načítám data...

gramo

VIP členTento uživatel má VIP členství.
Zjisti více
JménoMartin Gramo
BydlištěPraha 4
Registracepřed 4.1 rok.
Poslední aktivitapřed 1.1 dny
Příspěvků ve fóru3
Komentářů u článků140
Pozitivních komentářů u článků60
Negativních komentářů u článků2
Možnostinapsat zprávu

Posledních 50 komentářů

gramo
09. září 2021, 12:29
0
Designové perly z dílny Subaru. Znáte je?

Nejdřív mě u toho Eltenu napadlo, že s hybridem předběhli dobu, ale za to může ten retro design. Pak jsem se podíval na rok představení tohoto konceptu a došlo mi, že tou dobou už se začal vyrábět Prius. Dneska by asi byl Elten zase "in", i s tím retro designem.

gramo
29. července 2021, 14:01
2
MG TF 160: Sněhem na východ a zpátky

Mě zajímá obojí, jak zkušenosti s autem, tak i zážitky z cesty. Nemá smysl z toho dělat román, ale je to zajímavé a čte se to dobře, takže ani delší text by mi nijak nevadil. Každopádně, díky za pěkné čtení, to psaní stojí čas a toho je vždycky málo.
-
Komentář upraven 29. 7. 2021, 14:03:04

gramo
28. července 2021, 15:09
0
MG TF 160: Sněhem na východ a zpátky

Chápu, že návrat stejnou cestou člověka neláká, zvlášť když je tam 50m dlouhá závěj do kopce :) Trochu mi při čtení článku vrtalo hlavou, jak to bylo s odjezdem od jezera :)

gramo
21. června 2021, 15:32
0
O konejšivých autech a vnímání rychlosti

Vzpomněl jsem si na příhodu z doby čerstvého řidičáku -- svou první jízdu po dálnici. O Škodě Favorit rozhodně nemůžu říct, že by rychlost maskovala, už těch dálničních 130 bylo docela cítit, ale po chvíli jsem si na to zvykl. Při sjíždění z dálnice jsem si přibrzdil a připadalo mi, že už jedu pomalu a že to tak stačí. Ještěže na mě táta houknul, ať brzdím víc, jinak bych to asi opřel o svodidla... I to vnímání rychlosti je řidičská zkušenost, jen ta méně pohodlná auta tu rychlost prezentují více způsoby, než jen ručičkou tachometru.

gramo
17. května 2021, 09:16
0
Ptejte se: Amerika na sezónní provoz

Mám za to, že auto na veteránských značkách se nesmí používat k podnikání, ale soukromě s tím člověk může jezdit jak chce.

gramo
13. května 2021, 12:09
2
9 zábavných zadokolek, co nejsou Miata

To o tom nekoukání z venku platí i pro to Infiniti. A navíc je to taky automat.

gramo
11. dubna 2021, 22:04
0
Toyota Yaris 1.5 Dynamic: Málem jsem zapomněl, že se ještě dělají nehybridy

jo, to mě taky příjemně překvapilo. I to, že se dnes ještě do normálního auta dáva takto točivý motor. Sice nevím, který důchodce ocení maximum krouťáku až ve skoro 5000 otáčkách, ale mě se tahle kombinace malého lehkého auta s točivým motorem a schopným podvozkem líbí. Asi že mi to připomíná moji někdeší corollu z roku 1990, auto se kterým mě řízení začalo bavit.

gramo
09. dubna 2021, 22:47
1
Dětství bez autíček

Na tu cákající vodu z okenního žlábku bych málem zapomněl. Díky za připomenutí tohoto kousku mého dětství :)

gramo
01. dubna 2021, 11:35
1
Ptejte se: roznášení pohlavních chorob v ojetině

možná zkrachovaly, ale jak ukazuje tento článek, v legendách žijí nadále!

