMW (kde mě navíc vyjde o několik set tisíc dráž). I kdyby Active Tourer měl být tím nejlepším MPV, tak pořád zůstane nejhorším BMW.

Candy
01. března 2018, 21:52
1
Mohou být elektrická auta zajímavá i pro opravdové motoristické nadšence?

Před 100 lety se benzín kupoval v lékárnách a lidi, co měli auto by se dali spočítat na prstech ... jedné ruky.

Candy
01. března 2018, 21:48
1
Mohou být elektrická auta zajímavá i pro opravdové motoristické nadšence?

Knightrider - když si koupíš něco jako Citigo s benzínovým motorem, tak ten referát otázek, co jsi tady vypsal můžeš hodit do koše a jít s čistou hlavou spát. V tuhle chvíli si elektromobil koupí buď totální fanoušek do hitech co neřeší cenu nebo obyvatel země, kde jsou takový dotace a úlevy pro e-auta, že to začne dávat smysl.

Candy
27. února 2018, 19:55
0
Candy
21. února 2018, 10:46
3
BMW X5 4.4i: Sen manželky vlivného kmotra

Neobvyklá barevná kombinace, připisuji plusové body! Vzpomínám si na tu dobu, když tohle auto vyjelo. Mercedes strhnul lavinu zájmu o prémiová SUV svým ML, ale až BMW dokázalo vyrobit SUV se skvělými jízdními vlastnostmi na silnici (v kontextu tehdejší doby). Byl jsem na premiéře X5 v ČR, vozili nás po nějakém sranda terénu a všichni jsme z toho byli paf. Úplně jiné BMW, velké, majestátné a ve čtyřkole (byť BMW dělalo 4X4 od 80. let). A na zvuk V8 si vzpomínám dodnes. Každej, kdo měl tehdy prachy tohle auto chtěl vč. těch co měli sedmičky! Krásná doba. Taková, kdy takové to povrchní předvádění se mělo nějakou úroveň :-)

Candy
12. února 2018, 16:15
0
8 zajímavých aut, která byste si měli pořídit právě teď

996 jistě bude mít jednou větší cenu než má dnes, ale pohleďme současnosti do očí: GT3 je už extrémně drahá, Turbo v posledních letech cenově znatelně poskočilo. Zbývají tak verze Carrery - předfacelifty jsou hodně ojetý, poruchový a špatně se hledá dobrý kus. Facelift dává smysl tak C4S s manuálem, ale kolik jich je? A když je hezká, tak dost drahá. Takže 996 nikomu nevymlouvám, ale dobré kusy nejsou levné a navíc, lidi, kteří měli zkušenost s 997 a novějšími modely, by si 996 nikdy nekoupili, protože to auto je ve všech ohledech prostě horším autem.

Z4M jsem pro klienta hledal vloni. Extrémně malý výběr, ostatně moc jich nevyrobili, zachovalých kusů s historií je málo, ale drahé jsou všechny, ale to byly i vždycky. Tady bych řekl, že tohle auto je tak nějak cenově konstantní.

Candy
15. ledna 2018, 20:42
0
Mercedes Benz 190E 2.3-16: Z nebe mi mává Ayrton Senna

Bohužel, ač bych to komukoliv přál, tak se obávám, že dostat EVO na projížďku bude sakra oříšek. Dvojka vůbec, ta dnes stojí miliardu :-) tu jen tak nikdo nepůjčí a jedna jednička o které vím, že s ní majitel poměrně hodně jezdil a navštěvoval srazy, tak mám info z kuloárů, že je prodaná a už se hřeje v nějaký teplý garáži. Ale je to výzva, pokusím prozvonit pár čísel. Jinak Krabovi nabízím, že můžeme dát dohromady nějaký oldschool srovnání, když každý dáme dohromady nějaký zajímavý auta.

Candy
14. ledna 2018, 14:20
0
Mercedes Benz 190E 2.3-16: Z nebe mi mává Ayrton Senna

Jestli se autor nebude zlobit, tak si dovolím upřesnit nějaké informace, které v článku zazněly. Všechna auta, které MB postavil na startovní rošt závodu hvězd nebyla zlatá, bylo několik černých. Ostatně, 2.3-16 se vyráběla pouze v těchto dvou barvách. Ta zlatá je spíše stříbrná, resp. kouřově stříbrná (viz název Rauch Silber/Smoke Silver). Původní plány na účast v motorsportu se týkaly jen rally, ale vzhledem k tomu, že si MB uvědomil nástup éry pohonu 4x4, tak nakonec auto továrně do automobilových soutěží nenasadil a zpočátku jej nenasadil ani na okruhy, to byla zásluha soukromníků. Verzí Evo I a II se vyrobilo každé 502 ks, ale do prodeje šlo vždy 500 (ostatně na řadící páce mají pořadové číslo XXX/500). Ty dvě auta navíc byly prototypy. Jinak verze EVO nebyly vyrobeny na počest úspěchů v DTM, ale kvůli homologaci dílů (dle pravidel pro sk. A musela závodní auta vycházet ze sériových, proto BMW, MB i Ford "evolucionalizovaly" své modely). Jinak gratulky ke svezení v krásném a zajímavém autě.

Poslední komentáře

Poslední inzeráty

Mercedes-Benz 124 300D automat 1993
Mercedes-Benz 124 300D automat

1993 rok výroby
109 koní výkon
2 996 ccm objem

GMC Sierra 1500 4x4 TRUCK V8 KING CAB 1997
GMC Sierra 1500 4x4 TRUCK V8 KING CAB

1997 rok výroby
255 koní výkon
5 733 ccm objem

Oldsmobile 88  1951
Oldsmobile 88

1951 rok výroby
137 koní výkon
4 965 ccm objem

Chevrolet Corvette C4 convertible 1990
Chevrolet Corvette C4 convertible

1990 rok výroby
245 koní výkon
5 700 ccm objem