načítám data...

Téma Totálka netuctového auta, co na to pojištovna? - zkušenost

Příspěvky mohou psát jen registrovaní uživatelé.
Radim Nemec 11. července 2020, 15:55
VoFi: Zdar, afaik pojistovna by-default pracuje s tabulkovou cenou vozidla, ktera se odviji od tovarniho stavu. Nevim jestli to umoznuji, ale videl jsem ze jde do smlouvy leccos dopsat s tim, ze se o to navysi tahle tabulkova cena, ale nepredpokladam, ze se to v praxi pouziva, pokud je k tomu majitel nedokope. A samozrejme to zvedne cenu pojistky, cimz se majitel pripravi o hospodske mereni pindiku "kdo ma nizsi pojistku". Tohle info mam asi dva roky stare kdyz jsem videl backend jedne pojistovny. Proto taky vsechno to "to nikdo neresi" co zminujes. Jak jsi uzavrel pojistku, tak to maji v tabulkach a po zbytku potopa. Good luck in any case.

Tento příspěvek byl 11.07.2020 v 16:09 upravován.
VoFi 11. července 2020, 15:45
Uběhlo pět pracovních dní a pan Likvidátor ve středu 8.7. volá.
"Dobrý den, volám jak jsem slíbil. Vrak se vydražil za 7 a půl tisíce, vzhledem k ohodnocení auta dostanete od pojišťovny 55 tisíc mínus spoluúčast. Pořád si budete chtít auto nechat?"
- "Dobrý den..jo, myslím že jo.."
" Dobrá, to já jen abych věděl, takhle to bude asi vše. Tak naschledanou"
"eh..jo..naschle.

Když to sečtu..tak mi auto ohodnotili na 62 tisíc korun. Celé odpoledne jsem nad tím přemýšlel, žralo mě to víc a víc. Večer prohlídka internetu a mám jasno. Zkusím podat námitku, že je auto podhodnocené.
Ve čtvrtek volám své pojišťovačce, jestli to má vůbec smysl. Byla silně udivená jednáním likvidátora. Potvrdila moji domněnku, že sice pojišťovna nehradí škodu na tzv. nadstandardní výbavě, ale musí ji zahrnout do odhadu ceny auta. Tudíž si měl zapsat všechny ty věci co nejsou seriové..
Povzbuzen se chystám začít psát, ale vzápětí mám hovor. Paní Pracovnice z pojišťovny, která likviduje moji škodu.
Ptá se zda mi volal pan Likvidátor a obeznámil mě s výsledkem aukce. Chvíli se v tom motáme, pak dojdeme k porozumění. Obvyklá cena vozidla byla stanovena částkou 62 000 Kč včetně DPH a cena zbytků dle nabídky částkou 7 456 Kč včetně DPH.
Paní Pracovnice říká, že podle pana Likvidátora si auto chci nechat, takže mi nabídku z aukčního serveru ani posílat nebude, peníze mi zašlou na účet a ona škodu uzavře.
Váhavě jí říkam, že ale mám jisté výtky. Pan Likvidátor nevzal v potaz neseriový stav auta..a i kdyby šlo o auto seriové, tak s cenou nesouhlasím.
Lehce podrážděná paní Pracovnice mi odpovídá že je samozřejmé že se takové díly neberou v potaz a pojišťovna neplatí hodnotu nadstandardní výbavy. Chvíli se v tom zase motáme, snažím se vysvětlit že problém není v odhadu škody, ale v odhadu ceny vozu před nehodou. Marně. Říkám jí co mi řekla moje pojišťovačka, prý jí mám vzkázat ať si přečte podmínky smlouvy.
Zkouším argumentovat, že mohu doložit i kupní smlouvu a screenshoty inzerátu aby byla vidět škoda. Prý je to nezajímá, že jak nadhodnocené či podhodnocené auto jsem koupil není jejich starost a vůbec ji nezajímá, jestli jsem to koupil za 10 nebo za 100.
Podrážděně říkám že když nebere v potaz tohle, pořád se musí řídit cenou na trhu. Marně. Prý si pan Likvidátor určitě udělal průzkum trhu. Silně podrážděný jí říkám "No tak asi blbě, ani nevím čím se řídil když v inzerci žádné se stejným motorem, a tím pádem srovnatelné, není."
Nakonec jsem jí jen oznámil, že nesouhlasím s odhadem a budu se chtít odvolat.
Prý klidně můžu, ale k ničemu mi to nebude.