gramo
30. března 2021, 12:54
1
Mazda CX-30: Nečekaně jiná

:-D Když ta souvislost s Favoritem je v tom, že je potřeba používat řadicí páku...

gramo
23. března 2021, 16:30
-1
Vyvraceč kmenových mouder

S turbem jsem toho zas tolik nenajel, ale když s tím jedu tak, aby otáčky nepadaly pod dejme tomu ty 3000, tak si nějakého turbolagu fakt ani nevšimnu -- takhle bych rozuměl tomu, že turbolag je jen do 3000.
-
Komentář upraven 23. 3. 2021, 16:32:28

gramo
21. března 2021, 17:03
0
Konce nadšeného motorismu

Další věc je, že složení EK nijak moc nezávisí na volbách do EP, členové jsou jmenovaní Radou ministrů

gramo
21. března 2021, 16:19
1
Konce nadšeného motorismu

Automat se taky prosazuje z důvodu úspor paliva. U manuálu je takový rozumný uživatelský a asi i konstrukční limit 6 rychlostí (ano vím o 7kvaltu). Takže buď jsou kvalty dlouhé a auto je líné, nebo se ve vyšších rychlostech musí jet na vysoké otáčky a to se projeví i na spotřebě. Do automatu jsou konstruktéři už pár let schopní naskládat víc kvaltů. V té Americe jsme jezdili mj. Mustangem EcoBoost s desetikvaltem, díky tomu si většinu času ten motor jen tak líně předl i při svižnější jízdě po dálnici. A díky tomu to jezdilo úsporněji, než mx-5 s ani ne polovičním výkonem. Ale to řazení pádly mě prostě nebavilo.

gramo
21. března 2021, 13:04
1
Konce nadšeného motorismu

Jo, teď je dobře, važme si toho. Kdo chce elektromobil, může si ho koupit, tak jako člověk, který chce auto s klasickým spalovacím motorem. Pokud teda nechce třeba nové Subaru BRZ, které už se do evropských tabulek nevleze... Breky nejsou nad tím co je, ale nad tím, co plánují úředníci v Bruselu. A k tomu poslednímu odstavci -- auta se navrhují podle toho, kdo si ho chce koupit už jen částečně. Taky se navrhují podle toho, aby se splnily flotilové emisní limity. A pak tyhle auta stojí na parkovištích a "kupují" je dealeři a dceřiné firmy, aby to vypadalo, jak se ty limity plní a takto zachraňujeme planetu.
-
Komentář upraven 21. 3. 2021, 13:08:03

gramo
21. března 2021, 12:45
1
Konce nadšeného motorismu

Fakt jsem zvědavý, kam to dotáhnou tito plánovači skvělých bezemisních zítřků, kteří věří, že mají moc odhlasovat nějaké lepší fyzikální zákony... Jestli se to zvrátí, až i běžným lidem dojde, že nemají na novější auto, kterým by mohli dojíždět do práce? Jestli tu vznikne nějaký motoristický skanzen, jak na Kubě, jen s o pár dekád novějšími stroji? Nebo nějak zregulují i ta starší auta? Ve větších městech je vcelku použitelná alternativa MHD, ale na venkově je veřejná doprava ještě nerentabilnější a frekvence spojů za trest... S větší poptávkou se to jistě trochu zlepší, ale i tak je to bez auta těžké. A všichni se do měst nenastěhují, protože nabídka bytů je omezená a ceny rostoucí... No aspoň bude mít Ministersto pro místní rozvoj důvod žádat o navýšení dotací pro program obnovy venkova...

gramo
20. března 2021, 12:29
2
Konce nadšeného motorismu

to už nějakou dobu platí, že elektromobily musí vydávat zvuk, mj. i kvůli nevidomým. Ale jen do 20km/h.

