načítám data...

Téma Důlní lokomotivy, tanky, letadla a jiné šílené stroje

Příspěvky mohou psát jen registrovaní uživatelé.
spajda77 08. února 2015, 00:14
Omlouvám se za špatnou terminologii měl jsem na mysli stav, kdy z nějaké příčiny (třeba výměna ozubeného kola) se musí klikovky seřídit.

V návaznosti na toho Sergeje a seřízení jsem si vzpomněl na jedno video s ruskou mašinou.


Tento příspěvek byl 08.02.2015 v 16:29 upravován.
PepaSFI 07. února 2015, 18:33
rozvody to nemá, kanály se zavírají pístama jak v mopedu. Klikovky jsou samozřejmě propojené převodama.
spajda77 07. února 2015, 18:02
Já měl na mysli spíš rozvody. Přeci jen to jsou tři klikovky.
PepaSFI 07. února 2015, 17:00
ono to seřízení asi nebude tak zlé, je to dvoutakt bez ventilů takže se seřizuje jen vstřikování. Napier dělal za války letecký motor s uspořádáním do H, dvě klikovky, jako dva boxery vedle sebe, rozvod šoupátky. Zajímavé jsou taky letecké diesely Junkers Jumo s protiběžnými písty. Jeden v řezu je vystavený v Technickém muzeu v Brně, spolu se spoustou zajímavých věcí :-)
spajda77 07. února 2015, 14:51
BobAsh Jasně v pohodě. Původně jsem očekával, že se bude jednat o velmi krátké vlákno víceméně o BND30, ale krásně se to zvrtlo. :-)

Ten Napier Deltic je fajn, docela by mě zajímalo jak moc je to problém správně seřídit.

Tento příspěvek byl 07.02.2015 v 14:52 upravován.
BobAsh 07. února 2015, 14:44
Wow, velmi hezké téma! Je vidět, že naše čtenářstvo je správně šílené. Přejmenuji s dovolením na něco výstižnějšího, a sám přidám svého oblíbence:
http://en.wikipedia.org/wiki/Napier_Deltic

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/Napier_Deltic_Animation.gif
PepaSFI 07. února 2015, 12:39
myslím že Sergej už tady nikde nejezdí. Jednak už to byli staříci a taky ten hluk byl děsivý. Byl to dvoutaktní diesel, původně snad z ponorky a u dvoutaktů je to tlumení vždycky problém. Já ho právě viděl v době kdy tady jezdil a lidi si stěžovali že je budí ruský vrak s vykuchaným vejfukem. Pak tady na nádraží byla výstavka k výročí místní tratě a já tam náhodou potkal dnes už bohužel nežijícího kamaráda strojvedoucího a nechal si udělat odbornou exkurzi. Vedle stál Sergej a já nadhodil problém s výfukem. Stroj se zrovna chystal na jízdu a tak jsme to šli prohlídnout. Komentář zněl "vidíš tady že by tady chyběl nějakej vykuchanej tlumič? Tady žádnej nikdy nebyl! To je prostě ruský!" Opravdu. Svody z válců se sbíhaly do potrubí impozantních rozměrů a bez náznaku nějakého tlumiče to rovnou ústilo do střechy. Tak tam děláme prohlídku a najednou se z kabiny ozvalo ať na nic nesaháme, že se bude startovat. To byl tak šílenej randál že jsem to nezažil ani na letišti.

Ještě k Stalinci, tank T-34 má motor V12, Stalinec, teda to co většina lidí pamatuje a ze setrvačnosti se tomu tak říká po svém předchůdci, má jestli se nemýlím řadový čtyřválec. Upravené tankové motory byly v ruských sněhových frézách.
JLK 07. února 2015, 09:02
spajda77: Ten Kraz patril drzstvu, prodat to v te dobe nebyla sance - aby se mohl pouzivat normalne, tak by do oprav museli dat dost penez. Navic to byl jerab (jako ten na videu) a v takove podobe nemel zadne vyuziti.
Lide co na tom delali se do toho pustili tak nejak z nostalgie - nekdo s tim jezdil na vojne, nekdo zacinal ridicskou profesi. Takze nez to provozovat tak chteli "slyset ten zvuk jeste jednou". Kdyz se to povedlo, tak se ten tym nejak rozpadl - nekdo odesel, nekdo nemel cas a kraz se vratil zpet na sve misto. Ted' ani nevim co s tim je, nejspis jeho pozustatky lezi nekde na srotisti. Neni to zas takova rarita, aby chtel nekdo mit v muzeu.
spajda77 07. února 2015, 07:57
PepaSFI: Toho Sergeje zevnitř Ti v celku závidím. Já ho vidím výjimečně, protože u nás je elektrifikovaná trať. Tím Stalincem jsi mi připomněl, že místní auto-moto klub má na úpravu tratě taky nějaký starý buldozer. Jediné co vím je, že by v něm měl být stejný motor jako v T-34.

jeylkey: A jak to dopadlo s tím KrAZem? Dávali to dohromady dál nebo se na to vykašlali či prodali?