Znechucen volám po hovoru znovu svoji pojišťovačce a informuji ji o průběhu hovoru. Prý se toho vůbec nemám bát a normálně podat odvolání. Doložit každou účtenku za nakoupené díly, screenshoty z Eshopu dokládající cenu...cokoliv co může sloužit jako podklad. Prý je smutnou praxí, že se pojišťovna snaží vyplatit co nejméně. Hlavně ale taky musím doložit, že to v době nehody bylo skutečně na autě.

A tak jsem sepsal pojišťovně námitku o délce čtyř stran A4. Popisuji tam výjimečně dobrý stav, neobvyklou a obtížně sehnatelnou verzi vozu. Zkrátka i ve 100% seriovém stavu by měl mít vůz vyšší hodnotu. Také dokládám na dvou stranách díly na autě namontované a k nim screeny z eshopu jako doklad o hodnotě.
Snažím se tam věcně a jednoduše popsat, že není problém ve vyčíslení škody, ale v odhadu prodejní hodnoty auta. Nadhazuji tam a ptám se, jak můžou díly ignorovat v kalkulaci ceny auta před nehodou, ale zároveň je zahrnují do hodnoty zbytků, neboť auto bylo draženo včetně těchto dílů.
Dále tam popisuji chování pracovníků pojišťovny a nadhazuji možnost, že šlo možná jen o vzájemné nepochopení. Zkrátka a jednoduše jsem z nich nechtěl udělat idioty a jen nadhodil, že asi nepochopili s čím vlastně mám problém.

Veškeré podklady jsem odeslal v pátek 9.8., tak uvidíme s čím se mi ozvou.

Jen mám strach, aby se tam někdo nenaštval a nepřehodnotil auto na ještě menší částku...
VoFi 11. července 2020, 15:15
Návštěva pana Likvidátora ve středu 1.8. proběhla víceméně v poklidu.
Než jsem stihl dojet domů, mamka mu už auto odemkla, dala do ruky TP a nechala ho dělat svoji práci.
Ptal se za kolik a kdy auto bylo koupené (75 000 Kč cca před rokem) na čež pokýval hlavou se slovy "Já si myslel, že těch 70-80 to bude.".
Nafotil si auto, zapisoval poškozené díly (na některé jsem ho musel upozornit). Postupně jsme se vyšplhali podle tabulek na částku 115 000 Kč. Tím jsme prý skončili, škoda už přesahuje dalece hodnotu auta a jde tedy o totální ekonomickou škodu. Navíc nad hodnotu plnění co mám ve smlouvě.
Do zápisu dalších poškozených věcí jsem pak už pana Likvidátora musel vyloženě přemlouvat (třeba že přestala fungovat elektrická okna nebo audio). Prý je to beztak jedno, když je to totální škoda.

Co mne zarazilo byl absolutní nezájem o to, co za díly je tovární a co ne. Pan Likvidátor mi doslova řek "To je úplně jedno co tam máte, stejně pojišťovna hradí škodu v hodnotě seriových dílů"
Chápu že pojišťovna proplácí pouze škodu v hodnotě dílů seriových, umím číst pojistnou smlouvu. Nicméně v případě tzv. totálky musí likvidátor odhadnout prodejní cenu vozu před havárií. A tady už je logicky třeba zahrnout i takové věci jako světla v hodnotě ne 2 000 Kč, ale 5 000 Kč. Když to přeženu, pokud bych tam měl kola osázená diamanty, tak mi sice pojišťovna neproplatí poškození nehodou, ale musí je započítat do prodejní hodnoty auta před nehodou. Nebo ne?
Vůz byl na serveru TotalCar nabízen tak jak je, tedy i s neseriovými díly. Byl jsem opakovaně upozorněn, že v případě prodeje vítězi aukce musí být vůz kompletní a ve stavu, v jakém ho pan Likvidátor přijel prohlédnout. Nechápu tedy, jak je možné že dle slov pana Likvidátora je úplně jedno jaké díly na autě jsou, ale zároveň nemohu kupříkladu světla vyměnit zpátky za seriová. Buď tyto věci zohledněny být mají, nebo ne. Není přece možné je vynechat z odhadu ceny před nehodou,
ale zároveň je nabízet k prodeji v aukci a zvyšovat tak hodnotu tzv. zbytků.