gramo
19. března 2021, 22:27
5
Konce nadšeného motorismu

Jenže pro mě třeba nemá schopnost akcelerace zas takovou prioritu, stačí aby byla dostačující. Vlastně mě i baví auta, kde je potřeba si rychlost zasloužit. Akcelerovat se silným autem je sice fajn zážitek, ale taková z autíčkářského pohledu laciná zábava, ke které toho není potřeba moc umět. Pak mají vliv na radost z jízdy další faktory a jeden z nich je zvuk motoru.

gramo
19. března 2021, 21:23
1
Konce nadšeného motorismu

A argument, že "raději jezdím s automatem, hlavně v pátek, takže mi nevadí, že manuální převodovky nebudou" je taky hodně subjektivní. Asi by bylo těžké hledat někoho, kdo si pochvaluje manuál v páteční dopravní zácpě, ale zrovna na tomto webu bude nemálo lidí, kteří řadí rádi. Pamatuju si jak jsem při cestování po USA několikrát vzpomínal a těšil se, až se svezu v autě s manuálem. Na jihozápadě v horách je dost krásných klikatých silnic a když jsme se blížili zatáčce, tak bych si tam dal brzdu s meziplynem, poslechl si "štěknutí" výfuku... Na tuhle radost z jízdy člověk nepotřebuje silné auto ani adrenalinovou rychlost, ani perfektně vyladěný podvozek, stačí trochu rozumně poskládané pedály, spalovací motor a manuální převodovka...

gramo
19. března 2021, 21:06
10
Konce nadšeného motorismu

Tak nějak mám pocit, že ty dřívější "konce motorismu" jsou poněkud přifouklé, aby tak vypadaly. Jistě kolem nich bylo dost hudrování, ale že by to někdo považoval za konečnou? Rychlostní limity v 70. letech? Na poměry toho, co tu jezdilo, to zas tak dramatické omezení nebylo, ono stejně nemělo moc smysl v tehdejších autech jezdit rychleji. Elektronické vstřikování taky nakonec samo prokázalo jako úspornější a spolehlivá varianta a nikdo ho nemusel nařizovat direktem. Jak douhá doba uplynula od doby, kdy se nabízela první auta s ABS a ESP do doby, kdy to musí mít každé nové auto povinně? V době povinného zavedení už s tím aspoň většina lidí byla smířena (a i tak poté šlo to ESP běžně vypnout). Zatímco dnes se na sílu protlačují technologie, které jsou dražší, hůře použitelné a většina lidí o ně nestojí.
-
Komentář upraven 19. 3. 2021, 21:09:17

gramo
19. března 2021, 11:38
1
Poprvé ve svém: Jaká byla první auta našich redaktorů?

První jsem podědil po tátovi švestkově modrého Favorita, jednoho z posledních bez katalyzátoru. Neměl moc najeto, ale přesto byly prorezlé prahy, takže za peníze na opravu, aby udělal STK. Během pár let, co jsem ho měl stihl ještě i ureznout výfuk. Nad 90km/h to vcelku plavalo, nebavilo mě s ním jezdil, ale měl jsem s ním spojené pěkné zážitky např. z cesty na dovolenou nebo výlet do Rakouských Alp. Pak mi ho v Kobylisích ukradli a od kolegy jsem koupil corollu 1,3 XLi, o 4 roky starší auto, které mělo asi 4x víc najeto. Ale po výměně zadních vyteklých tlumičů jsem zjisitil, že se s ní jezdí krásně, byla tišší, pohodlnější, obratnější i svižnější. Motor byl typicky japonsky točivý, v nižších a středních otáčkách to moc nejelo, co taky chtít od 1.3, ale stačilo podřadit a motor ochotně táhl až k 6000 a vesele jsem ve stoupacích pruzích předjížděl rodinná TDI... A to bylo první auto, kde bylo v techničáku moje jméno a první auto, se kterým mě řízení začalo bavit, první auto se kterým jsem boural (nedobrzdil...). Vydržel jsem s ní docela dlouho a i když jsem si pak pořídil Celicu, vůbec mi nevadilo přesedat do slabší, ale lehoučké Corolly. V průběhu let jsem iracionálně za opravy a údržbu několikrát zaplatil původní kupní cenu... ale kromě té nehody jsem vždycky dojel, kam bylo potřeba. Snad jsem se na tom aspoň naučil, že ne každé staré auto má smysl udržovat věčně, takže když už byly urezlé části kufrových dveří byly nahrazeny laminátem, opětovně prorezly prahy a k tomu prorezl i výfuk, prodal jsem ji nějakému afričanovi. Na rozloučenou jsem slyšel ten děravý výfuk ještě od vedlejšího bloku... Vzpomínám na ni v dobrém.
-
Komentář upraven 19. 3. 2021, 11:45:09