Tento příspěvek byl 07.02.2015 v 07:57 upravován.
JLK 06. února 2015, 20:27
Hezky napsano. Ja jsem at' benzinova hlava, ale velke (relativne) naftove motory maji take neco. Jako dite jsem se "podilel" na znovuzrozeni KrAZ-257 (s tim oznacenim jsem si moc jisty nejsem, bylo to neco podobneho http://promplace.ru/articles_img/avtokran_kraz_1.jpg). Ten kolos pred tim stal bez pohybu asi 15 let, pomalu se rozkradal na dily a hnil. Naslo se ale par nadsencu co se do toho pustili a behem asi pulroku to uvedli do stavu nastartovani schopneho. Vypadalo to nejak takhle

A jeste o neco zajimavejsi verze Krazu
PepaSFI 06. února 2015, 17:26
k tomu kouři z Tigra, jestli to nebude třeba tím že v něm je benzinový Maybach. Ale i diesely umí běžet pěkně, jen v těch TDI to holt nějak nevyšlo. Máme v práci hydraulický agregát na zkoušení demoliční techniky. Je v tom velký turbodiesel Volvo, asi něco co se dává do bagrů, řadový šestiválec. Je to radost vidět to běžet, jen tak to šumí a skoro nekouří. Príma stroj byl taky ruský buldozer Stalinec a velkým zážitkem bylo když jsem si mohl prohlídnout zevnitř lokomotivu zvanou Sergej. Nejvíc když to nastartovalo. Taky jsem měl možnost vidět v chodu starý traktor Lanz-Bulldog. Dvoutaktní jednoválec o objemu 10 litrů, pracující na principu..... no vlastně asi jako motorek do letadýlka. Detonační spalování, žhavení letlampou, neuvěřitelný randál.
spajda77 06. února 2015, 16:48
Souhlasím Greeny, v armádní technice bylo a určitě i je spoustu zajímavejch motorů. Pokud jde o tu mírumilovnost, tak zrovna dnes ta starší technika slouží k osvětě. Můj dobrý známý tady ve Stříbře je v partě, co se zajímá o předválečné lehké opevnění a má v osobním vlastnictví OT-810, ve kterém je vznětový V8 od Tatry a dle jeho slov ten motor s celým vozidlem pěkně cvičí. :-)
Dokonce má na dotyčné vozidlo zelenou kartu, ale nedostane to legálně na papíry, protože by musel mít gumové patky na pásy, které se na jeho verzi nedělaly a vzhledem k profilu pásu, ani nejdou rozumně vymyslet a nové pásy by vyšly příliš draho.
Greeny 06. února 2015, 16:15
jo, docela pro to pochopení mám. Samotného mě velké naftové motory taky fascinují, ať už startující lokomotiva nebo jedoucí tank. Vůbec technologie použité v tanku nebo především v leteckých motorech jsou hodně zajímavé, za 2.sv. války měli běžně DOHC nebo 4 ventily na válec, dá se říct, že se od té doby nic převratného nezměnilo.
pár videí odemně, jinak je toho na youtube samozřejmě mraky.



docela sranda, že ten Tiger nekouří ani tolik co některé TDi když sjely z linky :) akorát to řazení by mohlo být hladší :D
škoda, že ta vojenská technika neslouží k trochu mírovějším věcem, fascinující to podle mě určitě je :)


Tento příspěvek byl 06.02.2015 v 16:15 upravován.
spajda77 06. února 2015, 13:54
Ahoj, jmenuji se Jirka "Špajda" Špaček je mi téměř 22, jsem ze Západního Čechistánu a dá se říct, že jsem v údolí benzínových hlav relativně nový a hlavně nezkušený, ale autíčkáře sleduji zpovzdálí již dlouho. Zatím jsem žádné auto nevlastnil (přesto už něco odjezděno mám), ale letos nebo nejpozději příští rok se to chystám napravit. Důvodem toho, proč jsem si žádné auto nepořídil byly zejména finance. Rodiče mě v tomto podpořit nemohou a jako student si stíhám vydělat hlavně přes prázdniny a obavy z neutáhnutí provozu mi v tom také nepomáhaly. Abych se mohl, alespoň částečně zapojit do kolektivu, tak jsem založil toto téma, chci se totiž s Vámi podělit o zajímavý kus mechaniky.