Byl jsem obeznámen, že auto půjde do aukce, aby se zjistila hodnota použitelných zbytků. Ještě se pan Likvidátor ptal, zda to plánuju prodat nebo opravit. Říkal jsem mu, že uvidím jak dopadne aukce, ale asi spíš, vzhledem k těžké dostupnosti, opravit.

Při zápisu jaká jsou na autě kola zaškrtl jen "hliníková" , u pneu pouze značku... Ptal jsem se jestli nechce vědět třeba typ, ale prý je to úplně jedno a "nikdo to neřeší" . Prý to taky nemám řešit, že si auto stejně chci nechat a použít to půjde, takže mi o nic nejde.

Ještě slíbil, že zavolá jak dopadla aukce a byl pryč.
VoFi 11. července 2020, 15:04
První nepříjemnost na sebe nenechala dlouho čekat.
Nahlásit škodu online se ukázalo jako nemožné, server pojišťovny odmítal rozeznat číslo pojistné smlouvy i RZ auta. V pondělí jsem to na pojišťovnu nestihl, tak jsem si alespoň připravil podklady - fotky, protokol od PČR, kopii TP a prá dalších věcí.
V úterý hurá za svoji pojišťovačkou na pobočku. Po krátkém boji se systémem, který odmítá nahrát větší fotky je škoda pozdě odpoledne úspěšně nahlášená.

Další nepříjemnost ale nedala dlouho čekat. Zjišťoval jsem svůj nárok na náhradní auto. V pojistné smlouvě mám totiž napsané, že při nezaviněné dopravní nehodě má pojištěný nárok na náhradní vozidlo stejné kategorie po dobu opravy vozidla.
Jenže jak se ukázalo, střet se zvěří je sice dopravní nehoda, já ji nezavinil..ale podle pojišťovny to nesplňuje parametr nezaviněné dopravní nehody, tudíž mám smůlu. Doteď úplně nechápu jak je to možné..ale budiž.
Druhý den volá pan Likvidátor a chce se na auto podívat...
VoFi 11. července 2020, 14:58
K nehodě samotné. 28.6., nedělní večer, prázdná pěkná rovná silnice mezi poli, moc jsem si nehlídal rychlost..znáte to.
Najednou z levé strany z pole pod úrovní silnice hnědá šmouha, brzdy..rána, červený záblesk, bílý záblesk..hvízdání gum..a ticho jak zhasl motor a vyplo se rádio.
Vylezu z auta a vidím v příkopě před autem srnce. Naštěstí pro oba už to měl za sebou. Koukám na auto a chce se mi brečet...
První ohledání auta a je jasný, že je zle. Na silnici se zvětšuje louže chladící kapaliny, půlka auta nesvítí..blatník ohnutý, kapota taky..nárazník na kusy a světla taky. Až teď mi dochází že jsou airbagy venku..Tohle je průser.
Hovor na PČR, nezúčastněný hlas si ověřuje situaci, moji pozici a vysílá na místo auto.
Cca hodina šetření, páni policisté velmi příjemní..až na kousavou poznámku o brzdné dráze 50 metrů na suchém asfaltu. Podle tabulek 110-120 km/h. Já jim to nepotvrzuji ani nevyvracím, nedíval jsem se přece na tachometr. V danou chvíli jsem ani neměl odvahu zmínit že ještě před cca 400m vede silnice pod lesem a je tam mokro, takže moje pneu byly taky mokré.. jsem strašně rád, že nepřilétla pokuta za rychlost.
Během šetření se ukázalo ještě druhé hlídkové auto. Pánové si něco pokecali mezi sebou, obhlédli auto se srncem a se slovy "nojo, jaro" sedli do auta a odjeli.