gramo
05. února 2021, 11:39
0
Hyundai i30 1.6 CRDi: Vítězství tabulek nad emocemi

Běžně tyhle články přeskakuju, ale díky "Slovníčku novinářských výrazů" jsem na to byl zvědavý. Nakonec i o účelově nudném autě je co psát a protože se u takového auta popisují spíše spotřebitelské než autíčkářské parametry, nakonec těch slovníčkových frází ani nebylo tolik potřeba...

gramo
03. února 2021, 10:41
0
Slovníček novinářských výrazů: Jak na nekonfliktní recenze aut

A když jsi teď vystřílel tolik munice to dohoto článku, z čeho budeš psát tu recenzi té i30?

gramo
02. února 2021, 10:19
1
Proč nechápeme nová auta

Výrobcům to není jedno, protože nová auta musí du Bruselu bonzovat, za kolik se s nimi skutečně jezdí. https://www.byznysnoviny.cz/2020/01/04/komise-zacala-dalku-merit-kontrolovat-spotrebu-paliva-osobnich-vozu/ Což je další příklad "pokroku" o který nestojím.

gramo
01. února 2021, 20:25
4
Proč nechápeme nová auta

To srovnání nákladů na údržbu vs. aktuální tržní hodnota staršího auta může vypadat nesmyslně, ale když to člověk srovná s tím, kolik ročně tratí na hodnotě nové auto, už to takový nesmysl není. Ty náklady na údržbu samozřejmě souvisí s tím, kolik kdo autem najezdí, takže pro někoho bude lepší si koupit nové auto, třeba i kvůli záruce. A morální zastaralost? Pro mě je něco morálně zastaralé, pokud k tomu mám s přiměřenými náklady dostupnou výrazně lepší variantu. A mě fakt nepřijde, že by vývoj automobilů během tohoto století přinesl něco dramaticky lepšího. Ani po přečtení tohoto článku.

gramo
01. února 2021, 19:25
0
Proč nechápeme nová auta

Mě teda odezva od pedálu, že se aktivovalo ABS, přijde docela užitečná a nevidím v tom problém, možná poprvé to člověka překvapí, ale to by si měl vyzkoušet už v autoškole, jak ABS funguje. Už jsem zažil situaci, kdy mi na hladkém suchém asfaltu po aktivaci ABS auto brzdilo fakt mizerně a zřetelně pomohlo pedál povolit a zabrzdit o něco míň. (možná je to tím, že je to už přes 20 let staré ABS)
Přidávat do hydraulického systému prvek, který dočasně odpojí pedál od brzd mi přijde mnohem nebezpečnější, kdyby se nějakým selháním ta dočasnost protáhla... Mercedes nějakou dobu používal systém brake-by-wire, aby řidiče odstínil od tohoto nepohodlí, ale pak toho taky raději nechali
https://en.wikipedia.org/wiki/Sensotronic_Brake_Control

gramo
01. února 2021, 17:59
6
Proč nechápeme nová auta

Kamarád měl po dobu opravy auta zapujčený plug-in hybrid a většinu času ho neměl kde nabíjet. A potřeboval mj. jezdit i mezi Prahou a Ostravskem. Jezdil za 12l/100 a tankoval 2x za cestu, protože kvuli baterkám to mělo jen asi 30l nádrž... To moc jako komfortní nepovažuju.

gramo
05. ledna 2021, 13:17
0
Komunikace mezi účastníky: Pojďme se bavit...

