načítám data...

Téma Tweety - Toyota MR2 W30

Příspěvky mohou psát jen registrovaní uživatelé.
Bageta 25. října 2015, 23:05
Krásný auto, přeju hodně šťastných kilometrů. Taky plánuju pořízení roadsteru s pohonem na zadek, zatím jsem byl rozhodnutý pro MX-5, ale jak to tak čtu, tak bych se možná měl v nějaké MR2 aspoň projet a třeba ještě změním názor.
Nedy 25. října 2015, 16:20
Ještě pár fotek.

Nedy 25. října 2015, 16:17
Asi by bylo dobré začít vysvětlením, proč jsem si vůbec MR2 koupil, když se mi moc nelíbí. Měl jsem několik let Fiata Barchettu, která byla takový můj pubertální sen a do dneška ji považuji za nádherné auto. Nicméně v době, kdy jsem si ji kupoval, tak jsem měl Mondeo. To jsme ale vyměnili za BMW a mně u auta pro zábavu tak nějak začal scházet ten zadní náhon. K tomu pár dalších impulzů a bylo jasno, že potřebuji obměnu.

Výběr a koupě

Zadání bylo jasné, chci roadster s hnanou zadní nápravou. V dané cenové relaci je v podstatě pět možností. MG F - na to jsem se necítil, Mercedes SLK - auto má být zábavné, BMW Z3 - o nich nejde úplně dobrá pověst a zbývá MX5 a MR2. Samozřejmě jsem chtěl auto co nejvýkonnější a nejlehčí, takže jedině 1,8 a MX5 nejlépe NA. Mělo být v ceně kolem 100 tis. a ideálně v dobrém stavu. Kdo někdy zkoušel shánět MX5 jistě chápe, že jsem výběr velmi záhy zredukoval jen na MR2.

Nákup jsem chtěl udělat v zimě, protože jsou ceny příznivější. Na druhou stranu je trochu menší výběr. Po zkušenostech s korozí u Fiatu jsem chtěl MR2 bez hardtopu. Takové auto bývá většinou používáno celoročně. A dál mělo být ideálně s koženým interiérem a klimatizací. Z toho vyplynulo, že v republice byly asi tři, které přibližně odpovídaly. Viděl jsem jen dvě. První z nich byla na Ostravsku a po havárii, druhá potom ve Slaném, kterou jsem nakonec koupil. Byť bez klimatizace. Jednání bazaru bylo naprosto v pořádku, i malou "povinnou" slevu dali. To bylo v březnu 2015.

Co je to zač

Teď už ale k mému kousku. Je to Toyota MR2 ve žluté barvě s 1,8l 1ZZ motorem. Interiér bazaristi nechali předělat na sedačky se žlutou kůží (vyhřívané) a kožený volant obšitý žlutou nití. Sériově je vše černé. Mně osobně se ale tahle změna moc líbí. Vzhledem k barevnosti jsem ji proto začal říkat Tweety ještě dřív, než jsem ji koupil.

Proti Fiatu mě nesmírně mile překvapila praktičnost a použitelnost. Má to samozřejmě několik háčků. Osobně si myslím, že bez kompromisu si do auta sedne člověk kolem výšky max. 180 cm a bez zdravotních problémů - sedí se dost nízko (pokud máte cm víc a rádi trénujete hrobní polohu skrčence, tak též vše v pořádku). V tu chvíli je ale auto velmi prostorné a pohodlné. V interiéru je hromada odkládacích ploch a přihrádek. Hlavně má tři drážky na nápoje na dvě sedadla (to jsem nepochopil, asi nějaká japonská teorie božskosti dostatku tekutin pro jezdce, nebo tak něco...). Další věc je, že mají výborně zvládnutou aerodynamiku a do auta v podstatě nefouká až tak do 130 km/h (pokud jsou nahoře okýnka). Pár chladných dnů jsem s autem už taky zažil a ještě se mi nikdy nestalo, abych mohl mít naplno puštěné topení. Jako simulátor výhně pekelné je dokonalá. Naprosto tak chápu někoho, kdo ji chce používat celoročně.

Jízda

Teď už ale k tomu, co asi všechny zajímá nejvíc. Jak to vlastně jezdí? No jedním slovem geniálně! Je to moje auto, takže můžu mít trochu zakalené vidění některých skutečností, ale podle mě je to z hlediska čiré řidičské radosti asi nejlepší auto které jsem kdy řídil. Má neskutečně komunikativní řízení. Pedály jsou krásně poskládané, takže meziplyn musí zvládnout úplně každý. I když chce to trochu cviku, protože motor hodně reaguje a stejně jak rychle se vytočí, tak otáčky padají. Řazení je přesné, ale chce to zařadit jasně. Zvlášť v rychlejším tempu se dá minout rychlost/nedořadit poměrně snadno. Nicméně kombinace váhy a slušného výkonu dovoluje zatáčky projíždět nevídanou rychlostí. Po mírném sladění s autem dokáže být člověk hodně svižný. Jediné, co z hlediska jízdního zážitku hodnotím trochu negativně je poměrně nevýrazný zvuk.

Mýty

O Toyotách MR2 se vypráví různé věci a ne všechny jsou pravda. Začnu tím asi nejznámějším a sice strašlivá přetáčivost. Tohle je pravda jen z části. Já auto koupil na ojetých all-season gumách mně neznámé značky. Na nich uměla být na mokru kousavá. Po přezutí na Yokohamy S-drive drží jako přibytá. Aby měl zadek tendenci se utrhnout, tak by se člověk musel chovat jako naprostý bezmozek. To i na poměry auta, které je stavěné pro to, aby se sním jezdilo jako s ukradeným. Například se dá bez problémů natvrdo brzdit až do apexu zatáčky a pak dát "plnej" ven.
Zbytek mytických problémů je již však poměrně pravda. Auto nemá v podstatě žádný kufr a ten motor...

Motor

Moje je osazená sériovým motorem 1,8 VVT-i s označením 1ZZ. Dává nějakých 140 k a vzhledem k váze auta je výkon naprosto dostatečný. Kdyby ovšem 1ZZ neměl trochu problémy. Konstrukčně má malé olejové kanálky, takže pokud se člověk nestará dostatečně o olej, dá tam nesprávný a pravidelně motor nezaříkává (obětina též neuškodí), pravděpodobně ho zadře. Většinou to odnesou pístní kroužky. Můj je čestná výjimka. Zadřelo se ojniční ložisko. Po kompletní repasi motoru už mám najeto zhruba 1000 km...

Nevýhody

Proč si auto koupit jsem doufám už vysvětlil výše. Teď ještě trochu k jeho nevýhodám. O motoru jsem psal o odstavec výš. Stejně tak o absenci kufru. Další nevýhoda spočívá v tom, že aut se vyrobilo poměrně málo a třeba k nám se nikdy oficiálně nedovážely. To znamená celkem problém s náhradními díly. Vše, co je speciální pro tohle auto, je problém a většinou to musí být originál Toyota. Díval jsem se po lepších svodech, výfuku, tlumičích, pružinách, u nás v podstatě nic. Bilstein třeba kit pro tohle auto vůbec nevyrábí.

Plány do budoucna

S autem jako takovým jsem nesmírně spokojený. Teď půjde na zimní spánek do garáže. Na jaře ho potom čeká nová střecha, lakování kol a doladění "nového" motoru.