Po internetu už se několik dní šíří překopírovaná zpráva z blogu Axis of oversteer o uhořelé 911 991 GT3 ve Švýcarsku a děsivém zvolání z Itálie, kde GéTé-trojky hoří jedna za druhou. Je to důvod k panice? Má Porsche zaděláno na ostudu? A máme tomu vůbec věřit?
Nejdříve si pojďme shrnout, co se vlastně stalo. 5.2.2014 proháněl majitel svou zbrusu novou 911 GT3 po dálnici u švýcarského města St.Gallen, když tu najednou se začly z motoru jeho placky linout podivné zvuky. Sjel tedy z dálnice a odstavil auto. To už však jeho oči zřely, že plochý šestiválec se mění v dýmovnici a čůrá z něj olej, aby se o několik okamžiků později nebohá GT3 definitivně vzňala a přeměnila na změť smrdutých trosek.
Ale jelikož jedna vlaštovka jaro nedělá, je článek doplněn o následující zprávu jakéhosi administrátora italského Porsche Campania Clubu.
I am the administrator of Porsche Club Campania, an Italian Porsche club.
A member of our Club last Saturday was near Avellino, in the south of Italy, his gt3 was really new, just 60kms. First the warning LOW OIL PRESSURE in the display and after few seconds his GT3 was burning.
The gt3 DESTROYED is now at the PORSCHE CENTER NAPOLI and this morning an engineer from Stuttgart came here to see the car. It is the 5th gt3 in Europe that burned with the same problem. It seems that Porsche already know where is the problem but I don't know if the dealer will be able to fix the problem. I will keep you updated.
Tedy stručně shrnuto. V Evropě už údajně uhořelo podobným způsobem 5 kusů 911 991 GT3. Všechny téměř nové a u všech detekován problém s olejem. To už vypadá na řádný prů.. švih. Bohužel, originální post nelze dohledat a o jeho pravdivosti lze tedy pochybovat. Podle dalších informací se však dá usuzovat, že nejsporotvnější odrůda 911 skutečně nějakým problémem trpí.
Všechny články zabývající se touto problematikou totiž sborově oznamují, že prodej nových GT3 byl dočasně pozastaven, dokud se problém nevyřeší. Žádné oficiální potvrzení této informace sice na internetu není k nalezení a Porsche mlčí, mnozí členové v klubových komunitách ale shodně informují, že GT3 momentálně nelze u jejich delaerů pořídit a v Porsche se budou primárně soustředit na nalezení a odstranění příčiny u současných aut.
A co že je onou příčinou? O tom můžeme opět jen spekulovat. Již na začátku roku se objevily informace, že Porsche odhalilo problematický termostat. V souvislosti s požárem ve Švýcarsku a ohlasy z Itálie se mluví o nekvalitních plastových vrutech a držácích chladiče oleje. Ale našel jsem i "zaručený tip od Porsche AG insidera" na přehřívající se PDK.
Dohromady tedy nic pořádného nevíme. Už jen samotné pozastavení prodeje ale naznačuje, že švýcarská smaženka nebude jediným případem a v Porsche nyní nejspíše zvažují, jak s celou situací naložit. Zda-li oficiálně přiznat, že GT3 hoří a učinit svolávačku a nehezký šrám na vlastní image, anebo se vše snažit v tichosti vyřešit s postiženými vlastníky v rámci záruky a servisu. My budeme i nadále sledovat, jestli internet nevyplivne nějaké oficiálnější informace.
Na závěr bych celé chaotické info shrnul do jednoho krátkého poselství – Nikdy nekupujte první ročníky nových automobilů.


Breakthru
23. 2. 2014, 19:20stát se to u Tesly, tak je zas o čem psát...Ročně uhoří takový množství aut, že mě tyhle články o požárech příjdou jako úžasná bublina....