Uvědomil jsem si, že málo sleduju, co se děje uvnitř jiných aut. A stejně tak se moc nepokouším v autě gestikulovat, nějak vnitřně nepočítám s tím, že to někdo vnímá. Možná to souvisí s tím, že v městském provozu, kde se tahle doplňková komunikace využije nejvíc, toho moc nenajezdím. Vlastně i na přechodu se dívám, jak rychle se auto blíží a jestli zpomaluje -- ale jestli vevnitř řidič mává, dělá opičky nebo se šťourá v nose si nevšímám. Zkusím se polepšit :)

gramo
30. prosince 2020, 17:31
8
Autíčkář se ptá: Jaké jsou vaše řidičské zlozvyky?

To couvání s otočením těla a držením se spolujezdcovy sedačky je snad normální, ne?

-
Komentář upraven 30. 12. 2020, 17:31:36

gramo
02. prosince 2020, 17:28
0
Nenechávejte losy lízat vaše auto

Vybavil jsem si Kodeta v Pelíškách a vyšlo mi z toho: "Autíčkáři všech zemí, vyližte si káry!"

gramo
11. listopadu 2020, 13:05
0
Mitsuoka: Když dáte japonskému designu volnou ruku

Pár let zpátky to docela propagoval DicompRacing a ještě něco mají na eshopu, jestli je to aktuální netuším
https://eshop.dicompracing.cz/index.php?id_category=14&controller=category
V principu je to levný způsob navýšení výkonu, ale zase dražší na provoz a logistika doplňování lahví taky může být komplikovanější.
-
Komentář upraven 11. 11. 2020, 13:06:59

gramo
10. listopadu 2020, 17:36
0
Nepodceňujte kontrolku Check Engine, může to být vážné

Z titulku a perexu jsem měl pocit, že zabředáváme na úroveň nejmenovaných bulvárních periodik, ale nesprávný druh instalovaného plaza to zachránil.

gramo
05. listopadu 2020, 20:39
1
gramo
04. listopadu 2020, 11:13
2
Když kola podělají auto: Sedm nejhorších ráfků na tuningovém trhu

Našel bych pár případů, kde se mi to líbí.

gramo
04. listopadu 2020, 11:02
4
Když kola podělají auto: Sedm nejhorších ráfků na tuningovém trhu

Bibendum! A medvídci můžou zalézt do brlohu :D
-
Komentář upraven 4. 11. 2020, 11:03:13

gramo
04. listopadu 2020, 10:59
6
Když kola podělají auto: Sedm nejhorších ráfků na tuningovém trhu

Ronal Turbo jsou zajímavá kola, ale na MX5 se zrovna moc nehodí, to spíše k hranatějším autům z 80. let

Daisies jsou podle mě zrovna příklad kol, které se designérům ve fabrice podařilo sladilit s autem.

A Rota zero jsou beztak kopie Work Equip 01 a to jsou podle mě krásná kola.

gramo
26. října 2020, 19:31
0
Škoda 706 RTO: Rodinné stříbro

Pár obrázků z interiéru (vyfoceno na Veteránském rojení v Lobči)

gramo
07. října 2020, 11:29
0
Autíčkář se ptá: Jak to máte s palivem?