Je to důlní lokomotiva BND 30, kterou přezdívám Béda a mám tu čest se v našem spolku podílet na jejím provozu a zvelebování. Samotná lokomotiva pochází z 50. let, což tipuji podle mechanické převodovky vyrobenou v Martině na Slovensku, bohužel soudruzi nějak zapomněli na štítek převodovky vyrazit čísla. Motor je podstatně mladší ten je z roku 1987 a byl swapnut.

Motor 3S110 je tříválcový diesel koncepčně z roku cca 1945 o objemu 4,275 litru a továrním výkonu 45 koní (33 kW) v 1 500 ot./min. Jenže soudruzi, aby snížili emise, tak snížili maximální otáčky na 1 000 za minutu a výkon na 30 koní. Navíc spaliny byly ochlazovány vodou a to nejen z důvodu emisí zejména v uhelných dolech, ale i kvůli snížení teploty, aby nemohlo dojít ke vznícení metanu. Motor není žádný drobek váží přes 700 kg a jen setrvačník má 150 kg. Lokomotiva váží celkově 6,5-7t a je schopna dosáhnout maximální rychlosti úctyhodných 14 km/h. Což si bohužel náš návštěvník na skanzenu ve Stříbře nemá šanci vyzkoušet, protože drážní úřad nám povolil maximálně 5 km/h.
Na videu je stav z května 2013, kdy motor nebyl zrovna v nejlepším stavu. Byl problém nastartovat, tekl chladič, vstřikovací čerpadlo teklo jako vzteklé a každá vstřikovací tryska byla jiná a pouze jedna fungovala, tak jak měla.


Na fotografii níže je stav mnohem aktuálnější. Došlo k výměně: vstřiků, pumpy, chladiče a vstřikovacího čerpadla. Vstřikovací čerpadlo je bohužel slabší, než to co by tam správně mělo být, takže se při zrychlování nezarývám do sedačky jako dřív. Nicméně, krásně startuje a hlavně zvuk je mnohem hezčí. Letos dostane Béda nový nátěr a bude jako z prdu kulička a rovněž se pracuje na stavbě depa, takže i náročnější údržba bude mnohem snazší.
Co však by bylo vhodné odborně zkontrolovat je převodovka a spojka. Převodovku teda preventivně, ale spojka by chtěla seřídit, problém je, že si musíme vyrobit speciální klíč a i když ho budeme mít, tak pořádně nevíme jak a na metodu pokus-omyl se moc necítíme, vzhledem k tomu, že se dost dílů špatně shání.

Když si sednete do kabiny, tak se před Vámi ocitnou dva "volanty" mezi nimiž je páka plynu a nad tím vším je moderní spínací skříňka pro startér a světla. Ten levý "volant" slouží k řazení. Mašina má 3 rychlosti oddělené neutrálem, který je celkem problém trefit a ten pravý je brzda. Na "palubovce" vás ještě může zaujmout měřák tlaku oleje, ale o jeho přesnosti mám značné pochybnosti.
Pokud jde o jízdní vlastnosti, tak o těch se až tolik říct nedá. Je to pomalé a běžec Vás při troše snahy doběhne (nebo i dojde), ale na případných nerovnostech dá o sobě podvozek vědět. Řazení i řízení jdou dost ztuha, zejména po zimě, nicméně ovládání má vysoký "koeficient duračeva" neboli jak se říká v Česku blbuvzdornost. Nejlépe je Bédovi ve středním pásmu otáček a má taky rád, když ho nechám klapat na "volnoběh," ale musím si dát pozor, jinak bych byl schopen ono blafání poslouchat hodiny. Pokud z "volnoběhu" prudce přidám plyn na maximum, tak nás Béda odmění příkladným maskovacím zadýmením, za které by se nemusel stydět ani tank.

P.S. Nečekám, že by se tu našlo mnoho lidí, co je toto vlákno zaujme, ale věřím, že se najde někdo kdo chtěl být třeba jako kluk strojvůdcem nebo chtěl mít tank či BVPčko a spolek s Bédou mi to pomohli alespoň částečně splnit.

Tento příspěvek byl 06.02.2015 v 14:12 upravován.