Ke konci šetření volám na infolinku z kartičky, tam mě milý hlas přepojil na infolinku mojí pojišťovny. Ověřili si podle SPZ že mám nárok na bezplatný odtah, nahlásil jsem kam to bude a během dvaceti minut přijel milý pán z odtahovky. Podepsal jsem PČR protokol, poděkoval a byli fuč.
S pánem jsme auto naložili a vyrazili domů. Prý nejsem v tom místě první a určitě ani poslední. Ona modrá odrazka jsou vážně k ničemu. To chudák pán nevěděl, že jsem na tom samém místě měl týden předtím incident se zajícem.
Jinak prý kdybych si chtěl snad srnce naložit, tak pokuta 13 tisíc a případně odejmutí zbrojního průkazu za pytláctví či co. Ale můžu si prý zdechlinu koupit od myslivců..za pouhé 3 tisíce.

Jdu spát ve dvě v noci, abych mohl za tři hodiny vstát do práce....

Tento příspěvek byl 11.07.2020 v 15:07 upravován.
VoFi 11. července 2020, 14:24
Zdravím všechny. Dost mne udivilo, kolik různých "zaručených pravd" po internetu koluje, a tak jsem se rozhodl podělit o moje osobní zkušenosti při střetu se zvěří a následném řešení škody.

Pro představu začneme tím, o jaké auto šlo.
MG ZR, modelový rok 2002, prvně přihlášené v roce 2005. První majitel v ČR, třetí celkově. Najeto 141 tisíc. Motor netradičně 2.0 turbodiesel. Plná výbava (specifikací nebudu obtěžovat, ale prostě všechno co šlo objednat to auto má, snad jen krom střešního okna - naštěstí)

Za čtyři roky výroby sjelo z linky ve dvou generacích cca 82 tisíc aut (do toho spadají pravostranné, levostranné, všechny motorizace, verze pětidvéřové i třídveřové, holé kastle prodané rallye teamům jako závodní speciály, verze předělané na dodávky..)
S mojí motorizací jich vzniklo jen 2 250 (pro všechny trhy, opět sem spadají všechny varianty popsané výše). Nutno podotknout, že většina aut šla na domácí trh, takže mají volant na druhé straně. Nepovedlo se mi dohledat, jestli u nás vůbec bylo možné je koupit jako nové.

Co auto odlišovalo od ostatních běžně nabízených aut tohohle typu byl technický stav, po této stránce na tom bylo prostě skvěle. A to neříkám abych si pohonil ego, nýbrž jako prostý fakt.
Celý život garážované ve větrané garáži, v zimě nejeté. Kastle bez špetky rzi, podvozek dva roky po komplet repasi. Motor prošel servisem loni (náplně, filtry, vstřiky, turbo, těsnění pod hlavou, olejová těsnění...)
Trvalo 3 roky najít auto v takovém stavu..a to jsem hledal po celé EU. Dokonce jsem kvůli němu prodal své mk2 MG ZS s komplet X power bodykitem(v té době asi jediné na CZ dokladech)
Od seriového stavu se ZR lišilo kde čím.. od kol, přes hadice chlazení a vedení vzduchu, přes světla, audio, rozpěry tlumičů po výfuk nebo brdzy.
Když jsem to pro pojišťovnu počítal, celkově tyto neseriové díly vyšly na cca 68 000 Kč (cena nových dílů).
Auto samotné jsem koupil loňské léto s nájezdem 131 000 za 75 000 Kč.

Pokud se teď kouknu na net na bazos, sbazar ci sauto, není na prodej se stejným motorem ani jedno, autoscout nenajde nic, mobile de taky nic. Akorát cca týden před nehodou tam bylo jedno za 90, ale to nemělo ani klimu...
Na slovensku je na prodej jedno za cca 30 tisíc, ale smrdí to bastlem..o polské inzerci se raději zmiňovat nebudu.

Takže sečteno podtrženo, mám tu neobvyklé auto jehož cena není prakticky s čím porovnat, protože se tu jednoduše neprodávají.

Pro úplný obrázek by se slušilo říci, jak je auto pojištěné. Bylo tam pouze klasické povinné ručení a připojištění na střet se zvěří, s limitem plnění 100 tisíc a spoluúčastí 1 000 Kč.