Beru 95 kdekoli je benzín za rozumnou cenu (frontu u ONO nepovažuju za rozumnou cenu) + přidávám VIF. Vyšší oktany mají smysl u motorů z vyšší kompresí, což není můj případ, ale na zim do MX-5 tu 98 dávám, aby při delším stáí nevznikal bordel z biolihu.

gramo
05. října 2020, 23:18
1
Ford Sierra RS Cosworth 4x4 Limited Edition: Poslední mohykán

Kdy jsem naposled viděl Sierru? Minulý týden hned několik pohromadě a nějaký cossworth tam byl taky. Krátce jsem totiž navštívil "letní" sraz Sierra klubu. A před časem jsem měl možnost jeden sedan 2.0 DOHC řídit a vzpomínám na to v dobrém. Ano, ten pocit gumovosti a dlouhé dráhy řazení se nedají přehlédnout, její majitel to popsal slovním spojením "zemědělská technika", ale nijak to nebránilo se s autem radostně svézt. Motoru jsou pojmy gradace výkonu a výkonová špička docela cizí, zato je příjemné, že ten skromný výkon je dobře dostupný v poměrně širokém spektru otáček, takže pokud člověk vyloženě nespěchá, není potřeba si lámat hlavu, který stupeň zařadit, motor se ochotně roztočí i z nízkých otáček -- pružnost motoru vlastně tak nějak ladí s tou "gumovostí" auta. Jednoduše to funguje a v té jednoduchosti je krása. Ne vždy je nutné si řidičské zážitky zasloužit soustředěným řazením ne dříve než 100 otáček před omezovačem.

gramo
08. září 2020, 18:29
0
Opel Corsa E: Autentický test elektromobilu

Při severozápadním větru by ta plachta na cestě z Prahy do Nejdku moc platná nebyla, to máš protivítr a na silnici se špatně křižuje...

První moment mě pobavila rychlost dobíjení v kilometrech za hodinu, ale pak mi došlo, že to vlastně dává smysl...

Dojezd je z podstaty věci jen nějaký odhad z minulé a aktuální spotřeby -- to auto zohlední, že zrovna jedeš dlouho do kopce, takže máš vyšší spotřebu, ale neví, jak bude ten kopec vysoký... Zajímavý je ten rozdíl večer při vypnutí a ráno při "nastartování" -- napadá mě, že aktuální kapacita se odhaduje z napětí baterií a to se na zahřátém autě večer naměří vyšší, než když je ráno zima -- tak možná v měření kapacity nemají korekci na teplotu nebo ji mají špatně nakalibrovanou...

gramo
07. srpna 2020, 15:15
0
Německá firma představuje elektrický mikrobus, který popírá fyzikální zákony.

Měli by to zainvestovat především ti idealisti, co vymýšlejí nové emisní limity a jiné podobné zelené strategie :) Samozřejmě ze svého, to by tak scházelo, aby v tom utopili nějajké dotace...
-
Komentář upraven 7. 8. 2020, 17:40:07

gramo
03. května 2020, 14:02
0
Autíčkář se ptá: Na jaké angličáky z dětství vzpomínáte?

Autobus si pamatuju ze školky, doma jsem měl na bowden Tatru 813 a Ježíškovi jsem si psal o Tatru 613 a přání se mi splnilo, Musím ji u rodičů v kumbále se starými hračkami najít a odvézt si ji do Prahy :)

gramo
29. dubna 2020, 10:11
4
Učebnice z roku 1960: Jak se učili řídit naši předci?

Žádnou kritiku jsem v tom neviděl, díky za kouzelné ohlédnutí, které ukazuje, jak moc se doba změnila. Naopak tam vidím několik světlých bodů, na které se dnes téměř zapomíná -- plynulost dopravy a praktický pohled na věc. Např. "rozumná rychlost pomáhá řidiči dobře a rychle splnit uložené úkoly" -- sice ty uložené úkoly zní poněkud budovatelsky, ale i dnes chce každý dobře a rychle vyřídit, co potřebuje. Možnost vzít na výlet krom vlastních i sousedovy děti, aniž by k tomu člověk potřeboval mikrobus s dětskýma sedačkama...
Každá doba má svá přebujelá témata -- tenkrát byla potřeba vyzdvihovat pokrok a plody budovatelského úsilí i v učebnici autoškoly, dnes jsou zase lidi posedlí CO2, zklidňováním dopravy a co nejvyšší bezpečností... (i kdyby to mělo zachránit jeden život, zkomplikujeme tím denodenně životy tisícům lidí; např. bezpečnostní okýnka v tramvaji, kterýma nejde vyvětrat, jen kvůli tomu, aby nějaký debil nemohl vystřčit hlavu nebo hnátu ven a urazit si ji o sloup)

gramo
20. dubna 2020, 12:06
3
Věci, které na současném automobilismu nechápu...

Mnohem víc času strávím jízdou, než nastupováním a vystupováním, proto dám raději přednost lepším jízdním vlastnostem. Pohodlně vstanu i ze země a vážně nerad bych o tuto schopnost přišel, tak mi fakt nevadí, že kvůli jízdě autem absolvuju i trošku toho tělocviku :)
-
Komentář upraven 20. 4. 2020, 12:08:43

gramo
28. března 2020, 11:27
2
Věci, které prostě musíte mít

- motor
- volant
- brzdy
- světla
- fun faktor, ať už je jeho zdrojem cokoli

gramo
27. března 2020, 21:56
0
Ptejte se: Jak brzdit motorem při běžné jízdě?

Corolla z roku 1990 brzdila slušně motorem i s 1.3. Ale ten motor měl maximální krouťák v 5200 otáčkách, takže když se podle toho jelo, tak to při sundání nohy z plynu i brzdilo :) HTP má krouťák v jiném spektru. Taky může hrát roli zpřevodování, dnes je trend šetřit palivo a dávat do aut převodovky s delšími kvalty.

gramo
27. března 2020, 00:59
0
Ptejte se: Jak brzdit motorem při běžné jízdě?

V zimě s rizikem náledí je to s těmi neexistujícími brzdami dobrá rada, na druhou stranu je dobré vědět, že běžně se brzdy dají použít, a je dobré mít představu, jaký účinek normálně mají

gramo
27. března 2020, 00:16
1
Ptejte se: Jak brzdit motorem při běžné jízdě?

jo, v Americe mě bavily značky "no engine brakes" -- "to je super, že se na tomhle úseku žádej motor nerozbije" a jinde zase "save your brakes, use lower gear" -- bezva rada, když je tu všecko s automatem :) (a pak jsem si uvědomil, že to auto má pádla :D)

gramo
26. března 2020, 22:53
0
Ptejte se: Jak brzdit motorem při běžné jízdě?

Auto s 6kvaltem jsem ještě neměl :) Na 50 stačí podřadit na 3, ale u těch semaforů často ani to nestačí, ale jak píšu, přes obec jezdím slušně, takže dvojka plnej fakt ne...

gramo
26. března 2020, 21:56
0
Ptejte se: Jak brzdit motorem při běžné jízdě?

Brzdění motorem jde použít také jako "poděkování" za buzerační semafory (žádný přechod ani křižovatka, jen semafor s fotobuňkou nastavený asi tak na 40 km/h) a nemístné snížení rychlosti pod záminkou "omezení hluku" . Z přesvědčení jezdím v obcích slušně a bezpečně, ale dnes se to s místní úpravou často zbytečně přehání.

Poslední komentáře

Poslední inzeráty

Ford Thunderbird  1971
Ford Thunderbird

1971 rok výroby
500 koní výkon
7 000 ccm objem

Dodge Ram Charger  1982
Dodge Ram Charger

1982 rok výroby
105 koní výkon
5 200 ccm objem

Cadillac Coupe deVille  1973
Cadillac Coupe deVille

1973 rok výroby
210 koní výkon
7 729 ccm objem

Chrysler New Yorker 4 Door hardtop 1969
Chrysler New Yorker 4 Door hardtop

1969 rok výroby
350 koní výkon
7 200 ccm objem

Ford F250 2016 SuperDuty 6.2L 2016
Ford F250 2016 SuperDuty 6.2L

2016 rok výroby
390 koní výkon
6 200 ccm objem